Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Vyzkoušeli jsme české „televize do kapsy“. U některých by jeden brečel

Aplikace pro přehrávání televizního vysílání v chytrých telefonech a tabletech se od sebe dost zásadně liší jak nabídkou stanic, tak nabízenými funkcemi a cenou. Prozkoumali jsme čtyři největší Horizon GO od UPC, O2 TV Air a mobilní TV od T-Mobile a Vodafonu.

S aplikacemi mobilních televizí si můžete pustit oblíbený pořad kdekoli chcete. Pokud je tam internet. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Horizon GO, O2 TV Air, Mobilní televize od T-Mobile a Mobilní televize od Vodafone. Všechny přinášejí televizní vysílání (17 - 80 kanálů) do mobilních zařízení, některé i s filmotékou a rekordérem. Podrobně jsme je vyzkoušeli.

Testovali jsme zejména na chytrém telefonu LG G4 s Android 5.1, konektivitu obstarala 200 Mbit/s linka od UPC s 5GHz wi-fi, případně mobilní LTE připojení od Vodafone.

Horizon GO (UPC)

Aplikace Horizon Go (Android / iOS) má oproti většině konkurence jednu výhodu - širokou nabídku televizních kanálů, včetně těch „prémiových“. Jejich počet se odvíjí od předplacené kabelové televize UPC, já jich s balíčkem Komplet + napočítal 80. Jsou mezi nimi i filmové kanály jako HBO, HBO2, HBO Comendy, Cinemax, Filmbox ..., sportovní Eurosport, Eurosport 2, Nova Sport ..., hudební MTV, VH1 ... a dokumentární National Geographic, Hat Geo Wild, AnimalPlanet, Discovery, Discovery World, Discovery Science ... a další. Do nabídky na konci září přibylo i 11 kanálů v HD rozlišení 1280 x 720 pix, na displeji LG G4 jejich obraz vypadá perfektně.

V Horizon Go si během přehrávání můžete vyvolat pás s dalšími kanály a přímo...

V Horizon Go si během přehrávání můžete vyvolat pás s dalšími kanály a přímo mezi nimi přepínat. /Spuštěné přehrávání blokuje pořizování screenshotů, jde tedy o fotku z displeje./

Aplikace umožňuje výhradně sledování živého vysílání, jakékoli posouvání v čase nebo pozastavení sledování (PVR) není možné. To je naopak oproti konkurenci největší slabinou služby. Ze seznamu televizních kanálů můžete nechtěné vypustit a chtěné uspořádat do pořadí dle svého uvážení. Nechybí programový průvodce.

Součástí Horizon Go je i videopůjčovna MyPrime, ve které aktuálně naleznete více než 473 filmů a 11 seriálů. Některé jsou v SD, mnohé v HD, na displeji telefonu nebo tabletu neurazí ani jedna varianta. Veškerý obsah máte v rámci služby předplacen, jednotlivé filmy a díly seriálů nemusíte jednotlivě platit, prostě jen kliknete a koukáte. Zamrzí nemožnost výběru zvukové a titulkové stopy, vše je výhradně s dabingem. Při přehrávání videoobsahu z půjčovny se lze obousměrně posouvat v čase, při přerušení se přehrávání spustí v místě, kde jste skončili.

Rozhraní Horizon Go je elegantní a přehledné.

Rozhraní Horizon Go je elegantní a přehledné.

Zatímco v době startu nebyla aplikace nejstabilnější a na spuštění živého videa se někdy déle čekalo, nyní je aplikace stabilní a funguje svižně. U TV vysílání nám chybí možnost vysílání pozastavit nebo pořad nahrát a také přepínat mezi různými zvukovými stopami. U videotéky nám chybí redakční zpracování katalogu, zejména tipy na filmy. Takto jen listujete katalogem, roztříděným jen podle žánrů, vyhledávání podle názvu nefunguje (hledá jen v TV programu). Škoda, že nelze přepnout na původní znění s titulky. Kvalita obrazu a zvuku je velmi dobrá.

Služba je dostupná pouze zákazníkům UPC, respektive předplatitelům jejich kabelové televize. U služeb Komfort+ a Komplet+ je zdarma, u Klasik+ je za 25 Kč za měsíc. Počet kanálů se odvíjí od nabídky předplaceného balíčku. Využít můžete jakékoli internetové připojení, včetně mobilního. V zahraničních sítích služba kvůli licenčním pravidlům nefunguje. S jedním účtem lze službu provozovat na třech zařízeních současně.

Mobilní TV (T-Mobile)

Mobilní televize od T-Mobile (Android / iOS) má skromnější nabídku televizních kanálů, v maximální verzi „Komplet“ jich dostanete 34, ale pokročilejší funkce. Zejména možnost vrátit se k již odvysílaným pořadům (až o 48 hodin zpět) a vybrané pořady si nahrát na server služby - na shlédnutí pak počkají až týden. Nahrát můžete jak jednu konkrétní epizodu, tak si nechat automaticky nahrávat i další díly seriálu. Nahrát si dokonce můžete i již odvysílané pořady, stačí kliknout na „rec“ v detailu pořadu. Limitem úložiště je 10 hodin záznamu.

Takto vypadá rozhraní aplikace od T-Mobile při živém vysílání - časová osa...

Takto vypadá rozhraní aplikace od T-Mobile při živém vysílání - časová osa chybí. Zpětné přehrání odvysílaných pořadů a rekordér jinak fungují velmi dobře.

Mezi programy najdete i CNN, Discovery, Filmbox, Filmbox Plus, Film Europe, Sport 1, Eurosport, Golf Channel, MTV, Playboy TV a další, celkem 34 stanic.

Při přehrávání živého vysílání jej můžete „pauzou“ pozastavit, vrátit se zpět o několik minut však nejde. Tato funkce funguje pouze u již odvysílaných pořadů. Pokud se chcete na pořad, který bude teprve v dalších hodinách vysílán, pouze dívat, můžete jej přidat na seznam událostí. Ačkoli jsme čekali, že vás na vybrané pořady aplikace ve vhodnou chvíli sama upozorní, výsledkem je bohužel jen seznam.

I T-Mobile nabízí katalog filmů k přehrání, avšak zde se nejedná o plnohodnotnou videopůjčovnu, v katalogu je zhruba 100 titulů, z nichž většinu tvoří dokumenty nebo nezávislé filmy, leckdy v žalostné technické kvalitě. Šance, že se chcete podívat na nějaký film a najdete jej ve videotéce, je minimální. Možnosti vyhledávání nebo třídění jsou minimální.

Takto vypadá rozhraní od T-Mobile. EPG je přehledné, záznam nastavíte jedním...

Takto vypadá rozhraní od T-Mobile. EPG je přehledné, záznam nastavíte jedním kliknutím, jen ukládání událostí je dovedeno pouze na půl cesty.

Aplikace je rychlá, stabilní, snadno se používá. Obrazová i zvuková kvalita jsou dobré, komprese je v obraze znát občas více než u Horizonu (a to samozřejmě nesrovnáváme s HD vysíláním) a déle trvá, než po spuštění přehrávání vyhodnotí rychlost linky a přepne na vyšší kvalitu.

Službu Mobilní TV mohou využívat jen zákazníci T-Mobile, respektive předplatitelé paušálního hlasového tarifu. Samotné vysílání poté běží přes jakékoli připojení, nikoli jen datový paušál T-Mobile. Základní balíček se 17 kanály přijde na 119 Kč (do konce ledna 2016 zdarma), plná nabídka je za 299 Kč měsíčně (do konce ledna 2016 za 180 Kč). S jedním účtem můžete službu používat na dvou zařízeních současně.

Mobilní TV (Vodafone / Sledovani TV)

Nejmladší přírůstkem mezi mobilní televize je ta od Vodafone. I když ne tak docela. Vodafone totiž vlastní službu nevytvářel, ale stal se partnerskou sítí již zavedené služby Sledovani TV (Android / iOS / Windows). Zákazník si u mobilního operátora vybere a zaplatí programový balíček, stáhne původní aplikaci Sledovani TV a přihlásí se od Vodafone získanými údaji.

Rozhraní aplikace Sledovani TV při přehrávání živého vysílání. Stejně jako...

Rozhraní aplikace Sledovani TV při přehrávání živého vysílání. Stejně jako ostatní aplikace všechny prvky ovládání po několika sekundách zmizí a obraz vidíte na celém displeji. /Spuštěné přehrávání blokuje pořizování screenshotů, jde tedy o fotku z displeje./

Sledování živého TV vysílání má podobné funkční vybavení jako O2 TV Air, s tím rozdílem, že se lze v čase vracet o rekordních 168 hodin, tedy sedm dní. Při návratu na dříve odvysílané pořady nezačne přehrávání na začátku pořadu, ale na plánovaném vysílacím čase - takže zpravidla na konci předchozího pořadu nebo uprostřed reklam. Což ale platí i pro konkurenční služby. Pohyb v čase je možný i u právě vysílaného pořadu (samozřejmě jen do bodu právě živě vysílaného).

Nahrát si můžete až 40 hodin videa, podle všeho bez časového omezení. Velká pochvala míří za možností přepínat zvukové stopy, tedy mezi původní a dabingem. Titulky bohužel zobrazit nelze.

Na výběr jsou tři balíčky, základní „Pro všechny“, kde jsou spíše základní programy jako Barrandov, Kino Barrandov, Rebel, Prima Cool, Noe, Šlágr TV, kanály České televize a další - celkem 29 programů. Druhý balíček „Pro sportovce“ nabízí kanály Sport 1, Sport 2, Sport 5, Auto Moto Sport, ČT Sport, dva Slovak Sport ... celkem 13 programů. My jsme vyzkoušeli, naší optikou nejzajímavější, balíček „Pro rodinu“, kde najdete například Filmbox, AXN, Disney Channel, National Geographic, 360 Tune Box a další, dohromady 25 programů.

Balíček „Pro rodinu“ od Vodafone. Červeně jsou označeny kanály, které fungují...

Balíček „Pro rodinu“ od Vodafone. Červeně jsou označeny kanály, které fungují jen s datovým přenosem operátora. Modře označené spustíte kdekoli.

Aplikace je stabilní, funguje poměrně rychle a ovládání je více méně intuitivní. Komplikace je však v tom, že některé kanály lze přijímat jen a pouze přes datovou síť Vodafonu (a jiné partnerské sítě služby Sledovani TV) a vzhledem k tomu, že se data televizního streamu odečítají z datového tarifu, je jejich sledování významně omezeno. Ostatní kanály pak lze sledovat i přes wi-fi.

Kvalita obrazu je na displeji mobilního zařízení velmi dobrá. Žádná videotéka součástí služby není.

O2 TV Air

Aplikace O2 TV Air (Android / iOS / Windows) má několik zásadních výhod. Především je pro každého. Nemusíte od O2 odebírat žádnou jinou službu, O2 TV Air lze objednat samostatně. Druhou podstatnou výhodu ocení sportovní fandové. Je to kanál O2 Sport, který nabízí mnoho zápasů exkluzivně (například fotbalové Synot ligy), navíc u vybraných přenosů nabízí takzvanou „multidimenzi“. Ta umožňuje výběr z několika pohledů na hřiště, vedle klasického vysílání s režijním zpracováním si můžete pustit například jen pohled na bránu. To samo o sobě nezní jako dobrý nápad, pokud ale na velké obrazovce sledujete zápas a kupříkladu na tabletu si pustíte záběr na branku soupeře, může to dávat smysl.

„Multidimenze“ u kanálu O2 Sport umožňuje výběr různých pohledů na hřiště.

„Multidimenze“ u kanálu O2 Sport umožňuje výběr různých pohledů na hřiště.

Nadstandardní je i komfort sledování živého TV vysílání. Kdykoli během sledování můžete přehrávání zastavit (a opět v něm pokračovat), vrátit se na začátek právě vysílaného pořadu nebo se posunout v čase o libovolný úsek zpět. Již odvysílané pořady si můžete díky funkci „zpětné přehrání“ přehrát až 30 hodin po odvysílání. Vybrané pořady si lze nechat „nahrát“, respektive uložit na serveru. Vydrží tam týden, kapacitní limit je 10 hodin. Dobře funguje i připomenutí blížícího se času vysílaného pořadu.

V O2 TV Air můžete naladit 31 televizních kanálů, z nichž 9 je sportovních (O2 Sport, Eurosport, Eurosport 2, DIGI Sport 1 a 2, Sport 1,2 a 3, Nova Sport), dva filmové (AMC, Filmbox), jeden dokumentární (Spektrum) a žádný hudební. Od 1. prosince ale bude vše jinak. Počet kanálů se zvýší na 59, přibude například Disney Channel, AXN, Horror Film, Discovery, National Geographic, MTV a další. Ubude naopak sportovních kanálů, zmizí Eurosport 2, Sport 2 a 3, ale přibude O2 Sport v HD rozlišení.

Součástí služby je i videotéka, v nabídce je přes 400 titulů, na rozdíl od UPC však přehrávání filmů není zahrnuto v paušální ceně, ale platíte každý film zvlášť. Cena se pohybuje nejčastěji mezi 30 a 55 Kč. Zaplatit můžete buď voucherem, nebo SMS platbou, celá operace je vyřízená do minuty. Aplikace je připravena na změnu audiostopy a zobrazení titulků, u žádného námi vyzkoušeného filmu však tato volba možná nebyla. Škoda. Filmy můžete procházet listováním v katalogu rozděleném na žánrové kategorie, nebo přímým vyhledáváním - jak názvu, tak obsazeného herce. Příjemné je hodnocení z Česko-Slovenské filmové databáze a proklik na recenzi u každého filmu.

Film si ve videotéce O2 TV Air objednáte pomocí SMS, celý proces je hotov do...

Film si ve videotéce O2 TV Air objednáte pomocí SMS, celý proces je hotov do minuty.

Aplikace funguje celkově dobře, i když spuštění živého videa některých stanic někdy trvá déle, než je příjemné a několikrát nám i aplikace s výkřikem „něco se pokazilo“ přehrávání vůbec nespustila. Ale možnost okamžitého návratu na začátek právě vysílaného pořadu a okamžitý posun v odvysílaném čase (i v rámci právě vysílaného pořadu) je velice návykové. Velmi rychle jsem si na tyto možnosti zvykl a pak mi u běžné televize chyběly. Kvalita obrazu a zvuku je velmi dobrá.

Za O2 TV Air měsíčně zaplatíte 249 Kč, od 1.prosince, s rozšířenou nabídkou, pak 399 Kč. Současným zákazníkům však má původní cena (po neupřesněnou dobu) zůstat i u nové nabídky. Jeden účet umožňuje přehrávat současně až na čtyřech zařízeních.

Aplikace O2 TV pro předplatitele televize O2 TV (dříve O2 TV Go)

Pokud míte u televize O2 TV set-top-box a platíte si jeden z balíčků služby OT TV, můžete v telefonní aplikaci sledovat všechny kanály z předplacené nabídky, se stejným komfortem, jako O2 TV Air. Bez dalších poplatků. Jde však o jinou službu, než O2 TV Air.

Čekání na Netflix

Vyhodnotit videotéky zkoušených služeb jen podle počtu titulů obsažených v databázích nepovažujeme za směrodatné. Naše čtenáře na Facebooku jsme proto poprosili, aby nám napsali jméno filmu, který by si chtěli večer pustit (s tím, že mají vynechat novinky, co byly poslední tři měsíce v kinech). Z návrhů jsme vynecháním jasných „špeků“ vybrali šestadvacet titulů a pro větší pestrost je doplnili čtyřmi redakčními tipy. Poté jsme zkusili, se kterými filmy by čtenáři ve videotékách uspěli. A nedopadlo to dobře.

Ve videotéce MyPrime (Horizon GO) jsme byli úspěšní pouze v jednom případě. V Mobilní TV od T-Mobile jsme neuspěli ani jednou (ale vzhledem k nemožnosti filmy abecedně seřadit nebo v nich vyhledávat mohlo dojít k chybě). A v O2 TV Air jsme uspěli osmkrát.

Jinými slovy, ve videotékách si můžete z relativně velkého počtu titulů vybrat, co si pustíte, ale počítat s tím, že si pustíte na co máte zrovna chuť, je příliš optimistické. Největší šanci máte u O2 TV Air. A nejspíše se to změní až s příchodem americké služby Netflix. Možná již příští rok.

A co data?

Streamování videa je datově poměrně náročnou disciplínou. Datový tok se mění automaticky podle rychlosti internetové přípojky, což znamená, že jak na kabelovém spojení UPC, tak datové LTE kartě Vodafone jelo video vždy v plné kvalitě, tedy s největším objemem přenesených dat. Vyjma O2 TV Air aplikace neumožňují ruční výběr kvality videa, takže spotřebu dat nemůžete ovlivnit. Připojení přes mobilní data lze u většiny aplikací zakázat, televize od T-Mobile na takovou situaci pouze důrazně upozorní.

Nejúspornější jsou služby O2 TV Air a Sledovani TV, ty si za pět minut řekly o zhruba 38 MB, hodina sledování televize tak spotřebuje zhruba 450 MB dat. O trochu větším „žroutem“ byl Horizon Go, ten za pět minut „spolknul“ 66 MB, což za hodinu činí necelých 800 MB. A rekordmanem je Mobilní TV od T-Mobile, za 5 minut si řekl o 99 MB, za hodinu tedy spotřebuje více než 1,1 GB. Konzumovat takovouto službu přes mobilní data je v našich podmínkách nesmysl. Na wi-fi síti to ale nebývá žádný problém.

Poznámka: Do 31.1.2016 nabízí T-Mobile vánoční dárek - televizní stream do datového balíčku nepočítá. Od 1.2.2016 již opět ano.

Závěr

Pokud máte kabelovou televizi od UPC, není vůbec co řešit. Velmi širokou předplacenou nabídku televizních kanálů a videotéku můžete mít vždy u sebe a nemusíte za tuto službu (vyjma 25 Kč u nejnižšího balíčku) připlácet. Zatím chybí jakékoli pokročilé funkce, jako například zpětné přehrání.

Tím exceluje konkurence, zejména O2 TV Air a Mobilní TV od Vodafone - v podstatě zapomenete na letité dogma, že rozvrhu televizního vysílání se musíte přizpůsobit vy. O2 TV potěší sportovní nadšence stanicí O2 Sport s „multidimenzí“, za dva týdny navíc významně rozšíří širokou nabídku kanálů. Je však nejdražší a videotéka je navíc placená „film od filmu“. Celkově však funguje výborně a pokud bychom měli jednu službu označit jako pomyslného vítěze, pak je jím právě 02 TV Air.

T-Mobile potěší rozumnou nabídkou kanálů a schopností zpětného přehrání až na 48 hodin zpětně. Ničím však zásadně nevyniká a jeho videotéka nás obsahem, kulantně řečeno, nepřesvědčila.

Těžké je to s Vodafonem. V nejlevnější verzi nám jeho nabídka připomíná seznam kanálů, na které jsme dobrovolně nikdy nepřeladili (s několika výjimkami). Zajímavou nabídku má až v nejdražší verzi. Potěší možností týdenního zpětného shlédnutí. Avšak kvůli nutnosti streamovat výhradně přes mobilní síť (či jinou partnerskou síť) se na polovinu nabízených kanálů beztak často nepodíváte ... a tak to, podle našeho skromného názoru, vlastně moc nedává smysl.

Aktualizace 8:39 - Doplnili jsme informaci o nabídce O2 TV pro předplatitele O2 TV (dříve O2 TV Go) a odkaz na Windows aplikaci.

  • Nejčtenější

Kariéru letce si nevolíte, když nevíte, co se životem, říká pilotka

Premium Na pilotní výcvik dopravního letadla si deset let vydělávala jako letuška. Když konečně začala létat, přišla pandemie....

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat,...

Dinosauři se dožívali zhruba padesáti let, řekl v Rozstřelu paleontolog

Vědci odhalují stále víc informací z dob, kdy po zeměkouli kráčeli pravěcí ještěři. Tato část historie Země láká i...

Devadesátiletý kapitán Kirk letěl do opravdového vesmíru, ale jen na skok

Herec William Shatner, který v seriálu Star Trek ztvárnil postavu kapitána Kirka, se ve středu podíval do vesmíru....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akcí Sokol si Heydrich podepsal rozsudek smrti. Sokolové proti orlici

Na počátku října 1941 vrcholila první vlna teroru, který Reinhard Heydrich rozpoutal krátce po svém příchodu do...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Obří rozlišení nemusí znamenat skvělý obraz. Test nepovedené 8K TV

Společnost LG má v nabídce špičkové televizory, ale jak nám ukázal model 65NANO963PA, i mistr tesař se někdy utne....

Více stanic a žádný šum. Test čtrnácti přijímačů digitálního rádia

Premium Otestovali jsme čtrnáct přijímačů digitálního rozhlasového vysílání ve standardu DAB+, přičemž jsme výběr pojali jako...

Není levný, ale je velmi dobrý. Maličký reprák od Sonosu umí překvapit

Umí hrát přes wi-fi i Bluetooth, samostatně i ve skupině, připojený do zásuvky i jen tak položený u bazénu. Neublíží mu...

Cvaknou jako zapalovač. Sluchátka CliQ mají skvělý poměr ceny a výkonu

V nabídce české značky Intezze nás zaujal nový model CliQ, pyšnící se nejen nejnovějšími čipy Qualcommu s Bluetooth...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...