Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona o rozhlasových a televizních poplatcích? Odpovídáme na četné dotazy čtenářů.

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění. | foto: koláž Technet.czProfimedia.cz

Překvapivě častá reakce u článků týkající se přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2, během kterého televizory některých diváků přestanou přijímat televizní vysílání, se týkala plateb koncesionářských poplatků za příjem televizního vysílání České televize. Pokud přestanu chytat kanály České televize, mohu přestat platit? 

Ačkoli jsme v redakci Technet.cz přesvědčeni o tom, že veřejnoprávní nezávislá média jsou pro demokratický stát životně důležitá a platit koncesionářské poplatky má smysl i v období, kdy televizní vysílání nesleduji, pokusíme se vnést do evidentně nepřehledné problematiky pořádek.

Podmínky a pravidla definuje zákon o rozhlasových a televizních poplatcích (348/2005 Sb. - plné znění i s pozdějšími úpravami v DOC zde), kde je pro naši potřebu podstatná část první, § 2 Předmět poplatků, odstavec 2:

„Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.“

Zákon stanovuje výjimky, kdy se na přijímač povinnost platit poplatky nevztahuje. Definuje je ve čtvrtém odstavci. Ten pro jeho rozsáhlost celý uvádět nebudeme. 

Píše se v něm, že poplatky se neplatí za přístroje určené výhradně pro technickou kontrolu vysílání, přístroje v muzejních sbírkách, přijímače využívané soudy, přijímače „zvláštních přenosových systémů“ a přijímače v koncových mobilních telekomunikačních zařízeních, například chytrých telefonech. Výjimky se tedy netýkají žádné formy v domácnosti používaných zařízení pro televizní příjem.

Co přijímáte nebo ne, není důležité

Nejprve odpověď pro ty, kteří chtějí přestat platit v momentně, kdy jejich televizor přestane přijímat programy České televize. „Povinnost platit televizní poplatek není navázána specificky na příjem vysílání programů České televize, ale jakéhokoliv televizního vysílání,“ odpověděla na dotaz redakce tisková mluvčí České televize Karolína Blinková.

Z hlediska povinnosti platit poplatky není důležité, že na televizoru například sledujete jen internetovou službu Netflix, nebo pouze koukáte na filmy z Blu-ray disků a anténu nemáte ani připojenou. 

„Pokud je zařízení technicky způsobilé přijímat televizní vysílání šířené pozemním, satelitním nebo kabelovým způsobem, podléhá platbě televizního poplatku. V tomto případě není rozhodující, zda je zařízení k příjmu televizního vysílání používáno nebo ne,“ vysvětluje Blinková.

Pokud je televizor vybaven více tunery (vedle DVB-T například kabelovým DVB-C nebo satelitním DVB-S), nebude po skončení DVB-T vysílání podstatné, že již žádné pozemní televizní vysílání nepřijme. Stále totiž bude schopen přijímat satelitní a kabelové vysílání. Že je nemáte v domácnosti dostupné, není rozhodující.

„Za kabelové vysílání se považuje i příjem televizního vysílání přes IPTV a nebo přes internet (OTT), je-li umožněna individuální volba televizních programů,“ rozšiřuje pojem kabelové vysílání tisková mluvčí ČT.

Nezpůsobilý televizor zřejmě neexistuje

Co však nastane v situaci, že má televizor jen a pouze DVB-T tuner, příjem jakéhokoli jiného vysílání technicky neumožňuje a vysílání ve standardu DVB-T bude ukončeno? 

Zde jsme svými otázkami trpělivost mluvčí České televize vyčerpali a na další dotazy nám již neodpověděla. Zde tak můžeme vycházet ze zatím nezmíněné součásti jedné z jejích dřívějších odpovědí: „Stejně tak televizory připojené na lokální sítě umožňují příjem vysílání v pásmu DVB-T.“

Lokální sítí umožňující příjem vysílání v pásmu DVB-T je s největší pravděpodobností myšlen rozvod společné antény STA s instalovaným transmodulátorem, který přijímané DVB-T2 vysílání převede a překóduje na klasické DVB-T a pošle jej po metalickém anténním rozvodu. Díky této možnosti bude každý dnes používaný televizor „způsobilý pro příjem“ i po skončení DVB-T vysílání. 

Takováto instalace je možná zejména u větších bytových domů, protože nepatří k nejlevnějším. Podobně se kdysi řešil v některých domech přechod z analogového na digitální vysílání, pokud se v domě sešel dostatek lidí neochotných vyměnit televizor nebo koupit set-top box.

Ve vztahu k poslední otázce, tedy „technické zůsobilosti“ televizoru, který si neporadí s žádným v tu chvíli používaným vysílacím standardem, nás zajímal i pohled právníka.

„Při současném znění zákona lze za „technicky způsobilý“ televizor považovat každý televizní přijímač, i pokud je reprodukce televizního vysílání schopen pouze s pomocí například set-top boxu. Zda tuto možnost majitel využije či nikoli, není z pohledu aktuální legislativy podstatné. V případě sporu by pojem technická způsobilost musel vyložit soud,“ vysvětlila redakci právnička Dagmar Hartmanová.

Z pohledu současné legislativy je tedy každý televizor schopný příjmu televizního vysílání a tedy i důvodem pro platbu koncesionářských poplatků. Změny v pozemním televizním vysílání na tom nic nemění.

Autor:
  • Nejčtenější

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Jak Sovětský svaz napadl neutrální Finsko a co byl mainilský incident

Zimní válka proti Finsku byla jednou z dobyvačných válek vedených Moskvou. Cílem zimní války bylo připojit menší část finského území k Sovětskému svazu a na té větší ustanovit loutkovou Finskou...

5. prosince 2024

Nový způsob ukládání dat: do krychlového centimetru se vejde 1,85 TB

Čínští výzkumníci vypálili laserem informace do krystalické mřížky diamantu. Kromě vysoké hustoty by tento způsob skladování měl mít i další podstatnou výhodu. Vydrží miliony let.

6. prosince 2024

To je masakr! Vyzkoušeli jsme nejrychlejší externí disk na trhu

Premium

Díky ultrarychlému rozhraní Thunderbolt 5 mohou mít externí disky rychlosti, které donedávna patřily výhradně diskům interním. Otestovali jsme reálné rychlosti prvního TB5 disku na českém trhu a...

6. prosince 2024

Velký skok pro lidstvo až v roce 2027. NASA odložila návrat astronautů na Měsíc

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek oznámil, že s návratem svých astronautů na Měsíc počítá nejdříve v roce 2027. O další zhruba rok tak odložil plánované vyvrcholení svého...

5. prosince 2024  21:45

Do vesmíru vyrazil systém, který má tvořit zatmění Slunce. Podílejí se Češi

Mise Proba-3 je poměrně zajímavým počinem, který má vyzkoušet synchronizaci dvou družic na oběžné dráze, a přitom snímat sluneční koronu. Projekt Evropské vesmírné agentury (ESA) na němž se podílejí...

4. prosince 2024  7:08,  aktualizováno  5.12 11:34

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...