Skočit nebo obejít? V interaktivní show rozhodujete za elitního vojáka vy

  12:45aktualizováno  12:45
Brodit se řekou, nebo prosekat džunglí? Plazit se po ledu, nebo jej přejít? Sníst nalezené vejce, nebo raději ne? V novém seriálu s instruktorem přežití v extrémních podmínkách Bearem Gryllsem je divák tím, kdo dělá rozhodnutí. A některá končí zle.

Červená ikona herního ovladače značí interaktivní obsah. V případě You vs. Wild opravdu originální. | foto: screenshot Technet.cz

Uživatele streamovací služby Netflix může nyní v nabídce hlavního menu zaujmout červená ikonka herního ovladače u nového seriálu You vs. Wild (ve volném překladu Vy proti divočině). Ta značí, že jde o titul z dílny Neflix Interactive, ve kterém bude divák aktivně zapojen do děje.

Fotogalerie

Voják speciálních jednotek britské armády (SAS) a instruktor přežití v divočině Bear Grylls má v každém díle nového seriálu You vs. Wild úkol –například v prvním díle hledá a zachraňuje lékařku ztracenou v džungli. Každý díl se odehrává v extrémním a na přežití náročném prostředí a ačkoli jej doprovází televizní štáb, naprostá většina toho, co divák vidí, není trik.

V mnoha situacích, kdy se může rozhodnout pro různá řešení dané situace nebo různé možnosti pokračování, nechá diváka rozhodnout, kterou variantu zvolit. Brodit se řekou, nebo prosekat džunglí? Plazit se po ledu, nebo jej přejít? Stačí šipkou na dálkovém ovladači vybrat jednu ze dvou možností a potvrdit tlačítkem „OK“. A příběh pokračuje s divákem zvolenou možností.

Natočeny byly vždy dvě varianty děje, přičemž některé, pokud končí příliš velkým průšvihem, do cíle nevedou. Příběh se totiž neodehrává podle předem daného scénáře, ale pokračuje tak, jak se Gryllsovi skutečně daří. Pokud divák rozhodne, že má zamrzlé jezero přejít, nikoli přeplazit, a prolomil se pod ním led, nebyla to plánovaná událost, ale prostá fyzika. Pokud by se Grylls ze šlamastyky nedostal sám, štáb, jehož součástí byli i zdravotníci, by mu samozřejmě pomohl.

Kinoautomat

První interaktivní film vznikl v Československu

První interaktivní filmový projekt na světě vznikl v československé produkci v roce 1967 k příležitosti výstavy EXPO 67 v Montrealu. 

V klíčových okamžicích se děj na plátně přerušil a diváci v sále mohli stiskem tlačítka hlasovat o tom, jak bude děj pokračovat. Hlavní roli ztvárnil Miroslav Horníček.

Zdravotnické síly pak musely být připraveni na ledasco.

Grylls měl například na výběr nalezené vejce proměnit ve zdroj živin, nebo jej s větší opatrností nechat na místě. Natočil obě varianty, přičemž snad nezkazíme napětí, když řekneme, že do úst jej brát neměl.

Producent show Rob Buchta přiblížil natáčecí proces v rozhovoru pro magazín Vulture. „Vypadalo to asi takto. ’Dobře Beare, musíš se dostat přes tuto řeku. Jaké jsou dvě možnosti, jak bys to mohl udělat?’ A on na to: ’Můžu zkusit přehoupnout se na této liáně, nebo přejít po támhleté kládě’. On samozřejmě věděl, co je lepší a bezpečnější varianta, ale nechali jsme diváka si s ním trochu pohrát, jako by byl figurkou v jejich hře. Poté provedl obě varianty a pokud bylo potřeba, převlékl se do náhradního oblečení. Byli jsme rozkročení mezi světem se scénářem a čistou improvizací způsobem, jak jsme nikdy předtím nebyli.“

You vs. Wild - interaktivní show na streamovací službě Netflix.

V batohu mám místo na poslední předmět. Mám s sebou vzít hák, který mohu použít na zdolávání překážek, nebo prak, který se hodí při shánění potravy? Volba je na divákovi.

Interaktivní show jsme vyzkoušeli na OLED televizoru Panasonic TX-55FZ800E (a tedy aplikaci Netflix pro systém Fiefox). Po drobném zaškobrtnutí u první scény, kdy se několik sekund čekalo na načtení interaktivní vrstvy, je dál již volba možností rychlá a pohodlná. Show je navíc natáčena i produkována ve 4K rozlišení a vzhledem k lokacím a akčním scénám (například úvodní skok z letadla do řeky) je to úchvatná podívaná.

Show není lokalizovaná do češtiny, na výběr máte původní anglické znění, němčinu a polštinu. A titulky ve stejných jazycích.

Nutno podotknout, že You vs. Wild není prvním interaktivním počinem Netflixu. Tím byl loňský film Black Mirror: Bandersnatch, ve kterém divák průběžně vybíral mezi dvěma verzemi scénáře.

 

Nejčtenější

Soukromá kosmická loď pro lety s posádkou při zkoušce vybuchla

Elon Musk a vpravo záběr z jediného zatím dostupného neoficiálního videa, které...

Firma SpaceX během testů únikových raketových motorů přišla o jeden exemplář lodě Crew Dragon. Stroj, který za sebou...

„Převrat“ od Nikoly Tesly, který se v praxi nikdy neujal

Dobový snímek prototypu Teslovy turíbny s odhalenými disky rotoru.

Když se Nikoly Tesly na konci jeho života ptali, co považuje za svůj největší vynález, označil za něj údajně svou...

Většinu domácností čeká nový formát a možná i placení části pozemní TV

Nenechte se zaskočit přechodem na nové televizní pozemní vysílání.

Letos v listopadu se podle současných plánů odmlčí první televizní vysílače, které šíří pozemní televizní signál ve...

USA budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

Nejsilnější raketou současnosti je Falcon Heavy od společností SpaceX. Motory...

K zahájení budování samostatných Vesmírných sil Spojených států zbývá už pouze jeden legislativní krůček. Základní...

Neuvěřitelné výmluvy. Vyzkoušejte si, co o vás prozradí vaše klávesnice

Prediktivní klávesnici se učí, kdo jste a co píšete

Klávesnici na mobilním telefonu používáme každý den. Většina z nich se postupně učí, aby mohly lépe předvídat, jaké...

Další z rubriky

Skvělé pohodlí i obsluha, při telefonování byste je ale raději zahodili

Microsoft Surface Headphones

Otestovali jsme sluchátka Microsoft Surface Headphones. V některých ohledech patří k tomu nejlepšímu na trhu, v jednom...

Panasonic chce obsadit domácnost od kuchyně po obývák. Výbavu na to má

Nové 4K OLED televizory, které používají i profesionální koloristé pro doladění...

Nové 4K OLED televizory, které používají i profesionální koloristé pro doladění hollywoodských spektáklů, UHD Blu-ray...

Retro: Všechna alba Björk vyjdou na magnetofonových kazetách

Všech devět alb islandské zpěvačky Björk vyjde na magnetofonových kazetách.

Islandská zpěvačka Björk překvapila fanoušky, všechna svá alba vydá na barevných magnetofonových kazetách.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz