V žádných nových modelech televizorů Philips a Samsung pro rok 2016 již nenajde funkci 3D zobrazení. V nabídce Sony pak bude 3D jen v high-endových modelových řadách XD93 a XD94. Stereoskopické zobrazení zcela neopouští ani společnost LG, ale i ta ho nabídne jen u nejvyšších modelových řad. Z „velkých hráčů“ se tak ke změně neodhodlal jen Panasonic, zde zatím 3D zůstává ve zhruba stejném rozsahu modelových řad jako v loňském roce.
Prakticky všichni výrobci se shodují, proč od 3D upouštějí. Jedna odpověď za všechny: „Rozhodli jsme se tak z důvodu malé poptávky a velmi omezeného množství obsahu ve 3D,“ uvedl redakci Jiří Janeček ze společnosti Samsung. Domácí 3D netáhne a zákazníci ho nevyhledávají.
Otázkou zůstává, proč tak tomu doopravdy je.
1 Málo obsahu ve 3D
Jedno z možných a logicky znějících vysvětlení.
Prostorový obraz v podstatě nikdo nevysílá, výjimkou jsou dva kanály na kabelové televizi a několik kanálů satelitně šířených - zpravidla jde o testovací demokanály, případně kanál s lechtivou tematikou.
Vše o 3DJak 3D funguje? Jak se natáčí? a Jak zpracovává? Vše v našich reportážích: Fotbal ve 3D: když při natáčení udělají chybu, rozbolí vás hlava Přímé přenosy ve 3D umožní speciální přenosový vůz a triky s obrazem |
Z plánovaných 3D přenosů sportovních utkání se „standard“ rozhodně nestal a musíme říci, že bohužel. Právě ve sportu mělo prostorové zobrazení jasný přínos. Sami jsme se o tom přesvědčili například při reportáži o 3D snímání zápasů na kurtech Roland Garros.
V on-line videopůjčovnách spočítáte 3D tituly na prstech jedné ruky, při stahování filmů ze sdílecích serverů nabídka 3D také neohromí, navíc jsou na výběr zpravidla buď méně kvalitní „side-by-side“ (poloviční horizontální rozlišení, necitlivá nastavená komprese napáchá viditelnější škody), nebo „image“ 3D Blu-ray disků (často bez české jazykové podpory) o velikosti v řádu desítek gigabytů, na což je již potřeba spíše rychlejší připojení k internetu.
Nejpohodlnější možností jsou samozřejmě 3D Blu-ray disky, i na českém trhu je ve 3D nabízeno více než 230 titulů. Jejich počet roste, ale díky nezájmu diváků ne tak, jak by pro jejich zájem bylo nejspíše potřeba. Na druhou stranu, nabídka již zdaleka není tak beznadějná, jako tomu bývalo v dobách, kdy bylo 3D „buzzwordem“.
Přepočet 2D na 3D, kterým výrobci výhodnost nákupu 3D televizoru často podporovali, se sice postupem času vylepšil a v situacích, ve kterých je rozvrstvení hloubky ostrosti jasně dané, funguje slušně, kvalitě nativního 3D, kde rozvrstvení hloubky obrazu určuje člověk - „stereographer“, se ovšem zdaleka nepřibližuje.
2 Bez brýlí to nejde
Jedním z úskalí stereoskopického obrazu je nutnost obrazovku sledovat prostřednictvím 3D brýlí. V případně pasivního systému pouze polarizačními, tedy lehkými a zcela bezúdržbovými, v případě aktivního systému nepatrně rozměrnějšími, s vestavěnou baterií či akumulátorem.
Ohlédnutí:3D ze satelitu |
Více či méně zdařilé pokusy o 3D bez brýlí zde sice byly, ale i jedna z nejdotaženějších variant, model ZL2 od Toshiby, skončil v propadlišti technických dějin současně s odprodáním celé televizní divize společnosti Compal Electronics. V prosinci roku 2012 jsme „Glasses-free 3D“ exkluzivně otestovali.
Na veletrhu CES 2016 prezentovala „3D bez brýlí“ pod názvem Ultra-D společnost StreamTV Networks. Narozdíl od Toshiby nejde o aktivní systém s „trackingem“ hlav diváků, ale systém pasivní, u kterého se divák může bez ztráty 3D vjemu i částečně pohybovat. Novináři, kteří se tiskové konference zúčastnili, popisují vjem jako méně přesvědčivý než u systémů s brýlemi, ale i tak docela působivý. Je ale otázkou, koho to ještě zajímá.
3 Marketing předběhl technologie i realitu
Fatální ránu domácímu 3D obrazu však podle nás uštědřila marketingová oddělení výrobců televizorů. S nabídkou úžasného 3D do každého obýváku totiž přišla dříve, než byly připraveny související technologie a než byl připraven obsah, který by divák mohl sledovat.
První veřejnou 3D projekci na televizoru v České republice uspořádala redakce Technet.cz v rámci redakční expozice na výstavě High End Praha 2010. Tehdy jsme měli k 3D televizoru k dispozici jediný 3D titul, „Monsters vs. Aliens“. Bohužel, příval titulů, který měl uvedení 3D televizorů na trh doprovázet, se nekonal. Situace, že si majitel 3D televizoru mohl vybírat jen z několika jednotek 3D titulů, trvala příliš dlouho.
Ohlédnutí:3D ve hrách |
Dalším problémem v začátcích 3D byla i kvalita samotného zobrazení. Mnohé televizory s aktivním systémem (se stmívacími brýlemi) měly problémy s takzvaným „cross-talkem“, což byl efekt, kdy televizor nestihl zcela překreslit obraz pro levé a pravé oko a výsledkem toho byly nepříjemně zdvojené linie a hrany objektů s větší paralaxou. Druhým problémem aktivního systému bylo viditelné „blikání“ brýlí v situaci, kdy na ně svítilo světlo z boku, například z okna v místnosti.
Dlouhodobým problémem pasivního systému (s polarizačními brýlemi) bylo poloviční vertikální rozlišení (540 řádek pro každé oko, oproti 1080 řádkům u aktivního systému) a z toho pramenící horší kvalita obrazu. Obraz ale z principu věci netrpěl cross-talkem ani mihotáním světla v brýlích a tak byl v součtu pro mnoho lidí příjemnější než obraz aktivního systému s plným 1080p rozlišením.
Ohlédnutí:Jukebox na Blu-ray disky - to už dnes nepotkáte... |
Většinu výše zmíněných neduhů se dalším vývojem podařilo odstranit. Televizory mají rychlejší panely i vyšší stmívací frekvenci brýlí, takže je aktivní systém příjemný i na citlivější oči. Pasivní systém pracuje na 4K televizorech ve Full HD rozlišení, takže obraz již horší kvalitou netrpí. Některé televizory si dokonce troufly na souběžné zobrazení dvou různých obrazů, což využili nejen diváci, kteří se neshodli na televizním programu, ale třeba i hráči videoher.
Jenže to již nikoho nezajímá, pro většinového zákazníka je 3D něco, co nestojí za to. I když to už není pravda. Byl to jen příliš uspěchaný marketing. Kdyby na trh přišla „doladěná“ technologie a kdyby na ni byla připravena i distribuce filmových producentů, mohlo to s 3D dopadnout úplně jinak.
4K by jako 3D dopadnout nemělo
Stejně jako se před pěti lety nadšeně hovořilo o 3D, dnes je podobným „buzzwordem“ 4K (nebo také Ultra HD - UHD) rozlišení. Osud této technologie však bude s největší pravděpodobností mnohem světlejší. Z několika důvodů.
Trendy4K, OLED, HDR, Quantum Dot ... |
Zaprvé nabízí zřetelný nárůst v kvalitě, a to i při přehrávání kvalitního 1080p videa - upscaling (dopočet rozlišení) je sice výkonově velmi náročnou disciplínou, ale high-endové modely dnes tímto výkonem disponují. Výsledek samozřejmě neodpovídá reprodukci opravdového 4K rozlišení, ale zlepšení je více než patrné.
Zadruhé, nativního 4K obsahu je stále více a záleží na rozvoji distribučních kanálů. Ve 4K se totiž již delší dobu běžně natáčí filmy a seriály, do ultravysokého rozlišení lze skenovat i starší záznamy na kinofilmech.
Zatřetí, v době on-line distribuce obsahu není potřeba žádné specifické médium a přehrávač, 4K obsah tak v rámci aplikace pro chytré televizory nabízí Netflix, nebo například FilmBox - stačí mít dostatečně rychlé připojení k internetu. Zároveň formát 4K Blu-ray již byl standardizován a na veletrhu CES 2016 představen.
Pozvánka: Jaký je rozdíl mezi nativním 4K obrazem a obrazem upscalovaným do 4K z Full HD zdroje? Jak vypadá v přímém porovnání obraz na OLED a na LED LCD televizoru? Přijďte se podívat na naši expozici.
Kdy a kde?Expozice Technet.cz na výstavě Audio Video Show Praha 2016 KDY: - pátek 11. března od 10:00 do 20:00 - sobota 12. března od 10:00 do 18:00 KDE: - hotel Don Giovanni Praha - Vinohradská 157a, Praha 3 ZA KOLIK: - vstupné na výstavu je 150 Kč - vstupenkou bude pásek na ruce a je platný po oba dny, za předpokladu, že jej z ruky nesundáte - výtěžek ze vstupného je věnován UNICEF - více informací najdete na webu výstavy NA CO SE NAPŘÍKLAD TĚŠIT: |