iTunes poráží P2P sítě

aktualizováno 
V 23. týdnu roku 2005 nám mr. Brouček přinesl do redakce zprávy o tom, že portál iTunes pro legální stahování hudby, začíná šlapat na paty některým peer2peer sítím, přinesl nám informace o novém robotovi na sekání zahrady, Bluetooth MP3 přehrávači či úžasném univerzálním dálkovém ovladači Philips.

iTunes populárnější něž některé P2P

Podle studie americké společnosti NPD Group se začíná legální stahování hudby stále více prosazovat v obrovské konkurenci P2P sítí. Z výsledků sledování vyplývá, že je v současnosti v Americe iTunes populárnější než kupříkladu Kazaa a dotahuje se na LimeWire. Společnost ve své zprávě také uvádí, že v březnu byla nejpoužívanější sítí WinMX, na které data sdílelo až 2,1 miliónu uživatelů. Když se potom do materiálů podíváme podrobněji, zjistíme například nijak překvapující fakt, že se k nelegálnímu stahování uchylují především teenageři, zatímco uživatelé starší 30-ti let začínají přecházet na druhou stranu řeky. Ze všech Američanů připojených k internetu využila legální cesty ke stažení hudby celá 4 procenta z nich. Podle odborníků není zvýšení popularity iTunes žádným velkým překvapením, neboť Apple do propagace systému vložil nemalé prostředky. Obyčejné P2P samozřejmě nemohou uživatele lákat masovou reklamní kampaní za milióny dolarů. Většina nepříliš zkušených počítačových uživatelů proto volí jedinou cestu, kterou zná – iTunes. Naopak ti zasvěcení downloadují přes P2P.

Pan Brouček studii komentoval: „Tak by mě zajímalo, kolik lidiček v naší krásné vlasti používá iTunes nebo jiný legální systém pro stahování hudby. Vsadím se, že bychom hledali velmi velmi veeeeeeelmi veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi dlouuuuhooooooo...“

Barevné taiwanské MP3

V Evropě i Americe nepříliš známá společnost PQI představila nové MP3/video přehrávače. Ty se s největší pravděpodobností do našich končin vůbec nedostanou a tak berte tuto zprávu spíše jako inspiraci pro koupi suvenýrů při cestě do východní Asie. Prvním představeným přehrávačem byl model mTrix s 2“ TFT displejem (320x240) se slotem pro SD, MMC a I-Stick. Interní paměť přístroje je 32, 64 nebo 128 MB. Podporovanými formáty jsou AVI v případě videa(oficiální zpráva nezmiňuje kodeky) a MP3, WMA, WAV v případě hudby. Obrázky lze zobrazovat bohužel jen v JPEGu. Interní dobíjecí baterie vydrží při přehrávání videa 2 hodiny a audia 3. Nutno podotknout, že nás tento produkt příliš nezaujal. Zato druhá hračička označená jako P600 stojí určitě za hřích. Nabízí 4“ širokoúhlý displej (480x272), podporu několika video formátů včetně populárního XviDu a 20, případně 30 GB velký harddisk. Při poslechu hudby se nemusíte také bát, MP3, AAC, OGG, WAV a AC3 (u filmů) nebudou dělat nejmenší potíže. Zdaleka nejvíce ale zaujme P600 podporou velkého množství formátů obrázků, prohlížet si můžete JPEG, GIF, BMP a dokonce i RAW (CRW, NEF, ORF, RAF a MRW). Přehrávač je možné připojit i k televizi a dokonce vyvést pomocí SPDIF out multikanálový zvuk do externího dekodéru. Nechybí ani vestavěný reproduktor a dálkové ovládání. Ceny výrobků nebyly v době psaní článku ještě známy.

Pan Brouček ke zprávě dodává: „Pravda, ten první přístroj je naprosto k ničemu, protože v něm baterka moc dlouho nevydrží, interní paměť 128 MB (kde to jsme? V roce 2001?) je k ničemu a kupovat paměťovou kartu jsou další náklady. Naopak ta druhá věcička, to je jiný kafíčko. Jen nechápu politiku některých asijských výrobců, kteří odmítají vstoupit na evropský trh. A ještě jedna věc, PQI připravuje i další produkt zvaný P500 s 3,2 MP kamerou a 5 GB diskem.“ Více informací naleznete zde.

MP3 přehrávač s Bluetooth

Prakticky každý výrobce MP3 přehrávačů má dnes ve své nabídce takzvané micro-jukeboxy, které díky poměrně velké paměti a malým rozměrům zatápějí klasickým flashům. Společnost NHJ se rozhodla, že udělá přehrávač menší, než nabízí většina konkurence, ale současně ho ještě vybaví technologií Bluetooth, aby uživatele zbavila zbytečných drátů ke sluchátkům. Přístroj v retro designu zavánějícím konkrétně 80. léty skrývá ve svém nitru 5 GB disk, na který se vejde dostatek muziky na cesty po tuzemsku i zahraničí. Podporovanými formáty jsou MP3, WMA a WAV. Cena, ani termín uvedení na trh nejsou známy. Počítejte ovšem s tím, že u nás se tato věcička neobjeví, tudíž nezbývá než vyrazit do Ameriky či objednávat přes internet.

Pan Brouček radí výrobců: „Konečně někdo z vás vrazil Bluetooth i do MP3 přehrávače, to to trvalo. Prakticky mi vůbec nedochází, z jakého důvodu nemá kupříkladu takový inovátor iRiver dávno ve své nabídce něco takového. Žijeme v 21. století a stále válčíme s kabely!“ Jukněte na stránky výrobce.

Známého Pražana a „ctnostného vlastence“ pana Matěje Broučka snad není třeba představovat. Čtenáři se s ním už desetiletí vydávají na cesty do 15. století, kde se pan Brouček hrdinně vrhá do husitských válek a jako správný „moderní“ Čech nezapomíná myslet na svou kapsu. Stejně tak vzlétá pan Brouček na Měsíc, kam žabař Armstrong otiskl podrážku své kosmoboty dávno po tom, co náš milovaný hrdina provedl zevrubnou analýzu Měsíčňanů i jejich úchvatné země.

A nyní čeká našeho „Největšího Čecha“ další výlet, neboť přijal angažmá iDNES a stává se speciálním zpravodajem Technetu. Jeho smlouva s panem Svatoplukem Čechem nedávno vypršela a on jí resolutně odmítl prodloužit, jelikož dost už bylo nebezpečných cest do historie a neznámých krajin. Pan Brouček jako správný požitkář ví, co znamená kariéra novináře – dlouhé vyspávání, kupa tiskových konferencí s delikátními jídly doplněnými a velmi slušné platové ohodnocení. Co více si může pravý český človíček přát?

Konec řečí, právě nám přišla urgentní zpráva, že pan Brouček vypil na Vikárce čtrnáctou desítku a je připraven na cestu do budoucnosti, kde se hodlá poprat se všemi těmi úchvatnými digitálními hračičkami, které se zrodily v 23. týdnu úchvatného roku 2005.

MP3 telefon LG stahuje hudbu rychle

Tuto středu představila společnost LG nový ultra lehký telefon LG-KP4400 schopný přehrávat hudbu. Přístroj je navržen, aby ho mohli uživatelé nosit na krku jako přívěšek. Díky vcelku velké interní paměti 256 MB je možné v MP3 nahrávat na telefon zhruba 4 až 5 alb. Podporovány jsou ovšem i další kodeky s lepším poměrem komprese/kvalita. Jsou jimi WMA, AAC a OGG. Díky velmi rychlému paměťovému chipu by se měla hudba nahrávat do telefonu bleskurychle. Přístroj je také vybaven ekvalizérem a stereofonními reproduktory. Z dalších vlastností nás zaujali 1,3“ displej schopný zobrazit až 262.144 barev, 1,3 MP CMOS a 64bitové MP3 polyfonní vyzvánění. Cena telefonu by se měla pohybovat kolem 400 dolarů.

Pana Broučka model zaujal, ale: „Já to nechápu, 400 dolarů to stojí a paměť to má tak malou. Vždyť by se měli výrobci mobilů snažit svými produkty pořádně konkurovat klasickým MP3 playerům. LG už je sice na hranici, ale aby rozpoutalo nějakou pořádnou revoluci, chtělo by to aspoň 512, lépe 1024 MB prostoru pro nahrávání dat.“ Další info na ww.lge.com.

Dálkový ovladač od Philipsu umí všechno

Také už vás nebaví se doma dívat na pět či více dálkových ovladačů k různým komponentám vašeho domácího kina? Pořiďte si Philips RC9800i, který dokáže dávat příkazy produktům více jak 600 značek. U toho ale samozřejmě toto udělátko s barevným displejem nekončí. Přístroj, který se stal na CES 2005 velkým hitem, disponuje dále Wi-Fi (802.11b), UPnP protokolem a integrovanou baterií zajišťující celodenní provoz. Díky funkci bezdrátového připojení, si můžete prohlížet obrázky a pouštět komprimované video z počítače přímo na displeji. Streamovat lze samozřejmě i hudbu. Zajímavá je i cena, která byla stanovena na 499 dolarů. Vzhledem k funkcím to není nijak přehnané. Před pár lety přišel Philips s ovladačem zvaným Pronto, který tehdy nabízel úžasné funkce, ale při ceně 1000 dolarů se stal pro většinu spotřebitelů nedostupným. Philips věří, že RC9800i si za oněch 499 babek pořídí mnohem větší množství zájemců.

Slovo pana Broučka: „Je hezké čísti specifikace této úchvatné novinky, ale všichni to známe. Přineseme si domů úžasnou novou věcičku a prakticky nikdy nic nefunguje jak má. Pokud tedy zvládne spojit ovladač s počítačem i žena v domácnosti, která se ke computeru přiblíží jednou za pár dní, klobouk dolů, pane Philips, protože bychom konečně viděli, že ta vaše úžasná nová filosofie ve stylu „technika má být stejně jednoduchá jako krabice, ve které ji přineseme“, není tvořena jen planými řečmi.“ Nezapomeňte se podívat na oficiální stránky výrobce www.homecontrol.philips.com.

Nové disky, nové kapacity

V tomto týdnu představilo několik výrobců nové 2,5palcové harddisky. Toshiba se pochlubila svým HDD s kapacitou rovných 100 GB. Fujitsu zase předvedlo 2,5palcové SAS (Serial Attached SCSI), které se budou točit rychlostí 10 tisíc ot./min. Verze s 15 tisíci otáčkami by měly dorazit na trh na konci roku 2006, případně na začátku roku 2007. Poté si vzala slovo opět Toshiba, která se rozhodla disky ještě zmenšit a ukázala světu funkční prototyp 4 GB HDD o velikosti 0,85 palce. Model s 2 GB už je na trhu a nově představený by se měl objevit ke konci tohoto roku. Zajímavé určitě je, že právě 4 GB verze se bude skrývat uvnitř velmi očekávaného telefonu N91 společnosti Nokia. K jednotlivým výrobkům jsou informace na následujících stránkách: www.toshiba.com, www.fujitsu.com, www.nokia.com.

Robot vám poseká trávník. Sci-fi? Nikoliv.

Je možné, že si některý ze čtenářů vzpomene na revoluční vysavač Lux, který sám uklízel podlahy v celém bytě. V současnosti je dokonce v jistém teleshoppingu nabízena jeho podezřele levná alternativa. Nás ale nyní nezajímají vysavače, nýbrž novinka úplně jiná. Společnost Ambrogio totiž uvádí na trhu robůtka, který vám sám poseká trávník na vaší milované zahrádce. Přístroj je dokonce natolik sofistikovanou věcičkou, že má senzory, jež poznají výšku trávníku a podle toho zahájí sekání. Ve chvíli, kdy mu dochází baterie, se sám vrátí do nabíječky, ze které se po doplnění zásob energie opět vydá zkracovat zelený koberec. Bez jakýchkoliv problémů dokáže sekat i v kopci s 27° sklonem. Pokud ale přeci jen dojde k nehodě a robot skončí na svých zádech, zastaví automaticky veškerou činnost, aby někoho nezranil otáčejícím se nožem. Ještě je třeba dodat, že v amerických obchodech byste ho měli hledat pod příznačným názvem Evolution. Cena není rozhodně nejnižší, v přepočtu 55 tisíc korun.

Odborný komentář Matěje Broučka: „Ach Bože, už opravdu nevím, kam tato civilizace spěje, ale pokud to půjde takhle dál, budeme za chvíli už jenom sedět u televize, pojídat mastné brambůrky a popíjet třicet kostek cukru v podobě coly. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby za nějaký ten rok někdo představil robota, který za vás odjede na výlet, nafotí a natočí krajinu, kde jste „byli“ a nauploaduje vám do paměti vzpomínky na krásně strávený den s rodinnou Hotový Matrix.“ Více informací si můžete přečíst zde.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Už i za pár stokorun pořídíte skvělá sluchátka. Otestovali jsme 20 modelů

Otestovali jsme hromadu sluchátek, špatná mezi nimi díky předvýběru nenajdete.

Za pár stovek i několik tisíc. Překvapivě dobře hrající sluchátka lze pořídit již za několik stokorun a snadno se mohou...

Najdete na iDNES.cz