Kapesní Fuji co málo šumí

aktualizováno 
Digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10 patří mezi ty přístroje, které lze sice brát všude s sebou, ale nepatří k těm ultralehkým. Přístroj nás v některých případech příjemně překvapil, některé věci se nám však nelíbily.

Design modelu Fujifilm FinePix F10 není nijak výjimečný, natož atraktivní (prostě jde o jednoduchou klasickou stříbrnou cihličku), což symbolizuje například otočný prstenec okolo spouště, který by mohl být vytvarován trochu více „profesionálně“.

Dominantní je pochopitelně 2,5 palcová barevná TFT LCD obrazovka na zadní straně, která má ovšem velmi nízké rozlišení (115 tisíc pixelů) - přesto zobrazovala překvapivě ostře a jasně a to i na přímém sluníčku. Při fotografování se ovšem budete muset obejít bez optického hledáčku, který se výrobci již na stříbrné tělo modelu nikam nevešel.

digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10

Vlastnosti

Model má ve svém kovovém těle Super CCD HR snímač, který obsahuje efektivně využitelných 6,3 milionů obrazových buněk. Tento snímač má obrovský rozsah citlivosti od 80 až do 1600 ISO (a to i v maximálním šestimegapixelovém rozlišení). Snímky ve formátu JPEG se ukládají na paměťové karty typu xD-Picture Card (v balení najdete pouze 16 MB kartu).

digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10

Co se týká optické části, tak objektiv Fujinon, který poskytuje maximálně trojnásobný optický zoom, má rozsah ohniskových vzdáleností od 8 do 24 milimetrů (v přepočtu na kinofilm od 36 do 108 mm) při průměrné světelnosti od F2,8 do F5,0.

digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10

Běžně autofocus (využít můžete i režim kontinuálního zaostřování) ostří ze 60 centimetrů, relativně slabý je Makro režim: zaostříte si například na divy ze světa hmyzu až ze 7,5 centimetrů. Optika zaostřuje relativně rychle, a to i v horších světelných podmínkách díky přisvětlovacímu paprsku.

digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10 - menu

Novinka je expoziční automat (model nenabízí bohužel ani režimy s prioritami clony nebo času), ale nabízí několik pokročilejších funkcí, jakou je například možnost manuálního nastavení teploty bílé. Větší možnosti při fotografování také umožňuje dlouhý čas závěrky v režimu Noční scéna, kdy lze exponovat až 15 sekund.

digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10 - menu

Model disponuje také několika scénickými režimy (například Portrét nebo Sport). Měření expozice probíhá v 64 zónách, průměrově, anebo bodově. Expozici můžete také kompenzovat v obvyklém rozsahu +- 2 EV, a to po třetinách. Rozsah závěrky se pohybuje ve standardním režimu od 1/2000 do tří sekund.

digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10 - menu

Můžete také natočit ozvučený videozáznam: v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů rychlostí až 30 snímků za sekundu. Délka záznamu je omezena pouze kapacitou paměťové karty. Podrobnáí specifikace zde.

Kvalita snímků

digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10 - snímek
Odkaz je na originální snímek (1,45 MB)

Doslova mile „šokováni“ jsme byli kvalitou snímků, co se týká (ne)přítomnosti šumu. I při snímání při hodnotě 800 ISO jsou snímky pouze minimálně zasaženy šumem.

digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10 - snímek
Odkaz je na originální snímek (1,54 MB)

digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10 - snímek
Odkaz je na originální snímek (1,54 MB)

digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10 - snímek
Odkaz je na originální snímek (1,44 MB)

Pokud bychom hodnotili optickou soustavu, tak relativně výrazná byla soudkovitost při nejkratším ohnisku, při velkém zvětšení lze pozorovat i mírná vinětace.

digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10 - snímek
Odkaz je na originální snímek (1,45 MB)

digitální fotoaparát Fujifilm FinePix F10 - snímek

Zde je originální snímek (1,37 MB)

Bohužel jsme také nemohli přehlédnout chromatickou aberaci na ostrých kontrastních přechodech.

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
2,2 s

3,8 s

3,5 fps

1,5 s

Model je na kapesní kompakt rychlý, protože první expozici po zapnutí stihnete za 1,5 sekundy, druhý snímek za necelé tři sekundy (2,8 s) a z nejkratšího do nejdelšího ohniska přesunete čočky objektivu za 1,3 sekundy.

Při sekvenci jsme nasnímali v maximálním rozlišení tři snímky za sebou rychlostí téměř dva snímky za sekundu. K dispozici je i režim, kdy držíte spoušť a po uvolnění se uloží poslední tři snímky. Nepřehlédněte ani intervalové snímání (série až 40 snímků v řadě).

Z
Proč ho koupit?
nezašuměné snímky do hodnoty ISO 800, sekvenční režimy
Proč ho nekoupit?
absence optického hledáčku, soudkovitost při širokoúhlém snímání
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
12 400 Kč s DPH
ávěr

S FinePixem F10 může i málo zkušený fotograf díky celé řadě kreativních programů relativně přesně trefit expozici. Přesto i tento automat nabízí některé vyspělejší funkce jako manuální nastavení teploty bílé. Na kompakt naprosto výjimečný je ovšem hlavně rozsah citlivosti snímače, kdy maximální hodnota 1600 ISO je dostupná i v maximálním rozlišení, přitom nízká hladina šumu připomíná spíš produkci digitální zrcadlovky než malého kompaktního automatu.

Autor:
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Další z rubriky

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Najdete na iDNES.cz