Vyberte si LCD televizor

Vyberte si LCD televizor | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Megatest: osm LCD televizorů pro každého. Buďte Ready za málo peněz

  • 163
Redakčním testem prošlo osm levnějších LCD televizorů s úhlopříčkou kolem 66 centimetrů. Prozkoumali jsme je ze všech stran, víme, které pod stromečkem udělají největší radost.

Při výběru televizorů do testu jsme měli jen jedno kritérium - velikost úhlopříčky. Cena či výbava tentokrát při volbě nehrála roli - jedinou podmínkou byla úhlopříčka 26". Do testu jsme nakonec získali osm přístrojů osmi značek, konkrétně: Gogen, JVC, LG, Philips, Samsung, Sharp, Sony a Toshiba. Oslovili jsme i další výrobce, ale ti nám v daném termínu přístroj nemohli zapůjčit.

Televizor s úhlopříčkou 66 cm je optimální do menších obýváků, pokojů trochu rozmazlených dětí a luxusnějších ložnic. Jeho skříň se snadno vejde do obývací stěny a relativně nízká hmotnost, nepřesahující 20 kg, nevyžaduje žádnou speciální instalaci. Všechny televizory jsou dodávány s odnímatelným stojánkem, jsou navíc připraveny pro instalaci VESA závěsu na stěnu.

Všechny testované televizory jsou HD Ready a díky HDMI vstupu jsou připraveny i pro připojení Blu-ray či HD-DVD přehrávače. Dobrou zprávou je, že i při této velikosti je kvalitativní nárůst HD formátů oproti běžnému DVD zřetelný, i když ne tak razantně jako u větších úhlopříček. To, že nemají LCD panely s plným HD rozlišením, u 26" opravdu nevadí.  

Všechny televizory mají analogový tuner, naprostá většina (šest z osmi) si poradí i s příjmem digitálního vysílání DVB-T. Při sledování televizního vysílání je menší úhlopříčka nespornou výhodou - i výsledek české digitalizace, který na velkých úhlopříčkách poskytuje zcela žalostný obraz, vypadá na 26" obrazovce výborně.

Společným znakem těchto přístrojů je i příznivá cena - za nejlevnější dáte něco přes třináct tisíc, za nejdražší téměř třiadvacet. Během testu jsme zjistili jak relativně velké rozdíly v kvalitě obrazu, tak velké rozdíly ve výbavě.

Plody digitální éry

Pokud má nový televizor nahradit starší CRT televizor střední nižší třídy s podobnou úhlopříčkou, pak se nemusíte bát, že byste přišli o komfort, na který jste zvyklí. Teletext, sleep, stereofonní reprodukce... To patří k naprostému základu.

S integrovaným digitálním tunerem navíc dostáváte spoustu příjemných funkcí. Asi nejvýraznější je elektronický programový průvodce EPG, díky kterému můžete kdykoli listovat televizním programem všech přijímaných stanic. Velmi často si můžete kliknutím označit pořady, které chcete vidět, a televizor se na jeho začátku zapne a na konci zase vypne. Svůj oblíbený seriál tedy uvidíte vždy celý.

Další příjemnou funkcí s EPG spojenou je možnost zobrazení toolbaru s informacemi o právě vysílaném pořadu. Kdykoli se tak můžete mrknout, jak se pořad jmenuje, kdy začal, jak dlouho ještě půjde, a někdy si můžete přečíst i jeho anotaci (tedy, zda na to má smysl koukat, či ne).

Jak jsme testovali

Všechny přístroje měly samozřejmě shodné podmínky. O dodávku analogového i digitálního televizního signálu se staral domovní anténní rozvod v pražské novostavbě, HD signál pocházel z Blu-ray přehrávače Samsung BD-P1000. Přehrávali jsme jak klasické DVD, tak i Blu-ray disky. Televizory s počítačovým vstupem byly zapojeny do mediacenter PC Fujitsu Siemens Scaleo E, parametry panelu jsme zjišťovali pomocí populárního Nokia Monitor testu.

Při testování jsme se zaměřili především na kvalitu obrazu (analogové i digitální televizní vysílání, SD i HD signál, reprodukci černobílého obrazu, kontrolu vadných pixelů a vznik moaré), zvuku (zřetelnost, vyváženost a max. hlasitost) a nabídku funkcí a nastavení.

Asi největším peklem při testu televizorů je nutnost sledovat televizní vysílání. Po shlédnutí střípků Ulice, Místa v životě, Ordinace v Růžové zahradě (případně Lost a Prison Break s brutálním českým dabingem) bych se přimlouval za rozšíření nabídky zobrazovacích panelů bez TV tunerů. Ale to byl trochu off-topic, jen tak na okraj.

Jak test dopadl?

Na stupně vítězů se tentokrát probojovala trojice televizorů, jejichž název začíná písmenem "S". Tedy Sony, Samsung a Sharp. Jde o perfektní televizory, jejichž koupí neuděláte chybu - nabízejí výborný obraz a bohatou výbavu. Na paty se jim lepí přístroje Philips a Toshiba, jejichž panely měly trochu problémy s reprodukcí černé barvy. Jednoduchostí obsluhy a velmi přehledným dálkovým ovladačem bodoval JVC, poutavě barevným obrazem LG a velmi dobrým poměrem výkon/cena pak Gogen.

 Na čem jsme testovali
 Blu-ray přehrávač: Samsung BD-P1000
   
 Herní konzole: Sony PlayStation 3
             
test na Technet.cz - ZDE
 mediacenter PC: Fujitsu Siemens Scaleo E
 sluchátka: Koss Porta Pro
               
 zesilovač: Yamaha AX-892
                
 reprosoustavy: Xavian XN-185II
                
 Software:

 Blu-ray disky:
 Spiderman 3, Catch and Release,  All The Kings Men, Patriot, Gridonion Gang,  S.W.A.T.
 
Za zapůjčení Blu-ray titulů děkujeme společnosti Bonton Film.

 DVD:
 Master & Commanders, Tomb Rider 3, Fast & Furious - Tokio Drift

 SW obrazový generátor:
 Nokia Monitor Test


A jdeme na ně, v abecedním pořadí.


Gogen LCD 26950 HD DVBT

Nejlevnější a zároveň nejmohutnější televizor v testu nás příjemně překvapil bohatou výbavou. Disponuje digitálním tunerem - mezi digitálním a analogovým režimem přepínáte tlačítkem na dálkovém ovladači, nastavovací i instalační menu mají společné.

Celý televizor je kompletně lokalizovaný do češtiny, trochu nesmyslně mimo hlavní menu u DVB-T. Při instalci nechybí obvyklé možnosti, jako je možnost mazání a přesouvání jednotlivých kanálu, případně jejich zákaz, který je vázán na rodičovský zámek, jenž zamkne a zahesluje zvolené kanály či celé menu. Můžete si také vytvořit seznam svých oblíbených kanálů, což využijí především příjemci kabelové televize.

Možnosti nastavení a výbava 

Nastavení obrazu nabízí široké možnosti - kontrast, jas, ostrost, barevnou saturaci, teplotu barev, redukci šumu, filmový režim (úprava kontrastu obrazu), 3D Comb filtr (vyrušení interferencí signálu), režim (kino, dynamic, přirozený) a volbu formátu obrazu (4:3, 16:9).

Skoupé není ani nastavení parametrů zvuku, k dispozici je pětipásmový grafický ekvalizér, sedm přednastavených ekvalizačních průběhů, regulace stereováhy, AVL (automatická regulace hlasitosti), virtuální prostorový efekt, bass boost, 3D panorama (rozšířené stereo) a samostatná regulace zvuku pro sluchátka.


Specifičtější výbava obsahuje obraz v obraze (PIP) a dva obrazy vedle sebe (PAP). U PIP lze nastavit pozici menšího obrazu, ale bohužel je vždy možné zobrazit jen jeden TV kanál a signál z externího vstupu. Zobrazení dvou televizních kanálů (jeden z digitálního a jeden z analogového tuneru) není možné. Zvuk z jednotlivých oken lze přepínat. Můžete si také nastavit timer na jednotlivé pořady z EPG, sleep pochopitelně nechybí.

Kvalita příjmu, obrazu a zvuku

Analogový příjem je celkem čistý, dojem kazí jen mírný všudypřítomný šum. I ostrost je nižší než u nejlepších kolegů. Digitální příjem je zpravidla velmi dobrý, ale indikátor síly signálu neukazoval zrovna vysoké hodnoty a obraz se čas od času zasekl či rozpadl - s tímto jiný televizor problém neměl.

Při připojení Blu-ray přehrávače jsme narazili na nepříjemnou komplikaci: plný HD signál 1080p přístroj zpracovat nezvládne - což bychom mu odpustili - ale potíže má i s 1080i. Obraz sice zobrazí, ale s mnoha chybami. Jedinou HD volbou tedy byl signál 720p, při kterém televizor vykazoval velmi dobrý obraz, ale spíše než HD připomínal velice povedené DVD.

Reprodukce černé barvy je kompromisní, tónově je laděna výrazně do modra - není to patrné v rámci dynamického kontrastního obrazu, ale například na černých pruzích kolem obrazu nebo v nočních scénách. Po pravé a levé straně navíc slábne intenzita podsvětlení – panel nesvítí rovnoměrně v celé ploše obrazu. I to je patrné jen v opravdu tmavých scénách.

 televizor  Gogen LCD 26950 HD DVBT
 cena:  13 500 Kč
 tunery:  hyperband a DVB-T
 rozlišení:  1 366 x 768
 kontrast:  1 000:1
 jas:  550 cd/m2
 odezva:  8 ms
 pozorovací úhly: 170° / 170°
 přípojná místa:

 2x SCART
 HDMI
 komponentní
 kompozitní
 VGA
 Common Interface
 sluchátka

 funkce:  sleep, dětská pojistka, EPG, PIP, PAP
   
 rozměry:  700 x 535 x 220 mm
 hmotnost:  20 kg


            

Pozorovací úhly jsou poměrně nízké v horizontálním i vertikálním směru, takže nejlepší pohled je z gauče umístěného před televizorem, pohled z křesla na boku má již zkreslené barvy. Reprodukce černobílého obrazu je veskrze neutrální, mimo modrého nádechu větších černých ploch. Připojený počítač musí mít nastaveno maximálně rozlišení 1 024x768, což je poněkud málo. Obraz je ale veskrze dobrý a na hraní her, prohlížení fotek a případně internetu by mohl stačit.  Testem moaré prošel celkem se ctí, vadný bod nenalezen. 

Zvuk je velmi dobrý, ani při vysokých hlasitostech nezkresluje. Při velmi vysoké hlasitosti začíná být agresivní, prostorovou reprodukci je lepší nezapínat.

 Verdikt: Výborně vybavený televizor s pouze průměrnou kvalitou obrazu. Vzhledem k nejnižší ceně ale poskytuje dobrý výkon, čímž ze sebe činí adepta do dětských pokojů. Pestrobarevné animované filmy a seriály přehraje v kvalitě více než dostatečné. 


JVC LT-26A80ZU

Televizor je vybaven pouze analogovým televizním tunerem, v příštích pěti letech ho tedy bude nutné doplnit o set top box. Televizor je kompletně lokalizovaný do českého prostředí, naladěné kanály lze přeskupit dle potřeby.

Možnosti nastavení a výbava

Obraz lze vlastním chutím přizpůsobit přednastavenými režimy (normální, jasný, měkký), nastavením jasu, kontrastu, ostrosti, saturace barev, barevné teploty a obraz vyčistit digitálním potlačením šumu (DNR). Celkovou kvalitu zlepšuje obrazový procesor DigiPure. Nastavení zvuku je dostatečné - regulace výšek, hloubek, vyvážení stereováhy, aktivovat můžete i hypersound (jakési prostorové rozostření) a 3D zvuk (virtuální prostorová reprodukce).

Kvalita příjmu, obrazu a zvuku

Televizní příjem je čistý, ale bohužel mu chybí výraznější ostrost a občas má hrubší strukturu. Černá není úplně černá, spíše má nádech šedivé, barvy je nutno tlumit - obraz má tendenci působit přesaturovaně. 


Kontrast a úroveň jasu jsou perfektní. U HD nepotěší, že neumí 1080p a 1080i reprodukuje s chybami - takže nejlepších výsledků dosahuje, jako Gogen, u 720p. Obraz je velmi dobrý, ale nepodařilo se nám zkorigovat barvy na zcela přirozenou úroveň - obraz stále působil lehce přesaturovaně.

Pravdou je, že mnoho diváků si na všech televizorech nastavuje barvy spíše výraznější, pro ně se z tohoto nedostatku stává rázem přednost. Černobílý obraz je tonálně trochu teplejší, subjektivně v něm vidíme stopy hnedé a červené.

Zvuk je v základu tak říkajíc televizní - poměrně plochý, ale korekcemi ho lze vybudit k uspokojivému výsledku. Virtuální surround nedoporučuji.

televizor  JVC LT26A80ZU
 cena:  17 357 Kč
 tunery:  hyperband
 rozlišení:  1 366 x 768
 kontrast:  1200:1
 jas:  500 cd/m2
 odezva:  8 ms
 pozorovací úhel:  176° / 176°
 funkce: dětský zámek, budík
 přípojná místa:  SCART
 HDMI
 S-Video
 komponentní
 kompozitní
 analog audio in
 sluchátka
 spotřeba:  105 W / 1,6 W
 rozměry:  672 x 519 x 230
 hmotnost:  11,2 kg


            
 Verdikt: Jednoduchý televizní přijímač, který funkčně plně nahradí starší menší CRT televizor. Dobře vykreslený obraz zaujme výraznějšími barvami. Díky jednoduché obsluze, jen základním funkcím a dálkovému ovladači s velkými hmatníky může potěšit kupříkladu prarodiče.

LG 26LC41

Společnost LG dodala do testu model bez DVB-T tuneru, ale v současné době přichází na trh s novou řadou s lepším LCD panelem i digitálním tunerem. Na zástupce nové řady se můžete těšit v dalším testu.

Menu televizoru je v češtině, analogový tuner se ladí po staru – ručním zadáním normy (pro ČR platí PAL DK) - televizor následně během několika minut pročeše éter a sám vše uloží.

Možnosti nastavení a výbava

Obraz lze doladit trojicí předvoleb (dynamický, standardní, příjemný a dva uživatelsky nastavitelné profily), je tu několikastupňové nastavení černé a výběr formátu obrazu. O zpracování obrazu se stará procesor XD Engine.

Nastavení zvuku je skoupé - vyberete si ze tří ekvalizačních průběhů, můžete nastavit pětipásmový ekvalizér, případně aktivovat režim virtuálního surroundu.

Televizor vás může i vzbudit nebo spustit v čase oblíbeného pořadu (timer), případně se za zvolenou dobu vypnout (sleep).


Můžete nastavit čas vypnutí a zapnutí a režim spánku. Zajímavou funkcí je možnost zamknutí kláves – hodí se do prodejny nebo provozu.

Kvalita příjmu, obrazu a zvuku

Příjem tuneru je velmi slušný, ale mírného šumu a neklidu si nelze nevšimnout. Jde o solidní průměr.

Obraz trpí klasickým neduhem levnějších LCD panelů - nedokonalou reprodukcí černé barvy. V tomto případě je černá barva opět laděna spíše do modra. Obraz je i po ruční korekci velmi kontrastní, na můj vkus až moc, skoro bych řekl, že syrově.

Barvy jsou skoro až nepřirozeně výrazné - pokud si na televizoru rádi přidáváte barvy, pak se vám bude obraz LG líbit. Korekcemi lze obraz poměrně úspěšně desaturovat, ale stále není tak přirozený jako u vítězů testu. U 4:3 vysílání se nám nepodařilo uspokojivě vyplnit celou plochu obrazovky.

Při reprodukci Blu-ray disků je obraz perfektně ostrý, jen černá není úplně černá. Pohyb je plynulý, barevnost a kontrast lehce přehnaná do líbivosti. Pozorovací úhel je v horizontální rovině perfektní, ve vertikální nízký. Především z nadhledu se obraz ihned mění.

televizor  LG 26LC41
 cena:  14 820 Kč
 tunery:  hyperband
 rozlišení:  1 366 x 768
 kontrast:  800 : 1
 jas:  500 cd/m2
 odezva:  3 ms
 pozorovací úhel:  140° / 160°
 funkce:  zoom, dětská pojistka, sleep, timer, hodiny
 přípojná místa:  2x SCART
 2x HDMI
 S-Video
 komponentní
 kompozitní
 analog audio out
 spotřeba: 130 W / 1 W
 rozměry:  674 x 529 x 221
 hmotnost:  10,1 kg


           

Zvuk je velmi solidní, ale trochu splývající. Hlasitost lze nastavit velmi jemně, problémy mu nečiní ani velmi hlasitý projev. Teprve u opravdu vysoké hlasitosti se dostaví zkreslení. Sluchátkový výstup televizor nemá.

 
 Verdikt: Jednoduchý televizor s analogovým tunerem a líbivým obrazem za zajímavou cenu.

Philips 26PFL5522D

Televizor je vybaven analogovým i digitálním tunerem. Mezi nimi se klasicky přepíná, vždy se pak zobrazují zcela jiná menu (i graficky). Design televizoru je netradičně hranatý, s rámem stříbrné barvy a skleněným podstavcem. Ideální především do moderních interiérů.

Možnosti nastavení a výbava

Nastavení obrazu je skromnější, nicméně dostatečné. Regulovat můžete jas, barvu, kontrast, ostrost, teplotu barev, lze aktivovat i redukce obrazového šumu (DNR). Zpracování obrazu má na starosti firemní systém PixelPlus. Zvuk můžete doladit sedmipásmovým ekvalizérem, vyvážením stereováhy, omezovačem maximální hlasitosti a virtuálním prostorovým efektem Incredible Surround. 

Na dálkovém ovladači jsou k dispozici rychlé předvolby úprav zvuku (film, hudba, řeč, osobní) i obrazu (přirozený, bohatý, měkký, multimedia).

Můžete si vytvořit čtyři seznamy oblíbených TV kanálů, rozhlasových stanic a služeb – každý člen domácnosti tak může mít vlastní seznam a nepletou se mu do něj stanice, které nesleduje. Můžete také udělat seznam pro děti, ve kterém se nebudou nacházet kanály vysílající nevhodný obsah. Pro zabránění sledování je ale účinnější možnost rodičovského zámku na některé kanály – bez zadání kódu PIN je nelze zobrazit.


Grafické EPG není tak přehledné jako třeba u Sony, ale svoji úlohu plní. Jde listovat aktuálním a následujícím dnem. Na obrazovce lze kdykoli zobrazit infobar s časem pořadu, počtem minut do konce, názvem pořadu a anotací.

Nechybí automatický časovač vypnutí, časovač začátku a konce reprodukce ani rodičovský zámek.

Kvalita příjmu, obrazu a zvuku

Analogový příjem je velmi čistý, stejně lze hovořit i o DVB-T. Obraz je výborný, přirozeně barevný, kontrastní, s jemnou kresbou. Bohužel panel nemá optimální podání černé barvy – tonálně lehce směřuje do modré a již při menší vertikální odchylce se to zvětšuje. Ve tmavých scénách je to nepříjemné. A díky tomu je Philips kvalitou obrazu až za Sony, Sharpem a Samsungem.

Televizor si poradí i s 1080p signálem, kresba a podání detailů je prakticky dokonalá, HD obraz Blu-ray disků je velký zážitek i na 26" úhlopříčce. Pozorovací úhly jsou menší než u Sony nebo Sharpa, při běžném sledování to nebude vadit, ale extrémnější boční pohledy doprovází barevná chyba.

Reproudkce černobílého obrazu je výborná a neutrální, podélné pruhy jsou sice spíše do modra, ale černá v rámci obrazu působí opravdu černě.

televizor  Philips 26PFL5522D
 cena:  15 349 Kč
 tunery:  hyperband, DVB-T
 rozlišení:  1 366 x 768
 kontrast:  4 000:1 (dynamický)
 jas:  500 cd/m2
 odezva:  8 ms
 pozorovací úhly:  150° / 160°
 funkce:  dětský zámek, sleep, timer, EPG
 přípojná místa:

 2x SCART
 2x HDMI
 S-Video
 komponentní
 kompozitní
 Common Interface
 sluchátka

 spotřeba:  120 W / 1W
 rozměry:  682 x 537 x 200
 hmotnost:  15 kg


           

Zvuk televizoru je velmi nadstandardní – jednak maximální hlasitostí, která je velmi vysoká (přestože od půlky rozsahu je zvuk již poměrně zkreslený) a běžný obývák ozvučí nad hranici snesitelnosti. V televizoru je integrovaný subwoofer, který má někdy tendence zasahovat i do vokálu – což není dobře. Incredible Surround navodí docela solidní prostorový vjem. Sluchátkový výstup nechybí. 

Verdikt: Výborně vybavený televizor s velmi dobrým obrazem i zvukem. Nestandardní design si jistě získá mnoho příznivců i odpůrců. Výborný výkon za rozumnou cenu. 

  

Samsung LE26R86BD

Samsung disponuje analogovým i digitálním tunerem, mezi kterými klasicky přepínáte buttonkem na dálkovém ovladači. Obslužná menu jsou společná, instalační však rozdílná. Všechna menu jsou v češtině.

Možnosti nastavení a výbava

Možnosti nastavení jsou famózní - vybrat si můžete ze tří přednastavených režimů (standardní, dynamický, film), můžete jemně nastavit kontrast, jas, ostrost, saturaci barev, odstín obrazu, teplotu barev (5 stupňů), úroveň černé barvy (nízká, střední, vysoká), dynamického kontrastu (tři stupně) a gammy. Dál je možno pokračovat vyvážením bílé, zvýrazněním okrajů (kontur), nastavením intenzity podsvícení, možností spustit digitální redukci šumu (DNR). Obraz zpracovává procesor DNIe a systém Motion Plus.

Nastavení zvuku nijak nezaostává - čtveřice přednastavených frekvenčních průběhů, pětipásmový ekvalizér, stereováha, obvody pro vylepšení zvuku SRS TX XT, automatická regulace hlasitosti (AVL) a možnost vypnutí zvukových obvodů.


U jiných značek netradiční je funkce akustické signalizace při zapnutí a vypnutí (naštěstí volitelná) a světelný efekt na spodním rámu televize (díkybohu také volitelný - nonstop/jen při zapnuté TV/vypnuto). EPG je zpracované velmi přehledně a umožňuje naprogramování pořadu, na jehož začátku se televizor spustí a na konci vypne.

Kvalita příjmu, obrazu a zvuku

Analogový i digitální přijem patří mezi špičku, mimo minimálního šumu (u obou) je perfektní. Obraz má velice dobrou černou, skvělé barvy, velký kontrast… Je skvělý. Pohyb je zcela plynulý, ale někdy působí až uměle – evidentně je digitálními obvody zcela přepočítán.

Poradí si i s 1080p a v tomto rozlišení je obraz perfektně prokreslený, detailní – prostě na úrovni.

V horizontálním směru se vyznačuje skvělými pozorovacími úhly, ve vertikálním velmi slušné. Černobílý obraz má ostřejší gradaci, jinak je čistá. Subjektivně teplejší odstín.

televizor Samsung LE26R86BD
 cena:  17 580 Kč
 tunery:  hyperband, DVB-T
 rozlišení:  1 366 x 768
 kontrast:  5 000:1 (dynamický)
 jas:  450 cd/m2
 odezva:  8 ms
 pozorovací úhly:  170° / 170°
 funkce:  PIP, zoom, sleep, timer, EPG
 přípojná místa:

 2x SCART
 2x HDMI
 komponentní
 kompozitní
 optický zvukový výstup
 VGA
 Common Interface
 sluchátka

spotřeba: 120 W / 1 W
rozměry: 666 x 216 x 505
hmotnost: 9,7 kg


Připojení počítače nabízí perfektní obraz v nativním rozlišení, skvěle se hodí na hry nebo net. Jako téměř jediný je zcela bez moire, má rovnoměrné podsvětlení a žádné vadné body.

           

Nastavení hlasitosti je velmi jemné, maximální hlasitost není nejvyšší, s jejím nárůstem se zvyšuje i ostrost a agresivita projevu. Při běžných hlasitostech zní dobře.

 Verdikt: Skvěle vybavený televizor s výborným obrazem a parádními možnostmi nastavení.

  


Sharp LC-26AD5E

Televizor je vybaven analogovým i digitálním tunerem. Menu není lokalizováno do češtiny, na výběr máte většinu světových jazyků. Potíže jsou i s diakritikou u EPG a teletextu. Škoda. Je velmi pravděpodobné, že následující firmware již bude v češtině - při koupi se o tomto vždy informujte u prodejce.

Jde o velmi elegantní televizor s lesklým černým rámem a stříbrnou kolennou lištou vespod, ve které jsou umístěny reproduktory. Ovládací prvky jsou navrchu, přípojná místa pod krytem v levé straně. Kabelové houští je tak skryto.

Možnosti nastavení a výbava

Nastavení obrazu obsahuje volbu intenzity podsvětlení, kontrastu, jasu, barevné saturace, odstínu, ostrosti, zvýšení kontrastu černé, filmový režim kontrastu, tři stupně berevné teploty (3 režimy) a 4 přednastavené režimy konfigurace (dynamic, standard, soft, eco).

Zvuk lze nastavit prostřednictvím korekcí basů, výšek, stereováhy, virtálního surroundu, zvýraznění hlasu, auto volume, u HDMI můžete použít i analogový zvukový vstup (vhodné v případě připojení počítače přes DVI).


Pořadí kanálů lze měnit i zpětně, chybové frekvence lze zablokovat. Je možnost využít DNR, nastavit lze i automatické vypnutí po zkončení vysílání. Nechybí ani sleep (max. 120 minut). Nastavovací menu je pro DTV a TV zvlášť (mimo úvodního ladění), mezi režimy se přepíná tlačítkem.

Dálkový ovladač šikovný a poměrně přehledný, celkově je obsluha zcela přímočará a jednoduchá.

Kvalita příjmu, obrazu a zvuku

Technicky patří Sharp ke špičce. Obraz je skvělý, a to i v rámci analogového a digitálního TV vysílání. Perfektní tunery ladí zcela čistě a v rámci technologií získávají maximum. Během běžného světla je černá vizuálně úplně černá, v noci je ale patrný spíše šedý odstín. Na LCD hodně dobré, ale oproti Sony horší.

Samotný obraz je ale vynikající, perfektně ostrý, čistý a s výraznými, ale přirozenými barvami… V žádném parametru nechybuje. Dokonce je v něm náznak prostoru. Se signálem 1080i dostanete opravdu vynikající obraz s jemnou přesnou kresbou a přirozeným, velmi plynulým pohybem. 1080p neumí.

Pozorovací úhel je široký, v horizontálním smyslu velmi široký - pouze na krajích se snižuje kontrast (černá je šedá). Ve vertikálním smyslu je poněkud nižší (nahoru ještě ok, ale směrem dolů méně).

Reprodukce černobílého materiálu je víceméně neutrální, při pozorném sledování je patrný jemný nádech do fialové. Je natolik malý, že rozhodně nevadí.

televizor Sharp LC-26AD5E
 cena:  19 980 Kč
 tunery:  hyperband, DVB-T
 rozlišení:  1 366 x 768
 kontrast:  1 200:1
 jas:  450 cd/m2
 odezva:  6 ms
 pozorovací úhly (V/H):  176° / 176°
 funkce:  sleep, timer
 přípojná místa:

 2x SCART
 2x HDMI
 komponentní
 kompozitní
 Common Interface
 VGA
 sluchátka

 spotřeba:  neuvedena
 rozměry:  663 x 497 x 243
 hmotnost:  12,9 kg


Zobrazení počítačového signálu perfektní, k dispozici spousta nastavení včetně fáze a nastavení jednotlivých RGB barev. Zobrazit umí rozlišení 1 024 x 768, 1 280 x 1 024 a 1 360 x 768. Optimální je samozřejmě třetí, nativní rozlišení. Nokia Monitor Test ustál velmi dobře, nebyl odhalen žádný vadný pixel, podsvětlení panelu je rovnoměrné. Co se úplně nepovedlo, byl test moaré, kde televizor předvedl velký šum a pohyb - televizor si špatně poradí s vertikálními čárami. Během normální reprodukce obrazu to však nečinilo problémy.

              

Zvuk je velmi dobrý, bez zásadních negativních výhrad.

 Verdikt: Výborný televizor s výborným obrazem a širokými možnostmi nastavení, kterému chybí česká lokalizace.

Sony Bravia 26P2530

Televizor disponuje digitálním i analogovým tunerem, každý má i vlastní menu. 

Je kompletně lokalizován do českého prostředí.

Možnosti nastavení a výbava

Obraz můžete nastavit ve zcela dostatečném rozsahu - kontrast, jas, barevná sytost, ostrost a barevný tón. Příjemná je také možnost regulace intenzity podsvětlení panelu. Potěší i poměrně účinná redukce šumu, obraz je pak sice trochu měkčí, ale šum je razantně potlačen.

U zvuku lze nastavit intenzitu basů, výšek, stereováhu, zvolit efekt virtuálního surroundu nebo  BBE.

Při příjmu DVB-T můžete nastavit automatické zobrazení titulků pro neslyšící včetně jazyka. Pro jednotlivé vstupy můžete nastavit korekci hlasitosti zvuku, vstupy lze i přejmenovat, aby odpovídaly skutečně připojenému přístroji.


EPG můžete listovat, jednotlivé pořady si nechat připomenout. Při každém přepnutí kanálu se v horní půlce zobrazí kompletní info o pořadu (název, od kdy do kdy, anotace).

Kvalita příjmu, obrazu a zvuku 

Analogový tuner je špičkový, příjem je zcela čistý. Podobně lze hovořit i o digitálním příjmu.

Obraz z obou tunerů je výborný, závisí především na kvalitě vysílání konkrétního programu. Kontrast i jas jsou špičkové, přirozených barev (hlavně pleťovky) lze dosáhnout až po ručním nastavení – v základu je obraz zbytečně přebarvený. Pravda je, že barvy jsou vždy výraznější, než bych si přál (např. obličeje růžovější), což je ale průvodní efekt drtivé většiny LCD televizorů.

Poměr obrazu můžete přepínat mezi širokoúhlým, 4:3, 14:9, zoom a "smart"… U zoom a "smart" lze zobrazenou plochou  (respektive výřezem) i posouvat. Širokoúhlé vysílání TV Nova ale nepokrylo celou obrazovku, což byl relativně častý nedostatek, patrně však připsatelný na vrub spíše poskytovateli vysílání.

Při připojení Blu-ray přehrávače skrze HDMI musí být signál max. 1080i, plný HD signál přístroj nezpracuje. Obraz je špičkový, perfektně ostrý, čistý, stabilní, s přirozeným pohybem. Barvy jsou přirozené a ne tak (lehce přehnaně) výrazné jako u TV vysílání.

Černá je opravdu prakticky černá, obraz lze bez kvalitativních změn pozorovat ze všech myslitelných úhlů. Reprodukce černobílého obrazu má nádech lehce do červena, ale jen v opravdu nepatrné míře. Na první pohled působí v podstatě neutrálně.

televizor Sony Bravia 26P2530
 cena:  22 990 Kč
 tunery:  hyperband, DVB-T
 rozlišení:  1 366 x 768
 kontrast:  1 200:1 (5 000:1 dynamický)
 jas:  500 cd/m2
 odezva:  8 ms
 pozorovací úhly:  178°/ 178°
 funkce:  PIP, EPG, dětská pojistka, časovač, sleep, zmrazení obrazu, senzor intenzity osvětlení, zoom
přípojná místa:

 SCART
 HDMI
 S-Video
 kompozitní
 VGA
 Common Interface
 analog. zvuk. výstup

 spotřeba:  110 W / 1 W
 rozměry:  663 x 503 x 220 mm
 hmotnost:  11 kg


Pro připojení PC nabízí Sony široké možnosti nastavení, Nokia test neobjevil žádné vadné pixely, podsvětlení panelu bylo zcela rovnoměrné, moaré po nastavení fáze slušné. Obraz perfektně ostrý.

                 

Zvuk televizoru je velmi dobrý, i když lehce s plastovým přízvukem a mírně zastřenou scénou. Dokáže hrát i poměrně nahlas, ale pak již zkresluje (projev je ostřejší a agresivní). Zvuk na sluchátka je čistý, zní velmi dobře, ale s trochu potlačenými výškami. U digitálu slyšíte zkreslení zvuku při kompresi ve vysílání.

 Verdikt: Perfektní televizor, který si mne získal především špičkovým obrazem. Nevýhodou je nejvyšší cena.

  

Toshiba Regza 26A3030D

Opět kombinace digitálního i analogového tuneru, opět mezi nimi přepínáte, ale menu jsou u obou systémů identická. Samozřejmostí je česká lokalizace se vším všudy.

Možnosti nastavení a výbava

Nastavení obrazu je velmi bohaté - regulovat můžete podsvícení, kontrast, jas, barvy, tón barvy, ostrost, úroveň černé, redukci digitálního šumu, digitální redukci šumu DNR (v prvním případě se snaží redukovat digitální artefakty vzniklé při kompresi, v tom druhém odstraňovat šum analogových zdrojů), teplotu barvy (studené, teplé, normální), detailní nastavení barev (červená, zelená, modrá, žlutá, purpurová, azurová – u všech odstín, sytost, jas). 

Možnosti nastavení jsou pro běžného smrtelníka skoro až zbytečně podrobné, efekt korekcí je velmi jemný, chce to chvíli experimentovat. 

Korekce zvuku jsou klasické - hloubky, výšky, vyvážení stereováhy, snížení dynamiky pro noční poslech a zvýraznění basů (s jemným nastavením úrovně).

V oblastech s horším příjmem potěší možnost aktivace anténního zesilovače, čímž se zvýší zisk příjmu. Nechybí časovač vypnutí sleep.


Kvalita příjmu, obrazu i zvuku

Největším nedostatkem obrazu je fakt, že černá není úplně černá - její reprodukce je horší než u Samsungu, Sharpu a Sony.

Analogový příjem je relativně čistý, patrný je mírný šum. DVB-T standardní, i zde je však patrný jisný obrazový neklid (nezmizí ani při aktivaci potlačení šumu). Reprodukce HD obrazu perfektní, má jemnou kresbu a výrazné barvy – po seřízení i docela přirozené. Nemá tak jemný a dokonalý obraz jako Sony a Sharp, ale kreslí velmi dobře. O zpracování obrazu se stará procesor DCDi Faroudja.

Černobílý obraz je výborný, přijemně gradovaný, relativně neutrální, tonálně jen nepatrně do hněda. Pozorovací úhly v horizontální rovině skvělé, ve vertikální solidní.

televizor Toshiba Regza 26A3030D
 cena:  16 658 Kč
 tunery:  hyperband, DVB-T
 rozlišení:  1 366 x 768
 kontrast:  1 400:1
 jas:  500 cd/m2
 odezva:  8 ms
 pozorovací úhly:  178°/ neuvádí
 funkce:  sleep, EPG
 přípojná místa:

 2x SCART
 HDMI
 komponentní
 kompozitní
 VGA
 Common Interface
 sluchátka
 dig. optický výstup
 analogový zvukový výstup

 spotřeba:  neuvádí
 rozměry:  670 x 520 x 280
hmotnost:  13,5 kg


Při připojení počítače bylo trochu problematické nastavení zobrazení v celé ploše stínítka - u této televize totiž grafická karta nenabídla správné rozlišení. Nokia test nepoukázal na žádné vadné body a jako jeden ze dvou televizorů neměl problémy s moaré.

           

Zvuková kvalita je je dostačující, nemá výrazné nedostatky, ale ani neohromí… Je spíše televizní, dokáže hrát i velmi nahlas.

Verdikt: Velmi dobře kreslící televizor s širokými možnostmi nastavení, avšak nepříliš dobrým podáním černé barvy.