NAPA DAV316: dostupný MP3/CD přehrávač s ID3 tagy

  5:00aktualizováno  5:00
Žhavá novinka na našem trhu, přenosný MP3/CD přehrávač hongkongské společnosti AMAX DAV316, nabízí za necelých šest tisíc podporu ID3 tagů a vyrovnávací paměť pro MP3 na 120 sekund. Nebude se opakovat zklamání z Thomsonu PDP 2080 v podobné cenové hladině?

Po dvou předchozích přenosných přehrávačích, solidním DAV315 a nepovedeným DAV311, jenž si na úkor velmi špatné kvality zvuku přibral možnost přehrávat VideoCD, přichází z Asie pravděpodobně bomba předvánočního trhu. DAV316 už je zase čistokrevným MP3/CD playerem, navíc s grafickým displejem, podporou ID3 tagů a větší cache, to vše pod hranicí šesti tisíc korun včetně DPH.

RozbaleníNAPA DAV316
DAV316 už neobdržíte jako o 315 v plastovém lisovaném obalu na jedno otevření, ale v solidní kartonové krabici. Kromě přehrávače samotného obdržíte pochopitelně i nezbytné příslušenství. Energii dodávají dva tužkové akumulátory, poctivé to "šestnáctistovky", jež v této činnosti dokáží podle typu disku a vyjádření výrobce setrvat až 12 hodin (u cédéčka s MP3 na 192 kbps jsem zaznamenal výdrž cirka 9 hodin). K nim náleží síťový adaptér, jehož prostřednictvím se dobíjejí přímo v přístroji - bohužel bez indikace na displeji. Dále tu jsou sluchátka značky LáPhony. Jsou velice levná a basy od nich rozhodně nečekejte. Já je nechal v krabici a vzal na to kosy. Tedy KOSSy. To vám byl potom zvuk jedna báseň! Dalším elementem v krabici je popruh, po jehož připnutí na boční úchytky můžete nosit přehrávač přes rameno jako kabelku. A prosím fanfáru, jako poslední přichází dálkový ovladač! Velice šikovný, pochopitelně průchozí s jackem na připojení sluchátek. Naneštěstí hlavní tlačítka, velmi citlivá, jsou rozmístěna trochu nešťastně nad klipsnou, kde byste při připínání k pásku nebo náprsní kapse potřebovali mít palec. Nicméně funguje prima.

Rozkoukání
DAV316 konečně podporuje ID3 tagyVzhled přístroje i rozmístění ovládacích prvků jsou, kromě barevného provedení, shodné s DAV315. Numerický displej však nahradil grafický kolega se dvěma textovými řádky a jedním pro stavové ikony, jenž předchozímu modelu zoufale chyběl, nicméně stále není podsvícen. Vlevo od něj jsou umístěna tlačítka Stop/Power Off, Play/Pause a přetáčení/vyhledávání vpřed a vzad. Vpravo pak zamykací Hold (vlastní má i dálkový ovladač), regulace hlasitosti a Mode pro volbu režimů přehrávání (Repeat One/All/Dir, Intro, Random One/All/Dir), zapnutí/vypnutí vyrovnávací paměti (pouze pro CDDA), volbu jedné ze čtyř přednastavených konfigurací ekvalizéru (Classic, Pop, Jazz, Rock) a v případě datových disků i přeskakování po jednotlivých souborech či celých adresářích. Na displeji scrolluje název souboru, v případě rozeznání ID3 tagu pak název skladby, její interpret a album, na spodním řádku číslo adresáře, souboru a odehraný čas. Je-li přehrávač v klidu, můžete si naprogramovat vlastní playlist s maximálně 32 položkami.

Playback
Dálkový ovladač s osmi tlačítky Přehrávání prakticky není co vytknout. Dekodér si poradí s kompletní škálou datových toků, mechanika načetla všechna CD, co jsem jen našel. Zvuk je kvalitní (jen si musíte pořídit jiná sluchátka) a vynikne zvláště po připojení k domácí aparatuře pomocí separátního Line Out jacku. Předvolby ekvalizéru zvuk příliš nevylepší (spíš naopak), ale naštěstí to není zapotřebí. Vyrovnávací paměť pojme 2 minuty záznamu v MP3 při 128 kbps, po načtení bufferu se zastaví motor, což zvyšuje výdrž baterií. Pro CDDA je to 45 sekund s 4bit kompresí a mechanika stále běží. Přístroj se s otřesy například při chůzi vyrovnává velice dobře, sem tam může dojít k menšímu přeskočení, ale nestalo se, že by se přehrávání po nějakém výpadku už nerozeběhla. Jen jediná výtka - přehrávač má ve vertikální poloze problém s načítáním obsahu disku. Při čtení TOC mu více svědčí vodorovná pozice.

Hodnocení
Přehrávač DAV316 zůstal věrný pověsti dobrého služebníka svého předchůdce. K tomu přidal dálkové ovládání, grafický displej a podporu ID3 tagů. Pokud jste se trápili s Thomsonem PDP 2080, jehož doporučená koncová cena byla jen o tři stovky nižší, s "třistašestnáctkou" chybu neuděláte.

Nenechte se zmást přibalenými sluchátky, jež hrají opravdu jako z pověstného kastrolu. Výstup přehrávače je kvalitní, není to samozřejmě žádná HiFi záležitost, ale zvuk je čistý a díky odděleným výstupům pro sluchátka a zesilovač můžete přístroj připojit i k domácí aparatuře. Ostudu přehrávači dělá jen nepoužitelný ekvalizér.

Kvalita zvuku a funkce: 25 bodů ze 30.

Ovládání přístroje tlačítky rozmístěnými kolem displeje je snadné a intuitivní. Dálkový ovladač na sluchátkovém kabelu je vymožeností dražších kousků, ale zde nechybí. Mohl by však být zpracován lépe, tlačítka jsou příliš citlivá a špatné umístěná. Povrchové zpracování přehrávače ve světle fialové metalíze není zrovna šťastné, ale o barvu tu nejde.

Ergonomie a ovládání: 19 bodů z 25.

Ve výbavě by se mi samozřejmě líbila kvalitnější sluchátka, ale to už je daň za nízkou cenu, s níž se kupující musí smířit. Také by neškodil kabel pro propojení s věží. Chybou je absence jakékoliv indikace stavu nabíjení akumulátorů.

Vybavení: 10 bodů z 15.

Cena, za níž je přehrávač k dostání na předvánočním trhu, určitě přiláká mnoho zájemců z řad fanoušků MP3. Je více než lákavá a o DAV316 určitě bude veliký zájem. Za necelých šest tisíc získáte kvalitní přehrávač se všemi funkcemi, které při poslechu MP3 využijete.

Cena: 30 bodů ze 30.

K testu zapůjčila firma Alzasoft.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Už i za pár stokorun pořídíte skvělá sluchátka. Otestovali jsme 20 modelů

Otestovali jsme hromadu sluchátek, špatná mezi nimi díky předvýběru nenajdete.

Za pár stovek i několik tisíc. Překvapivě dobře hrající sluchátka lze pořídit již za několik stokorun a snadno se mohou...

Najdete na iDNES.cz