Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Nejmenší MP3 přehrávač na světě? (recenze + fotogalerie)

Podle informací výrobce jde o nejmenší MP3 přehrávač na světě. Přinášíme vám recenzi této stylové hračky o velikosti korejské mince (tj. o průměru 42 mm).

Vyrobit menší a ještě menší, případně úplně nejmenší přístroj na celém širém světě. To je přání snad všech výrobců nejen zábavní elektroniky. Lhostejno, zda se jedná o mobilní telefon, vysílačku, čip, harddisk, toastovač nebo MP3 přehrávač. MPIO je v současné době tím, kdo se může honosit prvenstvím v oblasti MP3 playerů.

mpio_FL_200_2

Přehrávač velikosti korejské mince s označením FL 200, o průměru 42 mm,  tloušťce (v nejširším místě) 10 mm a hmotnosti 15g, je podle dostupných informací opravdu nejmenším přístrojem svého druhu na světě. Při pohledu do jeho útrob vás asi napadne, že o moc menší být v budoucnu už ani nemůže. Téměř polovinu prostoru zabírá vyměnitelný, nabíjecí akumulátor (Li-ion), zbytek tvoří tištěný spoj, pár švábíků a čtyři tlačítka pro ovládání hlasitosti, posunu vpřed/vzad, a spuštění/vypnutí přehrávání - play/stop.

mpio_FL_200 mpio_fl_200

Balení

Společnost Digitalway Co., Ltd. dodává na trh přehrávač ve verzi se 128 MB nebo 256 MB vestavěné paměti typu flash. Redakce Technetu měla k dispozici model se 128 MB.

Stejně jako přehrávač, je i výbava mini. Nicméně obsahuje vše potřebné.

Uvnitř krabice naleznete:

  • MP3 přehrávač FL 200 (128, 256 MB paměti typu Flash),
  • speciálně upravená sluchátka (pecky) na krk, typ „kšandy“,
  • USB kabel,
  • mini CD s ovladači pro Windows 98 a Real One playerem,
  • plastový kryt, který slouží k přidržení jacku od sluchátek při nošení přehrávače na krku.

mpio_FL_200

V jednoduchosti je krása

Kruh je dokonalý tvar. V tomto ohledu tedy nemá přehrávač chybu. Celé ovládání se vešlo do dvou kolébek umístěných po obvodu přístroje. Na titěrná tlačítka je potřeba si trochu zvyknout. Kolébka pro přetáčení vpřed a vzad při dlouhém stisku slouží zároveň jako vypínač a  tlačítko play/stop.

mpio_FL_200 mpio_FL_200

FL 200 je určen k nošení na krku. Za tímto účelem jsou konstruována i sluchátka. Kabely jsou zpevněny látkovým potahem, který zabraňuje i jejich nadměrnému „šmodrchání“. Aby jack z přístroje nevyklouzl, je možné jej k tělu přístroje připevnit průhledným a bohužel dosti křehkým plastovým výliskem. S přehrávačem pak lze bez problémů absolvovat i tlačenici v metru, bez rizika jeho ztráty.

mpio_fl_200

Displej byste hledali u tohoto MPIO marně. Samozřejmě ho nemá, nebylo by ani kam ho umístit. Po pravdě řečeno u přístroje jako FL 200,  je displej zcela podružnou záležitostí. Jde zejména o styl a stylový tento přehrávač opravdu je i bez displeje.

Další důvod proč FL 200 není vybaven displejem je zcela prozaický. I bez něj vydrží baterie k přehrání necelých 6 hodin hudby (výrobce uvádí 8 hodin), s displejem by to bylo zřejmě ještě podstatně méně.

 

Přehrávání až v první řadě....

Přístroj si poradí pouze se soubory ve formátu MP3 s datovým tokem 8 - 320 kbps. Přehrává je v abecedním resp. číselném pořadí a pracuje i s adresáři. Vzhledem k absenci displeje se k požadované skladbě musíte  proklikat. Je proto jednodušší sestavit si speciální playlist, ve kterém se vyznáte i poslepu.

Test se zkušebními sluchátky Koss PortaPro jsme nemohli provést, protože FL 200 není vybaven klasickým jackem (3,5 mm), ale jeho mini verzí. Nevýhoda tohoto řešení je zřejmá. Běžná sluchátka si u FL 200 neškrtnou. Na druhou stranu s jinými než originálními sluchátky - kšandičkami by mince na krku nosit nešla.

Zvuk s přibalenými sluchátky je dobrý, do města dostatečně hlasitý a dynamický. Výhrady by se jistě našly, ale posuzujeme-li spíše módní doplněk než high-endový přehrávač hudby, není přílišná přísnost na místě.

mpio_FL_200 mpio_FL_200

 

Pozor na bubínky

Jediným indikátorem činnosti přehrávače je blikající dioda na jeho těle. Při nabíjení svítí oranžově a po dosažení plné kapacity zeleně.

Servisní pípnutí, které se ozve po každém stisku tlačítka pro přetáčení je bohužel spojeno s regulací hlasitosti. Platí zde přímá úměra. Pokud si tedy nastavíte hlasitost na maximum, pípnutí vám doslova vyrazí sluchátka z uší. Servisní tóny nelze nijak vypnout ani omezit.

mpio_FL_200

 

Komunikace s PC

FL 200, co se týče přenosu dat,  je doslova rychlík. Zkušebních 100 MB do sebe nasál za necelé dvě minuty. Naměřená rychlost spojení přes USB 1.1 dosáhla v obou směrech (při kopírování do/z přístroje) celých 877 kB/s (Porovnejte  s  CMTech CA-B200MT a Creative Rhomba, článek zde, případně s iAudio4 nebo MPIO FL 100). Celou paměť přehrávače (128 MB) zaplníte za cca. 2,5 minuty.

Nabíjení akumulátorku se taktéž děje přes USB a trvá cca 2,5 hodiny.

Přehrávač podporuje systém Mass Storage. Po připojení k počítači se hlásí jako výměnný disk. Kompatibilita zaručena s PC (vyzkoušeno) i s MacOs (bohužel nebylo možné ověřit).

mpio_FL_200

 

Pro koho a za kolik

Vzhledem k (malé) výdrži baterie a zejména díky své kráse, patří FL 200 hlavně do městských ulic. Na krku vypadá jako amulet nebo vysílačka Vesmírných lidí. Je tedy zřejmé, že nošení tohoto kotoučku se vám zajisté postárá o patřičnou pozornost okolí.

Podle aktuálních informací od výhradního dovozce výrobků MPIO se současná cena modelu se 128 MB paměti pohybuje okolo 3490 Kč, verzi s 256 MB pořídíte za necelých 4600 Kč.

 

Názory:

David Novák (student VŠ) - MP3 přehrávač MPIO FL200 mě na první pohled velice zaujal. Jeho originální design dokáže skvěle upoutat pozornost. Přístroj se ovládá snadno, stačilo ho připojit do počítače a nahrát do něj skladby. Výdrž baterie je o něco nižší než udává výrobce, ale za největší chybu považuji servisní pípnutí. Jeho hlasitost se stupňuje s hudbou. Protože jsem zvyklý poslouchat skladby poměrně nahlas, při vypínaní přístroje nebo listování mezi MP3 vychází ze sluchátek velmi hlasité a nepříjemné pípnutí. Po několika dnech se také na lesklém povrchu objevily vlasové škrábance. Jedná se ovšem o stylový MP3 přehrávač a takovému lze drobné nedostatky odpustit. Kvalita reprodukce je vynikající a to považuji za nejdůležitější.

Dita Eckhardtová (editorka) - MP3 přehrávač mé okolí považovalo buď za zrcátko, nebo dokonce za šperk. (Nutno ovšem podotknout, že jako zrcátko zvětšuje a deformuje obličej.) Designově je přehrávač povedený, lesklý povrch se ale snadno zapatlá a poškrábe. Z hlediska ergonomie je kulatý tvar nevýhodou, protože nelze poslepu zjistit, jaké tlačítko zrovna mačkáte. Nepříjemně mě překvapila malá kapacita přehrávače, ale na krátké pobíhání po cestě postačí. Komfort ovládání také není nejsilnější stránkou přehrávače, mezi skladbami se lze pohybovat jen o jednu dopředu nebo dozadu a ID3 tagy zůstanou skryty. Zvuk byl naopak naprůměrně dobrý.

Klady
+ malý, lehký, efektní...

Zápory
- servisní tóny ničící sluch
- křehký plastový výlisek k upevnění přehrávače ke sluchátkům

Podrobnou technickou specifikaci naleznete zde.

Pro testování zapůjčila společnost EuroFormosa  International,  s.r.o..

Autor:
  • Nejčtenější

Kariéru letce si nevolíte, když nevíte, co se životem, říká pilotka

Premium Na pilotní výcvik dopravního letadla si deset let vydělávala jako letuška. Když konečně začala létat, přišla pandemie....

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat,...

Dinosauři se dožívali zhruba padesáti let, řekl v Rozstřelu paleontolog

Vědci odhalují stále víc informací z dob, kdy po zeměkouli kráčeli pravěcí ještěři. Tato část historie Země láká i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ČSD obrazem. Nejvýkonnější evropská tendrovka se vyráběla v ČKD

Lokomotiva řady 477.0, zvaná Papoušek, patří k vrcholným dílům československých konstruktérů parních lokomotiv....

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Není levný, ale je velmi dobrý. Maličký reprák od Sonosu umí překvapit

Umí hrát přes wi-fi i Bluetooth, samostatně i ve skupině, připojený do zásuvky i jen tak položený u bazénu. Neublíží mu...

Slyším reprák, nevidím reprák. Vyzkoušeli jsme hrající novinku Ikey

Opřete ji o stěnu nebo pověsíte na zeď a zapojíte do zásuvky. Wi-fi reprosoustava pak zprostředkuje poslech nekonečné...

Český unikát: reprosoustavy z písku se zesilovačem od experta na reaktory

Vyzkoušeli jsme unikátní české reprosoustavy DeepTime. Ozvučnice tisknou z písku jako formy na převodovky, zesilovače a...

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...