MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 9. týden

  0:01aktualizováno  0:01
Zmírající Napster musel začít s omezováním downloadů ještě před páteční krizí. Vyšla další testovací verze WinAmpu 3 a formátu Ogg Vorbis, MP3 přehrávače čeká prostorový zvuk a vás další zajímavé čtení v pravidelném přehledu dění ze světa MP3.

MP3 mizí z Napsteru
Ještě před pátečním rozhodnutím soudu musel Napster souhlasit s prvním omezováním downloadů. Právníci pozůstalích po slavném zpěvákovi Royi Orbisonovi (nazpíval mj. nesmrtelný hit Pretty Woman) rozeslali Napsteru upozornění na porušování autorských práv, jehož se společnost dopouštěla umožňováním nekontrolovaného šíření zpěvákových děl ve svém systému. Učinili tak prostřednictvím společnosti Copyright.net, která už s Napsterem dříve úspěšně spolupracovala na několika podobných případech. Její software Copyright Agent odhalil v síti Napsteru víc než milion ilegálních MP3 souborů s Orbisonovými díly. Uživatelům nabízejícím tato díla byl zablokován přístup, dokud je neodstraní ze svých počítačů.
A to ještě nikdo netušil, co se stane v pátek 2. března léta páně 2001...

Ogg Vorbis ve verzi beta 4
Vývojáři sdružení v nadaci Xiph.org ohlásili dostupnost čtvrté verze komprimovaného zvukového formátu Ogg Vorbis. Nová beta podle jejich slov přináší zásadní nárůst kvality zvukového záznamu, optimalizace kódu, opravené chyby a řadu dalších vylepšení. Oproti předešlým verzím se také drasticky zvýšila rychlost de/kódování zvuku. Další významnou změnou je přechod celého projektu od LGPL k licenci BSD, což umožní použití kodeku i v komerčních aplikacích a hardwarových přehrávačích. Pro sdružení Xiph.org je skvělou zprávou fakt, že firma iObjects, která vyvíjí operační systémy pro přenosné přehrávače, začlenila formát Ogg Vorbis do systému Dadio 2.0 (Digital Audio Operating System).

Prostorový zvuk pro MP3 přehrávače
Úroveň kapesních MP3 přehrávačů se rozhodly pozvednout Spatializer Audio Laboratories. Vyvinuli zde speciální algoritmus OntheGo FX, který se, jak pevně věří, brzy osvědčí v praxi a první přístroje s tímto rozšířením by se na trhu mohly objevit ještě letos. OntheGo FX je založen na psychoakustickém principu, který ošálí váš sluch a obsahuje efekty prostorového 3D Sterea a expanze basových tónů - ViBE (Virtual Bass Enhancement). Tyto dvě funkce by měly společně navodit dojem, že posluchač se nenachází na ulici s "peckami" v uších, ale v poslechové místnosti obklopen mohutnými reproduktory. Produkt podporující toto řešení poznáte jednoduše - podle loga "Spatializer".

WinAmp 3 Alpha 4 n1c8
Na světě je další zkušební verze WinAmpu 3. Novou alfa verzi autoři obdařili kratším optimalizovaným kódem, jádro přehrávače vyčistili od brouků, vylepšili spolupráci s oblečky neboli skiny, streaming v protokolu HTTP nyní spotřebuje méně paměti. Navzdory tvrzení o téměř kompletní funkčnosti playlist editoru tato verze WinAmpu s M3U playlisty příliš nespolupracuje. Uživatele určitě vezme u srdce přehrávací mód cross-fade, s prolínajícími se konci a začátky skladeb, a tak se již všichni jistě těšíme na ostrý start WinAmpu 3.

Digitální hudba zdarma na Amazon.com
Známý americký obchodní dům na internetu Amazon.com rozšiřuje svou nabídku hudebních downloadů. Kromě tvorby nezávislých umělců nyní nabízí zdarma v komprimované digitální podobě také tvorbu několika stovek interpretů, jejichž CD má Amazon.com ve svém prodejním katalogu. Možnost poslechnout si ukázky z alb má pomoci pozvednout klesající prodej hudebních nosičů. Na serveru tak můžeme najít skladby takových velikánů klubové scény, jako jsou Carl Cox a Underworld, z opačné strany hudebního spektra tu najdeme Pearl Jam, Coldplay či Paula Simona. Skladby jsou nabízeny ve formátech MP3 a Liquid Audio.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

Najdete na iDNES.cz