RHA představila nejmenší magnetoplanární sluchátka pro fajnšmekry

  13:03aktualizováno  13:03
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - Na berlínském výstavišti jsme si krátce poslechli očekávanou novinku britské společnosti RHA, nejmenší magnetoplanární sluchátka na světě. Vypadají skvěle, příjemně sedí v uších a velmi zajímavě hrají.

Nývlt Václav: RHA | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Na magnetoplanární sluchátka nedají mnozí milovníci kvalitního zvuku dopustit, zejména pro jejich typické éterické podání výšek a prostoru hudební nahrávky. Kvůli konstrukčně většímu reproduktoru byl však magnetoplanární systém používán jen ve velkých domácích sluchátkách, takže na cestách hrála do uší vždy sluchátka s měniči s klasickými kónickými membránami.

Změna nastala až předloni, kdy společnost Audeze představila první magnetoplanární in-ear sluchátka Sine. Ty jste v uších posluchače poznali celkem spolehlivě, před každým zvukovodem měl totiž vertikální „ufo“, ve kterém byl magnetoplanární měnič umístěn.

Nývlt Václav: RHA

Sluchátka RHA CL-2 jsou prvním modelem, ve kterých je magnetoplanární systém vměstnán do maličkých ozvučnic v klasické velikosti in-ear sluchátek. Vývoj (tedy zejména zmenšování měniče) trval čtyři roky a během něho došlo k významné úpravě konstrukce magnetoplanárního měniče.

Ten je běžně tvořen dvojicí rovinných (planárních), plochých magnetických mřížek, mezi kterými je napnutá supertenká plochá membrána tak, aby byla přesně uprostřed mezi magnetickými mřížkami a nedotýkala se jich. U CL-2 jsou obě magnetická mřížky soustředěny do přesně vystředěného kruhu pouze na jedné straně membrány. „Výrobně nejsložitější je všechny komponenty naprosto přesně usadit, i mikrometrová odchyka ve vzájemné poloze magnetů a především v poloze magnetického systému vůči membráně znamená radikální zhoršení kvality zvuku,“ vysvětlila nám na expozici Marina Schurerová ze společnosti RHA. I proto jsou magnety zalité speciálním lepidlem, aby se ani při pádu sluchátek na dlažbu nemohly pohnout.


Na ploše membrány o tloušťce 16 mikrometrů je napařena extrémně tenká kmitací cívka, do které se přivádí elektrický signál z hudebního zdroje. Po přivedení elektrického signálu se tak cívka rozechvěje v silném magnetickém poli a vytváří zvuk.

Nývlt Václav: RHA

Balení sluchátek s bluetooth modulem (kolem krku), symetrickým i nesymetrickým kabelem a sadou koncovek do uší (včetně pěnových).

Samotné uzavřené ozvučnice jsou vytvořeny ze směsi oxidu zirkoničitého taveného při teplotě 1400 °C, výsledný materiál je nesmírně pevný a zároveň lehký. Součástí ozvučnice je konektor, ke kterému můžete připojit jak symetricky, tak nesymetricky zapojené kabely z příslušenství, nebo připojit Bluetooth modul pro bezdrátový poslech. Ten má na jedno nabití vydržet 12 hodin, podporuje kodek aptX.

IFA 2018

Hodnotit zvuk v ruchu výstaviště není ideální, během září by nám sluchátka měla dorazit na recenzi. To co jsme na expozici RHA slyšeli, nás ovšem zaujalo - éterické, přesné a rychlé vykreslení výšek, které jsme očekávali, se naštěstí dostavilo. Výborně byly podány i detaily ve středech, vokál byl plný a v reprodukci byl hezký pořádek. Basy byly při bezdrátovém poslechu na náš vkus trochu výraznější, při poslechu přes kabel jich ale bylo akorát. Poslechli jsme širokou paletu různých žánrů (hráli jsme ze služby Tidal v nejvyšší kvalitě) a máme-li najít slabinu, příliš se nám nelíbilo podání tvrdého rocku a metalu.

Sluchátka jsou vlajkovou lodí výrobce, set s bezdrátovým modulem i kompletní kabeláží vyjde na 799 eur, tedy zhruba 21 000 Kč. 

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Další z rubriky

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Sony představilo parádní sluchátka: do uší, bez drátů, s odhlučněním

Sony WF-1000XM3

Řada 1000X se Sony náramně povedla. Kombinace skvělého zvuku a překvapivě účinného potlačení okolního hluku nás v...

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Najdete na iDNES.cz