MPIO se rozhodlo ovládnout podzimní trh a vytáhlo do boje s novým flashovým MP3 přehrávačem s označením FG100. A není to obyčejný přehrávač, je vybaven OLED diplejem, plnou podporou českého jazyka a optickým vstupem. Samozřejmostí jsou: FM tuner, FM rec, Line-in rec a diktafon. Veškeré parametry lze je upravovat pomocí velkého množství uživatelských nastavení. Podstatným plusem nového modelu je také velká výdrž baterie, pohybující se za hranicí 35 hodin.
FG100 je na první pohled opravdu podařený kousek. Vzhledem připomíná přenosný kazeťák jaký byl nejčastěji k vidění v amerických filmech z prostředí Bronxu (vyskytoval se většinou na ramenou nevychované „rapuchtivé“ mládeže). Místo kazetové šachty však má barevný OLED displej a místo reproduktorů ovládací prvky. Rozhraní USB 2.0 a upgradovatelný firmware také zřejmě nepatřily do výbavy tehdejších audio systémů. Technet vám jako první server v ČR přináší exkluzivní recenzi tohoto modelu.
Drobnosti, které potěší
Na výbavě si dali u MPIO opravdu záležet. Zlatou cihlu v balení nenajdete, ale několik drobností vás jistě potěší. Nejdůležitější je samozřejmě samotný přehrávač, který se vyrábí ve verzích se 128, 256, 512 MB nebo 1 GB paměti. K redakčnímu testu dorazilo MPIO se 128 MB pamětí.
Gumové pouzdro s přehrávačem lze pomocí elegantního polstrovaného řemínku upevnit na paži a pohodlně poslouchat hudbu, třeba i při každodenním zdravotním pobíhání. O sluchátkách přiložených k přístroji se většinou zmiňujeme jako o dobrých nebo častěji spíše nepoužitelných. Nová sluchátka od MPIO jsou výjimkou. Mají dynamický a čistý zvuk jaký byste od „neznačkových“ sluchátek rozhodně nečekali. Samozřejmostí je audio kabel (jack-jack 3,5mm) pro nahrávání přes line-in, USB (2.0) kabel pro připojení k PC zakončený běžným miniUSB konektorem, šňůrka pro zavěšení MPIO na krk, manuál v češtině a CD s drivery pro Windows98 a jednou záplatou pro FM tuner, o které bude ještě řeč.
Díky příslušenství lze MPIO pohodlně nosit připevněné na ruce nebo na opasku
Spořivý displej
FG100 je vybaveno dvoubarevným OLED displejem s automatickým spořičem, který vždy po několika sekundách (cca 10) nečinnosti displej vypne. K opětnému zapnutí stačí stisk jakéhokoliv tlačítka, které však zároveň provede i svou funkci (například zvýší hlasitost). Pouze tlačítko Func neprovede žádnou změnu a jen rozsvítí displej. Při zhasnutém displeji indikuje činnost přehrávače blikající červený prstenec (viz obrázek). Displej je šetrný k bateriím, ale na ostrém denním světle je bohužel méně čitelný. Přestože je vybaven čidlem pro regulaci jasu podle okolních světelných podmínek, nepodařilo se nám jej uspokojivě nastavit tak, aby byl dobře čitelný i bez zastínění.
Blikající prstenec indikující činnost přehrávače při zhasnutém dipleji
Veškeré potřebné údaje jsou na čtyřřádkovém displeji přehledně zobrazeny.
Mačkej a toč
MPIO FG100 má pět ovládacích prvků. Pro regulaci hlasitosti slouží otočný vroubkovaný prstenec lemující multifunkční joystick pro přetáčení, vstup do menu a navigace a pohyb v nich. Tlačítko Func použijete zejména pro přepínání mezi FM tunerem a přehrávačem MP3. MPIO zobrazuje stromovou strukturu adresářů. Navigace je velmi přehledná, intuitivní a podobná jakémukoliv běžnému file manageru.
Pro pohyb v navigaci stačí multifunkční joystick
Rozsah možných uživatelských nastavení, které menu nabízí můžete posoudit z přiložených obrázků.
Pozor na atributy
MPIO bez problémů přehraje MP3 (8 - 320 kbps, VBR), WMA (5 - 192 kbps) i ASF soubory. Bez problémů si také poradí s češtinou v ID3 tazích. Po iRiveru je tak pravděpodně jediným MP3 přehrávačem na trhu, který z háčků a čárek nedělá čínské znaky.
Pokud jsou však hudební soubory nebo adresáře označeny atributem “jen pro čtení“ přehrávač je nerozpozná a nepřehraje (atribut je nutné odškrtnout a pak již vše funguje tak jak má ). Tuto nepříjemnou chybu by měl v blízké budoucnosti opravit nový firmware, který společnost MPIO již připravuje.
Křivku si uprav sám
MPIO hraje velmi dobře a jak už bylo řečeno ani přibalená sluchátka vám poslech nepokazí. Pomocí šesti libovolně upravitelných přednastavených ekvalizačních křivek lze nahrávku doladit dle potřeby. Navíc MPIO nabízí i jednu samostatnou pozici pro uložení vlastní křivky. Zvláštností je možnost volby z několika dalších efektů upravujících výsledný zvuk. Jejich název napovídá co s nahrávkou provedou: pure studio, concert sound, groove a dynamic bass. Asi nejpoužitelnější je efekt pure studio, který nahrávku celkově nabudí a zvýrazní.
Rádio ladí
Funkce autoscan zaplnila všech dvacet volných pozic kvalitně a bez šumu (nebo pouze s velmi mírným šumem) naladěnými stanicemi. Takovou úspěšnost jsme tady ještě neměli. Místo testu je vždy stejné: uvnitř budovy, Vinohradská ul., Praha. Ke správné funkci rádia výrobce doporučuje nainstalovat nejnovější firmware, který je na přiloženém CD. Posléze lze FM tuner zapínat i přes menu (nikoliv pouze prostřednictvím tlačítka Func) .
FG 100 nahrává kvalitně
Kvalitu nahrávky lze upravit jak pomocí vzorkovací frekvence (v rozmezí 32 - 44,1 kHz), tak změnou bitrate (48 - 128 kbps).
Pro správnou aktivaci diktafonu hlasem lze nastavit i hlučnost prostředí, ve kterém má být nahrávka pořízena
Záznam z rádia, stejně jako přes linkový vstup je velmi kvalitní.
Bohužel při nahrávání z externího zdroje nelze zapnout synchronizaci nahrávky s originálem a tím pádem jsou všechny skladby spojeny do jednoho souboru. Neměli jsme možnost vyzkoušet vlastnosti optického vstupu a je možné, že při nahrávání například z minidisku přístroj mezery rozezná a skladby rozseká do jednotlivých souborů.
Diktafon lze aktivovat hlasem. Výsledky jsou dobré a i když dosah mikrofonu není největší, k zaznamenání rozhovoru i ve velmi rušné rastauraci nám bohatě stačil.
Rychlé spojení
Přenos hudebních nebo jakýchkoliv jiných dat z PC do přehrávače je díky rychlému USB 2.0 dílem okamžiku. Naměřená přenosová rychlost dosáhla 3,6 MB/s. MPIO podporuje Mass Storage a hlásí se jako výměnný disk.
35 hodin hudby v kuse
MPIO místo obvyklé mikrotužkové využívá sílu tužkové baterie. Toto řešení se sice mírně podepsalo na větších rozměrech přístroje (31 x 82 x 28,5 mm, 40,5 g bez baterie), ale na druhou stranu prodloužilo jeho akceschopnost na více než 35 hodin.Test byl poměrně náročný a je tedy pravděpodobné, že výdrž baterie bude za méně extrémních podmínek ještě delší.
Koupit či nekoupit?
MPIO FG100 má nesporné výhody: dlouhou výdrž baterie, kvalitní záznam ze všech možných zdrojů, kvalitní FM tuner, celkově výborný zvuk, dobrá sluchátka v základní výbavě a netradiční design. Naopak mezi zásadní nevýhody musíme započítat neschopnost přístroje číst soubory s atributem „jen pro čtení“ a nemožnost nahrát skladby z externího zdroje odděleně do jednotlivých souborů. O první chybě výrobce ví a pracuje na novém firmware, který ji odstraní. Rozhodnutí je na vás, nám v redakci se MPIO, až na pár uvedených nedostatků líbilo velmi.
MPIO FG100 s 256 MB se prodává za 5.990 Kč, verze s poloviční pamětí vyjde na 5.190 Kč.
K testování zapůjčil MP3store.cz provozovaný společností Internet Mall a.s.
Podrobnou technickou specifikaci a další informace naleznete na českých stránkách MPIO.