Nikon představil revoluční foťáky V1 a J1. Umí i hýbající se fotografie

aktualizováno 
Nikon představil revoluční systém digitálních fotoaparátů, který označuje jednoduše jako "Nikon 1". Využije jej ve dvou nových modelech: fotoaparátech V1 a J1. Oba patří do desetimegapixelové kategorie, umožňují výměnu objektivů a natáčí video ve full HD kvalitě.

Digitální fotoaparáty systému Nikon 1 budou vybaveny mikroprocesorem rychlejším než jsou procesory většiny současných profesionálních fotoaparátů. Proto se můžete těšit na zcela nové funkce. Například půjde, dle informací výrobce, pořizovat snímky před a po stisknutí spouště. To znamená, že už při stisknutí spouště se zhotoví snímek. Foťák pak udělá ještě jeden navíc těsně po domáčknutí spouště.

K dispozici díky tomu budou i nové expoziční režimy, které využívají vysokou rychlost zpracování (umožněnou expresním obvodem EXPEED 3). Režim "Pohyblivá momentka", kdy přístroj současně zaznamenává zpomalenou videosekvenci a statický snímek, průběžně je zkombinuje a vytvoří tak fotografii, která "se hýbe".

Funkce "Inteligentní výběr snímku" zase využije technologie pořizující snímky před a po stisku spouště. Po pouze jediném stisknutí zaznamená celkem 20 fotografií v plném rozlišení. Systém uloží pět nejlepších snímků, které vybere podle výrazu obličeje, kompozice a zaostření a nejlepší z nich vám nabídne k uložení.

I další funkce budou pro řadu uživatelů zajímavé: během natáčení videa i v maximální kvalitě, tedy ve full HD, lze bez přerušení natáčení pořídit statický snímek v plném rozlišení. Možné bude také natáčet velice zpomalené záznamy.

Nikon 1 V1

Nikon 1 V1

Vlajkovou lodí bude dražší z obou novinek: Nikon 1 V1. Ten je nejmenším fotoaparátem na světě v kategorii digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy, vybavených vestavěným elektronickým hledáčkem. Nikon 1 J1 by zase měl být nejmenším fotoaparátem na světě v kategorii digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy, vybavených obrazovým snímačem větším než 2,54 cm (1 palec).

Srdcem obou novinek je CMOS snímač (13,2 × 8,8 mm), který obsahuje cca 10,1 milionů efektivně využitelných obrazových buněk. Samozřejmostí je možnost ukládat snímky nejenom ve formátu JPEG, ale také v bezztrátovém formátu RAW. Maximální citlivost čipu lze nastavit na hodnotu ISO 3200, ve speciálním režimu pak dokonce na ISO 6400. 

Nikon 1 J1

Nikon 1 J1

Jednou z nejzajímavějších funkcí na obou fotoaparátech je jejich sekvenční režim, ve kterém půjde snímat rychlostí až 10 snímků za sekundu, a to v maximálním rozlišení. Pokud si zamknete ostření, bude tak dostupná dokonce i expresní rychlost 60 snímků za sekundu. 

S novinkami lze natáčet i ozvučené video, a to v maximální full HD kvalitě, tedy v rozlišení 1920 × 1080 bodů v režimu 60i nebo 30p. Oba modely se liší především tím, že dražší V1 je vybaven velmi kvalitním elektronickým hledáčkem (rozlišení 1,4 milionů pixelů, 100 % pokrytí snímané scény).

Ostření bude také dostatečně "smart" - při fotografování rychle se pohybujících objektů se snímač přepne na automatické zaostřování s fázovou detekcí a 73 zaostřovacími poli. Při fotografování nehybných nebo špatně osvětlených objektů zvolí fotoaparát automatické zaostřování s detekcí kontrastu a 135 zaostřovacími poli. S modely půjdou použít čtyři nové objektivy a díky adaptéru lze nasadit i objektivy s bajonetem typu Nikon F.

Zbývá zájemce o tyto povedené kousky upozornit, že v prodeji se objeví (pravděpodobně i na našem trhu) 20. října 2011. Nikon 1 V1 bude stát v základním setu s objektivem (10 - 30 mm) 18 990 Kč, model Nikon 1 J1 pak se stejným objektivem 12 990 Kč.

Specifikace Nikon 1 V1

 • Snímač: CMOS senzor, 10,1 miliónů pixelů, ISO 100 - 6400
 • Úprava expozice: Automatika, přednastavené scény, manuální režim, korekce ± 3,0 EV po 0,3 EV krocích
 • LCD panel: úhlopříčka 3 palce, 921 000 pixelů
 • Paměť: podpora SD, SDHC a SDXC
 • Napájení: li-ion baterie
 • Rozměry: 11,3 × 7,6 × 4,4 cm
 • Hmotnost: 294 gramů
 • Dostupnost: říjen 2011

Specifikace Nikon 1 J1

 • Snímač: CMOS senzor, 10,1 miliónů pixelů, ISO 100 - 6400
 • Úprava expozice: Automatika, přednastavené scény, manuální režim, korekce ± 3,0 EV po 0,3 EV krocích
 • LCD panel: úhlopříčka 3 palce, 460 000 pixelů
 • Paměť: podpora SD, SDHC a SDXC
 • Napájení: li-ion baterie
 • Rozměry: 10,6 × 6,1 × 3 cm
 • Hmotnost: 277 gramů
 • Dostupnost: říjen 2011
Autor:
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Technologie microLED slibuje obraz jako OLED, chystá se ale levnější miniLED

„The Wall“ od Samsungu. První modulární MicroLED televizor

OLED panely jsou stále poměrně drahé a jejich výrobci se musí vypořádat se stárnutím diod. I proto řada výrobců od...

Najdete na iDNES.cz