Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

  10:49aktualizováno  15:06
Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách. Jak to bude vypadat v praxi, záleží na implementaci v jednotlivých službách.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O tom, že na kanálech FTV Prima nebude možné přetáčet a přeskakovat reklamu, jsme psali v únoru (PŘEHLEDNĚ: Kde a jak se znepříjemní sledování televize přes internet), podle původního plánu totiž mělo omezení platit od 1. března. Později televizní společnost tento krok o čtvrt roku odložila, platit má tedy od 1. června. A podle nejnovější tiskové zprávy FTV Prima tomu tak opravdu bude.

„Jsme první na trhu, kdo přišel za IPTV operátory s požadavkem omezení přetáčení reklamy, přestože toto téma leží na stole již mnoho let. Situace s přetáčením reklamy se pro nás jako komerční televizi stala postupně neúnosnou. Velkou roli v našem rozhodnutí hraje i skutečnost, že zpětné přehrávání pořadů, a s tím spojené přeskakování reklamy, se těší čím dál větší popularitě. Kvůli tomu ročně přicházíme až o 300 milionů korun, které bychom mohli zpětně investovat do výroby dalšího programu. Uvědomujeme si, že celý proces implementace je pro všechny strany náročný, snažili jsme se operátorům naslouchat a umožnit jejich zákazníkům nabídnout varianty s výrazně menším množstvím reklamy,“ říká Lukáš Kubát, ředitel pro strategii skupiny Prima.

Jednou tak, podruhé jinak

Jak to bude ve výsledku vypadat pro diváka, záleží na implementaci konkrétního poskytovatele IPTV/OTT služby. Někdy se bude v rámci jedné služby lišit i podle možností konkrétního koncového zařízení a softwarové platformy.

„Přestože z povinnosti nasadit omezení přetáčení reklam nejsme nadšení a víme, že se jedná o zásah do diváckého komfortu, snažili jsme se funkci navrhnout tak, aby uživatelé stále měli možnost zpětné přehrávání plnohodnotně používat. Uživatelé si budou moci koupit doplňkový balíček Prima bez reklam za 69 Kč, který přeskakování reklam umožní automaticky,“ vysvětluje Marie Indráková ze služby SledovaniTV.

A přidává podrobnosti. „Rozlišujeme dvě skupiny našich zařízení, novější a starší. Na novějších bude zpětné přehrávání fungovat stejně jako nyní, jen ve chvíli, když se přehrává reklama, nebude možné se posunout dopředu. Stále však bude možné přepnout na jiný kanál, jít do menu aplikace apod. V televizních aplikacích bude reklama zkrácená na cca 3 minuty, na mobilním zařízení a webu bude reklama vkládaná (podobně jako na YouTube) v délce cca 3 minuty,“ doplňuje Indráková.

„Na starších zařízeních (např. starší aplikace pro Samsung a LG, I., II., III. generace SledovaniTV Android boxu, streamování přes Chromecast) nelze omezení přetáčení reklam implementovat, proto na těchto zařízeních nebude dostupná možnost zpětného přehrávání na kanálech Primy. Koupí balíčku Prima bez reklam se funkce zpětného přehrávání navrátí,“ uzavírá vysvětlení chystané změny brand manažerka služby SledovaniTV.

Na základě diskuze pod článkem nám paní Indráková poslala doplňující informaci: „Po zapnutí přehrávání existuje možnost 60 sekund volně přetáčet. Toho lze využít v momentě, když pokračujete ve sledování již rozdívaného pořadu – v takovém případě je možné se přesunout do jakéhokoliv bodu přehrávání a přeskočit všechny reklamy od začátku pořadu.“ Takže pokud večer usnete ke konci filmu, druhý den si ve zpetném přehrání nebudete muset dát nutné repete prvních tří čtvrtin.

U O2TV a VodafoneTV se přetáčet nebude

Svým způsobem jednodušší to bude u služby O2TV. „S ohledem na striktní požadavky FTV Prima jsme neměli jinou možnost než funkci posunu vpřed ve zpětném zhlédnutí na jejích kanálech zcela odebrat,“ vysvětluje Anna Lenerová, šéfka obsahu O2TV. Jinými slovy, rychlé přetáčení dopředu nebude v O2TV možné u žádného z kanálů TV Prima a v celém rozsahu vysílání.

V rámci nových smluv mezi FTV Prima a O2TV dochází také ke změně pořadí televizních stanic v elektronickém programovém průvodci. Na prémiových pozicích budou nově místo Primy kanály TV Nova. Přesněji, na pozicích 6–10 budou kanály Nova Cinema HD, Nova Fun HD, Nova Gold HD, Nova Action HD, Nova Lady HD a kanály Prima Cool HD, Prima MAX HD, Prima LOVE HD a Prima Krimi HD nově najdete na pozicích 26–29.

Bez dopředného rychloposuvu se budou muset obejít i zákazníci služby Vodafone TV. „Od 1. června 2022 FTV Prima znemožňuje možnost rychlého přetáčení vpřed ve funkci Zpětné zhlédnutí. Změna se týká všech programů skupiny Prima a povinnost platí pro všechny operátory v České republice. U set-top boxů a v aplikaci Vodafone TV tak nepůjde programy zrychleně přetáčet vpřed. Ostatní funkce jako zastavení pořadu, přetočení vzad nebo zhlédnutí pořadu z minulosti zůstávají,“ odpověděl nám vedoucí externí komunikace Vodafone Ondřej Luštinec.

„K datu spuštění si zákazníci za přeskakování reklam nebudou moci připlatit. Připravujeme však řešení, které by většině zákazníků mělo zhoršenou zkušenost ze sledování televize, vzniklou tímto novým nastavením, minimalizovat,“ uvedl k situaci před týdnem Zdeněk Spurný, manažer televizních služeb společnosti T-Mobile.

„S nedostatkem času a hlavně nejednoznačností a komplexností zadání se potýkáme po celou dobu přípravy. Narážíme na dílčí scénáře nebo i obecnější podmínky, které nejsou transparentně popsány a vysvětleny. K jejich upřesnění dochází v podstatě neustále i v poslední době. Věříme ale, že budeme schopni systém k 1.6. zprovoznit,“ doplňuje Spurný.

Kratší blok, případné přeskočení za poplatek

Trochu jiné řešení dostanou zákazníci služby Lepší.TV.

„Od června, pokud bude divák sledovat pořad zpětně (třeba nahrávku nebo zpětné zhlédnutí pořadu), tak nebude moci přetáčet reklamy. Reklamní blok ovšem bude kratší než u živého vysílání. Pokud bude chtít, aby neviděl žádné reklamy na stanicích Primy, tak si bude muset za tuto funkci připlatit 59 Kč na měsíc. Nemožnost přetáčet reklamy nás mrzí, ale museli jsme zákaz přetáčení reklam implementovat, jinak bychom nemohli stanice skupiny Prima vysílat,“ odpověděl nám Pavel Górecki, ředitel společnosti goNET, která Lepší.TV provozuje.

Komplexnější vyjádření nám pak dorazilo od šéfa televizní služby Telly.

„Od Primy jsme nedostali technické zadání v námi požadované kvalitě. Je totiž velice obtížné nastavit správné parametry, protože jsou závislé na využité platformě konkrétního diváka. Krok Primy chápeme jako protizákaznický, diváky nelze ke sledování reklamy přinutit,“ vysvětluje Vladimír Rusnák a pokračuje: „Zadání technického řešení od skupiny Prima se v průběhu posledních měsíců nespočetněkrát měnilo. Aktuální řešení, které připravujeme, označí na časové ose reklamní bloky a dává zákazníkovi určitou míru svobody při přehrávání obsahu. Doba konzumace reklamy se při něm omezí na 180 vteřin. Přidání speciálního příplatkového balíčku přeskakování reklam v současné době nezvažujeme. Za aktuálních podmínek nabízených Primou by pro koncového zákazníka znamenal významné zdražení koncových cen.“

Ještě ne úplně jasná je situace u služby Kuki.

„Požadavky na omezení přetáčení reklam ze strany FTV Prima jsme se snažili v maximální možné míře implementovat do Kuki tak, aby co nejméně snížily divácký zážitek ze sledování televize. Naše finální řešení je momentálně schvalováno skupinou FTV Prima. Pokud dojde ke schválení, od 1. 6. dojde na základě požadavků FTV Prima k omezení přetáčení reklam na jejich TV programech. Přeskočení reklam bude vždy podmíněno odsledováním určitého času reklamního bloku. Výjimkou bude 60 sekundová „ochranná doba“, která po spuštění pořadu v minulosti umožní svobodně si vybrat bod, kde chce zákazník pořad začít sledovat. Tato omezení stále vnímáme z pohledu našich zákazníků negativně. Bohužel kdybychom jej nerespektovali, byli bychom nuceni zcela vypnout nelineární služby na TV programech FTV Prima,“ odpověděl nám Lukáš Pazourek, marketingový ředitel společnosti Netbox, která službu Kuki provozuje.

Připlatili byste si, abyste nemuseli sledovat televizní reklamy?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 2. června 2022. Anketa je uzavřena.

Aktualizace 11:11 - doplněno vyjádření k T-Mobile TV
Aktualizace 11:50 - doplněno vyjádření k Lepší.TV
Aktualizace 13:49 - doplněna část vyjádření Sledovani.TV
Aktualizace 14:00 - doplněno vyjádření k Telly
Aktualizace 15:06 - doplněno vyjádření ke službě Kuki

  • Nejčtenější

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

Advertorial Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté...

Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru

Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

Váháte s upgradem na Windows 11? Tyto informace byste měli vědět

Nejnovější verzi operačního systému Windows 11 přijímají uživatelé po celém světě. Přestože nikdo není nucen na novou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za bouřky jděte dovnitř, před bleskem ochrání také les. Hlavně si nelehejte

Premium Letní bouřka umí rozehrát fascinující show. Blesky srší k zemi, rozsvěcují oblohu. Hlavně si dejte pozor, abyste byli...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme Disney+. Hromada obsahu potěší i náročné diváky

Velké množství titulů ve 4K a HDR, český dabing nebo titulky u většiny obsahu, aplikace pro spoustu různých zařízení a...

Polystyren a stahovací páska. Na výstavě nejlepší techniky umí překvapit

Prohlédněte si fotogalerii z výstavy Audio Video Show Praha 2022, která první červnový pátek a sobotu probíhá v...

O2TV přechází na Android, změna čeká statisíce diváků

Všechny „moderní“ set-top-boxy služby O2TV čeká v příštích dvou měsících přechod na operační systém Android TV....

Do Česka konečně dorazí nové videoslužby. Poradíme, jak na ně se starou TV

Premium Český divák s nabídkou služeb videa na přání dlouho paběrkoval, letos se to však zásadně změní. Příchod nových služeb...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...