Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

MP3 přehrávač, kterým ovládnete i televizi

MP3 přehrávač, který vypadá jako mobilní telefon nabízí nadstandardní funkce v podobě dálkového ovládání na televizi, čtečku paměťových karet, přehrávání filmů a další zajímavé funkce. Jaký je tento švýcarský nožík mezi MP3 přehrávači?

Mcody rozhodně není pro empétrojkaře neznámým pojmem. Internetovými shopy již nějakou dobu koluje povedený kousek s označením MX100 (více na Technetu zde...). Mcody, podobně jako například iOps (více na Technetu zde...), změnil dovozce a nadále se již nebude prodávat pod označením Emgeton, ale pouze pod svým vlastním jménem. Co novinka MX400, nápadně se podobající mobilnímu telefonu, nabízí?

Mcody: Nejen pro hračičky a technoidy to pravé

Počet instalovaných funkcí se pohybuje vysoko nad průměrem běžné flashové produkce. Asi nejzásadnější předností přehrávače je slot (čtečka) pro SD paměťové karty. Vnitřní paměť Mcody si díky němu můžete rozšířit až o jeden gigabyt. Pochvalu s velkým P si zaslouží displej (2,1 x 2,6 cm)s rozlišením 120 x 160 obr. bodů (přehrávač je orientován vertikálně) se schopností zobrazit až 260 000 barev. Přehrávání filmů je na takovém zařízení až překvapivě pohodlné.

Další, už ne tak zásadní, ale pro Mcody typickou funkcí je dálkový ovladač na televizi. Připočteme-li základní balíček vychytávek čítající diktafon, FM tuner s nahráváním, linkový vstup a prohlížeč obrázků a textů (TXT), pak stopky, logickou hru a vyměnitelné tématické tapety můžeme považovat třešinky na tomto MP3 dortíku. V neposlední řadě je potřeba vzpomenout vysouvací USB konektor, který ocení zejména notoričtí zapomínači propojovacích kabelů. Mcody totiž žádné nepotřebuje.

Miniaturní telefon nebo MP3 přehrávač

Přítelkyně nejprve opravdu považovala Mcody za miniaturní mobil. A není se čemu divit. Orientace přehrávače i počet tlačítek, téměř odpovídá vzhledu telefonu. První vlastnost není na závadu, ale nemůžeme se zbavit dojmu že je přehrávač poněkud přetlačítkován. Kromě základního ovládacího kříže (hlasitost, posun vpřed/vzad, play) najdete pod displejem stěsnaná i další tlačítka.

Gombík Menu vás zavede do výběru jednotlivých režimů přehrávače (video, diktafon, fm tuner...), delším stiskem zobrazíte stromovou strukturu adresářů/alb. Funkce Hold (zamknutí tlačítek) je snad jasná každému, zatímco k čemu slouží tlačítko Func, zůstalo dlouhou dobu utajeno i mě. Tlačítko EQ umožňuje během přehrávání kdykoliv změnit použitý ekvalizer bez nutnosti přepnutí do menu. Dlouhý stisk REC aktivuje nahrávání přes integrovaný mikrofon.

Tlačítka jsou solidně vyvedena, neviklají se, ale mohla by být o něco větší. Trefit se na ně, může přeci jen někomu dělat problémy.


Ovládací tlačítka jsou příliš blízko sebe

Celkové provedení přehrávače nijak nezaostává za jeho výbavou. Kompaktní pláštík s kovovou objímkou působí elegantně a bytelně. Menší kritiku si zaslouží snad jen vysouvací USB port, který by mohl být náchylný ke zlomení. Je totiž proveden pouze z tenkého plastu. Váhu přehrávače unese, ale trochu ohýbá a pokud o něj zavadíte... .

Hraje stejně dobře, jak vypadá

V krabici, která připomíná lékárničku nebo balíček s potravinovou pomocí od babičky ze Švýcarska, naleznete kromě přehrávače i software nutný ke konverzi videa do podoby jenž zvládne Mcody přečíst. Velikost přeformátovaného souboru závisí na zvolené kompresi a pohybuje se od 100 do 300 MB u 90minutového filmu. Videoplayback je plynulý, ale nějakému škubnutí se u pohybově náročnějších scén nevyhnete.

Dobré je, že displej se při přehrávání filmů automaticky přepne do horizontálního zobrazení. Osobně jsem na Mcody zhlédl několik dílů seriálu Lost (mimochodem seriál vřele doporučuji) a zážitek bych označil za dobrý. Je pochopitelné, že od displeje o velikosti poštovní známky nemůžete čekat zázraky, ale i tak vás Mcody příjemně překvapí.


Mezi výstupem na sluchátka a linkovým vstupem je ukryt IR vysílač dálkového ovládání na televizi

Zvuk je velmi dobrý. Mcody se svým projevem řadí mezi současnou MP3 špičku. Pokud vám nebudou vyhovovat přednastavené  křivky pětipásmového ekvalizeru, nastavte si dvě vlastní. V nabídce najdete i posilovač basů a efekty SRS WOW. Mcody zvládá většinu nejrozšířenějších audio formátů včetně OGG Vorbis a WMA. Přiložená sluchátka nejsou nejhorší, ale lépe uděláte, pokud je vyměníte za nějaká kvalitnější.


Odkrytovaný slot pro SD kartu.

Rádio ladí spolehlivě. Mcody MX400 nemá, na rozdíl od svého předchůdce MX100 (více zde...), funkci RDS. Automatické vyhledávání a ukládání stanic funguje velmi dobře. Projíždět éter můžete samozřejmě i ručně. K dispozici je dvacet volných pamětí.

Hrajte i z paměťové karty

Slot pro paměťové karty je u flashových přehrávačů nedostatkovým zbožím. Většina mašinek jím vybavená nestojí za moc. Mcody je však jiný případ. Jako čtečka funguje spolehlivě. Jakmile vložíte kartu, automaticky načte její obsah a zobrazí jej tak, jako by byl nahraný na vnitřní paměti. Jediné omezení je dáno maximální velikostí karty 1 GB.


Vložená SD karta vyčnívá z přehrávače o 1,5 cm

Vadou na kráse je, že karta z přehrávače dost vyčnívá. Do délky tak Mcody naroste nejméně o 1,5 centimetru.  Z karty je možné pouze číst. Nikoliv na ní zapisovat, nebo z ní kopírovat.

  
 

Nahrávání …

...Mcody zvládá na jedničku. Diktafon je citlivý, nahrávka srozumitelná. Při záznamu přes linkový vstup jednoduše nastavíte délku mezery, kterou má přehrávač považovat za konec písničky a Mcody vám jednotlivé songy automaticky rozseká na jednotlivé soubory. Nahrávka se ukládá ve formátu WMA s datovým tokem 32 až 128 kbps. Výše zmiňované platí i pro záznam rozhlasového vysílání.

Obrázky, dálkový ovladač, stopky, hry a další bonbónky

Bohužel při prohlížení fotek se displej nepřepne do horizontálního zobrazování a výsledek je opravdu titěrně malinký. Navíc není k dispozici žádný zoom, kterým by bylo možné obrázky zvětšit. Řešením je nahrát všechny fotky do Mcody otočené na výšku.

Dálkový ovladač je funkcí, kterou pravděpodobně nevyužijete. Jsou si toho pravděpodobně vědomi i vývojáři Mcody a umístili tuto funkci do složky Fun. Přehrávač umí přepínat programy a regulovat hlasitost každého televizoru, který nejdete v databázovém souboru na českých stránkách Mcody.


Vysouvací USB port váhu vlastního přehrávače vydrží, ale pěkně se při tom prohne

Logická hra patří k těm těžším a spočívá ve vytvoření číselné řady. Moc dlouho jsem u ní nevydržel a podle reakcí kolegů z cizích serverů nejsem sám.

           
 

Prohlížení fotek, stopování, čtení textů i hraní her je samozřejmě možné provozovat zároveň s poslechem hudby. Příjemná je i volba tapety na pozadí přehrávače. Mcody nabízí několik motivů, ale neumožňuje tvorbu vlastního. Ve výbavě nechybí ani hodiny, budík a časově nastavitelné nahrávání z rádia.

  

Výdrž baterie a propojení s PC

Výdrž integrovaného akumulátorku je kapitální. Dvacet čtyři hodin v kuse vydrží hrát hudbu a čtyři, až pět hodin video. Propojení s počítačem přes vysouvací USB 2.0 je bezproblémové a rychlé. Samozřejmě je podporován systém Mass storage.

Koupit či nekoupit

Mcody MX 400 má na trhu zatím jediného soupeře a tím je iAudio U3 (více zde...). Na rozdíl

Proč ho koupit?
Výborný barevný displej, přehrávání filmů, výdrž baterie
Proč ho nekoupit?
Nedořešený prohlížeč fotek, malá tlačítka
Kdy?
únor 2006 
Za kolik?
512 MB za 4 790 Kč, 1 GB za 5 890 Kč
od něj má navíc funkci dálkového ovladače televize, stopky, logickou hru a hlavně slot pro paměťové SD karty. Jinak jsou oba přehrávače funkčně prakticky totožné. Než připravíme srovnávací test, necháme rozhodnutí o tom, který je lepší, na vás.

Mcody není pro každého. Ocení jej zejména ti, kteří vyžadují od MP3 přehrávače něco navíc. Extra funkcí má přehrávač vrchovatě. Když pomineme nepříliš použitelné (ale fungující!) dálkové ovládání na TV a další drobné vychytávky, zůstane nám nadupaný přehrávač se čtečkou paměťových karet, skvělým zvukem, přehráváním filmů a impozantní výdrží akumulátorku.

Technická specifikace:

  • Displej: Color TFT LCD 128 x 160 obr. bodů, 10 řádků, 260 000 barev
  • Vyráběné kapacity: 256MB / 512MB / 1GB (v ČR pouze 512 MB a 1 GB)
  • Podporované formáty: MPEG 1/2/2.5 Layer 3 (8Kbps až 320Kbps), WMA (20Kbps až 192Kbps), ASF, OGG (64Kbps až 500Kbps -Q10)
  • Podporované video formáty: MPEG4, 160 x 120 obr. bodů, 15 fps
  • Výdrž akumulátoru:  24 hodin
  • Nabíjení akumulátoru: rychlé 2 hodiny, normální 4 hodiny přes USB
  • Slot na SD karty
  • Rozměry: 33.5 x 75 x 19.5 mm 
  • Hmotnost: 42g (včetně baterie) 

Autor:
  • Nejčtenější

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 40 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Hokej byl zátěžovým testem pro český internet, padaly rekordy

v diskusi je 6 příspěvků

27. května 2024  14:57

V síti společnosti O2, která přímé přenosy po internetových linkách pro Českou televizi...

Ladislava Chudíka si diváci pamatují hlavně jako laskavého primáře Sovu

v diskusi jsou 3 příspěvky

27. května 2024  14:05

Slovenský herec Ladislav Chudík, který se narodil 27. května 1924, byl v Česku známý a oblíbený...

Jsou tu už skoro 40 let. Pamatujete si na starší verze Windows?

v diskusi je 27 příspěvků

27. května 2024

Operační systém Windows příští rok oslaví 40 let od svého vzniku. Za tu dobu si prošel mnoha...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 40 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...