Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 11. července 2020 Olga

Nejhorší MP3 přehrávače aneb když si chcete zkazit Vánoce

aktualizováno 
Je to ten typ výrobků, ke kterému by se měl fasovat kýbl na nervy a tučné finanční odškodné. Reklama hlásá kvalitu, cena napovídá, že půjde o pěkný průšvih. Tady jsou, šest nejhorších...

Nejhorší MP3 přehrávače

Když jsme připravovali článek o levných, ale kvalitních MP3 přehrávačích, napůjčovali jsme do redakce přes třicet nejrůznějších přístrojů, nejroztodivnějších značek. Že ne všechny budou úplně funkční, jsme tušili, nicméně někteří účastníci testu překonali naše nejčernější očekávání.

Redakcí Technetu prošla velká část MP3 produkce, která se do ČR dováží. V naprosté většině případů nemusel nikdy a nikdo z nás rozbalit obálku s manuálem, aby zjistil, kterou klávesou třeba spustit playback. V uplynulém měsíci jsem pomyslnou obálku roztrhl hned několikrát. V obavě o své mentální schopnosti jsem půjčoval vybrané přehrávače kolegům, zda snad oni dokáží přijít na to, kde se u Infinity V200 potvrzuje výběr skladby (není to klávesa OK) nebo si u Canyonu CNR-MPV3 rychle vyberou, kterou skladbu chtějí přehrát. Napoprvé to nezvládl nikdo. Napodruhé také ne.

V cenové skupině do 2 000 Kč se často setkáte i s přehrávači, které výrobce označuje jako MP3/MP4 nebo také MP3 video. Pokud se opravdu chcete koukat při cestování na filmy a nedostat záchvat padoucnice, vyhněte se jim. Existují pochopitelně čestné výjimky, které nejsou součástí tohoto článku.

Následující přehrávače spadají do cenové kategorie 2 000 Kč a méně. Jejich kapacita dosahuje maximálně 2 GB.

Ještě jedno upozornění: na vše se dá pochopitelně zvyknout. Na pomalé a nelogické ovládání, na mizerný displej i na špatný zvuk. Když však za stejné peníze seženete o třídu lepší nebo alespoň kapacitnější přehrávač, není důvod si zvykat. Cílem tohoto článku je upozornit vás čtenáře na přístroje, které si žádají víc vaší trpělivosti a shovívavosti, než je nutné.

Test šesti nejlevnějších a přiměřeně kvalitních modelů si můžete přečíst zde.

Nemusíme snad připomínat, že pokud si přesto na některém z vybraných přehrávačů budete chtít pustit film, musíte jej nejprve překonvertovat přiloženým software.

Poznámka: zvukové kvality přehrávačů jsme vzhledem k nízké ceně testovali primárně s přibalenými sluchátky.

Průšvih první: Axago AXM-85
1 GB − 1 551 Kč

Axago AXM-85

Na první pohled luxusní kovový přehrávač s čtyřsměrným joystickem a 4,4centimetrovým barevným displejem orientovaným na výšku. Tělo na první i druhý pohled opravdu působí bytelně. FM tuner ladí průměrně, autoscan je poměrně spolehlivý. Vybranou stanici lze uložit do MP3 (128 kbps). Kopie je srovnatelná s on-line poslechem. Podmínečně využitelný na kratší vzdálenosti je diktafon. Tím však výčet vyloženě kladných vlastností přehrávače končí.

Axago má k uzoufání pomalé reakce na povely uživatele. Čekáte doslova na všechno. Než se objeví menu, než se přepne na další písničku, než vyskočíte z adresáře, než přepnete na rádio... Pokud přehrávač hudbou zcela naplníte, učekáte se.

Zobrazovaní fotografií mi připomnělo slavnou scénu s malířem miniatur Uko Ješitou. Displej se automaticky nepřepne do horizontální polohy a snímky naležato tak na něm vypadají jako špatně vytištěné známky na dopisy. Rozlišení je jedním slovem nízké. Obraz je navíc velmi tmavý.

Zvukový projev Axaga postrádá basy. Výšek má naopak až příliš mnoho. Celkový projev je plochý.

Průšvih druhý: Cerber KL 880C
2 GB − 1 399 Kč

Cerber KL 880C

Přehrávač s barevným 4,3centimetrovým displejem, českým menu a integrovaným reproduktorem, který nás svým hlasitým projevem příjemně překvapil. Dílenské provedení je také ucházející. Většina kláves u našeho testovaného kusu však vykazovala minimálně dva stupně volnosti.

Cerber je klasický příklad otlačítkovaného přehrávače. K obsluze slouží sedm (7!) tvarově naprosto stejných kláves a jedno šoupátko. Ovládací prvky jsou navíc rozmístěny na boku přístroje, což při daném provedení zásadně snižuje přehlednost a jejich dostupnost. Po týdnu jsem si zvyknul na to, že horní dvě tlačítka se šipkami nahoru a dolu listují nabídkou doprava a doleva, prostřední klávesa někdy spouští playback a čudlík s nápisem Menu slouží pro potvrzení výběru a prvotní spuštění reprodukce.

O kvalitách displeje nemá cenu mluvit − žádné nejsou. Postavy na fotkách vypadají, že jim někdo vypíchl oči a díry zalil černou hmotou. Video je na tom jen o trochu lépe − díry nejsou na pohyblivých obrázcích tak patrné. O nějaké plynulosti však nemůže být ani řeč.

Zvukově patří Cerber mezi průměr.

Průšvih třetí: Canyon CNR-MPV3
2 GB − 1 385 Kč

Canyon CNR-MPV3

Tenhle přehrávač nás v redakci doslova odrovnal. Můj palec poznal středověk. Pohyb po miniaturní dotykové plošce mě během deseti minut doslova rozzuřil. Dostat se do menu, vybrat si a pustit písničku je téměř nemožné. Reakce Canyonu jsou tak pomalé, že Čekáni na Godota je proti tomu rychlovka. Bez jakékoliv zpětné vazby bloudil můj nebohý palec od šipky k šipce a Canyon si zdánlivě dělal, co chtěl. Na povely toziž reagoval s brutálním zpožděním. Při ovládání jste navíc nuceni palcem neustále přehmatávat na skutečné tlačítko Menu, umístěné na boku přístroje. Velmi nepraktické a nepohodlné.

Zvukově Canyon paradoxně nepatří mezi nejhorší. Naopak. Má sice trochu zastřený výraz, ale jinak jsme k poslechu neměli v rámci třídy žádné výraznější připomínky. Obraz a video nestojí za nic. Displej je orientován na výšku a má úhlopříčku 4,6 cm. Propjit s počítačem lze Canyon jak prostřednictvím protoklu UMS, tak i MTP.

Průšvih čtvrtý: EU3C Infinity V200
1 GB − 1 420 Kč

EU3C Infinity V200

MP3/MP4 přehrávač s integrovaným reproduktorem. Infinity si v rychlosti nezadá s Alvinem Straightem. Než začne hrát vybraná skladba, stihnete si uvařit kávu. Displej (úhlopříčka 4,4 cm) patří k těm nejhorším − hrubý a tmavý. Že na něm spokojeně dokoukáte byť jen jediný celovečerák, je stejně pravděpodobné, jako že Čunek naspořil své miliony poctivě.

Logika ovládání se zřejmě ztratila již někdy během prvních fází výroby. Někdy potvrzujete výběr šipkou nahoru, někdy tlačítkem OK. Hlasitost regulujete šipkami doleva a doprava, ale až po stisknutí šipky dolů. Stačí?

Šoupátko pro zapnutí přehrávače vypadá, jakoby se vám chtělo vydat naproti. Naštěstí jej drží kovový plášť přehrávače, který působí poměrně bytelným dojmem. Zvuk i hlasitost integrovaného reproduktoru je i ve srovnání s Cerberem KL 880C na velmi nízké úrovni. Přes přiložená sluchátka přitom Infinity nehraje špatně. Jen výšky trochu šustí.

Průšvih pátý: Sweex Blaze
1 GB − 1 380 Kč

Sweex Blaze

Reklamní leták na jistém e-shopu praví: "S MP3/MP4 přehrávačem Sweex Blaze Black nebylo nikdy přehrávání hudby a videa a prohlížení obrázku lepší." Uff, tomu se říká tvrzení, o jehož pravdivosti se dá s úspěchem pochybovat.

Přehrávačů, které by Sweexu jakoby z oka vypadly, se v ČR prodává několik. Menu Sweexu je stejné jako u Cerberu nebo Infinity. Naleznete v něm i položku FM tuner, rozhlas však spustit nejde. Model, který jsme testovali, prostě rádio neměl. Další "vychytávkou" je 2,5mm zdířka na sluchátka. Běžná sluchátka k Sweexu tedy nepřipojíte bez příslušné redukce, která však v balení chybí.

Zvuk postrádá basy, výšek má tak akorát. O kvalitě displeje platí to samé co u předchozích přehrávačů v testu.

Dílenskému provedení není, až na jednu výjimku, co vytknout. Tou výjimkou je šoupátko na zadní kovové straně přehrávače. Během měsíce se nám jej podařilo nechtěně vyloupnout. Od té doby nelze přístroj natvrdo vypnout.

Průšvih šestý: Pentagram Vanquish R USB
2 GB − 1 340 Kč

Pentagram Vanquish R USB

Pentagram má zajímavě vyřešený vyklápěcí direct USB port. Tím končí dobré zprávy. Teď ty špatné. Přístroj nezobrazuje celé názvy adresářů, ale pouze prvních několik písmen. Zcela nelogicky jsou zkráceny i názvy skladeb. Stromovou strukturou adresářů nelze listovat během poslechu hudby, a co je nejhorší, Pentagram má omezen maximální počet souborů, které do něj lze nahrát. Projevuje se to v případě, že aktivujete diktafon a nahrávku chcete uložit. Přístroj vám to neumožní a vyhodí hlášku o překročení maximálního počtu souborů.

Tlačítka na vrchní straně přístroje jsou důmyslně ukryta pod plastovým výčnělkem. Tím pádem se špatně mačkají. Krytka na AAA baterie drží silou dobré vůle a její další setrvání na přehrávači je otázkou štěstí.

Rádio ladí velmi průměrně.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Pořídí si Česko „neviditelné“ stíhačky? Problém je cena za hodinu letu

V roce 2027 končí pronájem stíhacích strojů Gripen. Jaká je možnost, že místo nich pořídíme „neviditelné“ stroje F-35?

Co nahradí gripeny? Ve hře jsou všichni kromě Číny a Ruska

Páteří české protivzdušné obrany jsou dnes letouny JAS 39 Gripen. Jejich pronájem končí v roce 2027, což vzhledem k...

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České letectvo došlo od migů ke gripenům. Co bude po nich?

České letectvo se musí začít chystat na dobu „po gripenech“. O tom, jak by mohla vypadat, naznačuje něco i dohoda o...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Jednoduchost funguje. Pro-Ject T1 je skvělý gramofon pro šetřílky

Premium V cenové kategorii do deseti tisíc se to gramofony jen hemží. Lehoučké plastové strojky zpravidla nabízejí bluetooth...

Fotoaparáty Olympus mění majitele, další možná budou pod jinou značkou

Jedna z ikon fotografického průmyslu, a jeden z předních producentů digitální systému Micro 4/3, společnost Olympus,...

Polský vysílač ruší příjem DVB-T2 v části Čech. Mohou za to české odklady

České posunutí přechodu na DVB-T2 kvůli koronavirové pandemii přineslo první vážné problémy. Diváci zejména v...

Kolize s polským vysílačem urychlí přechod na DVB-T2 ve dvou krajích

Přechod na DVB-T2 je o trochu divočejší, než se původně zamýšlelo. Kolize českého a polského vysílání zkrátila odklad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...