Vše nasvědčuje tomu, že nejlepší časy revolučního výměnného peer-to-peer systému Napster již patří definitivně minulosti. Počet jeho uživatelů stále klesá a s ním i nabídka a počet přenesených MP3 souborů. Za poklesem stojí především restriktivní opatření (filtrování názvů souborů a další) aplikovaná na základě soudních rozhodnutí ve sporech hudební průmysl versus Napster.
A zatímco uživatelé pozvolna Napster opouštějí a přecházejí na výměnné systémy s bohatší a pestřejší nabídkou nejen hudebních MP3 souborů (MusicCity, DirectConnect a další), snaha jeho majitelů o zprovoznění zpoplatněné verze Napsteru respektující autorská prává neustává.
Podle nejnovějších informací, které pronikly na veřejnost, jedná v současné době Napster s firmou Microsoft ve věci licencování technologie Windows Media, která by mohla představovat základ budoucí zpoplatněné verze Napsteru. Podle zprávy v LA Times mluvčí Napsteru potvrdila skutečnost, že dvě nezávislé softwarové firmy opravdu zkoumají výhody, jež by Napster mohl získat použitím technologie firmy Microsoft. Nicméně dodala, že v této věci jednají i s celou řadou dalších firem.
Zdroje LA Times však naznačují, že vzájemná jednání jsou dále, než přiznává mluvčí. Obě strany se údajně dostaly tak daleko, že probírají možnost akvizice Napsteru firmou Microsoft. Toto však Microsoft odmítá a prohlásil, že o Napster nemá zájem, což pro znalé situace není žádným překvapením. Akvizicí výměnného systému by sice získal lukrativní značku, ale ta by mu určitě nezajistila náklonnost hudebního průmyslu.
Proto se jako logičtější řešení nabízí využití Napsteru k propagaci vlastní technologie. Bude-li vše fungovat a reputace Napsteru bude obnovena, potom již nic nebude bránit firmě Microsoft v jeho odkoupení. Pokud však Napster nepřežije, ať již z důvodu, že uživatelé neprojeví dostatečný zájem o jeho zpoplatněnou verzi, nebo z důvodu úspěšných žalob hudebního průmyslu, potom bude moci firma Microsoft s čistým svědomím prohlásit, že byla pouze poskytovatelem technologie. V obou případech však dojde k posílení pozice technologie Windows Media, potažmo firmy Microsoft, v oblasti sdílení hudebních souborů.