MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 12. týden

  0:01aktualizováno  0:01
Napster speciál - názory obou znesvářených stran na současnou situaci, postup při blokování souborů a neochotu ke spolupráci. Se svou obhajobou Napsteru přichází také známá skupina Stereophonics.

Napster: blokování pokračuje, ale s problémy
Napster už na svých serverech k dnešnímu dni blokuje více než 200.000 skladeb, přesto nejsou nahrávací společnosti spokojeny a hodlají se se svou stížností obrátit na soud. Ani Napster ale nesouhlasí s postupem RIAA. Co se tedy vlastně přihodilo? Soudkyně Marylin Patelová dala Napsteru třídenní lhůtu na odstranění sporných souborů ze svého systému. Tento pokyn Napster částečně splnil, ale stěžoval si na špatnou spolupráci s hudebními vydavatelstvími, které dodávaly seznamy blokovaných souborů s často neúplnými daty. V paragrafu 2 soudního rozhodnutí se totiž praví: "Žalující strany poskytnou Napsteru pro každé copyrightované dílo název skladby, jméno interpreta a názvy jednoho nebo více souborů, v nichž se předmětné dílo v systému vyskytuje." Napster ve své zprávě soudu uvádí, že ačkoliv již z výměnné sítě vyloučil více než 200.000 titulů, což obsahuje více než milion souborů, v pokračování blokování mu brání fakt, že nahrávací firmy nedodaly názvy souborů k dalším přibližně 300.000 skladbám. A když už, zase neobsahují interpreta a název díla.
Hudebním průmysl ovšem oponuje, že výpisy modifikovaných názvů souborů nejsou k zablokování materiálu potřebné, a hájí se paragrafem 4, v němž je uvedeno: "Napster má povinnost monitorovat svůj systém a najít a odstranit copyrightované skladby." Dále se praví, že je pro Napster mnohem jednodušší hledat soubory dostupné v jeho vlastním systému a sestavení seznamu modifikací názvů souborů je pro něj snazší než pro žalující firmy. Zatímco tedy Napster předpokládá, že seznam musí obsahovat interpreta, titul a názvy souborů, jak je uvedeno v paragrafu 2, podle nahrávacích společností má jít jen o jména umělců a písní a nikoliv jednotlivých souborů, protože jak je uvedeno v paragrafu čtvrtém, Napster ví nejlépe, které soubory v jeho síti porušují zákon. Ať tak či tak, zástupci obou znesvářených stran se co nevidět opět sejdou u soudu.
Na současnou situaci doplácejí umělci, jejichž tvorba se objevuje v síti Napsteru v souladu se zákonem. Nepřesné fungování filtru pocítil na vlastní kůži londýnský skladatel a zpěvák v jedné osobě Toby Slater. Ten nemá smlouvu s žádnou nahrávací společností a Napsteru využívá k propagaci své skupiny. Jeho tvorba ale ze sítě náhle zmizela, aby se po několika dnech opět objevila mezi sdílenými soubory. Situaci zapříčinil nepřesný seznam skladeb k blokování dodaný Napster hudebním průmyslem. Na tuto skutečnost upozorňují právníci Napsteru a potvrzuje ji také profesor stanfordské univerzity Rajeev Notwani, placený konzultant Napsteru. Ten v seznamech odhalil 700.000 názvů souborů, které nesouvisejí s nahrávkami žalujících společností a tudíž blokovány být neměly. Uvidíme, jak se k současné situaci vyjádří soudkyně Marylin Patelová.

Napster? To je jako když si zkopírujete kazetu...
Proslulá formace Stereophonics chystá nové album a v současné době vystupuje na turné po Británii. Zpěvák skupiny Kelly Jones byl velice překvapen, když Stereophonics spustili pár kousků z nové desky a publikum už znalo texty a s chutí si s nimi zazpívalo. Ukázalo se, že album už se dá stáhnout z Napsteru, členy kapely to ale příliš nerozladilo. Kelly k celé záležitosti dodává: "Vůbec se nezlobím, byl jsem koneckonců rád, že se fanouškům naše nové písničky líbí. Jak se album dostalo na internet? Vždyť já sám jsem ztratil tři promo kopie, klidně to mohla být jedna z nich. Jsem ale přesvědčen, že naši fandové si nové album koupí, pokud se opravdu chytne. Že se už objevilo na Napsteru, to by se na prodejnosti nemělo nijak odrazit. Vždyť je to totéž, když jsme si jako puberťáci kopírovali kazety..."
Dodejme, že nové album Stereophonics nazvané 'Just Enough Education To Perform' vychází 9. dubna. Na internetu už se také s dvouměsíčním předstihem objevilo nové album Depeche Mode 'Exciter', jehož ostrý start je naplánován na květen.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Najdete na iDNES.cz