Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Kapesní MP3 videopřehrávač zvládne i zkopírovaná DVD (Emgeton iStation i2)

Poslech hudby, sledování filmů, čtení knih, kreslení, rádio, diktafon, prohlížení fotografií. To vše nabízí nový přehrávač z dílen Emgetonu. Přečtěte si detailní recenzi.

Přírůstek do rodiny Emgeton vychází ze svého staršího bratříčka (více zde). Avšak, iStation i2 doznal patřičných vylepšení a přibyly další funkce, které vídáme zejména u kapesních počítačů PDA (slovník, kalkulačka, apod.). Přehraje i VOB soubory z nakopírovaný DVD filmů. Tuto funkci u konkurenčních přehrávačů rozhodně nenajdete stejně jako dotykový displej ve stylu kapesních počítačů. Zcela nadstandardní je i anglický výkladový slovník s výslovností. 

Povinnou funkcí všech PMP jukeboxů se pomalu a jistě stává USB HOST (zvaný také USB OTG - On The Go). Pomocí speciálního USB kabelu lze k přehrávači připojit jakékoliv jiné USB zařízení podporující Mass storage a data z něj přehrát na pevný disk jukeboxu. iStation však zdaleka nevyužívá všechny možnosti této šikovné utilitky.

K přehrávači jde připojit i navigace GPS, příslušným modulem ani potřebným softwarem však dovozce tuzemský trh bohužel neobohatil (služba je dostupná pouze v Asii).

Přehrávač s plnou polní

iStation i2 s 30GB harddiskem k nám do redakce dorazil v poměrně objemné krabici čítající solidní porci příslušenství. Kromě samotného přehrávače v něm naleznete dobře hrající stereo sluchátka, IR dálkový ovladač včetně baterie, dále pak ovládací modul na kabelu, sluchátka pro připojení k dálkovému ovladači a ochranné pouzdro. Aby toho však nebylo málo, Emgeton přidal i praktickou utěrku na displej, šňůrku na ruku, napájecí zdroj, manuál, cd se softwarem a také menší nášup kabelů – S-video kabel, kompozitní video kabel, audio kabel, USB kabel a na závěr USB Host kabel. Docela kvalitní výbava, což?

Solidní design

Hned na první pohled zaujme přehrávač svým výtečným zpracováním. Přední straně vévodí 3,5palcový LCD displej. Ten je kvalitní, ale vývoj jde neustále kupředu a rozlišení 320 x 240 obr. bodů již dnes spatří k minimálnímu standardu. Napravo od displeje je umístěn reproduktor, ovládací joystick, dvojice tlačítek, senzor pro dálkový ovladač a mikrofon. Horní stranu pak zaujímá kombinované tlačítko On/Off a HOLD. Na levém boku je ovládání hlasitosti a konektor pro napájení a USB/USB Host.

Pravý bok je osazen výstupem na sluchátka a konektory pro propojení s televizí (TV out) a například videorekordérem (S video). Zadní strana skrývá vyměnitelný akumulátor, očko pro šňůrku na krk a otvor pro podpěrku, kterou tvoří přiložený stylus. V dolní části naleznete ovládací tužku (stylus). Celý přehrávač je vyroben z kovu a plastu a je proveden v černé barvě.

  

Kino v kapse

Podpora videa není u PMP přehrávačů žádnou novinkou, iStation i2 však zvládne i přehrávání filmů ve formátu VOB, s čímž se u konkurence příliš nesetkáte. Film stačí pomocí příslušného programu (např. DVD shrink - více zde...) nakopírovat na disk a VOB soubory přehrát do iStation. Přehrávač si samozřejmě poradí s formáty DivX (verze 3-5), Xvid a MPEG1, MPEG2 a MPEG4 . Zvuk vestavěného reproduktoru je dostatečně zřetelný i pro sledování z větší vzdálenosti. O nějaké výjimečné kvalitě však nemůže být ani řeč.

Ostatní formáty je nutné překonvertovat pomocí programu Orange, který naleznete na přiloženém CD. Potěšujícím faktem je i to, že iStation zobrazuje i titulky ve formátu SRT a SMI. Vlastně jak se to vezme. Je sice pěkné, že titulky podporuje, ale česká diakritika dělá přehrávači potíže. Leckdy se stane, že se určité slovo nezobrazí celé. 

iStation si pamatuje poslední pozici v rozkoukaném filmu a vždy vám nabídne zda se chcete k filmu vrátit od tohoto místa, nebo začít od začátku. Samozřejmě je možné i vkládat záložky.

  

Kvalita obrazu je velmi dobrá, navíc lze během přehrávání měnit kontrast a jas. Měnit lze poměr stran – 4:3, originální poměr, fullscreen, widescreen. Díky přiloženým kabelům není problém připojit přehrávač k televizi a pomocí dálkového ovladače sledovat filmy pohodlně z gauče. Podporován je i prostorový zvuk Dolby 5.1.

Přívětivé ovládání

Dotykový displej společně se stylusem slibuje jednoduché ovládání. Po nastartování přehrávače, které trvá cca 20 vteřin, vás uvítá kvalitně graficky vytvořené menu, ve kterém se opravdu neztratíte. Připraveny jsou složky Video Player, Audio Player, Photo Album, Dictionary, Game, File Manager, E-book, FM Radio, Painter, Voice Recording, Calculator a Settings.

   

File Manager je vyveden podobně jako průzkumník u Windows. Díky němu můžete přenášet soubory a mazat soubory jak se vám zlíbí. Vše s naprostou lehkostí. Bohužel, přehrávač sám o sobě má značně zpomalené reakce, které pocítíte při každé manipulaci s ním. Námi testovaný vzorek měl nainstalován firmaware v. 1.17.  Lenost by měla řešit nové verze.

Co všechno iStation umí?

Samozřejmě přehrávat hudbu. Při výběru skladeb se ihned utvoří playlist, který si můžete dle potřeby uložit. Při přehrávání vidíte na obrazovce jméno souboru a informace z ID3 tagu. Vše je příjemně graficky provedeno a trošku to připomíná populární WinAmp.

Při poslechu lze nastavit opakování skladby, náhodný výběr, zobrazování textu skladby atd. Výsledný zvuk můžete regulovat pomocí efektů SRS, WOW, TruBass, Focus a nechybí ani uživatelsky nastavitelný ekvalizér, včetně pěti přednastavených křivek: Normal, Rock, Jazz, Pop a Classic.

Co se týče zobrazování textu při přehrávání písně, tak vězte, že pro ulehčení práce je dobré mít internetové připojení. Pomocí programu iStation LDB Manager pak totiž můžete vyhledávat příslušné písňové texty. Pokud žádné nenaleznete, nezoufejte. Texty si samozřejmě můžete dopsat sami. Pokud je správně sesynchronizujete s písničkou, červená barva označí právě hrající část.

 

Jako drobnou a příjemnou hloupůstku lze brát dvojici her a nástroj pro malování ne nepodobný tomu z Windows.

Nechybí ani rádio s 16 předvolbami. Ladit lze buď automaticky nebo ručně. Bohužel chybí možnost pojmenování vyhledaných rádií. 

Nahrávání rozhlasového vysílání je poměrně kvalitní, avšak závisí především na čistotě příjmu, který je spíše průměrný. Trochu horší je to se záznamem přes integrovaný mikrofon. Zvuk jemně šumí a není nijak zvlášť čistý. Zklamala nás absence linkového výstupu.

 

USB Host je trošku pozadu

USB Host iStationu nenabízí zdaleka takový komfort, jako jsme zvyklí například u přehrávačů iAudio X5, nebo iriver H300. Po připojení kabelu s jiným USB zařízením se objeví obrazovka s s tlačítkem Start transfer. Pokud je připojená mašinka přehrávačem rozeznána, pak se po stisknutí gombíku zahájí stahování celého jejího obsahu na disk iStationu.

Nemůžete nijak ovlivnit co a kam se bude kopírovat. Systém automaticky vytvoří nový adresář a do něj zkopíruje vše. V tomto ohledu iStation za konkurencí jasně zaostává. iAudio i iRiver umožňují kopírování vybraných adresářů i souborů oběma směry a pracují podobně jako starý dobrý známý Norton Comander.

Výkladový slovník i s výslovností

Není nad kvalitní fotoalbum. Prohlížení fotografií je příjemné, přístroj zvládá formáty JPG, BMP a PNG. V souborovém manažeru se zobrazují náhledy a lze spustit i slideshow. Nechybí možnost rotace obrázků a jejich zvětšování (2x a 4x). Výrobku nedělají problém ani fotky s velkým rozlišením. Nelze však zároveň poslouchat hudbu a prohlížet fotografie. 

 

Pokud si uložíte v PC textový dokument v TXT, není problém ho nahrát do iStationu a následně přečíst na jeho displeji. Lze měnit velikost fontu, barvu textu i pozadí. česká diakritiak není podporována. 

Příjemný je i výkladový anglický slovník. Ten obsahuje okolo 200 tisíc výrazů s vysvětlením významu. Hledání se vykonává pomocí grafické klávesnice a každé nalezené slovíčko vám přečte ženský hlas s příslušným akcentem.

Proč ho koupit?
Výtečný displej, přehršel funkcí, možnost připojení k TV, bezdrátový dálkový ovladač, dotykové ovládání, 30 GB HDD disk za dobrou cenu
Proč ho nekoupit?
Pomalejší reakce, problémy s českou diakritikou, horší záznam diktafonu
Kdy?
Již v prodeji
Za kolik?
14 990 Kč za 30 GB

Výdrž baterií a propojení s PC 

Naše recenze je skoro u konce a tak nezbývá nic jiného, než zmínit poslední důležité informace. Připojení k PC probíhá přes USB 2.0 kabel, který umožňuje vysokou přenosovou rychlost. Po zapojení se iStation nahlásí jako nový disk, takže není třeba nějakého specifického programu, jako to mu je například u výrobků Sony (SonicStage, Connect) či iPodů (iTunes).

S výdrží baterie je na tom iStation i2 takto. Při přehrávání videa počítejte maximálně s pěti hodinami, pokud budete poslouchat hudbu, nebude to déle než devět maximálně deset  hodin.

Po připojení napájecího adaptéru trvá asi 4 hodiny, než se přístroj nabije a je opět připraven k produkci.

Koupit či nekoupit

Emgeton iStation i2 je kvalitní přehrávač s několika dětskými nemocemi. Z nichž ta nejtěžší je zpomalená reakce. Naopak pochválit musíme kvalitní zobrazování videa (včetně VOB souborů) a fotografií, dílenské zpracování a nadstandardní přidané funkce, zejména pak anglický výkladový slovník.

Autor:
  • Nejčtenější

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Hledá se náhrada za gripeny. Zkusili jsme udělat tendr „nanečisto“

Páteří českého vojenského letectva je v současné době čtrnáct kusů bojového letounu Saab JAS-39 Gripen, pronajatých od...

Weby vás tajně sledují prostřednictvím otisku zařízení

Na světě je téměř 1,9 miliardy internetových stránek. Mnohdy slouží k pokoutným účelům a dost často z nich obchodníci...

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Kde sledovat olympiádu? Víme, kde bude nejlepší obraz a nejvíc přenosů

Letní olympijské hry začnou za pár dní, takže máte poslední příležitost se nachystat na jejich sledování. Zjistili...

Více stanic a žádný šum. Test čtrnácti přijímačů digitálního rádia

Premium Otestovali jsme čtrnáct přijímačů digitálního rozhlasového vysílání ve standardu DAB+, přičemž jsme výběr pojali jako...

Obří rozlišení nemusí znamenat skvělý obraz. Test nepovedené 8K TV

Společnost LG má v nabídce špičkové televizory, ale jak nám ukázal model 65NANO963PA, i mistr tesař se někdy utne....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...