MP3 bomba od iRiveru má dotykové ovládání (recenze jukeboxu H10)

aktualizováno 
Zásadní novinka korejské značky iRiver, miniaturní MP3 harddiskový jukebox, má dotykové ovládání a barevný displej. Není však úplně bez chybičky. Více se dozvíte v recenzi.

Opakování je pěkná nuda, nicméně na úvod recenze jukeboxu iRiver H10 to považujeme za nezbytné. Apple přišel s přehrávačem iPod a posléze i s verzí iPod mini. Celosvětový úspěch těchto mašinek zanesl mezi ostatní výrobce digitálních audio přehrávačů doslova horečku. Kdo chce něco na trhu znamenat, musí mít harddiskový jukebox ve verzi mini. Těžko říci, v čem tkví popularita mini přehrávačů. Svou roli jistě hrají miniaturní rozměry a nepatrná váha. Čtyři nebo pět (někdy i šest) gigabajtů je zřejmě dostatečná kapacita pro většinu zákazníků. Přestože existují srovnatelně velké (vlastně malé) a lehké přehrávače s kapacitou disku 20 a více GB, mini verze prostě frčí. Ještě poznámka: U nás se prakticky nevyplatí mini jukeboxy kupovat. Jejich cena se pohybuje kolem sedmi tisíc (iRiver H10, ale stojí téměř deset tisíc!), dvacetigigabajtové iAudio M3 přitom stojí pouze devět tisíc.

iRiver H10 nabízí víc, ale není 100%

U iRiveru jsme byli zvyklí na vysoký standard jak po stránce dílenského provedení, tak z hlediska obsluhy a uživatelské přívětivosti. Nový mini jukebox H10 s diskem o kapacitě 5 GB zcela s přehledem splňuje první část. Co se týká uživatelského rozhraní a přehlednosti obsluhy, není bohužel nad čím jásat. Vezměme to ale pěkně popořádku.

iRiver nabízí oproti většině mini jukeboxů nadstandardní výbavu. Nabízí časové funkce (budík, programovatelné nahrávání z FM rádia) a datumovku. Je vybaven diktafonem a barevným displejem na prohlížení obrázků v JPG. Přehrávač navíc plně podporuje Mass storage (např. oproti iPodu nebo Sony). To znamená, že písničky můžete do zařízení kopírovat jak obyčejným file managerem (např. průzkumníkem ve Windows), tak i přiloženým firemním programem iRiver Plus. Rozdíl spočívá v třídění skladeb a alb v přehrávači. 

 

Použijete-li file manager skladby, je nutné v přehrávači vyhledávat přes Browser, kde se zobrazují přehledně seřazeny ve stromové struktuře adresářů (nenajdete je však v hudební knihovně). Kopírování je díky USB 2.0 velmi rychlé.

Rozhodnote-li se pro transfer skladeb prostřednictvím iRiver plus, jednotlivé tracky budou roztříděny dle informací z ID3 tagů do hudební knihovny. Hledat a vybírat písničky je potom možné podle jména interpreta, názvu alba, žánru nebo v seznamu všech písniček. K dispozici je i výběr z posledně hraných skladeb. Písničky lze hodnotit a třídit podle počtu udělených hvězdiček.

Používání softwaru iRiver plus má však přinejmenším dva háčky.

Nepřehledný a nespolehlivý iRiver plus

Prvním háčkem je nutnost mít zcela korektně vyplněny údaje v ID3 tagu (tj. jméno interpreta, název alba, hudební žánr atd.). Pokud tyto údaje nejsou správné, v hudební knihovně se nevyznáte. Pojmenujete-li jednou skupinu The Rolling Stones a podruhé pouze Rolling Stones, software samozřejmě nepozná, že se jedná o jednu a tutéž kapelu, a pro každou vytvoří zvláštní položku.

  

Druhý a zásadnějším problémem je třídění skladeb. Ty jsou totiž vždy řazeny pouze podle abecedy! To znamená, že iRiver plus ignoruje pořadí skladeb na albu. I když jsou soubory očíslovány, iRiver plus je jednoduše seřadí podle abecedy a nic s tím nenaděláte. Transfer je navíc zdlouhavý. iRiver plus proto doporučujeme nepoužívat nebo počkat na nějaký schopný update, který jak doufáme, iRiver brzy pověsí na své stránky.

Když k předchozím výtkám přičteme poměrně nepřehledný interface programu iRiver plus (není sice tak těžkopádný jako SonicStage, ale je ještě méně přehledný), dostaneme velké zklamání, jaké jsme u iRiveru ještě neviděli. Jedinou výhodou programu je možnost automatického upgradu firmware, který se nabízí, jakmile je na firemních stránkách (www.iriver.com) k dispozici.

 

Ovládání dotykem není nejpřesnější

Snaha dosáhnout dokonalosti dotykového ovládacího kolečka od iPodu je zřejmě marná. Před časem si na dotykovém ovládání vylámalo zuby Sony (recenze na Technetu zde), nyní si naběhl i iRiver. Dotyková ploška slouží k regulaci hlasitosti a k listování v menu nebo hudební knihovně. Není sice zdaleka tak špatná jako u Sony, ale do iPodovského clickwheelu má daleko. Jejím zásadním nedostatkem je nepřesnost. Chcete-li vybrat konkrétní položku (skladbu, řádek v menu), chvíli vám to potrvá. Ostatní operace spustíte třemi tlačítky na boku přehrávače, potvrzujícím gombíkem (vpravo od dotykové plošky) a tlačítkem zpět (vlevo od dotykové plošky).

   

Abychom pouze nekritizovali. Na ovládání se dá dobře zvyknout a ve své podstatě je i velmi efektní a přehledné. Až na tu přesnost...

Zvuk, fotografie, text, nahrávání, výdrž ...

Proč ho koupit?
 Je malý, dobře vypadá, skvěle hraje a má nadstandardní výbavu. Plně podporuje Mass storage.
Proč ho nekoupit?
Nepřehledný a nedokonalý přiložený softwar pro transfer hudby do přehrávače. Malá podpora kompresních formátů.
Kdy?
 Již v prodeji
Za kolik?
 9.790 Kč

Zvukový projev iRiveru je již tradičně výborný. V ekvalizačních úpravách přibylo několik předvolených křivek (gospel, latina, metal apod.). Nechybí samozřejmě ani uživatelsky nastavitelný ekvalizer a efekty SRS WOW. Co však bohužel chybí, je podpora češtiny. Místo oháčkovaných a očárkovaných písmenek se dočkáte nesmyslných znaků. Ani v nabídce podporovaných formátů se jindy osvědčený iRiver příliš nevytáhl. Nabízí se pouze MP3 a WMA (včetně DRM), na OGG nebo AAC můžete zapomenout. ŠKoda.

Během přehrávání je možné prohlížet si fotografie ve formátu JPG. Rozlišení čtvercového 1,5palcového displeje není nic moc a obrázky tak působí velmi zrnitě. Nicméně pro orientaci to stačí, na pochlubení se kamarádům to však rozhodně není.

 

S textem (pouze TXT) jsou stejné problémy jako u ID3 tagů - iRiver nepodporuje češtinu. Text lze taktéž číst i během hudební produkce.

FM tuner ladí poměrně spolehlivě, nabízí autoscan (20 pozic) a pojmenování uložených stanic prostřednictvím iRiver plus. Nahrávání je možné stiskem jediného tlačítka. Výsledek se ukládá do MP3. Kvalitu je možné navolit malou, střední nebo vysokou. Nahrávání lze naprogramovat na určitý den, čas a pro zvolenou frekvenci.

Stejně spolehlivě jako nahrávání z rádia funguje i diktafon. Zvuk je čistý a bez šumu. Linkový audio vstup je možný pouze přes kolébku, která však není v základním balení a je nutné ji přikoupit zvlášť.

Odnímatelný akumulátorek se nabíjí cca tři hodiny. Za ideálních podmínek vydrží dodávat šťávu po dobu 12,5 hodiny (nepřetržitá reprodukce, poloviční hlasitost, přehrávač v klidu na stole). Při běžném provozu proto počítejte maximálně s deseti hodinami.

 

Koupit, či nekoupit

Celkově vzato, iRiver H10 je zklamáním. Nikoliv však v porovnání s konkurencí, ale zejména se staršími výrobky vlastní značky. Nepřehledný a nespolehlivý software iRiver plus, chybějící podpora češtiny a malá podpora kompresních audio formátů, to jsou hlavní zápory přehrávače. Naopak nadstandardní nabídka funkcí, vynikající dílenské provedení, plná podpora Mass storage a barevný displej přičtěme na stranu kladů. Na vyhození iPodu ze sedla je toho až až, na překonání sama sebe (např. modelu H300) to však nestačí.

 

Technická specifikace:

  • kapacita HDD: 5 G
  • displej: 1,5 palce, 260 000 barev, TFT LCD
  • rozměry: 95,5 x 54,6  x 16 mm
  • hmotnost: 96,2 g včetně baterie
  • propojení s PC: USB 2.0 - Mass storage
  • výdrž: 12,5 hodin pro MP3
  • podporované audio: MP3 -CBR/VBR (32 - 320 kbps), WMA (DRM) (32 - 192 kbps)
  • další podporované formáty: JPG (ne progresivní), TXT
Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Další z rubriky

O2 odškodní diváky, kteří kvůli chybě serverů neviděli fotbalový zápas

Ne každý fanoušek mohl úterní zápas mezi Kluží a Slávií vidět.

Úvodní zápas závěrečného 4. předkola Ligy mistrů mezi Kluží a Slavií vyvolal na sociálních sítích a v diskusích na...

Lampa a police z Ikey zaplní váš domov zvukem. A překvapivě kvalitním

Ikea Symfonisk - lampa a polička

Do regálů obchodních domů Ikea míří nová řada Symfonisk čítající dva produkty, lampičku a nástěnnou polici. Vznikly ve...

To opravdu není obraz. Speciální televizor se maskuje jako umělecké dílo

The Frame - televizor jako obraz.

„The Frame“ je netradiční QLED televizor značky Samsung, který můžete vložit do řady různobarevných rámů tak, že vypadá...

Gramofony nejsou bublina. Vinylové desky letos překonají hudební CD

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Příjmy z prodejů vinylových desek rostou, to je obecně známá věc. Že však prakticky dorovnaly mnohem mladšího...

Najdete na iDNES.cz