MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 21. týden

  0:01aktualizováno  0:01
Podrobnosti o fúzi společností Universal a MP3.com, žalobě podané RIAA na Aimster, nejasném osudu on-line databáze audio titulů CDDB a dalších zajímavostech si můžete přečíst v dnešním vydání přehledu novinek ze světa digitální hudby.

Universal koupil MP3.com
Universal, jedna z největších nahrávacích společností vlastnící např. labely Interscope, MCA či Motown, se stala novým vlastníkem internetové firmy MP3.com. Ta je domovem nezávislých umělců a její služba My.MP3.com umožňuje uživatelům poslouchat svá cédéčka kdekoliv na světě ve formě streamované hudby. Transakce za 372 milionů dolarů je druhým největším počinem Universalu v oblasti digitální hudby poté, co se Sony společně založili Duet, hudební knihovnu na bázi předplatného, jež má odstartovat v létě na serveru Yahoo. Představitelé Universalu si od smlouvy slibují rozšíření svých aktivit a přiblížení hudebního katalogu uživatelům internetu. Ředitel MP3.com Michael Robertson tento okamžik vidí jako průlom ve vztahu hudebního průmyslu k digitální hudbě. Připomeňme, že právě Universal při dřívějších soudních sporech vymohl na MP3.com odškodné ve výši 53,4 milionu dolarů.

Žaloba na Aimster už je skutečností
Nedávno jsme informovali o zamýšlené žalobě hudebního průmyslu na službu Aimster, která umožňuje sdílet soubory v síti AOL. Právníci nahrávacích společností nyní seznali, že Amister porušuje autorská práva stejným jako způsobem Napster a ve čtvrtek podali oficiální žalobu. RIAA již dříve tuto firmu varovala, že její aktivity jsou v rozporu se zákonem, Aimster ovšem narozdíl od dalších sítí odmítl soubory filtrovat nebo monitorovat činnost svých uživatelů s tím, že v interních regulích služby je jejím uživatelům zaručena plná diskrétnost a jejich konání nebude nijak omezováno. Aimster si ovšem současnou situaci nedávno sám notně zkomplikoval. Původní klient sice dovoluje sdílet soubory pouze s přáteli na contact-listu "chatovací" aplikace AOL Instant Messenger (obdoba ICQ), tedy v mnohem menším měřítku, jeho nová verze ale spojuje všechny uživatele do globální sítě, v níž lze vyhledávat audio a video soubory. Noví uživatelé Aimsteru byli do této sítě automaticky přidáváni bez ohledu na to, zda měli software nakonfigurován pouze pro sdílení v malé síti se známými. RIAA proto nyní považuje Aimster za stejně nebezpečný jako Napster. Šéf společnosti Johnny Deep je ale rozhodnut bojovat proti RIAA všemi dostupnými prostředky a hodlá podat soudu podnět na přezkoumání vztahu svobody slova na internetu a autorských práv. Žalobou se bude zabývat federální soud v New Yorku.

Bude databáze CDDB i nadále zdarma?
Uživatelé některých výpalovacích softwarů a CD přehrávačů nemohou na internetu nalézt informace o svých oblíbených cédéčkách. Je to důsledek posledních kroků společnosti Gracenote, která spravuje databázi CDDB se záznamy o přibližně 885.000 audio CD titulech. Gracenote, jež dodala Napsteru data pro filtrovací engine, zamezuje zasílání informace z databáze produktům, jejichž tvůrci neobnovili licenční poplatek za užívání databáze. Proti tomu se samozřejmě bouří uživatelé a už i samotní výrobci. Licenční smlouva s Gracenote jim neumožňuje využít jinou, zdarma poskytovanou databázi, jakými jsou Freedb.org nebo MusicBrainz.org. Ty jsou Gracenote považovány za nelegální, neboť si svou službu nechala patentovat, což jí v určitém měřítku zaručuje monopolní postavení. Uživatelé ale nesouhlasí s tím, že by podobnou databázi měla vlastnit jediná společnost a využívat ji pouze ke komerčním účelům. Na jejich straně stojí poměrně podstatná skutečnost - CDDB vznikla z drtivé většiny díky přidávání titulů právě samotnými uživateli a ne z aktivity Gracenote. Problémem se bude - jak jinak - zabývat soud a na výsledku řízení závisí také osud volných databází. Zvítězí uživatelé, nebo komerce?

Nové hudební vydavatelství na obzoru
Vitaminic, přední evropský poskytovatel on-line hudby, se rozhodl sestoupit z internetových výšin na pevnou zem a založil vlastní hudební vydavatelství, jež bude záštitou nezávislým projektům a začínajícím umělcům. Jeho cílem je dostat hudbu těchto interpretů k širšímu publiku, ale také prosadit ji v televizi a filmovém průmyslu. Vitaminic dále rozšířil smlouvu se službou MyAlert.com, díky níž mohli dosud její předplatitelé ze Španělska a Itálie přijímat prostřednictvím SMS zpráv a WAPu novinky ze světa hudby. Nyní bude služba dostupná také ve Velké Británii, Francii a Německu.

Za streaming hudby z MP3.com se bude platit
Společnost MP3.com, o níž již dnes byla řeč výše, přišla s dalším skvělým plánem jak přilepšit své pokladně. Audio Hosting Service je nová služba určená komerčním společnostem, skupinám či jednotlivcům, kteří budou chtít propagovat svou tvorbu například v rámci reklamních kampaní či jiných aktivit. Připraveno je sedm cenových programů. Za lidovou cenu $4,95 si lze pronajmout 50 MB prostor s limitem přenesených dat stanoveným na 500 MB. Hudbu lze streamovat v Lo-Fi (24 kbps) a Hi-Fi (128 kbps) kvalitě a rovněž nabídnout pouze 25-sekundovou ukázku. Na opačném konci cenového spektra je 10 GB prostor a 200 GB limit za $999. Hudbu bude možné poslouchat přímo z webových stránek subjektu, jenž služby MP3.com vyžívá.
Tato zpoplatněná služba se samozřejmě netýká nezávislých umělců nabízejících svou hudbu prostřednictvím MP3.com, pro ty je hosting stále zdarma.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Technologie microLED slibuje obraz jako OLED, chystá se ale levnější miniLED

„The Wall“ od Samsungu. První modulární MicroLED televizor

OLED panely jsou stále poměrně drahé a jejich výrobci se musí vypořádat se stárnutím diod. I proto řada výrobců od...

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Najdete na iDNES.cz