Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nakupujte MP3 hudbu na internetu. Poradíme vám jak.

Nákupy zboží prostřednictvím internetu jsou dnes již běžnou záležitostí. Mezi oblíbené artikly patří kuchyňské spotřebiče, klasická i bílá elektronika, knihy, DVD, ale také hudební cédéčka ad. Ovšem: nepřemýšleli jste už o koupi jednotlivých skladeb (alb) vaší oblíbené kapely v podobě komprimovaných hudebních souborů? Přečtěte si, jak na to.

Nákupy hudby po internetu rostou exponenciálním tempem. Internetových prodejen jsou k mání stovky, nabízejí miliony skladeb ke stažení. Tržby legálního trhu internetových prodejen s hudbou dosahují téměř 10 miliard Kč. Obchůdkům a menším, resp. úžeji zaměřeným prodejnám vévodí velmi populární iTunes, nově své růžky vystrkuje i Microsoft. Mezi další zvučná jména patří například Real Networks, Sony, Yahoo!, Franc, Rhapsody, Walmart a další.

Zapomeňte na standardy

Pokud si chcete koupit na internetu klasické cédéčko, můžete být klidní v jedné věci: Onen disk bude stejný, ať jej koupíte u Františka tečka cézet, nebo v renomovaném internetovém obchodě s širokou škálou nabízeného zboží. Stejně tak: S cédéčky budete moci nakládat jak se vám zlíbí. Můžete je kopírovat, převádět na MP3 (nebo do jiných formátů), přehrávat ve všech zařízeních, které Audio CD podporují. V případě legálně zakoupených MP4 (AAC), WMA situace tak jednoznačná není. 

Tyto soubory jsou distribuovány od různých prodejců v různých formátech. Proč? Je to jednoduché: každý používá jinou ochranu, která zabezpečuje nakládání se souborem po jeho stažení na pevný disk nebo do přehrávače. Protože formát MP3 není možné takto chránit, vypadl ze hry a na jeho potenciální místo nastoupily formáty jiné, a navíc různé. Zapomeňte tedy na jakýsi standard, který je patrný u výše zmíněných Audio CD.

Pokud se s různými formáty smíříte, je nutné ještě konstatovat, že každý velký prodejce dovoluje manipulovat se skladbou jinak, a navíc jiným způsobem. Stejně tak je koncový spotřebitel nucen využívat nejen různé aplikace pro správu těchto skladeb, ale je také nucen používat kompatibilní přehrávač. Žádný standard neexistuje.

Této situace samozřejmě využívají velcí prodejci hudby. Zavádějí vlastní systémy a vlastní standardy. Chcete-li nakupovat u nás, používejte tento přehrávač, tento software a plaťte tak, jak chceme my. Například v obchodním domě Connect (Sony) je možné nakoupit skladby tak, že je možné je přehrávat pouze na přehrávačích Sony. V případě MSN Music Store je nutné mít registrovaný účet na Hotmail.com/MSN.com. Atd. Ačkoli by se zdálo, že situace na trhu není jednoduchá, dá se z toho vybruslit.

Dva kohouti na jednom smetišti – iTunes a MSN Music

Velmi zajímavým soubojem dvou molochů v oblasti prodeje hudby přes internet je klání společnosti Apple a Microsoft.

Microsoft spustil betaverzi on-line obchodu s hudbou. iTunes je doposud lídrem na trhu (téměř 70% podíl). Obchod MSN Music je navázán na přehrávač Windows Media Player 10.

V obou obchodech stojí jedna skladba shodně 99 centů, k dispozici jsou 30vteřinové ukázky jednotlivých skladeb, nabídka co do počtu je srovnatelná, téměř milion kusů. Microsoft ovšem nabízí i ta alba, která vydavatel, resp. interpret zakázal prodávat po kusech.

Markantní rozdíly ve formátech

Doposud to vypadalo, že obě prodejny jsou stejné. Velkým rozdílem však je formát a možnost nakládání se skladbami. iTunes operuje s formátem AAC a přehrávačem (jediný použitelný pro legálně koupené skladby z iTunes) iPod. Hudbu z iTunes můžete díky DRM (digital rights management  politice FairPlay) sedmkrát vypálit na CD a pětkrát přenést na jiný počítač.

Microsoft stejně tak používá DRM, nicméně využívá vlastní formát WMA. Ten je ovšem více otevřený ostatním typům přehrávačů různých firem a značek. DRM Janus dovolí skladbu z MSN Music přehrát na pěti různých počítačích a sedmkrát vypálit na CD a nekonečně nahrávat do přenosných přehrávačů.

Jak se nakupuje?

Jednoduše. V případě MSN je nutné založit si Hotmail účet (Passport), pomocí něhož se do systému přihlásíte (jak z internetové stránky MSN Music, tak z prostředí Windows Media Player 10). V případě iTunes potřebujete také vytvořit účet, tzv. account. Bohužel, jste-li k internetu připojeni z ČR, není možné prozatím nakupovat. Jedinou výhrou je vlastnictví přehrávače iPod, prostřednictvím kterého se do iTunes systému přuhlásíte spolehlivě.

Oba obchody poskytují nakupování systémem one-click: Informace nutné k provedení obchodu, informace o uživateli i čísla platebních karet jsou uloženy na straně serveru a tak stačí u vybrané skladby či alba klepnout na tlačítko „koupit“, „buy“ a soubory se stáhnou na pevný disk, nebo přímo do přehrávače. Cena? Vždy 99 centů. Platby je také možné realizovat prostřednictvím platebních karet, internetových platebních karet, u některých obchodů bezhotovostními převody.

Všechny skladby jsou seřazeny a katalogizovány v logicky konstruovaných kategoriích. Katalog lze rychle prohledávat podle žánrů, ale také prostřednictvím zadání textových řetězců.

Plusy a minusy on-line nakupování hudby na internetu

+ široký výběr, otevřeno 24/7
+ nižší ceny oproti cenám v kamenných obchodech
+ rychlost, dostupnost, jednoduchost

- nekompatibilita formátů a přehrávačů, DRM
- nemožnost nakupovat na iTunes (bez iPod)
- u menších obchodů nízká garance zneužití platební karty

I jinde pšenka kvete? Ano!

Mezi další obchody, které nabízejí kvanta hudby patří například Pressplay či Rhapsody. Tyto fungují na zcela odlišném způsobu plateb a nakupování. Jsou totiž založeny na tzv. předplatném: zaplatíte požadovanou částku a po určité období můžete libovolně stahovat hudbu. Skladby z Pressplay i Rhapsody jsou také doplněny o DRM. Na serveru Yahoo je možné nakupovat hudbu prostřednictvím aplikace MusicMatch. Princip služby placeného stahování hudby je podobný jako u Apple iTunes Music Store.

Takže kam za nákupy?

Podívejte se na přehled obchodních domů a vyberte si. Rozhodně ale doporučuji investovat do zařízení, které bude kompatibilní s tím kterým obchodem. Sám bych volil MSN, resp. iTunes. Jako přehrávač tedy ZEN od Creative, resp. iPod, jako platformu MS Windows XP, resp. MAC OS X. Kombinujte dle vašeho uvážení. .

On-line internetové obchody (s placeným obsahem)

A jak v Čechách?

V českých vodách jsou prodeje placeného obsahu také možné, nicméně neseženete toho tolik, co prostřednictvím výše zmíněných obrů. Zářným příkladem „pro“ nákup hudby jsou malá vydavatelství a nahrávací studia.

Dobrým příkladem je Vltava.cz, která prodává MP3 již od roku 1999. Tento internetový obchod byl jedním z prvních obchodů (ne-li absolutně prvním), který v Evropě s touto činností začal. Na Vltavě.cz v sekci MP3 koupíte několik desítek zajímavých interpretů. Je možné koupit celé album, popř. jednotlivé skladby. Na Vltavě jsou k dispozici následující formy placení: bankovní převod, online převod z eBanky, Paegas GSM Banking, platební karty VISA, EC/MC, American Express, JCB a platba pomocí internetové peněženky Monetka.cz.

V obchodech eStore máte při placení na výběr platební kartu VISA, EC/MC, eBanku a Paegas GSM Banking. Bontonland nabízí Paegas GSM Banking, platba převodem, OK kartou či platební kartou EC/MC a VISA.

Unikátním obchodem na české poměry je tzv. Bombaj.cz. Bombaj je totiž nejen internetový obchod, ale především hudební vydavatelství, které obchod provozuje. Bombaj šíří hudbu výhradně přes internet. Pokud do Bombaje vstoupíte, budete si připadat jako v iTunes. Vydavetelství samotné se nechce zaměřovat na prodej již vydané hudby z jiných vydavatelství, ale na vydávání původních, dosud nepublikovaných alb a skladeb. Například vydáváním nahrávek distribuovaných přímo kapelami. Skladby nejsou žádným způsobem chráněné proti kopírování a tak fungují v libovolném přehrávači, který podporuje formát AAC. Bombaj akceptuje platby kartou systémem 3D-secure. Ve spolupráci s Českou Spořitelnou zavedl Bombaj systém bezpečných plateb pro internetové nákupy. Celá transakce trvá přibližně deset sekund.Dále je akceptována eBanka, TatraBanka, GSM banking a Bombaj Spořka.

A legální hudba zdarma?

Také není problém. Stačí se podívat například na server Freemusic.cz. Jedná se o službu, který zdarma poskytuje a povoluje stahovat skladby kapel a hudebních uskupení nejen z ČR. Rodící se talenty? Možná. Samozřejmě, že je obsah doplněn o recenze alb, fotografie z akcí a koncertů. Katalog je členěn podle autorů, resp. žánrů. Zajděte si pro písničku, zdarma.

Pokud mohu doporučit některé z odkazů, které jsem při hledání informací o nákupech využil, jsou to tyto:

Freemusic.cz - http://www.freemusic.cz/mp3_dlekapel.php
Vltava.cz - http://www.vltava.cz/default.asp?nDepartmentID=74
MP3Shop - http://www.mp3shop.cz/
Musicrecords.cz - http://www.musicrecords.cz/
Indies - http://www.indiesrec.cz/AlbumList.asp?MediumID=11
eNakupy.cz - http://www.e-nakupy.cz/
Starzone.cz - http://www.starzone.cz/
Virgin.com - http://www.virgin.com/
Tesco - http://www.tescodownloads.com/
Listen.com - http://www.listen.com/

Autor:
  • Nejčtenější

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů

Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Prasečí čluny provázely podivuhodné havárie. Zabíjel benzin, vodík i chlor

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili s ranými americkými ponornými čluny – tzv. pigboaty. Tentokrát se podíváme na jejich službu, kterou lemovalo množství nehod, havárií a raritních...

14. července 2024

SpaceX dostala dočasnou stopku, raketa Falcon 9 špatně vynesla satelity

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) pozastavil starty raket Falcon 9 od soukromé společnosti SpaceX. Stalo se to poté, co jedna z těchto raket neúspěšně umístila satelity na oběžnou dráhu....

13. července 2024  11:38

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...