Apple prý už připravuje nový iPad a televize

aktualizováno 
Objevily se první snímky údajné páté generace tabletu iPad. Mohly by být pravé, podobně jako tomu bylo u malého iPadu mini. Podobně pravděpodobné jsou pak zveřejněné údaje o připravovaných televizních přijímačích iTV, které mají přijít ve více úhlopříčkách.

Snímek údajného krytu iPadů 5 | foto: 9to5Mac

V úterý se objevily zprávy o novém iPadu s dvojnásobnou kapacitou paměti a novém systému iOS 6.1, ve středu už se čile spekulovalo o páté generaci tohoto tabletu a ve čtvrtek vyšla data, že iPad ztrácí své pozice. Podívejme se na to podrobněji.

iPad s větším diskem

Poměrně rychle byly oficiálně potvrzeny pondělní spekulace o příchodu nového tabletu iPad, respektive o iPadu s vyšší kapacitou paměti, která má dosáhnout 128 GB.

Cena nových tabletů je 799 dolarů (asi 15 250 korun) za wi-fi model a 929 dolarů (cca 17 750 korun) za iPad s podporou sítí mobilních operátorů. Kapacita je přitom jediný parametr, který se mění. Vše ostatní je stále jako u čtvrté generace tabletů iPad. Modelu iPad mini se toto nevýšení netýká, stejně jako starší generace, která je ještě v prodeji.

Ve stejný den, kdy byly oznámeny 128GB modely, byla uvedena i upravená verze operačního systému pro mobilní zařízení Apple iOS. Tentokrát je to verze iOS 6.1 a vedle opravy řady bezpečnostních chyb umožní například uživatelům služby iTunes Match stahovat z iCloudu jednotlivé skladby nebo nabídne nové tlačítko pro reset Identifikátoru reklam.

Propad tabletů iPad a pátá generace

Otázkou zůstává, zda výše uvedené změny pomohou Applu udržet se na první příčce v prodeji tabletů. Myslíme si, že spíše ne. Ostatně příznivé pro firmu nejsou ani výsledky prodejů za poslední čtvrtletí loňského roku, tedy předvánočního a vánočního období.

Renomovaná výzkumná společnost IDC totiž podle serveru Engadget ukázala poměrně veliký propad podílu na trhu tabletů. Ten meziročně klesl z necelých 52 procent na zhruba 44 procent. A to přesto, že se konkrétně prodalo o 48.1 procent iPadů více, konrétně to je 15,1 milionů prodaných iPadů na konci roku 2011 oproti 22,9 milionům kusům ve stejném období loni. Trh totiž roste mnohem rychleji - o 75 procent.

Množnou nadějí na zlom v tomto trendu může být příchod páté generace tabletů. Snímky dvojice údajných zadních krytů zveřejnil tento týden server 9to5mac.com. Ten uvádí, že fotky získal od jednoho výrobce z Číny. Kolující spekulace přitom nejsou jednotné v době uvedení nového tabletu, hovoří se o březnu i o říjnu.

Televize iTV nebo iPanel

Nahradí Apple TV skutečná televize?

Krabička Apple TV udělá z hloupé televize chytrou. Apple však možná pracuje i na vlastní televizi.

Už více než rok se navíc spekuluje o tom, že by firma Apple měla představit vlastní televizní přijímač. Tento týden se objevily "zaručené" informace, že už je vše na spadnutí. Stále není jasné, zda se bude jmenovat iTV, nebo iPanel (kvůli možným sporům se stejnojmennou britskou televizní stanicí), ale už se čile hovoří o velikostech.

Podle serveru Techhunter to mají být přístroje s úhlopříčkami 32 a 55 palců s poměrem stran 16:9 a retina displejem. Využívat mají procesor A7 a operační systém iOS s podporou internetového úložiště iCloud a bezdrátové sítě AirPlay.

Přijímače by se na trhu měly objevit v listopadu 2013 s cenami mezi 1 500 a 2 000 dolarů (přibližně 28 až 38 tisíc korun). S největší pravděpodobností budou mít v sobě virtuální hlasovou asistentku Siri.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Další z rubriky

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei FreeLace jsou překvapivě...

Huawei chystá televizor. Bude to první přístroj s připojením přes 5G

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huawei vyvíjí vlastní televizní přijímač. Jeho hlavní devizou má být vedle vysokého rozlišení i...

Cenově dostupný OLED televizor: má skvělý obraz a jen drobné mouchy

OLED televizor Panasonic TX-55FZ800E v redakčním testu

Společnost Panasonic je v televizorech pojem a modelová řada FZ800 příkladem, proč tomu tak je. Při současné ceně by si...

Najdete na iDNES.cz