iPod zdarma a vnitřnosti MP3 přehrávače

aktualizováno 
V 24. týdnu roku 2005 nás v redakci pan Brouček informoval o tom, že v USA dávají studentům iPod zdarma, zahrál si s námi na starých konzolích od Nintenda s bezdrátovými ovladači a ukázal nám, jak bude vypadat nový multimediální přehrávač na cesty od Creativu.

iPod zdarma a ještě peníze k němu

Amerika dnes sice nepatří mezi nejpopulárnější země, ale každý musí uznat, že je ta velká „zlá“ demokracie přeci jen zemí neomezených možností. Snad nic jiného než frázi: „Tak tohle je možné opravdu jen v Americe.“, nelze na následující řádky použít. Ve dvou amerických školách totiž nabízejí studentům zdarma nový iPod, pokud projdou úspěšně letním kurzem, který je má připravit na skutečný život v dnešním světě. Kromě toho jsou navíc studenti ještě placeni za to, že na kurz vůbec chodí. Proti akci se ozvala celá řada hlasů, protože jsou podle nich studenti placeni za to, aby dělali něco sami pro sebe. Podle některých kazí rozdávání iPodů dokonce mladé lidi úplně, učí je, že jakmile udělají nějakou povinnost, nebo dobrou věc, dostanou za to hned odměnu.

Pan Brouček je vývojem amerického školství zdrcen: „Anbilívlbl! To už si ze mě ti Yankees dělají fakt srandu. Jak můžou takhle ničit ty nebohé školáky? Dokáže si někdo z vás představit, že by na některé naší škole dávali k úspěšně složeným zkouškám třeba nový digitálek či DVD přehrávač? Hm...vlastně docela příjemná představa, nemáte náhodou adresy...ehm... těch hrozných a zvrácených škol? Já jen, že bych tam došel pokárat vedení a zkusmo se přihlásil, abych celý systém otestoval...dvě přihlášky mi asi nevezmou, co?“ Více info na BBC.

Známého Pražana a „ctnostného vlastence“ pana Matěje Broučka snad není třeba představovat. Čtenáři se s ním už desetiletí vydávají na cesty do 15. století, kde se pan Brouček hrdinně vrhá do husitských válek a jako správný „moderní“ Čech nezapomíná myslet na svou kapsu. Stejně tak vzlétá pan Brouček na Měsíc, kam žabař Armstrong otiskl podrážku své kosmoboty dávno po tom, co náš milovaný hrdina provedl zevrubnou analýzu Měsíčňanů i jejich úchvatné země.

A nyní čeká našeho „Největšího Čecha“ další výlet, neboť přijal angažmá iDNES a stává se speciálním zpravodajem Technetu. Jeho smlouva s panem Svatoplukem Čechem nedávno vypršela a on jí resolutně odmítl prodloužit, jelikož dost už bylo nebezpečných cest do historie a neznámých krajin. Pan Brouček jako správný požitkář ví, co znamená kariéra novináře – dlouhé vyspávání, kupa tiskových konferencí s delikátními jídly doplněnými a velmi slušné platové ohodnocení. Co více si může pravý český človíček přát?

Konec řečí, právě nám přišla urgentní zpráva, že pan Brouček vypil na Vikárce čtrnáctou desítku a je připraven na cestu do budoucnosti, kde se hodlá poprat se všemi těmi úchvatnými digitálními hračičkami, které se zrodily v 24. týdnu úchvatného roku 2005.

iPod podruhé – tentokrát stylové buzení

V předchozí části seriálu jsme vás informovali o stylové docking station pro iPod, která vám z něho či z jakéhokoliv jiného MP3 přehrávače udělá domácí hi-fi systém. Pokud ovšem nechcete něco tak drahého a velkého, mohl vás zaujmout produkt iHome označený jako iH5. Jedná se o budík s rádiem, do kterého je možné navíc posadit váš iPod. Přístroj má vestavěné stereo reproduktory, disponuje již zmiňovanou funkcí rádia (AM/FM) a podsvíceným displejem. iPod se v něm samozřejmě rovnou nabíjí, tudíž ráno můžete vyrazit do práce či školy s plnými bateriemi. Výkon každého reproduktoru je 2 watty a příjemné je i zjištění, že „budík“ skrývá digitální tuner. Velice zajímavá je také funkce pro velmi jemné buzení, která by vás měla nenásilným způsobem přivést ze světa snů zpět do reality. Záleží také samozřejmě na druhu hudby, kterou pro alarm zvolíte, Napalm Death vás jemně neprobudí, ať se bude iH5 snažit sebevíc. Přístroj by se měl začít prodávat v USA v srpnu a jeho cena se bude pohybovat kolem přijatelných 100 dolarů.

Pan Brouček celou věc komentoval: „Tak vám nějak nevím, vypadá to sice vcelku zajímavě, ale tak trochu už to na mě působí, jakoby se z nás výrobci elektroniky snažil jen tahat peníze. Určitě ta herka bude hrát jak levné repráčky k walkmanu a kupovat budík za 2400!? Musel bych být naprostý šílenec platit tu přirážku jen kvůli pár drátkům umožňujícím připojit iPod. P.S. Těch speaker systémů pro MP3 přehrávače, převážně tedy iPod (Amíci na něm úplně ulítávaj, i když ten přehrávač v zásadě moc úžasnej nejni) jsou mraky, takže před koupí pořádně projeďte web.“ O produktu informoval server iPodlounge.

Konečně pořádné PMP od Creativu

Creative se se svým prvním a na trhu jediným přenosným multimediálním přehrávačem příliš nevytáhal a tak se nyní snaží zjednat nápravu. A zatím to vypadá, že se mu to povede, neboť jeho nový přístroj vypadá nadmíru zajímavě. Už sexy název Creative Zen Vision napovídá, že si dali vývojáři společnosti s touto hračkou mnohem více práce než se starým Zen Portable Media Center. Vision bude vybaven 1,8“ HDD s kapacitou 30 GB, slotem pro Compact Flash karty, TFT displejem s vysokým rozlišením 640x480 bodů (64.000 barev, 3,7“ velký), vyjímatelnou dobíjecí baterií a rozhraním USB 2.0. Z hudebních (zvukových) formátů bude přehrávat MP3, WMA a WAV. Video zvládne v DivXu, XviDu a WMV. Obrázky bude možné prohlížet pouze pokud budou nahrány na disk ve formátech JPEG a TIFF. Přístroj bude také disponovat mikrofonem a s tím spojenou funkcí diktafonu. Při váze 232 gramů (s baterií) a rozměrech 124.2 x 74.4mm x 20.1 mm ho bez problémů strčíte do větší kapsy od bundy. Cena by se měla pohybovat kolem 430 Euro.

Komentář pana Broučka: „No, konečně se Creative taky zmohl k něčemu pořádnýmu. Jen doufám, že všechny tyhle úžasný funkce a další vychytávky budou v praxi fungovat bez problémů. Podpora XviDu a DivXu je sice hezká, ale zdá se, že AC3 to umět nebude, takže bude stejně potřeba podstoupit u řady filmů otravné konvertování. To bude ostatně nutné i v případě většího než podporovaného rozlišení. Zatím jsem neměl přístroj v ruce, takže může být vše jinak. Ale mám takový pocit, že stejně jako ostatní, ani Creative nerozpoutá na poli multimediálních přehrávačů žádnou velkou revoluci. Alespoň ne teď.“ Video recenzi produktu naleznete na CNETu (nenechte se zmást reklamou v úvodu).

Mrkněte se pod kůži MP3 playeru

Zajímalo vás vždycky, co se skrývá uvnitř MP3 přehrávače? Většina čtenářů jistě tuší, že v zásadě nic moc, trocha elektroniky na pár centimetrech čtverečních, toť vše. Přesto nás zaujal článek na www.pcpop.com, kterému jsme sice nejdřív moc nerozuměli (klikněte u uvidíte sami), ale po použití Google překladače vyšlo najevo o co jde. Zvědavci z PCPOPu se rozhodli, že omrknou střívka nového flashového MP3 přehrávače Sony série NW-E (konkrétně NW-E400) a tak se ho jali řádně kuchat. Pod textem naleznete ještě další odkaz na fotogalerii, v níž jsou fotky pěkně chronologicky seřazeny podle postupu MP3 řezníků.

Matěje Broučka zpráva nadchla: „Úžasné, skvělé, nádherné! Když už nic, alespoň se může uživatel mrknout na to, za co platí tisíce korun. Pár obvodů a drátků zabalených v líbivý krabičce, a lup ho, pět litrů ani nemrknem fuč. To je panečku business!“ Fotogalerie je umístěna zde.

Zapařte nově na starém železe

Pro všechny, kteří mají doma ještě staré herní konzole Nintendo (NES, SNES…), je určena následující zpráva. Nyní si mohou zahrát staré a nesmrtelné klasiky s novými bezdrátovými ovladači, které jsou navrženy v úžasném NES „old-school“ designu perfektně pasujícímu k starým konzolím. Ovladače komunikují s receivery v pásmu 2,4 GHz, což znamená velmi kvalitní spojení obou zařízení. Hráči, kteří si chtějí pozvat domů kamarády na multiplayer hru, budou zajisté potěšeni možností používat až čtyři ovladače najednou – jsou potřeba čtyři přijímače a na každém musí být zvoleno jiné pásmo. Samotné gamepady jsou vybaveny citlivými tlačítky a o 360 stupňů otočným D-padem. K mání jsou i modely drátové. Cena je 30 amerických dolarů bez jednoho centu. Ovladače můžete objednávat zde.

 

Ultra rychlé, ultra malé MMC

Samsung Electronics oznámil 13. června, že začne masově produkovat dva nové typy MMC karet. Bude se jednat o takzvané MMC Plus a MMC Mobile. Nové karty se pyšní velmi svižnými rychlostmi při kopírování dat, transfer probíhá rychlostí až 52 MB/s, což znamená bleskový přesun fotek, videí, hudby a jiných souborů. Karty jsou také mnohem menší a tak se skvěle hodí do přenosných přístrojů, jakými jsou PDA, MP3 přehrávače, PMP (či PVP) nebo mobilní telefony. Pro mobily se však přeci jen hodí více karta MMC Mobile, která je ještě o polovinu menší než MMC Plus a její největší výhodou je velmi nízká spotřeba energie. Karty vyráběné Samsungem budou prodávány o velikostech 64, 128, 256 a 512 MB. To není nijak oslnivé, 1 GB by neměl v nabídce chybět, vzhledem k tomu, že ostaní výrobci (viz. Kingston na obrázku) je na trh dodávají. Více info na této site.

Prohlížejte RAW obrázky přímo ve Windows

A je to tady, fotografové používající ke své práci digitální mašinky mohou zajásat. Společnost Microsoft konečně vytvořila a dala k volnému stažení prohlížeč obrázků v RAW formátech. Po nainstalování programu budete moci přímo ve svých Windows organizovat obrázky, tisknout je, prohlížet a dívat se na jejich náhledy. Program by měl podle tvrzení Microsoftu nabídnout nejvyšší obrazovou kvalitu díky použití knihoven samotných výrobců digitálních foťáků. Windows Image Color Management (ICM) má zase za úkol zobrazovat obrázky ve správných barvách, aby fotograf viděl před tištěním či další prací s materiály přesný výsledek své práce v terénu. Celá ta legrace má 50 MB, tudíž modemáři asi zapláčou, ale ostatní mohou začít zuřivě stahovat ze stránky, na níž je uvedený link pod textem.

Pan Brouček se vyjádřil následujícím způsobem: „Otevřete lahve šampaňského! Microsoft konečně udělal taky něco pro lidi po všech těch výhrůžkách, jak zatopí nelegálním uživatelům jeho milovaného OS, jak rozdrtí prodejce, kteří nelegální OS prodávají, a jak prostě všem okolo sebe nakope pořádně zadek. Víte, Bille, řekl bych, že to nemá vlastně cenu se vůbec snažit, protože je na světě opravdu málo lidí, které přesvědčíte, že by měli dát za CD v krabici 5000 (vždyť nejsou ochotni za stejné CD s hudbou zaplatit ani desetinu). Obsah nikoho nezajímá. Když to stojí tolik, tak to musí být na pohled pěkné a pokud možno hodně velké (nebo naopak zase extrémně malé), což vaše CD není, takže nečekejte, že tyto akce přinesou nějak velkou úrodu. Každopádně, za ten RAW image viewer díky. Hned si ho hodím na svůj systém z poctivě vysmaženého CD ;). Vážený pan Matěj Brouček.“ Program stahujete zde.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Uživatelé bluetooth sluchátek se musí spokojit s horší kvalitou

Bose QuietComfort 35 a Sony MDR-1000X v redakčním testu

Stále populárnější bezdrátová sluchátka připojená přes bluetooth zatím nemohou přinést tak kvalitní zvuk jako ta...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz