Interkamera bez seminářů a Šibíka? Spíše ztráta času

aktualizováno 
V pátek skončil již 24. ročník odborné výstavy Interkamera, který jsme si pochopitelně nenechali ujít. Udělali dobře návštěvníci, pokud se rozhodli podobně jako my prohlédnout si tuto největší fotografickou výstavu u nás?

Letošní Interkamera bohužel názorně ukázala, že v době internetu a rychlých elektronických médii, tedy v čase, kdy včerejší zpráva je již pro neaktuálnost zapomenutá, je zájem o výstavy tohoto druhu stále nižší. Přesto bych nad Interkamerou zcela hůl nelámal, protože kromě několika vskutku povedených stánků a akcí byla výstava prošpikována celou řadou workshopů, kterým bude patřit patrně budoucnost. Menší zájem jsme bohužel nepozorovali jenom u široké veřejnosti, ale i u některých výrobců digitálů.

Interkamera

Naopak pochválit musíme velké a vskutku novinkami prošpikované stánky Olympusu, Canonu nebo Fujifilmu, ale také menší, přesto zajímavými modely osetý stánek Samsungu, od kterého jsem možná přesto čekal více. Přitom jsme si zde mohli ošahat v praxi jednu z nových zrcadlovek GX-1S této společnosti, u které nám už pouhý letmý pohled do Menu nebo na počet tlačítek ujistil, že jde o pěkně funkčně nabušenou mašinku. Ostatně se v podstatě jedná o kopii modelu Pentax *ist DS2. Podle slov přítomného zástupce společnosti Solid Czech - nového distributora Samsungu Techwin - by se novinka měla začít prodávat se základním objektivem v setu za necelých 25 tisíc korun.

Nikon se nedostavil...

Interkamera rozkládá na menší ploše než ta předchozí. Přesto jsme při nepříliš dlouhé procházce výstavou narazili i na stánky se studiovou technikou, např. Fomei, který v premiéře představil software  mikroLAB verze 1.3.

A nechyběly ani preunetace desítek fototiskáren, jak tomu bylo například u firmy Epson. Tak jako v minulosti, i letos jsme narazili na prezentace několika časopisů, kde jste mohli starší čísla obdržet zdarma a ty novější s velkou slevou zakoupit.

Nenašli jsme ale například stánek Nikonu, který se rozhodl, že se mu přímá účast na takovéto výstavě nevyplatí, což je podle našeho jnázoru škoda. Malou náplastí tak byla nepřímá prezentace na stánku firmy Fotoškoda, kde byl i zástupce Nikonu ochotně vysvětlující zájemcům jejich dotazy k modelům této značky.

Interkamera

Zkuste si nejenom vyfotit

Nejzajímavější byly, jak jsme už naznačili, nakonec workshopy či chcete-li pracovní semináře. Každý den jich mohl případný návštěvník navštívit hned několik. Mohli jste si totiž vyzkoušet novinky v praxi, nebo zkusit, jak se fotí s modely, na které jste si zatím netroufli ani pomyslet.

Určitě zajímavá byla i možnost dozvědět se, jak fotí opravdoví mistři svého řemesla (fotoreportér Jan Šibík). Některé přednášky zase naznačovaly, jak se vyhnout případným problémům, které se mohou objevit na cestě k dokonale vytisknuté fotografii. Sem patří i seminář o problematice tisku fotografií v minilabech.

Atrakcí boj o lístky na MS

U Canonu byla k vidění nejenom nejnovější profi digitální zrcadlovka Canon EOS 30D, ale premiérově v ČR také inkoustové tiskárny PIXMA Pro 9500 a 9000. Ty jsou určené profesionálům a náročným tvůrcům, když umožňují tisk na formát A3+.

Olympus ukazoval digitální fotošperk Leicu C-Lux 1. Tento šestimegapixelový přístroj je vskutku povedený kousek (stříbrný nebo černý), bohužel pro ty, kteří již viděli Panasonic DMC-FX01, nebude tato Leica žádným překvapením…

Fujifilm, kromě toho, že představil nový model FinePix F470, uspořádal „fotbalový“ turnaj, který možná přitahoval první den výstavy nejvíce pozornosti. Lístky na Mistrovství světa ve fotbale, kam se naše reprezentace konečně prokopala, byly velkým lákadlem. Nejenom vylosování šťastných výherců slavným Frantou Veselým nebo promítání záznamu ještě slavnějšího bělehradského finále ME se Fujifilmu určitě povedlo.

Sejdeme se za rok?

Doufejme, že jubilejní 25. ročník přinese zajímavější program, který především u výrobců digitálních fotoaparátů nebude spočívat v pouhé prezentaci nových i straších modelů.

I my uvítáme, pokud bude více workshopů a možností setkání s lidmi, kteří ve fotografii (nejenom digitální) dosáhli až na vrchol.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Skočit nebo obejít? V interaktivní show rozhodujete za elitního vojáka vy

You vs. Wild - interaktivní show na streamovací službě Netflix.

Brodit se řekou, nebo prosekat džunglí? Plazit se po ledu, nebo jej přejít? Sníst nalezené vejce, nebo raději ne? V...

Pět tisíc linků za dva týdny. Paralyzovaná wi-fi rádia pomalu ožívají

DAB rádio Pure Oasis Flow

Květnové rozloučení největšího výrobce čipových sad pro wi-fi rádia a největšího poskytovatele databáze rozhlasových...

Najdete na iDNES.cz