Mobilní telefony trh s MP3 přehrávači nepohltí

aktualizováno 
Zeptali jsme se nejvýznamějších světových výrobců MP3 přehrávačů, jaký vývoj očekávají v oblasti přenosných audio zařízení. Jaké přehrávače jsou nejpopulárnější, kterým patří budoucnost, jaké se chystají nové funkce, jaké budou ceny...

Oslovili jsme několik výrobců a dovozců MP3 přehrávačů, z nichž naprostá většina patří mezi absolutní špičku v oblasti přenosného audia.

S obecnými MP3 trendy, které mimo jiné ukázal i letošní CES,  jsme vás seznámili na Technetu již dříve v tomto článku.

Některé konkrétní novinky pro rok 2005 jsme vám představili v tomto článku.

Dnes na naše otázky odpověděli zástupci společností:

  • iRiver - prostřednictvím společnosti FAST ČR, a.s., která je výhradním dovozcem této značky do ČR - www.iriver.com 
  • iAudio - prostřednictvím společnosti Bell Technology spol. s r.o., která je výhradním dovozcem této značky do ČR - www.emgeton.cz
  • MPIO, RIO, CMTECH -  prostřednictvím společnosti HBC Europe s.r.o., která je výhradním dovozcem těchto značek do ČR - www.rioaudio.cz, www.mpio-czech.cz, www.cm-tech-.cz
  • Sign - prostřednictvím společnosti Bell Technology spol. s r.o., která je výhradním dovozcem této značky do ČR - www.emgeton.cz
  • Dovozce výrobků FLAREtrade, prodávaných pod značkou SAIC (např. hdd jukebox SAIC HD 200) - www.2magos.com

Následující rok bude ve znamení 5GB HDD mini jukeboxů

Co nás čeká dále? PMP jukeboxy s podporou USB host, barevné displeje, podpora DivX, XviD, JPG obrázků, DAB příjimačů...

  • iRiver

iRiver co nevidět představí Windows verzi linuxového PMP (Portable Media Player) jukeboxu (recenze zde) s označení PMC. Samozřejmostí je podpora DivX a XviD filmů, diktafon, MP3 přehrávání a USB host pro připojení externího zařízení. Model PMC bude narozdíl od PMP schopen video i nahrávat z externího zdroje. Další novinky zatím společnost tají, ale mnohé napoví tyto fotografie produktů pro rok 2005. Momentální horkou novinkou je u iRiveru HDD mini jukebox H10 s kapacitou 5 GB. Zajímavá je i dvojice discmanů s podporou DivX a Xvid filmů (recenzi na Technetu naleznete zde).

  • iAudio

Nejočekávanější novinkou u iAudio je harddiskový jukebox M5 s barevným displejem s možností prohlížení JPG obrázků a pravděpodobně i omezenou schopností přehrávat DivX a XviD filmy. Oficiálně bude tento přehrávač představen až po CEBITu. Jednoznačný jarní hit dělají z tohoto jukeboxu především jeho miniaturní rozměry srovnatelné s kreditní kartou (model M5 není větší než starší M3 - recenze zde, je pouze o trochu tlustší v místě kde se nalézá displej). Dostupné informace o M5 naleznete na Technetu zde.

iAudio také chystá svůj první klasický PMP přehrávač s označením A2. Na trhu by se mělo objevit i několik flashových playerů s barevným displejem a v neposlední řadě i MP3 přehrávač do automobilu a mini jukebox s 5GB nebo 6GB harddiskem.

  • MPIO, RIO, CMTECH

RIO pro letošek nachystalo mikrojukebox CE 2100 s kapacitou 2,5 GB, který prý bude velmi podobný současnému RIO Carbon. Kompletní nabídku značky RIO naleznete na Technetu zde.

Aktuální novinka od CMTECH nese název F200 a jedná se o běžný flashový přehrávač se slušnou výdrží až 50 hodin. CMTECH také chystá mini HDD jukebox s 5GB diskem, který je však výjimečný tím, že bude vybaven portem USB host pro stahování fotografií a jiných dat, přímo z externího zařízení do paměti přehrávače.

MPIO se chystá podchytit digitalizaci světového éteru s MP3 a pro letošní rok připravilo MP3 přehrávač s možností přijímat a nahrávat digitální rozhlasové vysílání (DAB - Digital Audio Broadcasting)). V nabídce se prý objeví i klasický PMP jukebox (DivX, Xvid filmy, MP3, fotografie JPG, BMP, diktafon...atd.). Zda to bude již letos uvidíme.

  • 2Magos

Společnost 2Magos s e soustředí především na levnější flashové přehrávače se slotem pro paměťové karty typu CF/SD/MMC. Nejočekávanější novinkou je nástupce HDD jukeboxu HD200 (recenzi naleznete na Technetu zde) s barevným displejem a podporou DivX, XviD filmů a fotografií v JPG.

Další trendy v MP3: bezdrátový přenos, podpora Mass storage...

Jaké další přídavné funkce nabídnou přístroje v tomto roce? Diář, telefonní adresář, případně kombinace s PDA... Standardem u většiny přehrávačů se stává FM tuner a diktafon. U slušných výrobců je pravidlem Mass Storage, nebo alespoň jeho částečná či dodatečná podpora prostřednictvím firmware (to je případ iRiveru, který některé výrobky opatřuje Mass Storage až dodatečně). Mass Storage umožňuje připojení přehrávače k jakémukoliv počítači bez nutnosti instalovat speciální program pro přenos dat (výjimkou je nutnost instalace ovladačů pro Windows 98).

U všech typů MP3 přehrávačů se na místo monochromatických displejů začínají prosazovat OLED nebo TFT barevné displeje. Zdá se, že v tomto ohledu bude vývoj stejný jako u mobilních telefonů. ruku v ruce s barevným displejem jde i podpora obrazových formátů JPG a BMP.

iAudio chystá přehrávač se standardem DMB (Digital Media Broadcasting), který umožní on-line sledování TV programů a poslech digitálního rozhlasu. V nové řadě výrobků bude také integrována technologie Bluetooth pro bezdrátový přenos hudebních souborů.

Bez šance není ani funkce RDS pro FM vysílání (mimo jiných informací umožňuje zobrazit na dipsleji jméno aktuální stanice), kterou někteří výrobci zvažují. Například iRiver slibuje takto vybavený přehrávač již brzy.

Splynutí HDD jukeboxů s platformou PDA (PDA = kapesní počítače - více informací naleznete na Palmare) je již na spadnutí. První vlaštovkou se zdá být Archos, který zkombinoval model AV400 (recenze na Technetu zde) a klasické PDA. Přidal dotykový displej, stylus pro jeho ovládání a některé PDA funkce.  

MPIO se chystá do některých přehrávačů integrovat i několik her.

Stále větší roli hraje i design výrobků. Tento trend je patrný zejména v Asii, kde doslova frčí flashové přehrávače v podobě šperků.

Bohužel funkci hands-free pro lepší propojení s mobilním telefonem, zatím nechystá žádný výrobce.

MP3 discmany jsou stále velmi populární, HDD jukeboxy se derou kupředu

MP3 discmany se budou prodávat i nadále. Minimálně do doby zániku CD, jako hudebního nosiče. Podle zástupce iRiveru lze očekávat, že se discmany přizpůsobí pro použití DVD médií. 

Jan Krch ze společnosti 2Magos spatřuje největší překážky pro uvedení DVD MP3 discmanu na trh, v zatím nedostatečně rozšířené DVD technologii. "Největším problémem by asi byla v momentální době cena, každý také nemá způsob, jakým hudbu na DVD dostat či jak ji přímo na DVD koupit. Běžný uživatel raději sáhne spíše po levnějším MP3 discmanu, který mu přinese v podstatě podobný užitek." dodává Krch. 

Největší výhodou MP3 discmanů je poměr nízká cena/ velký výkon. Naopak nevýhodou je jejich chatrnější konstrukce a velké rozměry. Ani jeden z dotázaných výrobců však ve svém plánu pro rok 2005 zatím nepočítá s výrobou MP3 discmanů (výjimkou je výše uvedený iRiver).

Popularita discmanů v ČR je mezi uživateli stále značná. Podle názoru dotázaných výrobců je pořadí, co se oblíbenosti MP3 přehrávačů týče, následující:

1. MP3 CD přehrávače
2. Flashové přehrávače
3. HDD jukeboxy

CD přehrávače však stále ztrácejí. Naopak podíl flashových přehrávačů roste velmi rychle. Se zmenšujícími se rozměry a klesající váhou HDD jukeboxů, stoupají po žebříčku popularity nezadržitelně vzhůru i tyto výrobky. Podle některých odborníků dokonce brzy překonají i flashové přehrávače.

Nelépe si HDD jukebopxy vedou v Japonsku a západní Evropě. Naopak v Asii jsou nejpopulárnější flashové playery.  Podle společnosti Sign japonci preferují velkou kapacitu, zatímco asijský trh se vydal cestou módních doplňků tj. miniaturních flash playerů. V Asii je také stále velká poptávka po MP3/VCD přehrávačích (VCD = Video CD).

Mobilní telefony trh s MP3 přehrávači výrazně neohrozí

Podle Josefa Komárka ze společnosti zastupující značky RIO, MPIO a CMTECH, mají největší budoucnost harddiskové jukeboxy. "Flashové playery v budoucnu padnou za oběť mobilům, palmům apod. Není to samozřejmě otázka tohoto a možná ani příštího roku." dodává Komárek.

Naopak zástupce značky iAudio je přesvědčen, že trh s mobilními telefony je absolutně jiný, než trh s MP3 přehrávači. Domnívá se však, že i vinnou mobilních telefonů s integrovaným MP3 přehrávačem, přežijí pouze silní výrobci jako iRiver, iAudio, Sony, Creative a iPod. Budoucnost přenosných audio zařízení spatřuje, podobně jako Komárek, v mini HDD a PMP jukeboxech.

iRiver připouští určité ohrožení a pokles zájmu, vzhledem k nevyhnutelné integraci technologie MP3 do mobilů. "MP3 přehrávače však budou samostatně existovat i nadále ať už vzhledem k výdrži baterií nebo ovladatelnosti u mobilních telefonů" říká David Stříbrný ze společnosti Fast.

Kapacita flashových playerů výrazně poroste

V první polovině tohoto roku se objeví více flash přehrávačů s kapacitou 2 GB. Během druhé poloviny roku začne, dominantní výrobce flashových pamětí Samsung, dodávat na trh 4GB paměti. Velikostí úložného prostoru by flashové přehrávače měli dostihnout mini jukeboxy (tj. 5 - 6 GB) v roce 2006.  

Podle zástupce značky iAudio se však nedá předpokládat, že kapacita flashových přehrávačů někdy dosáhne na klasické HDD jukeboxy (tj 20 až 40 GB). Brání tomu zejména vysoká cena polovodičových pamětí.

Jan Krch se také domnívá, že kapacita flashových přehrávačů neporoste do nekonečna. "Větší perspektivu vidím právě v harddiskových MP3 přehrávačích, které jsou stále menší, tišší a odolnější, případně v přehrávačích se čtečkou paměťových karet, které uživateli umožní nejen používat paměťové karty na principu silně ustupujících floppy disket, ale také ovlivňovat paměť svého přehrávače dle momentálních potřeb." dodává Krch.

Ceny klesají, na trh míří levné přístroje od zavedených výrobců

Stejně jako iPod vypustil svůj ultralevný iPod Shuffle, chystá se například i iAudio uvést na trh dva levné flash playery.

Ceny flashových pamětí stále klesají a standardem se pomalu stává 512MB přehrávač. Skokové snížení ceny sice nepředpokládá žádný z oslovených výrobců. Nicméně podle posledních zpráv z Asie, chystají společnosti Cowon (výrobce iAudio), ReignCom (výrobce iRiver) i Apple zlevnění svých výrobků až o 20%. Důvodem je podle zástupe značky Sign rostoucí konkurence v podobě levných čínských přehrávačů. Ty sice nejsou příliš kvalitní, ale velká část potencionálních zákazníků má o takové výrobky zájem.

Vyspělé PMP přehrávače se začnou prosazovat již letos, Evropa bude mít zpoždění.

Opravdový boom PMP audio/video jukeboxů lze však očekávat nejdříve v roce 2006. Vývoj vlastního PMP je hlavním úkolem zřejmě všech výrobců pro letošní rok. PMP přehrávače budou umět video nejen přehrávat, ale i nahrávat. Výjimkou nebude ani integrovaný TV tuner. V konzervativní Evropě se tyto našlapané, ale drahé přehrávače prosazují hůře než například v USA.

Podle Josefa Komárka je situace v oblasti PMP následující: " PMP mají de facto určený svůj standard, svou využitelnost, od pouhých video a hudebních přehrávačů až po všestranné přístroje s rozšiřujícími moduly, jaké nabízí třeba Archos. Platformu lze v současnosti rozvíjet směrem ke konvergenci s domácími přístroji – hifi, video, tak i co do součinnosti s internetem. K prosazení ve větším měřítku dojde s poklesem ceny. Velkou konkurencí jsou v současnosti velmi levné stolní DVD přehrávače s podporou videokompresních formátů DivX, Xvid apod."

MP3 neohrozí žádný jiný kompresní formát

Stále více se sice prosazuje OGG Vorbis, ale výrazný ústup formátu MP3 nelze očekávat.

Vzhledem k ochraně autorských práv a nezadržitelně rostoucí oblibou internetových obchodů s hudbou, se rozšiřují kodeky s příponou DRM (Digital Rights Management), které omezují použití takového souboru.  Favoritem je WMA DRM.

"Výhoda formátu MP3 spočívá v momentální době v opravdu masovém rozšíření, není problém sehnat konvertor z hudebního CD do MP3, není problém sehnat přístroj či software, který MP3 přehraje. Velikost souborů a kvalita je podle mého názoru pro obyčejného uživatele v momentální době dostačující a proto v ročním výhledu nevidím formát, který by se mohl tak masově rozšířit." upřesňuje Jan Krch ze společnosti 2Magos.  

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz