Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

MP3 bomba od iRiveru má dotykové ovládání (recenze jukeboxu H10)

Zásadní novinka korejské značky iRiver, miniaturní MP3 harddiskový jukebox, má dotykové ovládání a barevný displej. Není však úplně bez chybičky. Více se dozvíte v recenzi.

Opakování je pěkná nuda, nicméně na úvod recenze jukeboxu iRiver H10 to považujeme za nezbytné. Apple přišel s přehrávačem iPod a posléze i s verzí iPod mini. Celosvětový úspěch těchto mašinek zanesl mezi ostatní výrobce digitálních audio přehrávačů doslova horečku. Kdo chce něco na trhu znamenat, musí mít harddiskový jukebox ve verzi mini. Těžko říci, v čem tkví popularita mini přehrávačů. Svou roli jistě hrají miniaturní rozměry a nepatrná váha. Čtyři nebo pět (někdy i šest) gigabajtů je zřejmě dostatečná kapacita pro většinu zákazníků. Přestože existují srovnatelně velké (vlastně malé) a lehké přehrávače s kapacitou disku 20 a více GB, mini verze prostě frčí. Ještě poznámka: U nás se prakticky nevyplatí mini jukeboxy kupovat. Jejich cena se pohybuje kolem sedmi tisíc (iRiver H10, ale stojí téměř deset tisíc!), dvacetigigabajtové iAudio M3 přitom stojí pouze devět tisíc.

iRiver H10 nabízí víc, ale není 100%

U iRiveru jsme byli zvyklí na vysoký standard jak po stránce dílenského provedení, tak z hlediska obsluhy a uživatelské přívětivosti. Nový mini jukebox H10 s diskem o kapacitě 5 GB zcela s přehledem splňuje první část. Co se týká uživatelského rozhraní a přehlednosti obsluhy, není bohužel nad čím jásat. Vezměme to ale pěkně popořádku.

iRiver nabízí oproti většině mini jukeboxů nadstandardní výbavu. Nabízí časové funkce (budík, programovatelné nahrávání z FM rádia) a datumovku. Je vybaven diktafonem a barevným displejem na prohlížení obrázků v JPG. Přehrávač navíc plně podporuje Mass storage (např. oproti iPodu nebo Sony). To znamená, že písničky můžete do zařízení kopírovat jak obyčejným file managerem (např. průzkumníkem ve Windows), tak i přiloženým firemním programem iRiver Plus. Rozdíl spočívá v třídění skladeb a alb v přehrávači. 

 

Použijete-li file manager skladby, je nutné v přehrávači vyhledávat přes Browser, kde se zobrazují přehledně seřazeny ve stromové struktuře adresářů (nenajdete je však v hudební knihovně). Kopírování je díky USB 2.0 velmi rychlé.

Rozhodnote-li se pro transfer skladeb prostřednictvím iRiver plus, jednotlivé tracky budou roztříděny dle informací z ID3 tagů do hudební knihovny. Hledat a vybírat písničky je potom možné podle jména interpreta, názvu alba, žánru nebo v seznamu všech písniček. K dispozici je i výběr z posledně hraných skladeb. Písničky lze hodnotit a třídit podle počtu udělených hvězdiček.

Používání softwaru iRiver plus má však přinejmenším dva háčky.

Nepřehledný a nespolehlivý iRiver plus

Prvním háčkem je nutnost mít zcela korektně vyplněny údaje v ID3 tagu (tj. jméno interpreta, název alba, hudební žánr atd.). Pokud tyto údaje nejsou správné, v hudební knihovně se nevyznáte. Pojmenujete-li jednou skupinu The Rolling Stones a podruhé pouze Rolling Stones, software samozřejmě nepozná, že se jedná o jednu a tutéž kapelu, a pro každou vytvoří zvláštní položku.

  

Druhý a zásadnějším problémem je třídění skladeb. Ty jsou totiž vždy řazeny pouze podle abecedy! To znamená, že iRiver plus ignoruje pořadí skladeb na albu. I když jsou soubory očíslovány, iRiver plus je jednoduše seřadí podle abecedy a nic s tím nenaděláte. Transfer je navíc zdlouhavý. iRiver plus proto doporučujeme nepoužívat nebo počkat na nějaký schopný update, který jak doufáme, iRiver brzy pověsí na své stránky.

Když k předchozím výtkám přičteme poměrně nepřehledný interface programu iRiver plus (není sice tak těžkopádný jako SonicStage, ale je ještě méně přehledný), dostaneme velké zklamání, jaké jsme u iRiveru ještě neviděli. Jedinou výhodou programu je možnost automatického upgradu firmware, který se nabízí, jakmile je na firemních stránkách (www.iriver.com) k dispozici.

 

Ovládání dotykem není nejpřesnější

Snaha dosáhnout dokonalosti dotykového ovládacího kolečka od iPodu je zřejmě marná. Před časem si na dotykovém ovládání vylámalo zuby Sony (recenze na Technetu zde), nyní si naběhl i iRiver. Dotyková ploška slouží k regulaci hlasitosti a k listování v menu nebo hudební knihovně. Není sice zdaleka tak špatná jako u Sony, ale do iPodovského clickwheelu má daleko. Jejím zásadním nedostatkem je nepřesnost. Chcete-li vybrat konkrétní položku (skladbu, řádek v menu), chvíli vám to potrvá. Ostatní operace spustíte třemi tlačítky na boku přehrávače, potvrzujícím gombíkem (vpravo od dotykové plošky) a tlačítkem zpět (vlevo od dotykové plošky).

   

Abychom pouze nekritizovali. Na ovládání se dá dobře zvyknout a ve své podstatě je i velmi efektní a přehledné. Až na tu přesnost...

Zvuk, fotografie, text, nahrávání, výdrž ...

Proč ho koupit?
 Je malý, dobře vypadá, skvěle hraje a má nadstandardní výbavu. Plně podporuje Mass storage.
Proč ho nekoupit?
Nepřehledný a nedokonalý přiložený softwar pro transfer hudby do přehrávače. Malá podpora kompresních formátů.
Kdy?
 Již v prodeji
Za kolik?
 9.790 Kč

Zvukový projev iRiveru je již tradičně výborný. V ekvalizačních úpravách přibylo několik předvolených křivek (gospel, latina, metal apod.). Nechybí samozřejmě ani uživatelsky nastavitelný ekvalizer a efekty SRS WOW. Co však bohužel chybí, je podpora češtiny. Místo oháčkovaných a očárkovaných písmenek se dočkáte nesmyslných znaků. Ani v nabídce podporovaných formátů se jindy osvědčený iRiver příliš nevytáhl. Nabízí se pouze MP3 a WMA (včetně DRM), na OGG nebo AAC můžete zapomenout. ŠKoda.

Během přehrávání je možné prohlížet si fotografie ve formátu JPG. Rozlišení čtvercového 1,5palcového displeje není nic moc a obrázky tak působí velmi zrnitě. Nicméně pro orientaci to stačí, na pochlubení se kamarádům to však rozhodně není.

 

S textem (pouze TXT) jsou stejné problémy jako u ID3 tagů - iRiver nepodporuje češtinu. Text lze taktéž číst i během hudební produkce.

FM tuner ladí poměrně spolehlivě, nabízí autoscan (20 pozic) a pojmenování uložených stanic prostřednictvím iRiver plus. Nahrávání je možné stiskem jediného tlačítka. Výsledek se ukládá do MP3. Kvalitu je možné navolit malou, střední nebo vysokou. Nahrávání lze naprogramovat na určitý den, čas a pro zvolenou frekvenci.

Stejně spolehlivě jako nahrávání z rádia funguje i diktafon. Zvuk je čistý a bez šumu. Linkový audio vstup je možný pouze přes kolébku, která však není v základním balení a je nutné ji přikoupit zvlášť.

Odnímatelný akumulátorek se nabíjí cca tři hodiny. Za ideálních podmínek vydrží dodávat šťávu po dobu 12,5 hodiny (nepřetržitá reprodukce, poloviční hlasitost, přehrávač v klidu na stole). Při běžném provozu proto počítejte maximálně s deseti hodinami.

 

Koupit, či nekoupit

Celkově vzato, iRiver H10 je zklamáním. Nikoliv však v porovnání s konkurencí, ale zejména se staršími výrobky vlastní značky. Nepřehledný a nespolehlivý software iRiver plus, chybějící podpora češtiny a malá podpora kompresních audio formátů, to jsou hlavní zápory přehrávače. Naopak nadstandardní nabídka funkcí, vynikající dílenské provedení, plná podpora Mass storage a barevný displej přičtěme na stranu kladů. Na vyhození iPodu ze sedla je toho až až, na překonání sama sebe (např. modelu H300) to však nestačí.

 

Technická specifikace:

 • kapacita HDD: 5 G
 • displej: 1,5 palce, 260 000 barev, TFT LCD
 • rozměry: 95,5 x 54,6  x 16 mm
 • hmotnost: 96,2 g včetně baterie
 • propojení s PC: USB 2.0 - Mass storage
 • výdrž: 12,5 hodin pro MP3
 • podporované audio: MP3 -CBR/VBR (32 - 320 kbps), WMA (DRM) (32 - 192 kbps)
 • další podporované formáty: JPG (ne progresivní), TXT
Autor:
 • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 139 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 44 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letadla na odstřel. Největší tragédii způsobili proruští separatisté

v diskusi je 61 příspěvků

7. prosince 2023

Minule jsme se zabývali největšími leteckými katastrofami způsobenými technickými závadami nebo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

K letectvu ho nejdřív pustit nechtěli. Izraelský stíhač se stal esem es

v diskusi je 1 příspěvek

8. prosince 2023

Premium Giora „Hawkeye“ Epstein se stal nejlepším stíhačem v kategorii soubojů proudových letadel, ne...

Letecký svátek. Taková byla letošní airshow Air Legend v Melun Villaroche

v diskusi nejsou příspěvky

8. prosince 2023

Letecká show Air Legend na letišti Melun Villaroche jihovýchodně od Paříže přinesla v roce 2023...

Generativní AI Gemini od Googlu překonala v testu i lidské experty

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023  16:06

Google je zatím v oblasti generativní umělé inteligence spojován především se svým chatbotem Bard....

Anglické Wikipedii letos vévodil ChatGPT, v Česku Petr Pavel

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023

Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia zveřejnila čísla návštěvnosti svých stránek....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...