Tak nám zase zabezpečili CD, paní Müllerová. Ale je to kompakt jak se patří! V autorádiích to hraje, v dévédéčkách i na obyčejné věži. Aj na počítačích si tu muziku můžeme poslechnout, přesně jak říkali. Jenom zkopírovat se to nedá. Nebo snad...? Co to povídáte matko, takhle jednoduše??? No na mou duši!
Mýdlová bublina
Společnosti SunnComm a BMG uvedly na trh album "Comin' From Where I'm From" s novým, nepřekonatelným zabezpečovacím systémem. Cesta desky na pulty obchodů byla trnitá, vydání předcházela dlouhá testovací fáze. V prodeji se objevila až poté, co nahrávací společnost i dodavatel technologie spokojeně konstatovali, že vše funguje tak, jak má. Dceřinný label Arista, který ochranu SunnComm použil jako vůbec první v USA, vydal u této příležitosti tiskovou zprávu a na svůj produkt byl náležitě pyšný.
Nos nahoře však manažerům vydržel sotva pár hodin. Pak se totiž skladby rappera Anthony Hamiltona objevily v P2P sítích. Všichni se zmateni ptali, jak je to jen možné? Vždyť v počítači nejde na CD díky automaticky spouštěnému softwaru korektně přistupovat! Ale právě v tom je kámen úrazu, slabina, které nikdo nevěnoval pozornost. Obejít ochranu je tak snadné, jako ... jako stisknout klávesu.
Praskla...
Hlavním cílem při vývoji technologie bylo, aby nikoho neomezovala. Ochrana je proto realizována nikoliv v hardwarové, ale softwarové vrstvě. Disk je skutečně možné přehrát na všech výrobcích spotřební elektroniky kompatibilních se standardem CDDA, od přenosných MP3 discmanů až po Hi-Fi aparaturu. Při vložení média do počítače s Windows nebo MacOS X se automaticky nainstalují ovladače, které znesnadní přístup k CD systémovými prostředky a tím pádem zabrání zkopírování disku. Vlastník alba tak může poslouchat pouze kopie skladeb, které se nacházejí v datové stopě ve formátu WMA.
Jednoduchost překonání ochrany lze přirovnat k úžasnému objevu účinku lihové fixy na technologie Cactus Data Shield či Key2Audio. Při vložení disku do počítače s Windows totiž stačí držet klávesu Shift, čímž dojde k dočasnému vypnutí automatického spuštění obsahu CD a ovladače MediaMax se nezavedou. Proces lze ve Windows i pod Mac OS X vypnout permanentně v nastavení systému.
Slovo odborníka
Ochranu firmy SunnComm zkoumal John Halderman z fakulty počítačových věd Princetonské univerzity, který své bádání pojal jako vědeckou práci. Došel k jednoduchému závěru:
"Ochrana MediaMax je neúčinná, neboť její ovladače mohou být jednoduše vyřazeny z provozu, případně se nemusí vůbec nainstalovat. Důsledkem toho jsou zvukové stopy naprosto nechráněné a lze je zkopírovat prakticky se 100% úspěšností," uvádí Halderman na svých stránkách spolu s detailním popisem technologie a postupem odstranění aplikace.
Uživatel musí před zavedením ovladačů souhlasit s licenčními podmínkami, jejichž odmítnutí má za následek ukončení instalace a CD zůstane nechráněným kompaktem. Pokud člověk ovladače MediaMax přece jen nainstaluje, lze je v panelu zařízení dodatečně vypnout. Počítače s MacOS 9 a starším nebo Linuxem si z ochrany nemusejí dělat vůbec nic.
Palec nahoru
Měli bychom BMG a SunnCommu spílat, že vyhodili oknem částku nepochybně se pohybující v řádu milionů dolarů, za něž by Arista mohla vydat mnoho dalších alb bez jakékoliv ochrany, případně zlevnit produkci. Za jedno si ale firmy zaslouží pochvalu: Nová ochrana MediaMax CD3 uživatele skutečně neomezuje. Disk přehraje kdekoliv, na WMA soubory stačí libovolný přehrávač pracující s DRM (může kopírovat do kompatibilních přenosných zařízení a dokonce z nich vytvořit až 3 záložní kopie na CD-R. A to se vyplatí!
Čtěte dále: SunnComm žaluje studenta o 10 milionů kvůli klávese Shift