Napster: blokování pokračuje, ale s problémy
Napster už na svých serverech k dnešnímu dni blokuje více než 200.000 skladeb, přesto nejsou nahrávací společnosti spokojeny a hodlají se se svou stížností obrátit na soud. Ani Napster ale nesouhlasí s postupem RIAA. Co se tedy vlastně přihodilo? Soudkyně Marylin Patelová dala Napsteru třídenní lhůtu na odstranění sporných souborů ze svého systému. Tento pokyn Napster částečně splnil, ale stěžoval si na špatnou spolupráci s hudebními vydavatelstvími, které dodávaly seznamy blokovaných souborů s často neúplnými daty. V paragrafu 2 soudního rozhodnutí se totiž praví: "Žalující strany poskytnou Napsteru pro každé copyrightované dílo název skladby, jméno interpreta a názvy jednoho nebo více souborů, v nichž se předmětné dílo v systému vyskytuje." Napster ve své zprávě soudu uvádí, že ačkoliv již z výměnné sítě vyloučil více než 200.000 titulů, což obsahuje více než milion souborů, v pokračování blokování mu brání fakt, že nahrávací firmy nedodaly názvy souborů k dalším přibližně 300.000 skladbám. A když už, zase neobsahují interpreta a název díla.
Hudebním průmysl ovšem oponuje, že výpisy modifikovaných názvů souborů nejsou k zablokování materiálu potřebné, a hájí se paragrafem 4, v němž je uvedeno: "Napster má povinnost monitorovat svůj systém a najít a odstranit copyrightované skladby." Dále se praví, že je pro Napster mnohem jednodušší hledat soubory dostupné v jeho vlastním systému a sestavení seznamu modifikací názvů souborů je pro něj snazší než pro žalující firmy. Zatímco tedy Napster předpokládá, že seznam musí obsahovat interpreta, titul a názvy souborů, jak je uvedeno v paragrafu 2, podle nahrávacích společností má jít jen o jména umělců a písní a nikoliv jednotlivých souborů, protože jak je uvedeno v paragrafu čtvrtém, Napster ví nejlépe, které soubory v jeho síti porušují zákon. Ať tak či tak, zástupci obou znesvářených stran se co nevidět opět sejdou u soudu.
Na současnou situaci doplácejí umělci, jejichž tvorba se objevuje v síti Napsteru v souladu se zákonem. Nepřesné fungování filtru pocítil na vlastní kůži londýnský skladatel a zpěvák v jedné osobě Toby Slater. Ten nemá smlouvu s žádnou nahrávací společností a Napsteru využívá k propagaci své skupiny. Jeho tvorba ale ze sítě náhle zmizela, aby se po několika dnech opět objevila mezi sdílenými soubory. Situaci zapříčinil nepřesný seznam skladeb k blokování dodaný Napster hudebním průmyslem. Na tuto skutečnost upozorňují právníci Napsteru a potvrzuje ji také profesor stanfordské univerzity Rajeev Notwani, placený konzultant Napsteru. Ten v seznamech odhalil 700.000 názvů souborů, které nesouvisejí s nahrávkami žalujících společností a tudíž blokovány být neměly. Uvidíme, jak se k současné situaci vyjádří soudkyně Marylin Patelová.
Napster? To je jako když si zkopírujete kazetu...
Proslulá formace Stereophonics chystá nové album a v současné době vystupuje na turné po Británii. Zpěvák skupiny Kelly Jones byl velice překvapen, když Stereophonics spustili pár kousků z nové desky a publikum už znalo texty a s chutí si s nimi zazpívalo. Ukázalo se, že album už se dá stáhnout z Napsteru, členy kapely to ale příliš nerozladilo. Kelly k celé záležitosti dodává: "Vůbec se nezlobím, byl jsem koneckonců rád, že se fanouškům naše nové písničky líbí. Jak se album dostalo na internet? Vždyť já sám jsem ztratil tři promo kopie, klidně to mohla být jedna z nich. Jsem ale přesvědčen, že naši fandové si nové album koupí, pokud se opravdu chytne. Že se už objevilo na Napsteru, to by se na prodejnosti nemělo nijak odrazit. Vždyť je to totéž, když jsme si jako puberťáci kopírovali kazety..."
Dodejme, že nové album Stereophonics nazvané 'Just Enough Education To Perform' vychází 9. dubna. Na internetu už se také s dvouměsíčním předstihem objevilo nové album Depeche Mode 'Exciter', jehož ostrý start je naplánován na květen.