Každou minutu lidé přidají deset hodin videa, říká šéf YouTube

  11:31aktualizováno  11:31
Chad Hurley skvěle splňuje definici člověka, o kterém se říká, že je "vysmátý". A to zdaleka nejen proto, že stránky youtube.com po necelých dvou letech existence od něj a kolegů koupil za 1,6 miliardy dolarů (tehdy v říjnu 2006 to znamenalo 36 miliard korun) vyhledávač Google.

Klipy z YouTube můžete mít i ve svém PC

Třicetiletý otec dvou dětí si jako zakladatel a nyní šéf nejnavštěvovanějšího webu s videoklipy na světě užívá i pohled na strmě rostoucí grafy: v listopadu na youtube přišlo skoro 75 milionů návštěvníků, kteří viděli na tři miliardy klipů.

Ve švýcarském Davosu, kam se minulý týden sjela podnikatelská elita světa, poskytl rozhovor MF DNES.

Chad Hurley - šéf YouTube
Chad Hurley - šéf YouTube

Během dvou let YouTube vyrostl v jeden z nejnavštěvovanějších webů na světě. Myslíte si, že ten růst je udržitelný? Není to jen móda, kouknout se na klipy, které vytvořil někdo na druhém konci světa?

Doufám, že ne. Část našeho úspěchu je způsobená tím, že jsme naslouchali uživatelům. Díváme se, jak lidé stránky používají a budeme přidávat další věci, které chtějí. Jsou věci, které chceme přidat už letos. Třeba aby mezi sebou mohli lépe komunikovat, sdílet videa. Ale, víte, jen čas ukáže, kam půjdeme. Náš růst je opravdu dobrý. Každý den si lidé prohlédnou stovky milionů videa, stovky tisíc nových klipů na naše stránky nahrají...

Stovky tisíc kusů denně?

Ano. Každou minutu přibude na stránkách deset hodin videa. To je ohromné množství, které lidé vytvoří. A stále to roste s tím, jak lidé mají k dispozici přístroje, které natáčení videa umožňují. A taky je to tím, jak se šíří programy, které umožňují editaci videa, aby se na něj dalo dívat a bylo zajímavé.

Má te představu o tom, jaký podíl z videa na YouTube je profesionálně vytvořený a kolik z toho je amatérský obsah?

Hlavně je chceme mít na stejném a rovném hřišti, aby měli stejnou příležitost je vystavit. A návštěvníci se potom rozhodují sami, na co se chtějí dívat. V tom je právě rozdíl mezi námi a předchozími pokusy dávat video na web. Oni se chovali jako klasické televize, dávali přednost vlastním výtvorům. My to děláme jinak - každý dostane šanci přitáhnout své diváky. Myslím, že kvalita se zlepšuje. Lidé, kteří to dělají na koleně doma, u nich to v řadě případů ani nepoznáte. Vypadá to dobře a nevíte, že to není z profesionálního studia. Ta hranice se dál rozostří s tím, jak se lidé budou učit používat moderní technologie.

Když jste říkal, že návštěvníci přidávají stovky tisíc videí denně, jak to zvládáte z hlediska hardware?

Děláme to opravdu pečlivě. Prostě přidáváme další a další stroje. Máme štěstí, že jsem vybudovali architekturu, která nám umožňuje další růst. Díky tomu nám mohli lidé od počátku věřit, že to je služba, která funguje. Stává se, že spadne web, který nevydrží návštěvnost kvůli videu z youtube, které je na něm vystavené. Ale to video na našem webu dál hraje. My jsme dnes schopni vykrývat i absolutní špičky v návštěvnosti, když se určitý klip stane extrémně populární.

Předpokládám, že servery máte nyní rozmístěné po celém světě...

Ano, je to tak. Upřímně, být součástí Google má v tomhle směru své velké výhody.

Museli jste měnit infrastrukturu potom, co vás koupil Google?

Kousky, v době spojování. Ale většinu jsme si mohli nechat a jedeme se stejnou architekturou ode dne jedna. Díky Google máme teď špičkové lidi i technologie, která nám umožňují pokrýt celý svět. To nám rozhodně pomohlo uspíšit náš růst.

V současnosti limitujete velikost souborů...

Myslíte délku videa?

Ano. Tuším, že to je deset minut?

Ano, děláme to, má to své důvody. Chceme omezit délku, aby nám lidi nenahrávali na web celé televizní šou. Většina lidí stejně chtěla a chce nahrávat jen krátké klipy z mobilů nebo kamer, maximálně pár minut dlouhé. A to je taky to, na co se lidi chtějí dívat a my soustředit. Krátké, zábavné klipy, které si pustí, když přijdou na web. A my jim dáváme prostor, protože si myslíme, že tím přitáhnou návštěvnost. V současné době se nechceme zabývat dlouhými filmy a ve vysokém rozlišení. S tím bychom nevytvořili velkou návštěvnost v co nejkratším čase. Postupně se to změní. Budeme povolovat větší rozlišení i délku. To se děje u našich partnerů, kteří mohou umisťovat na web delší kusy. Bude hodně záležet také na dostupnosti a rozšíření set-top-boxů, televizí s přístupem k internetu, aby to mělo smysl.

Pokračování rozhovoru naleznete zde.

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Do Evropy míří nová značka mobilů. Po krku půjde především Xiaomi

Realme 3 Pro

Na toto jméno si dávejme pozor. Realme není žádný třetiligový čínský výrobce mobilů. Patří pod křídla gigantu, který...

Další z rubriky

Cenově dostupný OLED televizor: má skvělý obraz a jen drobné mouchy

OLED televizor Panasonic TX-55FZ800E v redakčním testu

Společnost Panasonic je v televizorech pojem a modelová řada FZ800 příkladem, proč tomu tak je. Při současné ceně by si...

Lidé chtějí vertikální televizi, myslí si Samsung. Představil Sero

Televizor Sero lze otočit na výšku

Velká obrazovka na výšku byla dosud spíše doménou digitálních reklamních poutačů. Samsung si myslí, že je to vhodný...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Najdete na iDNES.cz