Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona o rozhlasových a televizních poplatcích? Odpovídáme na četné dotazy čtenářů.

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění. | foto: koláž Technet.czProfimedia.cz

Překvapivě častá reakce u článků týkající se přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2, během kterého televizory některých diváků přestanou přijímat televizní vysílání, se týkala plateb koncesionářských poplatků za příjem televizního vysílání České televize. Pokud přestanu chytat kanály České televize, mohu přestat platit? 

Ačkoli jsme v redakci Technet.cz přesvědčeni o tom, že veřejnoprávní nezávislá média jsou pro demokratický stát životně důležitá a platit koncesionářské poplatky má smysl i v období, kdy televizní vysílání nesleduji, pokusíme se vnést do evidentně nepřehledné problematiky pořádek.

Podmínky a pravidla definuje zákon o rozhlasových a televizních poplatcích (348/2005 Sb. - plné znění i s pozdějšími úpravami v DOC zde), kde je pro naši potřebu podstatná část první, § 2 Předmět poplatků, odstavec 2:

„Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.“

Zákon stanovuje výjimky, kdy se na přijímač povinnost platit poplatky nevztahuje. Definuje je ve čtvrtém odstavci. Ten pro jeho rozsáhlost celý uvádět nebudeme. 

Píše se v něm, že poplatky se neplatí za přístroje určené výhradně pro technickou kontrolu vysílání, přístroje v muzejních sbírkách, přijímače využívané soudy, přijímače „zvláštních přenosových systémů“ a přijímače v koncových mobilních telekomunikačních zařízeních, například chytrých telefonech. Výjimky se tedy netýkají žádné formy v domácnosti používaných zařízení pro televizní příjem.

Co přijímáte nebo ne, není důležité

Nejprve odpověď pro ty, kteří chtějí přestat platit v momentně, kdy jejich televizor přestane přijímat programy České televize. „Povinnost platit televizní poplatek není navázána specificky na příjem vysílání programů České televize, ale jakéhokoliv televizního vysílání,“ odpověděla na dotaz redakce tisková mluvčí České televize Karolína Blinková.

Z hlediska povinnosti platit poplatky není důležité, že na televizoru například sledujete jen internetovou službu Netflix, nebo pouze koukáte na filmy z Blu-ray disků a anténu nemáte ani připojenou. 

„Pokud je zařízení technicky způsobilé přijímat televizní vysílání šířené pozemním, satelitním nebo kabelovým způsobem, podléhá platbě televizního poplatku. V tomto případě není rozhodující, zda je zařízení k příjmu televizního vysílání používáno nebo ne,“ vysvětluje Blinková.

Pokud je televizor vybaven více tunery (vedle DVB-T například kabelovým DVB-C nebo satelitním DVB-S), nebude po skončení DVB-T vysílání podstatné, že již žádné pozemní televizní vysílání nepřijme. Stále totiž bude schopen přijímat satelitní a kabelové vysílání. Že je nemáte v domácnosti dostupné, není rozhodující.

„Za kabelové vysílání se považuje i příjem televizního vysílání přes IPTV a nebo přes internet (OTT), je-li umožněna individuální volba televizních programů,“ rozšiřuje pojem kabelové vysílání tisková mluvčí ČT.

Nezpůsobilý televizor zřejmě neexistuje

Co však nastane v situaci, že má televizor jen a pouze DVB-T tuner, příjem jakéhokoli jiného vysílání technicky neumožňuje a vysílání ve standardu DVB-T bude ukončeno? 

Zde jsme svými otázkami trpělivost mluvčí České televize vyčerpali a na další dotazy nám již neodpověděla. Zde tak můžeme vycházet ze zatím nezmíněné součásti jedné z jejích dřívějších odpovědí: „Stejně tak televizory připojené na lokální sítě umožňují příjem vysílání v pásmu DVB-T.“

Lokální sítí umožňující příjem vysílání v pásmu DVB-T je s největší pravděpodobností myšlen rozvod společné antény STA s instalovaným transmodulátorem, který přijímané DVB-T2 vysílání převede a překóduje na klasické DVB-T a pošle jej po metalickém anténním rozvodu. Díky této možnosti bude každý dnes používaný televizor „způsobilý pro příjem“ i po skončení DVB-T vysílání. 

Takováto instalace je možná zejména u větších bytových domů, protože nepatří k nejlevnějším. Podobně se kdysi řešil v některých domech přechod z analogového na digitální vysílání, pokud se v domě sešel dostatek lidí neochotných vyměnit televizor nebo koupit set-top box.

Ve vztahu k poslední otázce, tedy „technické zůsobilosti“ televizoru, který si neporadí s žádným v tu chvíli používaným vysílacím standardem, nás zajímal i pohled právníka.

„Při současném znění zákona lze za „technicky způsobilý“ televizor považovat každý televizní přijímač, i pokud je reprodukce televizního vysílání schopen pouze s pomocí například set-top boxu. Zda tuto možnost majitel využije či nikoli, není z pohledu aktuální legislativy podstatné. V případě sporu by pojem technická způsobilost musel vyložit soud,“ vysvětlila redakci právnička Dagmar Hartmanová.

Z pohledu současné legislativy je tedy každý televizor schopný příjmu televizního vysílání a tedy i důvodem pro platbu koncesionářských poplatků. Změny v pozemním televizním vysílání na tom nic nemění.

Autor:
  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Slováci umějí. Vyzkoušeli jsme aktivní reprosoustavy z kaktusu a brambor

Otestovali jsme aktivní regálové reprosoustavy „8 eight“ s vestavěným streamerem od slovenské společnosti Truune Audio....

Vyzkoušeli jsme notebook s technologií, která zmizela před deseti lety

U televizorů skončilo „3D“ naprostým nezdarem, u notebooků se zdá dostává druhou šanci. Vyzkoušeli jsme první herní...

Nová prémiová sluchátka: Je lepší Apple, Bose, nebo Samsung?

Premium Otestovali jsme tři novinky zcela bezdrátových in-ear sluchátek pro náročnější až náročné posluchače. Doby, kdy...

Jak na to: muziku z vinylových desek přehrajete v telefonu i autě

Dostat muziku z vinylových desek do digitálních souborů je snadné a v našem videu se dozvíte, jak na to. Využili jsme k...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...