M-CODY je dálkový ovladač na TV a MP3 přehrávač v jednom

aktualizováno 
Barevný displej,dálkové ovládání na TV, programovatelné nahrávání z rádia, široká podpora audio kodeků a elegantní vzhled, tak by se dal ve zkratce charakterizovat nový přehrávač Emgeton M-CODY MX-100.

Prosadit se na trhu s kapesními MP3 přehrávači není v dnešní době nic lehkého, jelikož nabídka je již více než dostatečná. Výrobci se proto předhánějí s řadami vychytávek, díky nimž se "obyčejný" přehrávač dokáže změnit v diktafon, rádio, či dálkový ovladač k televizi. A právě Emgeton M-CODY MX-100, jenž se prodává ve třech variantách co do velikosti paměti (256MB, 512MB, 1GB) a barev (černá, bílá, stříbrná), do této kategorie univerzálních přístrojů patří.

Nám se do rukou dostala 1GB verze v černém provedení, která na první pohled vypadá velmi elegantně a budí zdání luxusu. Tento dojem se rozplyne v okamžiku, kdy přehrávač uchopíme prvně do ruky, poněvadž váží pouhých 42g (což je jistě plus) a zjišťujeme, že jde o klasický plast.

Nahráváme MP3 a data

MX-100 komunikuje s počítačem přes rychlé rozhraní USB 2.0, navíc nemusíme všude tahat propojovací USB kabel, protože ve spodní části přístroje se nachází integrovaný vysunovací konektor. Ten jednoduše připojíme do portu, přičemž přístroj se zobrazí jako další disk (podporuje Mass storage). Zpočátku jsme měli obavu o to, zdali se konektor používáním rychle neopotřebuje, ale vypadá bytelně. Navíc obsahuje pojistku proti náhodnému otevření v kapse. 

 

M Cody tedy nahrazuje klasickou USB klíčenku s navíc se z USB portu automaticky dobíjí baterie. S výdrží baterky nebyl problém, výrobce uvádí 24 hodin se zapnutým displejem, jinak až 35 hodin.

Displej a ovládání, přehrávání

Barevný displej o velikosti 96x96 (65k barev) je hodně malý, nicméně pokud nemáte špatný zrak, zjistíte, že se na něj vměstná překvapivě hodně informací – má totiž jemný rastr. Při přehrávání skladeb, kdy rotuje jméno a název interpreta, by se ale daleko více hodilo obdélníkové zpracování.

 

Hlavní ovládací prvek představuje dvousměrný joystick na pravém boku v horní části, který ovládáme palcem. Pokud jej stiskneme, plní potvrzovací funkci, ale ne vždy, čímž se dostáváme k prvním problémům. V prvé řadě po něm polštářek prstu celkem klouže, vinnou čehož se požadovaná operace neprovede – pohyb je totiž nutný dotahovat až do krajů, ideálně přes nehet.  S tím souvisí  stisk joysticku, který lze provést pouze z výchozí polohy. Pokud jej zmáčkneme jen trošičku jinak než kolmo, nefunguje.

Celkově se nejedná o nijak fatální chyby, lze si zvyknout, ale proč, když v porovnání s konkurencí musíme říci, že už jsme vyzkoušeli lepší.

 

Menu je koncipováno jako rozcestník ke všem ostatním prvkům, z nichž nás nejvíce zajímá přehrávač hudby. Tam se přepínáme mezi klasickou navigací mezi adresáři a přehrávačem. Člověk se až nestačí divit, kolik informací se na takový displej vejde. Vedle ID3 tagu a názvu souboru vidíme například údaje o hlasitosti, opakování, stav baterie, bit rate, hodiny, zbývající čas skladby a další. Co trochu nesedí je styl ovládání, který bývá v každé části menu jiný (např. to co normálně potvrzuje jinde znamená návrat o úroveň výše). Jednotné ovládání všude by bylo daleko lepší. Tak či onak se uživatel musí naučit nazpaměť celkem hodně klávesových zkratek, bez kterých se neobjede (třeba manipulace s playlistem).

 

Zvukový projev nám přišel velmi dobrý, nechybí ekvalizér včetně dvou uživatelských pásem a SRS WOW efekt pro napodobení prostorového zvuku. Zásadním kladem je široká podpora audio formátů MP3 počínaje a OGG Vorbis konče.

Nový firmware naleznete na těchto stránkách.

Prohlížení obrázků, rádio, hry a další

Na začátku recenze byla řeč o určité přidané hodnotě a proto M-CODY MX-100 nejenom přehrává MP3, ale dokáže toho mnohem víc. Můžete jej použít místo hodinek, případně jako budík. Více v jednotlivých bodech.

 • Prohlížení obrázků a textu
Proč ho koupit?
Má integrovaný vysunovací USB konektor a lze jej proto použít jako klíčenku. Navíc disponuje spoustou zajímavých funkcí.
Proč ho nekoupit?
Známe přehrávače s pohodlnějším ovládáním a malý (i když kvalitní) displej také nemusí vyhovovat všem.
Kdy?
 Již v prodeji
Za kolik?
 6590 Kč (1GB verze)

V propagačních materiálech se funkce prohlížení obrázků vyjímá určitě dobře, nicméně má to svoje ALE. MX-100 si totiž poradí pouze se soubory s koncovkou BMP a to ještě pouze za předpokladu, že je máme v rozlišení 96x96, což snižuje použitelnost.

Výrobce sice slibuje další formáty a různá rozlišení v novém firmware, jenže a i tak je displej na nějaké vážné prohlížení obrázků prostě moc malý. Navíc se během prohlížení obrázků zastaví přehrávání hudby. To samé se týká i textů – na čtení elektronické knihy to určitě není, spíše na několik drobných poznámek. I to ale limituje špatné zobrazování českých znaků a nutnost, aby soubor byl ve formátu TXT.

  

 • Hry

Drobné hříčky jsou populární na mobilních telefonech a tak se postupně objevují i na MP3 přehrávačích. Na MX-100 nalezneme dvě, přičemž tu první snad ani nemůžeme za hru považovat. Jde totiž o výpočet biorytmu pro daný den na základě data narození. Druhá je karetní hra Black Jack – zde se hráči snaží co nejvíce přiblížit počtu 21 bodů, ne však více.

 • Dálkové ovládání

Díky infraportu lze MX-100 použít i jako dálkové ovládání k televizi, což se nám bohužel nepodařilo. Kdyby ano, mohli bychom si tak měnit hlasitost, kanál nebo televizi vypnout. Do přehrávače je nejprve potřeba nahrát příslušný IR kód pro daný televizor. Výrobce neustále zajiš´tuje podporu dalších a dalších značek. Kódy si můžete stáhnout zde.  Dá se tedy předpokládat, že jednou se přehrávač naučí ovládta i tu vaši televizi.

 • Rádio, diktafon, nahrávání

Funkce rádia není ničím neobvyklým, na druhou stranu MX-100 dokáže rádio a obecně jakýkoliv zvukový signál vedoucí přes LINE-IN zaznamenat do MP3. Šikovná je potom funkce "FM Rec. Reservation", což znamená, že se nastavíme čas, stanici a v danou dobu se automaticky spustí požadované nahrávání. Užitečný je i diktafon pro krátké poznámky – není třeba bloudit někde v menu, zkrátka stiskneme tlačítko a mluvíme.

FM tuner by měl zvládat i funkci RDS (tj. zobrazovat názvy stanic a další informace). Tato funkce však není podle oficiálních stránek výrobce v Evropě dostupná.

 

Koupit nebo nekoupit?

Záleží na tom co očekáváte. Pokud vám jde především o přehrávání MP3, doporučil bych vám spíše něco s pohodlnějším ovládáním a větším displejem. Pokud ale toužíte po tom, aby váš nový přehrávač mohl nahradit USB klíčenku, rádio v mobilu, diktafon či budík a měl pár celkem zajímavých funkcí, není MX-100 špatnou volbou.

Technická specifikace:

 • kapacita: 1 GB
 • displej: 96x96, 65 000 barev, LCD
 • rozměry: 32,6 x 82,7  x 21 mm
 • hmotnost: 42 g včetně baterie
 • propojení s PC: USB 2.0 - Mass storage
 • výdrž baterie: 24 hodin
 • podporované audio: MP3, WMA, WAV, ASF, OGG
 • další podporované formáty: BMP, TXT

 

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

USA zesilují kyberútoky na Rusko. Je zrada to psát, říká překvapivě Trump

Amerika zvyšuje intenzitu kyberoperací vůči Rusku, chce tak údajně Rusko...

Spojené státy zvýšily intenzitu přípravy kyberútoku na sítě ruských elektráren. Reagují tak údajně na pokusy Ruska...

Další z rubriky

Skvělé pohodlí i obsluha, při telefonování byste je ale raději zahodili

Microsoft Surface Headphones

Otestovali jsme sluchátka Microsoft Surface Headphones. V některých ohledech patří k tomu nejlepšímu na trhu, v jednom...

Cenově dostupný OLED televizor: má skvělý obraz a jen drobné mouchy

OLED televizor Panasonic TX-55FZ800E v redakčním testu

Společnost Panasonic je v televizorech pojem a modelová řada FZ800 příkladem, proč tomu tak je. Při současné ceně by si...

Pět tisíc linků za dva týdny. Paralyzovaná wi-fi rádia pomalu ožívají

DAB rádio Pure Oasis Flow

Květnové rozloučení největšího výrobce čipových sad pro wi-fi rádia a největšího poskytovatele databáze rozhlasových...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz