Kromě obrazového záznamu událostí, památek a přírodních dominant pro Karlovarský kraj, pořadatele akcí a města v regionu štáby Vertical Images stále častěji cestují po republice i za hranice. Díky fascinujícím výsledkům jejich práce jsou už tito nadšenci považováni za jednu ze špiček oboru v České republice.
Když počátkem roku s létáním začínali, jedny z prvních obrázků jeli pořídit do Kyselky. Zachytili zoufalý stav lázeňských budov z dosud neviděné ptačí perspektivy. Unikátní fotky a video tehdy následně publikovaly i zpravodajské servery.
Od té doby získali řadu nových zkušeností a díky všeobecně rostoucí oblibě záběrů z nevšední letecké perspektivy se jim daří pracovat i na projektech mimo své hlavní zaměření.
"Před dvěma týdny jsme pořizovali letecké záběry pro nový videoklip skupiny Chinaski ke skladbě Stížnost. S kapelou jsme natáčeli celý den a klip je hodně založený na našich obrázcích," pochlubil se kameraman a fotograf Petr Lněnička, který je hlavní osobností Vertical Images.
Spolupracovali i s filmaři a štábem televize CNN
V létě se u větrných elektráren nedaleko krušnohorského Božího Daru podíleli na zachycení několika záběrů pro česko-německý film Julius Schmitke a stále stejný černý les. Spolupracovali také s televizí CNN, když nedávno natáčela spoty o České republice.
Díky dálkově řízeným létajícím strojům se jim daří točit scény s nevšední perspektivou. Ostrovský tým fotografů a pilotů jezdí natáčet téměř každý den. Mají "coptry" různých velikostí. Dvojici hlavních největších šestiramenných hexakoptér doplňuje i několik menších strojů.
"Ty najdou uplatnění hlavně v extrémnějších podmínkách, uzavřených prostorech a tam, kde z libovolného důvodu není praktické nebo možné startovat s hlavními coptry," upřesnil pilot Tomáš Lněnička.
Oficiálně se coptry označují jako UAV. Kompletní stroje i s fotoaparátem váží od jednoho do sedmi kilogramů.
Záběry mohou pořizovat ve výšce od několika desítek centimetrů nad zemí až do 300 metrů nad úrovní terénu. Díky moderním systémům stabilizace jsou výsledné záběry "ledově" klidné.
Zakázky nabízí i bulvár
"Létají na baterie, na jedno nabití se dokážou pohybovat ve vzduchu osm až patnáct minut v závislosti na teplotě a způsobu letu," upřesnil kameraman Petr Lněnička. Při samotném letu jsou na místě z bezpečnostních důvodů vždy minimálně dva lidé. Jeden má na starosti samotné řízení stroje, druhý dálkově pomocí monitoru ovládá fotoaparát.
Výhodou lidí z Vertical Images je, že nejsou jen piloti, ale především zkušení fotografové a kameramani.
"Proto hodně uvažujeme i v rovině, kterou řada podobných pilotů nebere v potaz. Kdy bude na scéně nejvhodnější světlo? Stihneme tam dojet? Často vstáváme velmi brzy ráno, abychom byli na místě ještě před východem slunce, a mohli tak zaznamenat scénu v jeho úžasném světle. Na některá místa se přitom vracíme i desetkrát, než jsme s podmínkami a výsledkem absolutně spokojeni," popsal přístup týmu Petr Lněnička.
Kromě běžných klientů už několikrát projevili zájem o služby Vertical Images i bulvární novináři. "Natočte pro nás vybranou celebritu, přeleťte plot a koukněte se do oken známé osobnosti a podobně. Takové zakázky ovšem bez výjimky odmítáme."
Coptry mají štítek a vlastní volací značku, stejně jako běžné letadlo. Legálně je lze pro komerční účely používat jen s registrací u Úřadu pro civilní letectví, zaplaceným pojištěním a pilotními zkouškami. "Dnes už je dokonce možné naprogramovat trasu letu a vrtulník pomocí GPS udělá záběry sám. Naše zákony to však neumožňují," naznačil možnosti systému Petr Lněnička.
Natočili jsme osmivrtulové UFO
2. května 2013 |