Internetová rádia zatím dýchají
Kongres zamítl návrh CARP - Copyright Arbitration Royalty Panel, který měl upravovat odvádění poplatků za internetové vysílání. Provozovatelé internetových rozhlasových stanic (netcasters) podle něj měli platit 0,14 centu za každou odvysílanou skladbu a každého připojeného posluchače, a to i zpětně až do roku 1998. Takové nařízení by drtivou většinu malých nezávislých stanic vymazalo z cyberéteru, neboť by znamenalo jejich finanční krach. Poté, co rádia před měsícem protestně na jeden den utichla, si mohou prozatím volně vydechnout. Konečné rozhodnutí o CARP bylo odloženo na letošní 20. červen a majitelé rádií všeobecně očekávají snížení licenčních poplatků na rozumnou míru. Kuriózní ovšem je, že kromě netcasterů se proti CARPu postavili i představitelé RIAA v čele s Hillary Rosen. Poplatky se jim zdály příliš nízké, nenažranci nenažraní!
RIAA jde po krku Audiogalaxy
Poté, co si v RIAA pochutnali na Napsteru, zblajzli Aimster a jako zákusek si poručili holandskou společnost KaZaa BV a firmu Grokster, zaměřili se na Audiogalaxy. Bez diskuze jedinečný zdroj nových singlů a bootlegových nahrávek a vůbec písní, které nikde jinde sehnat nelze, po pádu Napsteru vsadil na souborový filtr, který jej měl před podobným osudem ochránit. Skladby, které nelze stáhnout, jsou zřetelně označeny ve výsledcích vyhledávání. Audiogalaxy spolupracuje s mnoha labely a často jsou blokovány i úplně čerstvé nahrávky. Bohužel RIAA to nestačilo, a tak jedna z nejstarších žijících P2P sítí končí u newyorského soudu. K žalující straně se připojí Národní asociace hudebních vydavatelství (National Music Publishers Association - NMPA). Jako důkaz při soudním jednání poslouží 476 copyrightovaných děl, která byla stažena ze zmíněné sítě. RIAA poukazuje na nedokonalost filtru, například z nalezených 41 kopií skladby "The Sound Of Silence" dvojice Simon & Garfunkel byla blokována pouze jedna. Viceprezident RIAA Matt Oppenheim se nechal slyšet: "I začínající programátor by vytvořil lepší filtr než oni!" V trefném charakterizování tohoto pána mi brání slušné vychování. Držme Audiogalaxy palce!
Coca Cola s vlastním MP3 discmanem
Producent oblíbených nápojů na sebe hodlá upozornit vskutku velice originálním způsobem. Spoluprací s firmou SonicBlue vznikl přenosný přehrávač kompaktních disků SP50C, jenž je prakticky pouze modifikovaným lowendovým modelem SP50. Písmeno "C" v názvu nového typu znamená pochopitelně "Coke" a kryt přehrávače nese zajímavé firemní maskování. Spolu s nabíječkou do "zapalovačové" zásuvky a kazetovým adaptérem do autorádia je discman nabízen za $89,95. Coca Cola jeho prostřednictvím hodlá mohutně propagovat firemní značku zejména na svých reklamních akcích během letošního žhavého léta.
MPEG-4 video a MP3 muzika v dlani
Společnost Pogo! Products uvedla nový multimediální přehrávač s názvem Flipster. Ačkoliv by se v názvu nabízela jistá analogie k Napsteru, nemá tento přístroj - kromě možnosti přehrávání souborů MP3 - s P2P společného zhola nic. Velký je přibližně jako mobilní telefon, a váží pouhých 105g, otevírá se stejně jako populární "véčko". Místo číselné klávesnice však najdeme kurzorové šipky a funkční tlačítka. Kromě playbacku MP3, WAV a WMA zastane Flipster také funkci hlasového záznamníku a zvládne také přehrávání MPEG-4 videa a prohlížení obrázků ve formátech JPG, GIF a BMP. Barevný 2,5" LCD displej má rozlišení 234 x 160 bodů. Flipster pohání RISC procesor Intel StrongArm 1110 taktovaný na 206 Mhz a operačním systémem mu jsou Windows CE 3.0. Ke komunikaci s PC slouží USB rozhraní. Dodáván je ve dvou verzích podle kapacity paměti: 64MB za $399, 128MB pak v ceně $449. Díky slotu pro MMC/SD karty je snadno rozšiřitelný.