Kvalitní videokamera pro méně technicky zručné začátečníky

aktualizováno 
Společnost Canon uvedla na trh inovovanou základní řadu videokamer s označením MV8xx, která je určená uživatelům, kteří teprve s videokamerou začínají a hledají nejen kvalitu, ale také jednoduché ovládání. My vám dnes přinášíme test vlajkové lodi této řady modelu Canon MV880X.
Canon MV880X

Canon MV880X | foto: Technet.cz

Vzhled a výbava

Videokamera Canon MV880X patří se svými rozměry 51 x 93 x 130 mm a hmotností 430 g bez kazety a baterie mezi skutečně kompaktní přístroje. Díky tomu padne do dlaně jako ulitá a ani nepronese se vám ani při dlouhém natáčení. Od nižších modelů této řady se odlišuje již na první pohled svou elegantnější a jakoby luxusnější tmavě šedou barvou, která kontrastuje se stříbrnou barvou ostatních modelů.

Přední straně videokamery dominuje oko kvalitního objektivu Canon skládajícího se z deseti členů v osmi skupina, který nabízí 14x optický zoom a 280x digitální zoom. Ohnisková vzdálenost optiky se pro záznam na kazetu pohybuje v rozpětí 53,4 až 748 mm a pro záznam na paměťovou kartu mezi 44,5 až 623 mm, což je ze všech modelů této řady nejmenší rozsah. Stejně tak se proti nižším modelů snížila i světelnost z F1,6 na stále ještě obvyklých F1,8, což je ovšem dáno použitím většího snímacího čipu. Na rozdíl od 1/6" CCD čipu s rozlišením 800k pixelů, kterým jsou vybaveny nižší modely osmistovkové řady, disponuje model MV880X 1/4,5" CCD čipem s prokládáním, který nabízí rozlišení 1,33 megapixelů. Efektivní rozlišení pro režim karty je 1 megapixel (rozlišení fotografií je 1152 × 864 pixelů) a 690k pixelů pro záznam na kazetu. Rozlišení v režimu záznamu na kazetu se však mění v závislosti na použití širokoúhlého režimu a elektronického stabilizátoru obrazu. V širokoúhlém režimu při zapnutém stabilizátoru klesá počet aktivních bodů na 650 000. Jestliže stabilizátor vypneme, pak se naopak jejich počet zvýší na 750 000.

Na co si dát pozor při výběru videokamery jsme vám poradili v článku Dobrá videokamera nemusí být drahá

Videokamera disponuje kromě automatického ostření v celém rozsahu také manuálním režimem. Minimální vzdálenost v normálním režimu pro zaostření je 1 metr. V režimu Wide při nejmenším zoomu klesá tato vzdálenost na jeden centimetr. Na objektiv můžete našroubovat standardní filtry a předsádky o průměru 28 mm. Součástí balení je širokoúhlá předsádka 0,6x, což rozhodně není obvyklá standardní výbava videokamer a oceníte jí především při natáčení v malých místnostech. Na přední straně kamery nalezneme ještě pod objektivem senzor pro dálkové ovládání asistenční lampu s bílou LED diodou pro režim záznamu SUPER NIGHT a stereo mikrofon.

Levé straně těla kamery dominují čtyři stříbrná tlačítka pro přehrávání videozáznamu, která v režimu záznamu slouží k ovládání funkcí REC SEARCH (vyhledávání záběrů v režimu záznamu), FOCUS (manuální ostření) a NIGHT MODE (záznam při zhoršených světelných podmínkách). Vedle nich je umístěno tlačítko pro přímý tisk fotografií, se kterým jsme se doposud setkávali pouze u některých digitálních fotoaparátů a díky kterému si můžete snadno vytisknout své fotografie na libovolné tiskárně podporující protokol PictBridge.

Napravo od LCD displeje naleznete přepínač do režimu EASY, který je novinkou celé osmistovkové řady. Režim EASY omezuje možnosti nastavení parametrů a o vše se postará sám, což zvláště ocení úplní začátečníci a techničtí antitalenti. Pod tímto přepínačem jsou dvířka ke slotu pro paměťovou kartu, která však je možné otevřít pouze při vyklopeném LCD displeji. Videokamera podporuje paměťové karty SD a MMC, přičemž součástí balení je 16 MB MMC karta. Na paměťovou kartu můžete ukládat nejen digitální fotografie, ale také video ve formátu MJPEG v rozlišení 320 × 240 nebo 160 × 120 pixelů při frekvenci 12,5 snímků za sekundu. Úplně dole je umístěn posuvný mikrospínač, který slouží jednak pro ovládání menu, ale také pro regulaci hlasitosti při přehrávání záznamu.

K dalším pěti ovládacím tlačítkům se dostaneme po odklopení LCD displeje. LCD displej má rozměry 2,4" a nabízí rozlišení 112k pixelů, který je možné otočit dopředu až o 180° nebo o 90° dozadu. Tlačítko LCD BACKLIGHT slouží ke zvýšení jasu displeje, tak aby byl čitelnější i na prudkém slunci. Další tlačítko WIDESCREEN/DATA CODE zapíná nahrávání v režimu 16:9 a při přehrávání vyvolává údaj data a času pořízeného záznamu. Funkci tlačítka DIGITAL EFFECTS ON/OF napovídá již jeho název. Tlačítko AE SHIFT/END SEARCH využijete v režimu záznamu pro nastavení programů expozice (AE SHIFT) a v režimu prohlížení záznamu pro vyhledání konce nahrávky (END SEARCH). Poslední tlačítko sdružuje několik funkcí. CARD MIX nabízí použití triků ve spolupráci s paměťovou kartou. Další funkcí je asistent pro tvorbu panoramatických snímků a poslední funkce SLIDE SHOW slouží k promítání statických snímků z paměťové karty.

Na zadní straně kamery nalezneme barevný hledáček o velikosti 0,33" s rozlišením 113k pixelů a dioptrickou korekcí, který je možné vysunout, ale bohužel už ne vyklopit. Vedle hledáčku nad úchytem popruhu přes rameno je tlačítko pro uvolnění akumulátoru. Vedle akumulátoru nalezneme jednak spoušť a vedle ní hlavní volič s tlačítkovou aretací. Spoušť je poměrně malá, ale docela dobře se tiskne, třebaže přitom trochu vadí hlavní volič. Vypadá však příliš lacině a kazí dojem z jinak povedeného designu kamery. Pod baterií je ještě na spodním okraji kamery umístěn konektor nabíječky, tlačítko Menu a červená dioda, která signalizuje průběh nabíjení a práci s paměťovou kartou.

 

Renomovaný český kameraman F. A. Brabec vám poradí jak lépe točit v článku Nechte si poradit od renomovaného profesionála, jak točit.

Na pravém boku kamery nalezneme jednak již zmiňovaný hlavní volič, který slouží jako vypínač a pro přepínání mezi režimy přehrávání a záznamu, a dále pod gumovou krytkou AV výstup, DV výstup Firewire a konektor mini USB. Fotospoušť, ovladač transfokátoru a přepínač mezi kazetou a kartou je na horní straně přístroje. Co nás nemile překvapilo je skutečnost, že videokamera není vybavena hot-shot paticí pro připojení externího vybavení jako je externí mikrofon nebo světlo.  

Většinu spodní stranu kamery zabírají dvířka kazetové mechaniky. Kromě toho je zde pojistka kazetové mechaniky a plastový závit pro připevnění stativu. Plastový závit nemá takovou trvanlivost jako kovový a je otázkou jaké vydrží namáhání.

 

Součástí balení je kromě samotné videokamery již zmiňovaná širokoúhlá předsádka a 16 MB MMC karta, a dále nabíječka/zdroj, akumulátor, dvě knoflíkové baterie (do dálkového ovladače, a pro uchování datumu a času v kameře), krytka objektivu, popruh, stereo video kabel, USB kabel, SCART adaptér a CD se softwarem pro PC i Mac.

Ovládání

Jak už jsme zmínili ve Vzhledu a výbavě, je MV880X velice kompaktní, lehká a ani, co se týče ergonomie, si nemůžeme stěžovat. Kamera se velice dobře drží všechny ovládací prvky jsou v dosahu prstů pravé ruky. Prostředníček přiléhá k ovladači zoomu a navíc jím můžeme snadno přepínat mezi použitím kazety a karty. Ukazováček doléhá na fotospoušť a palcem můžete ovládat spoušť nebo hlavní přepínač. Spoušť a hlavní přepínač jsou těsně vedle sebe, což by mohlo někomu alespoň ze začátku trochu vadit, ale časem si na to člověk zvykne. Díky tomu, že pro ovládání menu slouží posuvný mikrospínač na těle kamery, můžete nastavovat jednotlivé parametry v menu i se zaklaplým displejem přes hledáček. Tento způsob ovládání jsme oceňovali při testu videokamery Panasonic NV-GS75, jejíž recenzi si můžete přečíst v článku I amatéři si nyní mohou dopřát tříčipovou kvalitu, kde to však bylo vyřešeno prostřednictvím joysticku.

Proč ho koupit?
elegantní vzhled, jednoduché ovládání, kvalitní obraz, řada digitálních efektů
Proč ho nekoupit?
rušivý zvuk mechaniky, chybí hot-shot patice, chybí konektor pro externí mikrofon, absence analogového vstupu a výstupu S-Video
Kdy?
v prodeji
Za kolik?
19 990

Z funkcí obsažených v menu můžeme kupříkladu zmínit čtyři režimy vyvážení bílé (WHITE BALANCE): OUTDOOR, INDOOR, SET (manuální vyvážení) a AUTO. Další funkcí, která má za cíl dosažení, co nejlepší kvality obrazu je SKIN DETAIL pro měkčí podání pleťových barev. Stisknutím posuvný mikrospínač se dostanete do nabídky kreativních režimů s jakými se setkáváme i u digitálních fotoaparátů. Režim SPORTS je kupříkladu vhodný pro snímání rychle pohybujících se objektů, protože pracuje s krátkými expozičními časy. PORTRAIT naproti tomu pracuje s efektem rozostřeného pozadí, což má zdůraznit snímaný objekt. SPOTLIGHT pro změnu oceníte při natáčení v divadle a všude, kde jsou bodově nasvícené scény. SAND & SNOW je určen pro natáčení ve vysokém jasu kupříkladu u moře na pláži nebo naopak v zimě na horách na sněhu. Posledním režimem je LOW LIGHT, který je, jak už jeho název napovídá, určen pro natáčení za slabého osvětlení.

Co se týče zvuku, pak kamera nabízí dva obvyklé režimy: 16bitový dvoukanálový při 48 kHz nebo 12bitový čtyřkanálový při 32 kHz. V případě 12bitové zvuku můžete přidat zvukovou stopu do hotového záznamu (AUDIO DUBING). Musíte se však přitom spokojit pouze s vestavěným mikrofonem, což není moc pohodlné a ani praktické. Další funkcí spjatou se zvukem je WIND SCREEN, která má pomocí snížení citlivosti mikrofonu potlačovat hluk vytvářený větrem.

Při pořizování záznamu na kartu, ať již fotografií tak i videa, máte na rozdíl od záznamu na kazetu z digitálních efektů k dispozici pouze černobílý režim a čtyři hodnoty časů závěrky pro fotografie (AUTO, 1/50, 1/100, 1/250). Kromě toho chybí možnost natáčení v širokoúhlém formátu 16:9, ale naopak přibyla funkce FOCUS PRI (priorita ostření), která nabízí možnost výběru jednoho ze tří ostřících bodů.

Obraz

Otestovali jsme kameru ve všech možných situacích a nejvíc kameře svědčí spíše standardní světelné podmínky. Doporučená úroveň světla je alespoň 100 luxů S ubývajícím světlem se sice kvalita záznamu zhoršuje a přibývá šumu, ale pokud nejde o vyloženou tmu, kde ani přisvícení LED diodou nepomáhá, je kvalita dostatečná. Samozřejmě musíme přimhouřit oko nad kvalitou nočního režimu, ale to je záležitostí všech videokamer. Jinak je obraz při standardních podmínkách kvalitní a nabízí jasné a živé barvy. Kvalita fotografií se sice nevyrovná kvalitě výstupů z digitálních fotoaparátů, ale vzhledem k tomu, že se jedná o videokameru, je dobrá a přirovnali bychom jí k fotografiím z některých megapixelových fotomobilů.

Koupit či nekoupit

Videokamera Canon MV880X nabízí skutečně kvalitní obraz s jasnými a živými barvami. Byť jsme měli někdy trochu problém s ostřením při horších světelných podmínek. Nemůžeme si na kvalitu obrazu stěžovat. To v případě zvuku je už bohužel trochu horší. Videokamera je osazena poměrně hlučnou mechanikou, jejíž zvuk někdy působí rušivým dojmem. O to víc pak mrzí absence konektoru pro připojení externího mikrofonu. Další výtkou je již zmiňovaná chybějící Hot-shot patice. Stejně tak by videokamera v této cenové relaci mohla mít výstup S-Video a analogový vstup. Tyto výtky je však vzhledem k určení videokamery možné odpustit. Celkově se jedná o velice povedenou videokameru pro začínající uživatele, které nechybí žádná se základních funkcí a navíc disponuje širokým příslušenstvím. Doporučená maloobchodní cena videokamery Canon MV880X činí 19 990 Kč.

Vlastnosti  
Snímač

1/4,5" CCD s prokládáním (1,33 Mpx)

Rozlišení (video/fotografie)

690k pixelů (650k pixelů, 750k pixelů)/1 megapixel

Optika

Canon Video Lens, 14x optický zoom, 280x digitální zoom

Světelnost objektivu

F1.8

Ohnisková vzdálenost (kazeta/karta)

53,4-748/44,5-623

Závěrka

1/2000 - 1/6s

Formát

MiniDV

LCD displej (úhlopříčka/rozlišení)

2,4"/112k pixelů

EVF (úhlopříčka/rozlišení)

0,33"/113k  pixelů

Mikrofon

stereo

Formát zvuku

PCM 12bit 4 kanály / 16bit 2 kanály

Programy AE

Easy, Auto, Sporty, Portrét, Bodové osvětlení, Surfování a sníh, Nízké osvětlení, Noc, Noc+, Super noc

Digitální efekty

Art, Sépie, Černobíle, Mozaika, Balón, Krychle, Vlna, Barevná maska, Zrcadlo, přechody Zatmívání/roztmívání, Opona, Rohová opona, Skok, Sklopení, Puzzle, Cikcak, Paprsek, Příliv

Paměťové karty

SD/MMC

Záznam na kartu (fotografie/video)

1152 x 864 (SXGA)/MJPEG (320 × 240 nebo 160 × 120 pixelů, 12,5 fps)

Rozhraní

AV výstup, DV výstup, mini USB

Rozměry

51 x 93 x 130 mm

Hmotnost:

430 g

Cena:

19 990 Kč

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Technologie microLED slibuje obraz jako OLED, chystá se ale levnější miniLED

„The Wall“ od Samsungu. První modulární MicroLED televizor

OLED panely jsou stále poměrně drahé a jejich výrobci se musí vypořádat se stárnutím diod. I proto řada výrobců od...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Najdete na iDNES.cz