Staré HDMI za chvíli nebude stíhat, nové už tu mělo být

  10:23aktualizováno  10:23
V současnosti asi nejuniverzálnější multimediální rozhraní HDMI mělo již na začátku tohoto roku nabídnout druhou generaci. Ta by měla lépe zvládnout nadcházející požadavky, co se týká datové propustnosti a s tím souvisejících možností stále se zvyšujícího rozlišení.

Nové HDMI by mělo přijít brzy. | foto: Profimedia/koláž Technet.cz

Svým způsobem se dá říci, že v současnosti nabízené televizory s 4K (Ultra HD) rozlišením a s aktuální verzí HDMI 1.4 mohou být již za několik měsíců zastaralé. Pokud se tedy do té doby objeví již několikrát slibovaný nástupce v podobě HDMI 2.0. Aktuální informace serveru CePro hovoří o zveřejnění finální specifikace 28. srpna.

Ale může to trvat i mnohem déle, neboť uvedení vylepšeného rozhraní bylo již několikrát odsunuto. Organizace, která za vývojem stojí, není ani příliš sdílná, co se týká novinek obsažených v nové specifikaci, ani nehovoří o tom, proč ke zpoždění dochází.

Datová propustnost HDMI

Datová propustnost HDMI

I tak se objevila řada informací o podobě nového HDMI. Ta nejdůležitější hovoří o datové propustnosti 18 gigabitů za sekundu. To je o 80 procent vyšší datový tok, než nabízí současné HDMI 1.4 se svými 10 Gb/s. Už jen z toho vyplývá, že novinka bude mít smysl a aktuální HDMI nechá daleko za sebou. Zároveň to vytvoří tlak na výrobce televizí, aby vyřešili to, že jejich přístroje budou u 4K podporovat jen 24Hz obraz, přičemž některé UltraHD vysílání je již nyní na 50-60 Hz a do budoucna se očekává i další obsah se specifikací 2160p a 60 Hz.

Zvýšení přenosové kapacity bude mít na svědomí vyšší frekvence. Dá se tak očekávat i příchod další kategorie HDMI kabelů. Už tu máme Cat 1 a Cat 2 s podporovanou frekvencí do 74 Mhz, respektive 340 Mhz, a patrně přibude třetí s frekvencí do 600 Mhz.

Dá se samozřejmě předpokládat, že novinka bude zpětně kompatibilní, a tím pádem bude spolupracovat s nižšími verzemi HDMI, ale opačně to nepůjde. Přes HDMI 1.X v budoucnu prostě datově náročný obraz a zvuk neprotlačíte a patrně nepomůže ani změna firmwaru.

Některé firmy ale již nyní slibují možnost upgradu, Podle serveru audioholics.com například Samsung připravuje placenou sadu, která do starších UltraHD modelů přinese HDMI 2.0 a Sony tvrdí, že její nejnovější 55, 65 a 84palcové X9 UHD TV už jsou na novou specifikaci připravené.

HDMI inovaci potřebuje, protože pokud by začalo zaostávat, mohli by se výrobci začít poohlížet po jiných univerzálních rozhraních, kterých je na trhu dost a další se vyvíjejí. Třeba systém HDBaseT má přenášet dohromady pět služeb. Vedle zvuku a videa také data v počítačové síti, napájení až do 100 W a samozřejmě ovládací signály. A například poměrně rozšířený DisplayPort již nyní zvládne 2160p (4K, 3840 × 2160 px) video při frekvenci 60Hz s 10bitovou barevnou hloubkou, což bude umět až HDMI 2.0.

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Najdete na iDNES.cz