„Empétrojka“ oslavila 20 let. Z přehrávačů se přestěhovala do telefonů

  15:25aktualizováno  15:25
Formát MP3 dostal hudbu do počítačů a významně změnil způsob jejího poslechu. Jeho název zlidověl i pro označení kapesního hudebního přehrávače s elektronickou pamětí a pro mnoho lidí je „empétrojka“ synonymem jakéhokoli zvukového souboru. Zájem o MP3 přehrávače začal klesat s nástupem chytrých telefonů.

Komprese dostala hudbu do počítačů i MP3 přehrávačů. | foto: koláž Technet.czProfimedia.cz

Málokdo si dnes uvědomí, že formát MP3 vznikl jako řešení tehdejších technických limitů. V roce 1995 se velikost pevných disků nejčastěji udávala v MB, v domácnostech ještě nebylo zdaleka běžné ani vytáčené telefonní spojení s internetovou sítí a do představení první USB paměti (s dnes legrační kapacitou 8 MB) chybělo ještě pět let. Zvukové soubory s parametry hudebního CD tak byly pro počítač příliš velké, vždyť jedno album má 500 - 700 MB.

Zmenšení datové velikosti pouhým snižováním parametrů digitálního signálu - tedy vzorkovací frekvence a bitové hloubky - však vedlo k neakceptovatelné degradaci zvuku. Mnoho vědeckých týmů se tak snažilo vyvinout kompresní metodu, která dokáže výrazně snížit datovou náročnost hudebních souborů a zachovat přitom co nejvíce zvukové kvality. Největší úspěch měl Karlheinz Brandenburg a jeho tým na Fraunhoferově Institutu. Zjistili, že pro dosažení požadované úspory nestačí signál komprimovat matematickými metodami, ale musí se z něj některé zvukové informace vynechat. A tak vznikla „ztrátová komprese“.  

Redakční test

Jejich algoritmus ASPEC tak byl založený nejen na matematických algoritmech, ale také na psychoakustických modelech a metodě maskování. Lidské ucho má totiž určité nedokonalosti, kterých je možné využít - například jen omezeně vnímá tiché tóny následující po tónech hlasitých a ty je tak možno vynechat. Co a nakolik je možné vynechat, aniž by to ve zvuku příliš chybělo, zkoumal Brandenburg i pomocí poslechových testů. K ní si zvolil nahrávku Tom´s Dinner od Susanne Vega.

Výsledný formát komprese byl pojmenován MPEG1 Audio Layer3, původní příponu souboru .bit byla na základě ankety v rámci týmu nahrazena příponou .mp3. Jako „CD kvalita“ byl stanoven datový tok 128 kbit/s, kdy má MP3 oproti nekomprimovanému WAV se stejnými parametry zhruba jedenáctinový datový tok, výsledný soubor je tak zhruba 11x menší. Místo například 600 MB tak má celé album zhruba 55 MB.

Digitální muzika do kapsy

Díky tomu se hudba v akceptovatelné kvalitě vešla na tehdejší pevné disky a dala vzniknout kapesním přehrávačům s elektronickou pamětí, pro které se vžil název MP3 přehrávač. Prvním takovým byl Rio PMP300 od společnosti Diamond. Dodával se s 32 MB vestavěné paměti a slotem pro Smart Media karty. Ve vzpomínce mám i svůj první MP3 přehrávač - Thomson Lyra s 64MB Compact Flash kartou. Na ni se hudební soubory přenášely pomocí čtečky k počítači připojené paralelním rozhraním. Asi netřeba připomínat, že naplnit kartu trvalo desítky minut.

Redakční test

Prodeje MP3 přehrávačů začaly oslabovat s rozšířením chytrých telefonů, které funkci přehrávače zastanou (hůře či lépe) také. Pohodlnost jediného zařízení tak nakonec empétrojky zcela převálcovala, podle průzkumu agentury NMS market Research používá svůj telefon k přehrávání hudby 88 procent náctiletých. Dnes se tak prodávají zejména přehrávače, které mají oproti chytrým telefonům specifické výhody.

„Kvůli tomu, že klasické přehrávače pomalu z trhu vytlačují veškerá multifunkční zařízení v čele s telefony, dostávají se do popředí zájmu především netradiční nebo specializovanější přehrávače,“ uvedla obsahová manažerka vyhledávače Heureka Alexandra Čermáková. „Nejoblíbenějším produktem minulého roku byl přehrávač Sony NWZ-273.“ Jde o vodotěsný přehrávač vestavěný ve sluchátkách, takže je vhodný na plavání, běh nebo jiné sporty. Jeho recenzi si můžete přečíst na serveru Rungo.cz.

Je čas jít dál

Je dobré si uvědomit, že v dnešní době pevných disků s kapacitami v řádech terabytů, elektronické paměti s desítkami gigabytů a vysokorychlostním internetem již není pro ztrátovou kompresi vážnější důvod. Takzvané bezztrátové komprese, například FLAC nebo ALAC, nabízí mnohem vyšší kvalitu zvuku při dnes snadno akceptovatelných datových objemech.

Výjimkou může být streamování hudby na chytré telefony přes mobilní sítě, kde by se u bezztrátové komprese rychle spotřeboval datový limit. Některé z nich však již nestreamují ve formátu MP3, ale pokročilejšímu AAC.

Autoři:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Další z rubriky

Speciální přehrávač pro šéfa způsobil revoluci. Walkman slaví 40 let

První Walkman, sony TPS-L2.

Poslech hudby na cestách je dnes naprostou samozřejmostí. Před čtyřiceti lety to ovšem byla představa z kategorie snů....

Cenově dostupný OLED televizor: má skvělý obraz a jen drobné mouchy

OLED televizor Panasonic TX-55FZ800E v redakčním testu

Společnost Panasonic je v televizorech pojem a modelová řada FZ800 příkladem, proč tomu tak je. Při současné ceně by si...

Pět tisíc linků za dva týdny. Paralyzovaná wi-fi rádia pomalu ožívají

DAB rádio Pure Oasis Flow

Květnové rozloučení největšího výrobce čipových sad pro wi-fi rádia a největšího poskytovatele databáze rozhlasových...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ C++

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz