Návod: Jak zkopírovat filmy z Blu-ray a DVD do kapsy nebo počítače

aktualizováno 
Pomocí dvou jednoduchých programů si můžete zkopírovat a zkomprimovat film ve vysokém rozlišení z Blu-ray na pevný disk. Pak půjde přehrát i v iPodu, domácím multimediálním centru, na Sony PSP nebo v jiném kapesním přehrávači. Je to jednoduché, ale počítač bude pracovat mnoho hodin.

Výsledek 19 hodin kopírování a kódování: 8 GB MKV soubor s rozlišením 720p a DTS zvukem | foto: Technet.cz

Jednoduchým způsobem vytvoříme ze 30GB videozáznamu na Blu-ray pouze 8GB soubor ve formátu (kontejneru) MKV se stále vynikající obrazovou kvalitou.

Sedmigigový film na DVD zmenšíme desetkrát na 700 MB tak, aby se vešel na obyčejné CD. Ani při této kompresi nedojde ke zhoršení kvality obrazu. Způsob, který totiž ke zmenšení filmu použijeme, je výrazně efektivnější než ten, který se používá komerčně při zaznamenávání snímku na DVD.

Proč kopírovat a komprimovat?

Ke stále většímu množství televizorů jsou připojena počítačová media-centra (např. Popcorn Hour A-110), případně harddiskové multimediální přehrávače. Některé televizory (např. Samsung UE46B7020 a LG 42LH5000) dokonce filmy ve vysokém rozlišení dokážou přehrávat z připojeného USB disku atd. Nemusíte hledat správné DVD nebo Blu-ray s filmem, pouze si dálkovým ovladačem vyberete z grafického menu film, na který se chcete podívat. Jak jednoduché.

Má to však jeden háček. Na (nejen) českém trhu prakticky neexistují legální pro tato zařízení připravené nahrávky. Divák je tak odkázán na stahování z internetu (což může být na hraně se zákonem), nebo si musí filmy upravit doma sám.

Potřebujete k tomu zdrojový disk s filmem (Blu-ray, DVD), slušný počítač, několik programů a dostatek místa na pevném disku (10 GB by mělo stačit).

Příprava před startem

Při zkoušce jsme použili notebook Dell XPS M1330 s procesorem Intel Core2Duo T8100, 3 GB operační paměti a Windows Vista Business, externí Blu-ray mechaniku LG BE06 a 1TB externí disk Western Digital My Home.

Jde tedy o relativně dostupnou a z dnešního pohledu průměrně výkonnou sestavu. Podobných časů jako my tak můžete bez potíží dosáhnout také a pokud zvolíte moderní výkonnější desktop, může se doba kódování i výrazně zkrátit.

V celém procesu použijeme dva programy. AnyDVD HD a RipBot264. První jmenovaný je placený (roční licence stojí 63 eur, doživotní 109 eur), ale jeho pořízení se rozhodně vyplatí, protože neexistuje srovnatelná freewarová alternativa.

MKV - AnyDVD kopirovani

AnyDVD zkopíruje obsah BD nebo DVD média na pevný disk.

Zkusit můžete například i populární a zdarma dostupný FAB Decryptor HD, ten si však nemusí poradit s některými prvky ochrany (například BD+).

Nainstalované musíte mít i rozhraní .Net Framework 2.0 a aplikace Avisynth, ffdshow a Haali media splitter, které RipBot264 využívá, všechny jsou však volně ke stažení.

Upozornění před startem: Ačkoli pozornost uživatele bude celý proces vyžadovat jen po několik minut, počítač bude pracovat na plný výkon bez přestávky mnoho hodin. Na naší sestavě trvalo překódování dvouhodinového koncertu necelých 19 hodin. Pokud zvolíte notebook, zajistěte mu dobrý přístup vzduchu (postavte na pevnou rovnou podložku), aby se zbytečně nepřehříval.

Také doporučujeme obraz Blu-ray disku uložit na externí disk, který je zpravidla podstatně rychlejší než ten v notebooku integrovaný. Pokud bude připojený přes rychlejší FireWire rozhraní, tak jedině dobře, na rozdíl od USB nezatěžuje datovými přenosy procesor a celá procedura se tak urychlí. Disk samozřejmě musí být formátovaný na souborový systém NTFS, budeme totiž pracovat se soubory většími než 4 GB (což FAT32 neumožní).

Jdeme na to!

Prvním krokem je zkopírování obsahu Blu-ray nebo DVD na pevný disk. K tomu skvěle poslouží AnyDVD HD a funkce "Kopírovat na pevný disk". V případě DVD bude kopírování hotovo během několika málo minut, u Blu-ray to může trvat půl až tři čtvrtě hodiny. Přeci jen se jedná o přesun 20 - 40 GB dat.

Poté spustíme RipBot264 a klikneme na tlačítko "add". V následujícím dialogu vybereme místo, kam jsme obraz disku uložili. V adresářové struktuře NAZEV_FILMU -> BDMV -> STREAM vybereme soubor s filmovým obsahem (největší soubor), v našem případě 00000.m2ts o velikosti 29 GB.

U DVD tačí otevřít dresář VIDEO_TS a vybrat první z nejpočetnější érie VOB souborů, například VTS_01_1.VOB ž VTS_01_6.VOB. Poté se spustí analýza, při které program zjistí obsah vybraného transportního streamu.

Analýza souboru trvá deset až patnáct minut (u DVD několik desítek sekund), poté máte k dispozici přehled všech stop, které transportní stream obsahuje.

Vypsány jsou obrazové stopy i vukové stopy. Z obrazových vyberte tu s nejdelším časovým údajem, to je film. Kratší ukrývají bonusové doplňky, například "obraz v obraze", ty pro převod epotřebujeme.

MKV - RipBot264 vyber stop

Dialog s výběrem stop pro kódování

U zvuku máte na výběr jazykovou mutaci a technické provedení. Zpravidla jde o dvoukanálový či prostorový olby Digital a prostorové DTS.

Pokud budete výsledný soubor přehrávat na domácím kině s prostorovým zvukem, vyberte DTS nebo prostorový DD. V ostatních případech stačí stereofonní stopa. Výběr jazyka mutace je jen na vás.

Snadné nastavení kódování

RipBot264 disponuje řadou přednastavených profilů, díky kterým se nastavení výsledného kódování značně zjednodušilo. Nejprve vyberete profil pro obraz "Apple TV", "iPod", "PSP" a "HD, Blu-Ray, Consoles". Pro účely domácí projekce vybereme poslední profil. Poté se zaměříme na zvuk.

MKV - RipBot264 nastaveni zvuku

Zde provedete většinu potřebných nastavení. Na obrázku vidíte rozkliknutý výběr výstupních zvukových formátů.

Pro domácí multimediální centra je vhodné zvolit x.x. COPY STREAM. Zvuková stopa bude čistě zkopírované DTS nebo DD přímo z disku, bez ztráty kvality. Pro přenosné přístroje, nebo kvůli úspoře místa, je vhodné zvolit jeden ze stereofonních profilů s kodeky Vorbis či AAC nebo multikanálové AAC. Čím větší datový tok, tím kvalitnější výsledek bude.

Poté klikneme na "Properties". Tam nastavíme "Crop: Automatically" - program pak ořeže černé pruhy nad a pod obrazem, ty je zbytečné kódovat. Druhou důležitou volbou je rozlišení neboli "resolution".

MKV - RipBot264 nastaveni rozliseni

Nastavení rozlišení pro kódování

Při kopírování z Blu-ray zvolíme Full-HD (1080p), pokud budeme film přehrávat na velké obrazovce nebo projektoru. Pro menší televizory stačí HD-Ready (720p). U DVD vybereme volbu SD-PAL. Tlačítkem OK volby uložíme.

V hlavním dialogu si ještě povšimněme volby "MODE". Nastavíme ji na 2-pass, tedy dvouprůchodové kódování. Při prvním průchodu proběhne analýza obrazu, který programu řekne, ve kterých místech je vhodné použít jak vysoký datový tok. Při druhém průchodu je podle zjištěných dat komprese provedena.

MKV - RipBot264 hlavni dialogove okno

Hlavní dialogové okno RipBotu

Ve spodní části hlavního dialogového okna se nachází volba mezi kontejnery mp4 a MKV. Pro domácí multimediální centra zvolíme MKV, pro iPod či PlayStation pak mp4.

O něco více vpravo je volba "LOCK SIZE". Při kódování do Full-HD zvolíme 8 GB, při kódování do HD-Ready 4 GB, při kódování do SD-PAL pak 700 MB. I u HD-Ready je ale někdy vhodné zvolit 8GB velikost - pokud zachováte původní DTS zvuk a pořad je nadstandardně dlouhý.

Posledním úkonem je vytvoření výstupního souboru. Pojmenujeme ho podle filmu a uložíme do adresáře na disk s dostatkem volného prostoru.

Pak již stačí kliknout na "Start", nechat počítač mnoho hodin pracovat a na konci mít perfektní MKV soubor s filmem, připravený na nahrání do multimediálního domácího přehrávače.

UPOZORNĚNÍ:

Článek popisuje postup výroby komprimovaného videosouboru pro vlastní potřebu. Vlastní potřebou se rozumí přehrávání ve vlastním domácím kině nebo kapesním přehrávači. Při vytváření kopií záznamů a nakládání se vzniklými videosoubory je nutné se řídit autorským právem České republiky.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Havarovali v Čechách, těla se našla v Německu. Nehoda migů na Šumavě

MiG-15T. Pod kabinou je vidět součást vlečného zařízení.

Nehoda dvou vojenských MiGů-15 na šumavském hřebeni v roce 1963 stála dva piloty život. Byla důsledkem šlendriánu a...

Další z rubriky

Cenově dostupný OLED televizor: má skvělý obraz a jen drobné mouchy

OLED televizor Panasonic TX-55FZ800E v redakčním testu

Společnost Panasonic je v televizorech pojem a modelová řada FZ800 příkladem, proč tomu tak je. Při současné ceně by si...

Lidé chtějí vertikální televizi, myslí si Samsung. Představil Sero

Televizor Sero lze otočit na výšku

Velká obrazovka na výšku byla dosud spíše doménou digitálních reklamních poutačů. Samsung si myslí, že je to vhodný...

Huawei chystá televizor. Bude to první přístroj s připojením přes 5G

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huawei vyvíjí vlastní televizní přijímač. Jeho hlavní devizou má být vedle vysokého rozlišení i...

Najdete na iDNES.cz