MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 10. týden

  0:01aktualizováno  0:01
Napster ještě neobdržel od RIAA seznam konfliktních skladeb, čeká jej další soud s EMusic, objevil se ale také důkaz o tom, že není hrozbou pro nahrávací průmysl. To a ještě více v dnešním vydání novinek a zajímavostí ze světa MP3.

Napster dosud nezačal s blokováním skladeb
Ještě koncem minulého týdne mohli uživatelé Napsteru nerušeně sdílet všechny hudební soubory bez omezení. Největším nahrávacím společnostem se totiž ještě nepodařilo sestavit kompletní seznam skladeb, jejichž sdílení chtějí na této populární výměnné službě zablokovat. K vytvoření seznamu je třeba mnohem delší doby, než se původně předpokládalo. Celou věc může pozdržet i to, že databáze mnoha tisíc titulů bude nejprve odeslána RIAA a ta jej teprve postoupí Napsteru. Také zpracování dat Napsterem bude nějakou chvíli trvat. Hudba tak prozatím zůstává zdarma, tedy pokud zrovna nejste fanoušek Roye Orbisona. Jak jsme informovali ve vydání novinek minulý týden, Napster začal po dohodě s právníky pozůstalých blokovat účty uživatelům, jejichž knihovny souborů obsahovaly zpěvákovu tvorbu. Při pokusu o nalogování do systému je takovému uživateli zobrazena třístránková zpráva o porušování autorských práv a odmítnut přístup.

Dave Mathews - Napster neničí hudbu!
Jasný důkaz proti tvrzení RIAA o škodlivosti Napsteru vysypala z rukávu slavná jazzová formace Dave Mathews Band. Své nové album "I did it" nabízela skupina v rámci reklamní kampaně měsíc zdarma ke stažení na Napsteru a po ostrém startu alba na CD se nikdo nestačí divit. Prodej alba překoval i ta nejoptimističtější očekávání - fanoušci kapely už si koupili více než 750.000 kopií! To je velice silný argument proti postupu RIAA, který dokazuje, že Napster a oficiální hudební trh mohou existovat společně.

Vany - sdílejte přes Napster cokoliv!
Pokud máte klient Napsteru alespoň verze 2.0 beta 7, můžete přímo přes Napster sdílet nejen hudební soubory. Plug-in Vany, který můžete stáhnout zde, vám umožní sdílet soubory typů AVI, JPG, JPEG, MPG, MPEG, ASF, TXT, ZIP, GIF a RA. Oficiální Napster servery takový přenos samozřejmě neumožní, takže není na škodu ani Napigator pro vyhledání nezávislých OpenNap serverů. Nutno ovšem podotknout, že jiné klienty sítě Napster, jako třeba MyNapster, sdílení ostatních typů souborů již v základu podporují.

Qualcomm dodává nové čipy s MP3 podporou
Společnost Qualcomm Inc. podepsala smlouvu s vlastníky patentů na MP3, Thomson Multimedia a Fraunhoferovým institutem. Ta jí umožní zahrnout podporu MP3 do integrovaných obvodů a operačních systémů pro bezdrátová zařízení druhé a třetí generace. Qualcomm bude dodávat software pro přehrávání MP3 souborů jako součást čipsetů MSM5100, MSM5200 a MSM3300. Nový čipset MSM3300, který v sobě integruje také podporu lokačního systému GPS, je již dodáván výrobcům a první kapesní bezdrátové počítače s podporou MP3 by se měly na trhu objevit ve druhé polovině tohoto roku.

Další soud proti Napsteru
Tentokrát do boje vytáhla společnost EMusic, přední distributor digitálních hudebních nahrávek na internetu. EMusic pomocí softwaru na sledování digitálních otisků ve sdílených MP3 odhalila v síti Napsteru více než sto tisíc souborů, k nimž vlastní distribuční licenci, a na tuto skutečnost několikrát upozorňovala. Napster však nijak nereagoval a EMusic nyní přistoupila k soudnímu procesu. Napster je obžalován z porušování autorských práv a nekalé soutěže - zatímco EMusic si za jednu staženou skladbu účtuje 99 centů, na Napsteru jsou stále nekontrolovatelně šířeny zdarma. Za každé porušení copyrightu požaduje EMusic náhradu ve výši 150.000 USD.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Najdete na iDNES.cz