MP3 přehrávač Emgeton je nejmenší z nejmenších (recenze)

aktualizováno 
Nejmenší harddiskový MP3 přehrávač na trhu nabízí barevný displej, pohodlné ovládání, kovový plášť a místo pro 90 hodin hudby. Přinášíme vám exkluzivní recenzi.

Značka Emgeton, již od minulého roku, nabízí nabízí na našem trhu slušný mix digitálních přehrávačů. Do své nabídky zařadila MP3 playery od těch nejlevnějších a funkčně jednoduchých až po vyspělé, multimediální audio/video přehrávače (PMP iStation). Značka zastřešuje několik korejských výrobců. Recenzované výrobky a přehled nabídky Emgetonu naleznete na konci článku ve speciálním boxíku.

Emgeton MPeye HTS 200 je, podle korejského výrobce, nejmenší harddiskový přehrávač na trhu. V porovnání s novinkami od iRiver (H10 - recenze zde), Apple iPod mini, Creative mini nebo RIO je MPeye skutečně nejmenší a nejlehčí – pouhých 71,2 g  a 70 x 43 mm. Na druhou stranu je však ze všech uvedených jukeboxů nejtlustší -18 mm. Mnohým bude jistě imponovat, na mini jukebox, značně široká podpora audio formátů, zahrnující MP3, WMA i OGG Vorbis. Konkurence většinou nabízí pouze první dva jmenované kodeky. Výjimkou je iPod mini, který tradičně podporuje firemní Apple lossles a AAC (nikoliv však WMA a OGG). Jednopalcový harddisk má kapacitu 5 GB, což je mezi mini jukeboxy zavedený standard (někdy se však objevují čtyř nebo šestigigové mašinky).

   

Ze základních a očekávaných funkcí nechybí žádná. Mpeye nahrává z linkového vstupu i mikrofonu. Je vybaven FM tunerem bohužel bez možností záznamu zato však s autoscanem a 40 paměťmi! Emgeton také samozřejmě podporuje Mass storage (tj. po připojení k PC se hlásí jako další disk). Z nadstandardních záležitostí stojí za zmínku zobrazování obrázků, včetně krátkých videosekvencí. Velkou výhodou je funkce Delete, jejíž pomocí lze mazat přebytečné soubory přímo v přehrávači bez použití PC. Své konkurenty Emgeton MPeye v mnohém překonává již podle technické specifikace viz tabulka v tomto článku.

 

Krabička, kterou znáte

Mpeye vám může být na první pohled povědomý. Je to způsobenou tím, že vnitřnosti přehrávače byly osazeny do pouzdra od nepříliš povedeného flashového playeru MP F75, který se v ČR distribuuje pod značkou MP Man. Nový Mpeye je však naštěstí jiný případ. To co bylo na starém empemanu kvalitní, tj. částečně hliníkové pouzdro (vršek a spodek) a ovládací joystick, si Emgeton ponechal, ostatní součástky byly vyměněny.

 

Barevný pětiřádkový CSTN displej má rozlišení 128 x 80 obr. bodů a zvládne zobrazit až 65 000 barev. Nejsme si jisti, zda to vzhledem k jeho miniaturním rozměrům (2,5 x 1,5 cm) má nějaký větší význam, nicméně je to současný trend a není divu, že se jej Mpeye drží. Displej je členěn velmi přehledně a zobrazuje jak jméno interpreta, tak název skladby. Pozadí si můžete potapetovat vloženou fotgrafií.

 

Ovládání obstaráte již zmíněným joystickem, který slouží i jako potvrzovací tlačítko (tj. lze s ním zapnout/stopnout přehrávání, vnořit se do menu, vybrat volbu z menu apod.). Zbylá tři tlačítka se nacházejí na spodní hraně přehrávače. Seřazena těsně vedle sebe zde naleznete Play/pause, Repeat/Hold a tlačítko pro opakování vybraného úseku A-B/ tlačítko pro spuštění nahrávání Rec.

  

Na ovládání platí intuice

Jak již slibuje titulek, ovládnout Mpeye by neměl být problém  pro nikoho, kdo zvládne zapnout hifi věž a pustit si na ní CD. Orientaci v obsahu značně zjednodušuje barevný displej, jehož barevné podání si můžete navíc individuálně přizpůsobit. Krátký stisk joysticku vás uvrhne do stromové struktury adresářů, rozdělené na dvě základní úrovně. První je šuplík File explorer, kde naleznete všechna uskladněná alba, nahrávky z linkového vstupu a diktafonu a playlisty vytvořené firemním softwarem (nikoliv však M3U). Druhou přihrádkou je složka My picture, kam se ukládají importované fotografie (podrobněji viz níže).

  

Dlouhý stisk joysticku nabídne Menu s tradiční nabídkou zvukových korekcí, včetně pětipásmového, uživatelsky nastavitelného ekvalizéru a 3D ekvalizéru (ten však nedopuručuji). V Menu nastavíte kvalitu nahrávání, délku podsvětlení displeje a jeho kontrast, rychlost skrolování textu ID3 tagů, zapnutí screensaveru a další. Co však v menu bohužel nenajdete, je funkce Sleep, která by vám umožnila nastavit časový interval pro automatické vypnutí přehrávače. Usínat s vámi tedy MPeye zatím nebude, snad až s novým firmware...

  

Jak to celé funguje

Mpeye přehrává spolehlivě a po zvukové stránce mu není potřeba nic příliš vytýkat. Zkoušeli jsme MP3, WMA i OGG soubory a Emgeton s nimi neměl žádné problémy. Nepříjemně nás zarazila již zmiňovaná absence funkce Sleep. Naopak kladně hodnotíme možnost mazání jednotlivých souborů/skladeb.

 • FM tuner

FM tuner vám, díky funkci Autoscan (automatické ladění) a čtyřiceti! pozicím pro uložení nalezených stanic, spolehlivě pokryje celé FM pásmo. Automatika sice není stoprocentní a ruční zásah je nutný, nicméně 40 pozic zatím žádný výrobce, pokud víme, nenabídl. Trochu nezvyklé je přepínání mezi uloženými stanicemi. Místo pohybu joystickem vlevo nebo vpravo jej stačí stisknout. Záporné body by od nás Emgeton získal za nepohodlné přepínání do režimu FM tuneru, které je potřeba vždy provést prostřednictvím vyhledání příslušné ikonky v Menu.

 

 • Záznam – linkový vstup

Kvalitu nahrávky lze pro diktafon i linkový vstup nastavit ve třech kvalitativních krocích - low, middle, high. Kde nejnižší odpovídá datovému toku (bitrate) 64 kbps, střední 128 kbps a nejvyšší kvalita nabízí záznam s tokem 192 kbps. Před samotným nahrávání je také nutné v Menu vybrat zdroj zvuku, tedy říci přehrávači zda budete nahrávat z externího přehrávače přes line-in nebo přes vestavěný mikrofon. Toto řešení je nepohodlné. Lepším řešením, by bylo speciální Menu obsahující pouze položky FM tuner, Diktafon, Line-in, MP3 player. Takové řešení nabízí například všechny výrobky od iriveru nebo iAudio.

 

Nahrávka je při nejvyšším bitrate srovnatelná s originálem. Bohužel není k dispozici funkce na rozsekávání jednotlivých skladeb do jednotlivých souborů, vše se vám tedy nahraje na jednu hromadu do velkého souboru s koncovkou MP3.

 • Záznam – diktafon

Nahrávání se, stejně jako u line-in záznamu, aktivuje dlouhým stiskem tlačítka Rec. Mikrofon je umístěn na přední straně přehrávače. Záznam je čistý a bez šumu.

Obrázky a videa

Proč ho koupit?
Je nejmenší na trhu, nabízí kvalitní provedení a plnou funkčnost.
Proč ho nekoupit?
Na žádný zásadní nedostatek jsme nepřišli.
Kdy?
Již v prodeji 
Za kolik?
7 790 Kč 

Mpeye nabízí jistou přidanou hodnotu v podobě barevného displeje na kterém si můžete prohlížet fotografie a krátká videa. Pověstný háček je tentokrát zapíchnut ve způsobu jak snímky do přehrávače dostat. Prostým kopírováním je sice do Emgetonu natlačíte, ale on vám je odmítne zobrazit. Je tedy nutné použít přiložený software a pomocí něho snímky do Mpeye překonvertovat. V tomto bodě tedy Emgeton zaostává za svým konkurentem iriver H10, který si přebere obrázky tak, jak je do něj nakopírujete obyčejným file managerem.

Obrázek lze nastavit jako tapetu a krátká videa lze využít jako spořič obrazovky. Ke stažení jsou zatím pouze na korejských stránkách výrobce – zde. Na stejném webu naleznete i nový firmware.

Napájení, propojení s PC

Mpeye ve svých útrobách skrývá Li-Po akumulátorek, který se dobíjí i po připojení přehrávače k PC přes USB. Navíc v balení dostanete i speciální adaptér pro rychlejší nabíjení přímo ze sítě. Maximální výdrž akumulátoru výrobce stanovil na 15 hodin nepřetržitého provozu (někde se dočtete i 18 hodin). Nám se, za neideálních podmínek, podařilo dosáhnout slušných 11 hodin.

Propojení s PC, je díky rychlému USB 2.0 (nové označení High speed), velmi svižné. Vedle USB portu na přehrávači je umístěno tlačítko Reset pro případ, že by se přehrávač zasekl.

 

Koupit či nekoupit

Vzhledem k dosavadní konkurenci se nabízí jednoznačně kladná odpověď. Toužíte-li po levném mini jukeboxu se slušným výkonem, sáhněte po modelu Emgeton Mpeye HTS 200. Teoretickým rizikem může být fakt, že značka Mpeye není na našem trhu dosud zavedena a tudíž nikdo neměl možnost její výrobky nějak dlouhodobě testovat. Na druhou stranu je třeba uvést, že servis spojený s firmou Bell Technology, která výrobky Mpeye dováží, je na vysoké úrovni a zákazník tedy nemusí mít obavu ze špatné investice. Bell Technology se také stará o již zavedené značky iAudio, iOps a Sign.

Technická specifikace:

 • Kapacita 1" HDD: 5 GB
 • Podporované audio: MP3 ( 8 -320 kbps, 7 - 48 Khz), WMA (48 - 192 kbps, 8- 48 kHz), OGG Vorbis (nezjištěn maximální bitrate)
 • Noise ratio: 90 dB
 • Výkon: 30 mW (2 x 15 mW) 16 Ohmů
 • FM rozsah 87,5 - 108 MHz nebo 76 - 108 MHz
 • Citlivost: 10 dB
 • Displej: CSTN 120 x 80 obr. bodů, 65 000 barev
 • Rozměry: 70 x 43 x 18 mm
 • Hmotnost: 71,2 g

Více informací o produktech Emgeton naleznete na stránkách www.emgeton.com.


 

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Najdete na iDNES.cz