RHA představila nejmenší magnetoplanární sluchátka pro fajnšmekry

  13:03aktualizováno  13:03
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - Na berlínském výstavišti jsme si krátce poslechli očekávanou novinku britské společnosti RHA, nejmenší magnetoplanární sluchátka na světě. Vypadají skvěle, příjemně sedí v uších a velmi zajímavě hrají.

Nývlt Václav: RHA | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Na magnetoplanární sluchátka nedají mnozí milovníci kvalitního zvuku dopustit, zejména pro jejich typické éterické podání výšek a prostoru hudební nahrávky. Kvůli konstrukčně většímu reproduktoru byl však magnetoplanární systém používán jen ve velkých domácích sluchátkách, takže na cestách hrála do uší vždy sluchátka s měniči s klasickými kónickými membránami.

Změna nastala až předloni, kdy společnost Audeze představila první magnetoplanární in-ear sluchátka Sine. Ty jste v uších posluchače poznali celkem spolehlivě, před každým zvukovodem měl totiž vertikální „ufo“, ve kterém byl magnetoplanární měnič umístěn.

Nývlt Václav: RHA

Sluchátka RHA CL-2 jsou prvním modelem, ve kterých je magnetoplanární systém vměstnán do maličkých ozvučnic v klasické velikosti in-ear sluchátek. Vývoj (tedy zejména zmenšování měniče) trval čtyři roky a během něho došlo k významné úpravě konstrukce magnetoplanárního měniče.

Ten je běžně tvořen dvojicí rovinných (planárních), plochých magnetických mřížek, mezi kterými je napnutá supertenká plochá membrána tak, aby byla přesně uprostřed mezi magnetickými mřížkami a nedotýkala se jich. U CL-2 jsou obě magnetická mřížky soustředěny do přesně vystředěného kruhu pouze na jedné straně membrány. „Výrobně nejsložitější je všechny komponenty naprosto přesně usadit, i mikrometrová odchyka ve vzájemné poloze magnetů a především v poloze magnetického systému vůči membráně znamená radikální zhoršení kvality zvuku,“ vysvětlila nám na expozici Marina Schurerová ze společnosti RHA. I proto jsou magnety zalité speciálním lepidlem, aby se ani při pádu sluchátek na dlažbu nemohly pohnout.


Na ploše membrány o tloušťce 16 mikrometrů je napařena extrémně tenká kmitací cívka, do které se přivádí elektrický signál z hudebního zdroje. Po přivedení elektrického signálu se tak cívka rozechvěje v silném magnetickém poli a vytváří zvuk.

Nývlt Václav: RHA

Balení sluchátek s bluetooth modulem (kolem krku), symetrickým i nesymetrickým kabelem a sadou koncovek do uší (včetně pěnových).

Samotné uzavřené ozvučnice jsou vytvořeny ze směsi oxidu zirkoničitého taveného při teplotě 1400 °C, výsledný materiál je nesmírně pevný a zároveň lehký. Součástí ozvučnice je konektor, ke kterému můžete připojit jak symetricky, tak nesymetricky zapojené kabely z příslušenství, nebo připojit Bluetooth modul pro bezdrátový poslech. Ten má na jedno nabití vydržet 12 hodin, podporuje kodek aptX.

IFA 2018

Hodnotit zvuk v ruchu výstaviště není ideální, během září by nám sluchátka měla dorazit na recenzi. To co jsme na expozici RHA slyšeli, nás ovšem zaujalo - éterické, přesné a rychlé vykreslení výšek, které jsme očekávali, se naštěstí dostavilo. Výborně byly podány i detaily ve středech, vokál byl plný a v reprodukci byl hezký pořádek. Basy byly při bezdrátovém poslechu na náš vkus trochu výraznější, při poslechu přes kabel jich ale bylo akorát. Poslechli jsme širokou paletu různých žánrů (hráli jsme ze služby Tidal v nejvyšší kvalitě) a máme-li najít slabinu, příliš se nám nelíbilo podání tvrdého rocku a metalu.

Sluchátka jsou vlajkovou lodí výrobce, set s bezdrátovým modulem i kompletní kabeláží vyjde na 799 eur, tedy zhruba 21 000 Kč. 

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Spotify má sto milionů platících uživatelů, kupuje firmy na podcasty

Aplikace Spotify.

Populární streamovací hudební služba Spotify se rozrostla i na indický trh, kde za první týden přilákala milion...

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz