První věcí, která může leckoho překvapit je množství dosud neznámých značek. Zavedení výrobci v oblasti MP3 totiž tvrdě zaspali dobu. Opravdu kvalitní kapesní MP3 přehrávač pořídíte od iRiveru, iAudio, Mpio, iOpsu, Archosu a jiných asijských výrobců. Ze zavedených značek je výjimkou pouze Sony, které nabízí velmi dobré, ale dražší discmany. Ze známých výrobců hardwaru pak jmenujme alespoň Apple a jeho proslavený i zatracovaný iPod.
V zásadě dnes existuje pět druhů přenosných hudebních přehrávačů. Kromě pomalu mizejících klasických walkmanů na audio kazety, je to přehrávač na audio CD (CDDA), který v roce 1986 vynálezci u Sony nazvali discman. Walkmana si dnes pořídí asi opravdu jenom nenapravitelný nostalgik, ale discman určený pouze na přehrávání obyčejných CD je stále ve velké oblibě.
Asi nikdo ze čtenářů Technetu není tak neprozíravý, aby investoval do jednoho ze dvou uvedených, vymírajících dinosaurů. Proto dnešní článek věnujeme přístrojům, které využívají jako paměťové médium klasická CD, případně zapisovatelná CD-R média, flashové paměti nebo harddisky a navíc přehrávají hudbu ve formátech MP3, WMA, OGG a dalších.
Novou kategorií, která se za tento rok začala masivněji prosazovat i na našem trhu, jsou přenosné videopřehrávače (tzv. PVP = Portable Video Player) a dokonce i videorekordéry. Bývají většinou založeny na HDD přehrávači s 20 nebo 40GB pevným diskem a kromě přehrávání hudby, FM tuneru, linkového vstupu a diktafonu nabízejí promítání filmů kódovaných v DivX nebo Xvid. Ke sledování slouží velký barevný displej, nebo lze přístroj připojit k televizi.
Speciální kapitolou v oblasti digitální hudby jsou mobilní telefony a některé digitální fotoaparáty, které také umožňují poslech hudby v této podobě. Těmto přístrojům se však věnovat podrobněji nebudeme, protože jejich kvalita ani výbava zatím nedosahuje kvalit specializovaných zařízení o kterých bude řeč v následujících odstavcích.
Proč si MP3 přehrávač pořídit? Co nabízí navíc?
Ať už si pořídíte MP3 discman, flashový nebo harddiskový přehrávač, získáte oproti klasickému, walkmanovi, discmanovi nebo minidisku řadu výhod. Díky MP3 technologii můžete na cestách mít k disposici téměř celou svou hudební knihovnu. Hlavní výhodou je obrovská kapacita. Tyto přehrávače pojmou desítky až stovky hodin hudby.
Díky kompresním formátům, jako je MP3, OGG, WMA apod., se na jedno osmdesátiminutové (700 MB) CD-R vejde celých 12 hodin hudby. A pokud se smíříte s nižší kvalitou nahrávky, tak klidně i mnohem víc.
U harddiskových přehrávačů je kapacita prakticky neomezena. V současné době se běžně pohybuje od 10 do 40 GB, což je 14x, resp.57x více než kapacita u CD.
Flashové přehrávače začínaly na směšných 32 MB paměti. Dnes se jejich úložný prostor rozrostl až na 1 GB a bude se zvětšovat dále. Přitom tyto přehrávače nebývají o mnoho větší než krabička od sirek.
Další výhodou moderních přehrávačů je zobrazování informací o skladbě na displeji přístroje. Zatímco u klasického discmana jste se museli spokojit s číselným údajem o pořadí hrající skladby (nebo zřídka CD textem), díky ID3-tagům se dozvíte nejen její číslo, ale i název, jméno interpreta a alba, odkud píseň pochází.
Zejména flashové a harddiskové přehrávače bývají navíc vybaveny diktafonem pro záznam hlasových poznámek a line-in vstupem pro nahrávání hudby z externího zdroje. Všechny lepší přístroje, včetně CD přehrávačů, mají integrovaný FM-Tuner. Když se vám tedy oposlouchají stovky megabajtů uložené hudby, není nic jednodušího než naladit svou oblíbenou stanici.
Mají MP3 přehrávače nějaké nevýhody?
Napsat, že žádné neexistují, by bylo nefér. Ačkoliv, mnoho jich skutečně není. Základním kamenem úrazu většinou bývá nutná, alespoň minimální, počítačová potence. Pokud ale umíte pracovat s průzkumníkem ve Windows (nebo s jakýmkoliv jiným programem stejného typu), zvládnete si naplnit své přehrávátko hudbou až po okraj. MP3 discmany přehrávají samozřejmě i běžná originální audio CD.
Skutečnou nevýhodu potom tedy zůstává pouze potřebná investice do PC, prostřednictvím kterého budete nahrávky vytvářet a ukládat do svého přehrávače. Samotný přehrávač také není levnou záležitostí. U MP3 discmanů se rozpětí pohybuje od cca 2 000 do 6 000 Kč. Flashový přehrávač pořídíte, podle velikosti vestavěné paměti a výbavy od cca 1 500 do 10 000 Kč. Nejlevnější harddiskový přístroj vyjde na necelých 9000 Kč.
Používané kompresní formáty a ostatní použité zkratky MP3, OGG, WMA - tyto a další kompresní formáty se používají pro uložení audio nahrávky do počítače. Kompresní formát slouží ke zmenšení objemu skladby (v MB), při zachování určitých kvalitativních požadavků na její zvuk. Situace je podobná jako u digitální fotografie, kde zase hlídáte výslednou kvalitu obrazu. Existuje originální nahrávka např. na CD, kterou je potřeba uložit do paměti počítače (přehrávače). Pomocí takzvaného grabovacího programu a přesně specifikovaných požadavků na výslednou kvalitu (např. mono-stereo, bitrate, samplovací frekvence) lze převést originální nahrávku do vybraného kompresního formátu. Tato operace není nijak složitá a stačí k ní jednoduchý prográmek, který je většinou dodávaný spolu s přehrávačem, případně lze desítky potřebných utilitek stáhnout na webu. Proč komprimovat? U běžného nekomprimovaného záznamu hudby (koupené audio CD - CDDA) zabírá každá minuta cca 10 MB. Kompresí do formátu MP3 lze dosáhnout, při minimální ztrátě kvality, poměru: 1 minuta = 1 MB. Slovníček id3-tag - bývá připojen ke každému MP3 souboru a obsahuje informace o dané skladbě včetně jména autora, interpreta, názvu sklady a alba, roku vydání, žánru a dalších doplňujících informací. Většina přehrávačů umí část informací z id3tagu zobrazit na displeji při přehrávání skladby. Megabyte (MB) - jednotka, která udává množství informací (dat) a která odpovídá 1 048 576 bytům. Běžné zapisovatelné CD-R má kapacitu 700 MB. Gigabyte (GB) - 1GB = 1000 MB |
CD, Flash, harddisk nebo PVP?
Na první pohled se přehrávače liší velikostí, která je primárně určena použitým paměťovým médiem. Jak již bylo naznačeno v úvodu, existují tři základní typy (nepočítáme-li skomírající minidisk) dnes užívaných paměťových médií.
- MP3 CD přehrávač - nástupce discmana
Cédéčko asi netřeba nikomu představovat. MP3 discmany hrály ještě nedávno mezi přehrávači digitální hudby první housle. Dnes je situace jiná a tyto přístroje uvol%nují místo na trhu flashovým a zejména harddiskovým přehrávačům. Neznačkové a nepříliš kvalitní MP3 discmany se nyní častěji prodávají i v supermarketech za lákavé ceny. Na trhu se objevilo pouze několik opravdu zajímavých novinek jakou je například iRiver iMP 900.
Discmany jsou a vždy budou omezeny průměrem tohoto stříbrného kotouče. Méně, než nějakých 12,8 cm na šířku, CD přehrávač mít nikdy nebude (výjimku samozřejmě tvoří přehrávače na mini CD). Výrobci jsou si toho samozřejmě vědomi a tak soutěží pouze o nejtenší přístroj. Rekord zatím drží společnost iRiver s modelem iMP 900. O tloušťce se zde snad ani hovořit nedá, přehrávač má hloubku pouze 13,7 mm.
Stejně jako do obyčejného discmana, tak i do jeho mladšího bratříčka se vkládají CD. Buď audio CD (CDDA) nebo vypálená CD-R média. Zkomprimované skladby, uložené v požadovaném formátu, jednoduše vypálíte na prázdné CD-R médium. Využít k tomu můžete i program, který bývá k přehrávači přiložen.
Jedinou nevýhodou MP3 discmana oproti klasickému CD přehrávači může být výdrž baterie. Nejběžnější typy discmanů vydrží na dvě tužkové baterie přehrávat cca 10 až 11 hodin (méně by to nemělo být, záleží však samozřejmě i na kvalitě akumulátorů). Nejnovější discman od iRiveru s označením iMP 900 vydrží podle výrobce, na kombinaci dvou tužkových a dvou plochých NiMh akumulátorů, hrát celých 120 hodin.
- Flashové přehrávače - hrající klíčenky
U těchto výrobků je jako paměťové médium použita polovodičová paměť typu Flash. Paměť je vestavěná a nelze ji vyměnit. Některé modely přehrávačů však umožňují její rozšíření pomocí paměťových karet (viz tento článek o paměťových kartách na Technetu).
Velkou výhodou těchto "pidi" přehrávačů je jejich nepatrná velikost. Výrobci se doslova předhánějí v navrhování nových a nových designů. Jednou můžete nosit na krku stříbrný váleček se sytě-modře podsvíceným displejem, podruhé vám do rytmu může blikat barevná hudba. Výbavou připomínají flashové přehrávače spíše nástroje legendárního Jamese Bonda než pouze obyčejný strojek na hudbu. Pravidlem je vestavěný FM-Tuner, diktafon a výjimkou nejsou i mnohé jiné funkce, jako je třeba digitální fotoaparát.
Spojení mezi přehrávačem a počítačem, jakožto zdrojem hudby, obstarává USB kabel. Přístroj připojíte přes tento kabel k PC a skladby do něj nakopírujete. Portem (zásuvkou) pro USB kabel je dnes vybavena naprostá většina počítačů. K některým přehrávačům obdržíte i specializovaný download manager (tedy jakousi obdobu windowsovského průzkumníka), který vám usnandní kopírování i vytváření MP3 souborů.
Flash přehrávače bývají většinou napájeny jednou mikrotužkovou baterii. Některé modely mají vestavěný akumulátorek, který lze dobíjet prostřednictvím USB portu, prostým připojením k počítači. Nově se začíná prosazovat trend flashových playerů na tužkovou (AA) baterii. Výhodou je dlouhá výdrž - 30 až 50 hodin (iRiver iFP
Jako všude, tak i zde platí pravidlo: něco za něco. Hrající klíčenky jsou malé a roztomilé, ale také bývají pěkně drahé. Pokud bychom srovnávali pouze poměr cena versus úložný prostor v MB, vyšly by flashové přehrávače ze souboje CD versus HDD versus FLASH, nejhůře.
- Harddiskové (HDD) přehrávače - 40 GB v krabičce od walkmana
Podobně jako flash přehrávače využívají vestavěné paměťové karty, tak harddiskové přístroje mají integrovaný pevný disk. Harddisk stejně jako CD přehrávače obsahuje mechanické pohyblivé části což je jednak slyšet a také se to odráží na výdrži baterie. Ta by však i přesto neměla klesnout pod 10 hodin.
Nespornou výhodou HDD přehrávačů je jejich obrovská kapacita. Do jednoho přehrávače se vám může vejít prakticky celý domácí archiv nahrávek. Nevýhodou oproti Flash přehrávačům je jejich náchylnost k mechanickému poškození pohyblivých částí. Naopak výbavou za nimi nijak nezaostávají. Některé HDD přehrávače dokonce umějí zobrazovat text ve formátu TXT, obrázky ve formátu JPG a nejnovější modely poslouží i jako cestovní databanka pro váš digitální fotoaparát. Bez potřeby počítače spojíte foťák s přehrávačem a fotografie do něj překopírujete.
Komunikace s počítačem probíhá velmi podobně jako u klíčenek. Harddiskový přehrávač se po připojení přes USB kabel k počítači většinou hlásí jako výměnný disk (podpora Mass storage je velmi důležitá).
- Přenosné video přehrávače (PVP - Portable Video Player)
Přehrávače jsou zpravidla vybaveny harddiskem (méně často flashovou pamětí, a chystá se první DivX discman od iRiveru) a velkým barevným displejem. Dokáží přehrávat filmy ve formátech DivX a Xvid. V drtivé většině (iRiver PMP 100 - recenze zde, Archos AV400 - recenze zde) je nutné dodržet určité parametry filmu jakým jsou: video bitrate, audio bitrate, obrazové rozlišení apod.
Film je tedy nutné před promítnutím v přístroji, překonvertovat. K tomu slouží přiložený software, který bývá většinou jednoduchý, ale přesto je tento způsob poněkud zdlouhavý. Jediný PVP přístroj, který jsme testovali a který přehrál většinu kodeků bez jakékoliv konverze, byl MP Man AV40 (recenze zde).
Archos Av400 je jediným z prvních zástupců kapesních videorekordérů. Nejen, že umí filmy promítat na svém displeji (případně na TV), ale dokáže je i nahrát a uložit do DivX, přímo z televizního vysílání.
V zítřejším díle si řekneme co od MP3 přehrávače očekávat nebo přímo požadovat.