MP3 týden: Vzpoura proti RIAA

  5:00aktualizováno  5:00
Umělci se začali bouřit proti jednání labelů "Velké pětky" vůči Napsteru, EMI chystá digitální downloady, Universal sjednocuje své internetové aktivity a ID3man identifikuje MP3ky podle digitálního otisku, to je náplň dnešního vydání novinek a zajímavostí ze světa MP3.

Umělci se bouří
Koalice hudebních umělců (Recording Artists Coalition - RAC) zaslala otevřený dopis soudkyni Marilyn Patelové, která rozhoduje ve věci žaloby "Velké pětky" proti Napsteru. Interpreti žádají, aby byl změněn status nahrávacích společnosti ve vztahu k autorským právům. Dosud byl copyright vlastněn jednotlivými labely a interpreti byli pouze dělníci, kteří pracovali na autorskou smlouvu. Podle návrhu umělců by ale autorská práva měla patřit jim a nahrávací společnosti by měly být pouze jakýmisi prostředníky pověřenými prodejem jejich tvorby. Pokud by pod soudní ochranou došlo k takovéto přeměně, nastal by v kauze Napster zásadní zlom, protože mnozí interpreti nesouhlasí s postupem labelů vůči proslulé P2P síti a rozhodně protestují proti tomu, aby je firmy zastupovaly proti jejich vůli. Uvidíme, co se bude dít dál...

EMI nabídne hudbu ke stažení
Společnost Liquid Audio podepsala smlouvu s vydavatelstvím EMI a vybudování platformy pro předplatitelskou hudební knihovnu. Služba, která by měla odstartovat na jaře příštího roku, nabídne produkci křesťanských labelů sdružených pod EMI, tedy značek Sparrow, ForeFront, Worship Together, EMI Gospel, BEC a Uprok. Narozdíl od podobných systému MusicNet a PressPlay, které nabídnou pouze streamované audio a v případě downloadů budou velmi silně provázané s Digital Rights Management technologiemi (např. skladbě po určitém čase vyprší licence a nepůjde více přehrát), ponechá služba EMI svým uživatelům plnou kontrolu nad staženými soubory. Stane se tak první internetovou knihovnou, zřízenou jedním z členů "Velké pětky", jejíž předplatitelé si budou moci hudbu také vypálit na CD a kopírovat do přenosných přehrávačů. Ceny předplatného nebyly do uzávěrky známy. Zástupci Liquid Audia věří, že jim tato smlouva otevře možnosti ke zbudování dalších žánrově zaměřených knihoven.

ID3man - identifikace muziky přes internet
Dozajista se vám již stalo, že jste si stáhli odněkud z hitparády MP3ku, kvůli maskování zabalenou v ZIP archivu a ještě pojmenovanou "01.jpg" s jasnou instrukcí: "Po rozbalení přejmenovat na *.MP3!" Pokud jste přes noc nechali jet GetRight, může být identifikace stažených nahrávek problémem. Obsahuje-li soubor ID3 tag, je to výhra, pokud ne, můžete se jen dohadovat, co že je to za skladbu. Nyní ale přichází ID3man od nezávislé programátorské skupiny z Los Angeles, jenž využívá technologii digitálních otisků hudebních nahrávek firmy Auditude. Ta vlastní knihovnu vzorků nahrávek a může soubor identifikovat podle analogového průběhu zvuku. Odtud ID3man převezme veškeré údaje o názvu skladby, jejím autorovi, albu, roku vydání atd. v předmětné MP3ce vyplní ID3 tag v1 a v2. Tuto užitečnou utilitku můžete vyzkoušet na adrese http://www.id3man.com (1,5 MB).

Vivendi Universal sjednotí webové aktivity
Vivendi Universal, zábavní gigant vlastnící filmová studia Universal a hudební label Universal Music, založil novou divizi. Její název zní Vivendi Universal Net USA Group, Inc. a pod jednou firmou jsou zde sjednoceny všechny internetové aktivity společnosti. To znamená integraci všech hudebních (MP3.com, EMusic.com), herních (Flipside, Uproar, IWin) a vzdělávacích webů pod jednu účetní jednotku. Společnost bude mít sídlo v L.A. a vést ji bude prezident MP3.com Robin Richards. Jedním z cílů Vivendi Universal Net USA Group bude poskytování komplexních online multimediálních aplikací, což je synonymum pro placené hudební a filmové downloady.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Najdete na iDNES.cz