Lidová digitální zrcadlovka Nikon D50

aktualizováno 
Digitální zrcadlovka Nikon D50 je jedním z mála přístrojů této kategorie, který má ambice oslovit i fotografy, kteří mají poněkud hlouběji do kapsy. Jak se jí dařilo v našem testu? Má nějaké mouchy?
Design Nikonu D50 je velmi podobný staršímu a veleúspěšnému modelu D70: novinka je jen o něco menší a lehčí, což naznačuje, že tato zrcadlovka bude určena spíše pro náročnějšího amatérského fotografa, než pro profesionála.

To potvrzuje i větší LCD displej, který je už dvoupalcový (při relativně nízkém rozlišení 130 tisíc pixelů). Ovládání se mírně změnilo, několik tlačítek najdete někde jinde než u modelu D70 (a některá dokonce zcela zmizela). Novinku si můžete zakoupit ve dvou barevných provedeních (což se týká i objektivů), a to v černé a ve stříbrné barvě.

Výbava

Tato zrcadlovka je vybavena CCD snímačem (Nikon DX o velikosti APS s ořezovým faktorem 1.5x) obsahujícím 6,1 milionů efektivně využitelných obrazových buněk. Snímky se ukládají ve třech kompresních stupních v JPEGu, ale také pochopitelně i v RAWu (NEF).

Nikon D50

Zásadní novinkou ve srovnání se sedmdesátkou je ovšem to, že se snímky ukládají na paměťové karty typu Secure Digital. Citlivost snímače se pohybuje v naprosto dostatečném rozsahu, a to od 200 až do 1600 ISO.

Díky podpoře systému Total Imaging System společnosti Nikon je tato zrcadlovka kompatibilní se širokou řadou objektivů Nikkor (například nové AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6G ED nebo AF-S DX Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5,6G ED) a také s externími blesky SB-800 nebo SB-600. Synchronizace blesku přes X-sync umí časy až do 1/500 sekundy. Podrobná specifikace zde.

Vlastnosti

Při fotografování s modelem z této kategorie (digitální zrcadlovky) budete mít samozřejmě k dispozici jak plnou automatiku, tak režimy s prioritou clony nebo času a i možnost manuálně nastavit oba parametry expozice. To, že tato zrcadlovka má být dobře ovladatelná i pro méně zkušeného fotografa, potvrzuje i přítomnost šesti přednastavených scén (například Krajina, Sport nebo Noční portrét, ale také rodinná scéna – Děti).

Nově se objevil další způsob ostření AF-A, který automaticky vybere mezi režimy Single Servo a Continous Servo AF. Model D50 proto rozpozná, jestli zaostřujete na statický nebo pohybující se objekt. Pětibodový autofocus zaostřoval velmi rychle, a to i při zhoršených světelných podmínkách, především díky pomocnému AF reflektoru.

Expozici lze samozřejmě také jemně upravovat v rozsahu +- 5EV, a to po třetinách nebo polovinách. Rozsah závěrky bude uživatelům určitě bohatě stačit, protože nejkratší čas 1/4000 sekundy je výborným parametrem umožňujícím zachytit ostře skutečně dynamické sporty, nejdelší expozice je zase 30 sekund a v režimu Bulb dokonce až půl hodiny.

K dispozici je také expoziční bracketing. Teplotu bílé je možné nastavit manuálně, anebo pomocí šesti přednastavených hodnot, využít můžete i bracketing s vyvážením bílé. Novinkou je další barevný prostor – IIIa (sRGB s výraznější zelenou barvou), který využijete především při fotografování krajiny. K dispozici jsou i zbývající dva režimy Adobe RGB a sRGB.

Kvalita snímků

Fotografie produkované modelem D50 jsou prakticky bez jakýchkoliv obrazových problémů.

digitálního fotoaparát Nikon D50 - snimek
Odkaz je na originální snímek (1,58 MB)

digitálního fotoaparát Nikon D50 - zoom
Odkaz je na originální snímek (1,55 MB)

Kresba je téměř dokonalá, a to i v krajních částech jednotlivých snímků.

digitálního fotoaparát Nikon D50 - akce
Odkaz je na originální snímek (0,5 MB)

digitálního fotoaparát Nikon D50 - protisvětlo
Odkaz je na originální snímek (0,5 MB)

Vinětace i aberace byla minimální, při malých zvětšeninách prakticky neznatelná.

digitálního fotoaparát Nikon D50 - šum
Odkaz je na originální snímek (0,8 MB)

Při hodnotě 800 ISO je již šum nepatrně viditelný, přesto ještě nemá vliv na snížení kvality snímku. Maximální hodnota 1600 ISO již je zašuměná, ovšem tato hodnota je spíše doplňková a v praxi ji využijete pouze ve výjimečných světelných situacích.

Při testování jsme používali setový objektiv AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6G ED.

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
0,7 s

1,5 s

3,5 fps

n/a

Model je velice rychlý, jak se na zrcadlovku sluší a patří, protože exponovat můžete prakticky ihned po zapnutí modelu, zpoždění spouště prakticky neexistuje a také ukládání snímků na kartu i v maximální kvalitě trvá pouze pár sekund. Další snímek po první expozici zvládnete už za 1,5 sekundy. V dávce jsme nasnímali deset snímků za sebou za tři a půl sekundy, takže jsme udávanou rychlost 2,5 fps dokonce lehce překročili.

Závěr

Proč ho koupit?
excelentní obrazový výkon, svižnost provozu, cena
Proč ho nekoupit?
nastavení citlivosti snímače po 1EV (hrubé krokování)
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
23 900 Kč s DPH (tělo)

Nikon D50 je dobře vybavenou jednookou digitální zrcadlovkou, která přiblížila kategorii „pravých“ (nikoliv tedy EVF) zrcadlovek širokým amatérským vodám. Má skutečně velmi rychlý provoz a také pětibodový autofocus je velmi svižný, navíc v interiéru nebo při horších světelných podmínkách si vypomáhá přisvětlovacím paprskem, který má dosah několik metrů.

Obrazový výkon modelu splňoval ty nejpřísnější kritéria. Pokud občas automatika netrefila expozici přesně (spíš měla sklon k podexponování), tak máte hned několik možností, jak tento nedostatek napravit (kromě plného manuálu nebo korekce expozice můžete zkusit třeba expoziční bracketing).

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

Už i za pár stokorun pořídíte skvělá sluchátka. Otestovali jsme 20 modelů

Otestovali jsme hromadu sluchátek, špatná mezi nimi díky předvýběru nenajdete.

Za pár stovek i několik tisíc. Překvapivě dobře hrající sluchátka lze pořídit již za několik stokorun a snadno se mohou...

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz