Při vyslovení slova Clearaudio přeběhne každému milovníkovi špičkového zvuku vzrušené zamrazení v zádech. Od roku 1978 se společnost Clearaudio snaží zlepšovat gramofony a přenosky až na samu hranici fyzikálních možností. Kdo měl možnost jejich výrobky spatřit a nejlépe i slyšet, musí uznat, že se jim to daří.
Statement je výsledkem bezmála třicetiletého vývoje. Snoubí se v něm nejen to nejlepší z ostatních firemních gramofonů a ještě k tomu přidává jinde nevídané konstrukční finesy. Již samotná hmotnost (350 kg) dává tušit, že nepůjde o obyčejný gramec. Totéž napovídá již zmíněná cena. Ještě než si vysvětlíme, proč je takto drahý a těžký, podíváme se na základní principy gramofonů.
Gramofon – hodinářská mechanika a kilogramy železa
Gramofon je zařízení, které přehrává gramofonové desky z vinylu. Deska se spirálovou drážkou (situovanou opačně než stopa na CD, tedy od kraje ke středu) se záznamem se otáčí konstantní rychlostí kolem své osy. Při přehrávání je do drážky umístěn hrot na chvějce (jehla), který snímá mikrozvlnění drážky. Zvuk je zde „uložen“ v analogové podobě, tedy například frekvence zvlnění drážky plně odpovídá frekvenci reprodukovaného zvuku.
Chvění je přeměněno systémem pohyblivého magnetu v konstantní cívce (Moving Magnet – MM) nebo pohyblivou cívkou v konstantním magnetickém poli (Moving Coil – MC) na elektrický signál, který pak putuje k dalšímu zpracování. Uvědomíme-li si, že v drážce jsou současně uloženy současně dva nezávislé signály, pravý a levý kanál, s opačnou orientací pohybu musí být poddajnost snímacího systému mimořádná, aby hrot nikdy neztratil kontakt se zvlněnými stěnami drážky. Chvění totiž není rozděleno na horizontální a vertikální, ale tento „kříž“ je, pro naprostou mechanickou symetričnost pootočen o 45°. Obě zvlnění tedy působí na hrot shodným způsobem.
Chvějka, která přenáší chvění z hrotu do elektromagnetického systému přenosky, musí být nesmírně tuhá, ale s minimální hmotností tedy bez vlastní setrvačnosti. K její výrobě jsou proto používány speciální materiály jako je například Bór. Také tvar hrotu je předmětem mnoha let výzkumů (kónický, eliptický, hypereliptický a mnohé jiné a dokonalejší tvary) aby současně byl schopen svojí boční hranou nevynechat ani ty nejdrobnější zvlnění nejvyšších kmitočtů a současně aby drážku příliš nenamáhal a nepoškozoval záznam.
Výsledná kvalita zvuku tedy spočívá v dokonalém sejmutí i těch nejmenších podrobností drážky a bezchybnému převedení na elektrický signál. Jakékoli změny, úbytky nebo dodané kmitočty, znamenají degradaci zvukové kvality.
Protože hrot na chvějce snímá mechanické chvění, je potřeba desku od jakéhokoli cizorodého chvění odrušit. Pokud nepočítám průjezd nákladního automobilu kolem domu, dupání dorůstajících dětí i obyčejné kročeje, to všechno může být přenoskou sejmuto a kazí kvalitu zvuku, existuje zdroj chvění již v samotném gramofonu a také zpětně od kmitočtů reprodukované hudby.
A právě potlačování chvění a rezonancí (ať venkovních nebo vnitřních) je důvodem pro stále důmyslnější konstrukci, velkou hmotnost a jedním z důvodů vysoké ceny gramofonů.
Gramofon se skládá z šasi (těla), talíře, raménka, přenosky, motoru a zdroje energie. Všechny tyto části musí být koncipovány jednak tak, aby přenos a vznik chvění potlačovaly a současně natolik přesné a stabilní aby se nastavené parametry (úhly a vzdálenosti) jednotlivých částí neměnily. Pochopitelně nad dohodnutý rámec posunu přenosky po ploše desky. Šasi musí být těžké a pevné – jednak aby udrželo celou konstrukci gramofonu pohromadě, jednak proto aby se jím hůře šířily vibrace a rezonance jak vnitřní (od motoru), tak vnější. Jedná se většinou o různě kombinované kompozitní materiály většinou v sendvičovém uspořádání.
Talíř, tedy plocha na které leží disk, musí být také co nejtěžší. Díky tomu má vyšší setrvačnost a je lépe imunní proti kolísání rychlosti a samozřejmě i chvění. Talíř je uložen na ložisku, umístěném v šasi. Také materiály a konstrukce trnu a jeho uložení jsou předmětem zkoumání a firemních specialit. Většinou jde o pohyb plochy trnu (talíře) na vrcholku kuličky upevněné v šasi. Dotyková plocha je minimální a zcela symetrická. Talíř je vyroben z různých materiálů většinou jde o pevné a houževnaté plasty.
Talíř je poháněn pomaloběžným motorem. Existují dva konstrukční systémy, motor je uložen a upevněn přímo v šasi nebo mimo šasi. V prvním případě je chvění vznikající provozem motorku eliminováno konstrukcí šasi a způsobem uchycení motorku. V druhém případě je uložen mimo chassis a je od něho mechanicky oddělen. V každém případě je osa motorku spojena s okrajem talíře řemínkem, nebo i více řemínky, který/é přenášejí pohyb co nejplynuleji.
V principu existují dva způsoby přenosu pohybu - direct drive a belt drive. Direct drive znamená, že stator motoru je součástí šasi a rotor je součástí talíře. Toto řešení bylo určitý čas poměrně populární, jeho nevýhodou jsou hroší možnosti eliminace chvění, které sám o sobě způsobuje. Belt drive označuje řešení, kdy je motor od talíře oddělen a propojen pouze řemínkem. V high-endové současné praxi se většinou využívá pouze druhý způsob.
Raménko gramofonu musí být lehké a extrémně pevné a musí potlačovat rezonance přenášené z desky a talíře. Má za úkol držet přenosku na desce v naprosto přesné ideální poloze vůči drážce desky, dále zajišťovat správný přítlak a posun po spirále desky. Musí být schopno eliminovat dostřednou sílu (antiskating), aby tlak na obě strany drážky byl shodný.
Konstrukce ramínka má dále umožňovat nastavení tlaku na hrot a snadnou a bezpečnou manipulaci s přenoskou při přehrávání desek. Konstrukčně opět existují dva zcela odlišné způsoby, radiální a tangenciální. Klasické radiální raménko (přímé či ve tvaru S) je uchyceno v jednom bodě a jeho pohyb je proto část opsané kružnice. Jde o jednodušší konstrukci, jejíž nevýhodou je, ze úhel postavení hrotu v drážce se stále mění.
Tangenciální raménko je konstrukčně složitější, ale je schopno sledovat drážku beze změny úhlu, neboť je posunováno po dráze kolmé k ose desky.
Gramofon za cenu malého domku
Clearaudio Statement je vrcholovým modelem ve firemní produkci. Je výsledkem snahy o postavení nejlepšího gramofonu bez ohledu na cenu, hmotnost a rozměry. Přes svoji ryze účelovou konstrukci nepůsobí jako nějaké technické monstrum. Naopak. Svoji dokonalou precizností zpracování, naprostou čistotu provedení a elegantními tvary dostane srdce snad každého esteticky cítícího člověka.
Konstrukce gramofonu je tvořena sloupky z nerezové oceli, které jsou pravidelně příčně spojeny sendvičem z nerezové oceli a pod vahou několika tun 72ma lisovanými plátky dřeva napuštěnými pryskyřicí. Dle výrobce je materiál natolik pevný, že je neprůstřelný. Průhledné části konstrukce, včetně talířů jsou vyrobeny z acrylicu.
Uprostřed této konstrukce si povšimněte 80kg závaží, uchyceného v horní části gramofonu. To s pomocí své hmotnosti a gravitační síly země eliminuje kmity a výkyvy stroje, podobně jako je tomu u některých výškových budov. Navíc zaručuje stálou absolutní vodorovnost talíře.
Toto hmotné závaží přispívá k celkové obrovské hmotnosti gramofonu, která činí 350 kg. To zvyšuje odolnost proti kmitům a vibracím. Nicméně to klade značné nároky na podlahu, na které bude umístěn. Betonová podlaha v suterénní, či podzemní místnosti je ideální.
Gramofon má talíře dokonce dva. Na horní pokládáte desku, na spodní je silikonovým řemínkem převedena hybná síla motoru. Talíře jsou propojeny osou z nerezové oceli, která je nadnášena magnetickou silou, čímž bylo možno vynechat mechanické ložisko. Celá pohyblivá část je tedy bez kontaktu se šasi.
Motor je řízen procesorem kontrolujícím jeho přesné otáčky. Dle dostupných informací je použit stejný elektromotorek, jaký pohání „Mars rover“, tedy výzkumné vozítko NASA cestující po Marsu.
Přenoska je umístěna na tangenciálním raménku Statement TQI z se safírovými ložisky, které zajišťují optimální podmínky při snímání celého frekvenčního pásma, shodné v celé šíři desky.
Výrobce je na technické parametry a informace poměrně skoupý, více podrobností Vám proto nemůžeme nabídnout. V ČR si tento skvost můžete objednat u společnosti High-End Audio Studio.
Cena gramofonu i přenosky je sice neuvěřitelná, ale zcela identicky mohu hodnotit i poslech kvalitních gramofonových desek na špičkových přístrojích Clearaudio.
Čtěte také:
Boříme mýty o digitální kvalitě - kompaktní disk versus gramofon