RHA představila nejmenší magnetoplanární sluchátka pro fajnšmekry

  13:03aktualizováno  13:03
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - Na berlínském výstavišti jsme si krátce poslechli očekávanou novinku britské společnosti RHA, nejmenší magnetoplanární sluchátka na světě. Vypadají skvěle, příjemně sedí v uších a velmi zajímavě hrají.

Nývlt Václav: RHA | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Na magnetoplanární sluchátka nedají mnozí milovníci kvalitního zvuku dopustit, zejména pro jejich typické éterické podání výšek a prostoru hudební nahrávky. Kvůli konstrukčně většímu reproduktoru byl však magnetoplanární systém používán jen ve velkých domácích sluchátkách, takže na cestách hrála do uší vždy sluchátka s měniči s klasickými kónickými membránami.

Změna nastala až předloni, kdy společnost Audeze představila první magnetoplanární in-ear sluchátka Sine. Ty jste v uších posluchače poznali celkem spolehlivě, před každým zvukovodem měl totiž vertikální „ufo“, ve kterém byl magnetoplanární měnič umístěn.

Nývlt Václav: RHA

Sluchátka RHA CL-2 jsou prvním modelem, ve kterých je magnetoplanární systém vměstnán do maličkých ozvučnic v klasické velikosti in-ear sluchátek. Vývoj (tedy zejména zmenšování měniče) trval čtyři roky a během něho došlo k významné úpravě konstrukce magnetoplanárního měniče.

Ten je běžně tvořen dvojicí rovinných (planárních), plochých magnetických mřížek, mezi kterými je napnutá supertenká plochá membrána tak, aby byla přesně uprostřed mezi magnetickými mřížkami a nedotýkala se jich. U CL-2 jsou obě magnetická mřížky soustředěny do přesně vystředěného kruhu pouze na jedné straně membrány. „Výrobně nejsložitější je všechny komponenty naprosto přesně usadit, i mikrometrová odchyka ve vzájemné poloze magnetů a především v poloze magnetického systému vůči membráně znamená radikální zhoršení kvality zvuku,“ vysvětlila nám na expozici Marina Schurerová ze společnosti RHA. I proto jsou magnety zalité speciálním lepidlem, aby se ani při pádu sluchátek na dlažbu nemohly pohnout.


Na ploše membrány o tloušťce 16 mikrometrů je napařena extrémně tenká kmitací cívka, do které se přivádí elektrický signál z hudebního zdroje. Po přivedení elektrického signálu se tak cívka rozechvěje v silném magnetickém poli a vytváří zvuk.

Nývlt Václav: RHA

Balení sluchátek s bluetooth modulem (kolem krku), symetrickým i nesymetrickým kabelem a sadou koncovek do uší (včetně pěnových).

Samotné uzavřené ozvučnice jsou vytvořeny ze směsi oxidu zirkoničitého taveného při teplotě 1400 °C, výsledný materiál je nesmírně pevný a zároveň lehký. Součástí ozvučnice je konektor, ke kterému můžete připojit jak symetricky, tak nesymetricky zapojené kabely z příslušenství, nebo připojit Bluetooth modul pro bezdrátový poslech. Ten má na jedno nabití vydržet 12 hodin, podporuje kodek aptX.

IFA 2018

Hodnotit zvuk v ruchu výstaviště není ideální, během září by nám sluchátka měla dorazit na recenzi. To co jsme na expozici RHA slyšeli, nás ovšem zaujalo - éterické, přesné a rychlé vykreslení výšek, které jsme očekávali, se naštěstí dostavilo. Výborně byly podány i detaily ve středech, vokál byl plný a v reprodukci byl hezký pořádek. Basy byly při bezdrátovém poslechu na náš vkus trochu výraznější, při poslechu přes kabel jich ale bylo akorát. Poslechli jsme širokou paletu různých žánrů (hráli jsme ze služby Tidal v nejvyšší kvalitě) a máme-li najít slabinu, příliš se nám nelíbilo podání tvrdého rocku a metalu.

Sluchátka jsou vlajkovou lodí výrobce, set s bezdrátovým modulem i kompletní kabeláží vyjde na 799 eur, tedy zhruba 21 000 Kč. 

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

Audi A3 3.2 V6
Audi A3 3.2 V6

r.v. 2007, naj. 149 530 km, benzín
225 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz