Fotobanka Flashtrax má multimediální ambice

  • 9
Fotobanka SmartDisk FlashTrax slouží především ke spolehlivému zálohování fotografií z paměťových karet typu CF I, II. Disponuje 40GB diskem a velkým barevným displejem.Přehrává navíc i MP3 a některé video formáty.

Flashtrax nabízí fotografům nebývalý komfort, co se týče správy fotografií.  Mohlo by se sice zdát, že v dnešní konkurenci miniaturních multifunkčních přístrojů (např. iRiver H320, Archos AV400 apod.), kombinujících pevný disk, přehrávání MP3, čtečku karet nebo systém USB on the go, již nemá na první pohled poněkud přerostlý FlashTrax šanci. Nicméně Smartdisk Flashtrax si své místo na trhu spolehlivě kontroluje.

Umožňuje zálohování fotografií z paměťové karty (CF I, II nebo pomocí adaptéru jakékoliv jiné). K jejich uložení nabízí 40GB harddisk.  Kopírování je dílem okamžiku. Stačí kartu vložit do slotu a stisknout tlačítko COPY. Flashtrax automaticky překopíruje celý obsah karty na svůj disk do adresáře BACKUP. Stažení 256 MB dat z karty typu CF trvá přibližně 3,5 minuty (záleží samozřejmě i na typu karty, my jsme testovali kartu značky Kingston). Data lze samozřejmě kopírovat/mazat i jednotlivě po adresářích (ty lze i vytvářet), nebo souborech. Vše se provádí v přehledném souborovém správci, vzhledem i principem podobném starému dobrému Nortonovi. Velmi jsme ocenili, že přístroj umí z paměťové karty nejen číst, ale i na ni zapisovat. Propojení s PC probíhá přes USB 2.0.

Stále aktuální firmware a podpora všech obrazových formátů

Důvodů, proč si pořídit právě Flashtrax, hledáte-li spolehlivou fotobanku, je hned několik. Přestože je fotobanka na trhu již delší dobu, společnost Smartdisk pravidelně vydává a na svých stránkách nabízí ke stažení nový firmware. Díky tomu přístroj podporuje většinu obrazových formátů všech důležitých výrobců digitálních fotoaparátů.

Zde je několik nejdůležitějších včetně nového formátu od Canonu:

  • TIFF, BMP, GIF, JPEG
  • RAW,
  • CR2 z Canon EOS 1D Mark II,
  • NEF z Nikon D100,
  • ORF z Olympus C-5050 ZOOM, 
  • MRW z fotoaparátů Minolta.

Ke všem obrázkům lze přímo v databance zobrazit informace z EXIFu (typ fotoaparátu, rozlišení, čas závěrky, clonu, ISO dále viz foto).

 

Po instalaci nového firmware lze zobrazit i histogram (Y, RGB) snímku. Obrázky je samozřejmě možné zvětšovat a otáčet. V základním okně prohlížeče se po najetí na název souboru objeví malý náhled fotografie s informací o rozlišení, datu pořízení a použité cloně a času závěrky. Prohlížet můžete fotografie buď na 3,5“ TFT LCD displeji, nebo na obrazovce TV. Veškeré funkce lze ovládat pomocí přiloženého IR ovládání. Zvolit si můžete i slideshow s libovolně nastavitelnou pomlkou mezi jednotlivými snímky.

 

Parametry zobrazovaní lze nastavit v podrobném menu přehrávače.

   

Kopírování z karty/na kartu jedním tlačítkem

Flastrax umí z vložené karty nejen číst, ale i na ni zapisovat. Defaultně je fotobanka určena pro čtení CF karet, ale pomocí adaptéru je možné použít jakoukoliv jinou paměťovou kartu. Pro stáhnutí dat z paměťové karty stačí stisknout tlačítko asociované s funkcí COPY.

  

Ovládání je intuitivní a na displeji je vždy k dispozici nápověda.

 

Přehraje i hudbu a video

Flashtrax sice umí přehrávat přehrávat soubory komprimované do MP3 a WAV, ale jako hudební jukebox si jej raději nekupujte.

Funkci MP3 přehrávače lze v případě Flashtraxu brát opravdu jen jako doplňkovou. Přístroj zobrazuje pouze názvy souborů (nikoliv ID3 tagy), při přehrávání nelze listovat obsahem disku, protože Flashtrax každý pohyb kurzorem považuje za povel k přetočení na další skladbu.

Zvuk je poměrně kvalitní a lze jej poslouchat přímo z vestavěného reproduktoru nebo přes sluchátka, která však v základním balení nenaleznete.

 

Kvalitu reprodukce lze upravit pomocí nastavení basů a výšek.

Ovládací prvky pro přehrávání hudby jsou šikovně umístěny na boku přehrávače. 

Flashtrax bez problémů zvládá videosoubory s koncovkou MOV vytvořené digitálním fotoaparátem. Formát AVI přehraje pouze do rozlišení 320 x 240 při 30 fps nebo 640 x 480 při 10 fps.

Konverzní prográmek pro úpravu videa, které nesplňuje výše uvedené podmínky, je možné stáhnout ze stránek výrobce www.smartdisk.com. O podpoře DivX nebo Xvid filmů si můžete nechat jenom zdát.

Velmi krátká výdrž baterie

K napájení používá Flashtrax Li-ion akumulátorek s kapacitou 2.200 mAh. Zapojit jej lze samozřejmě i přes AC adaptér do sítě. Při našem testování mu jedno nabití vystačilo na cca 2 hodiny provozu. Nabíjení přitom trvalo tři hodiny. Je možné, že se jedná pouze o vadný kousek, což nemůžeme bohužel nyní ověřit. Za dvě hodiny jsme stihli překopírovat 256 MB dat a prohlédnout si několik desítek fotografií ve slideshow na displeji. Na velmi nepřesný ukazatel baterie se není radno spoléhat. Začne blikat až těsně před "smrtí" přístroje a nevaruje tedy dostatečně včas.

Baterie je odnímatelná a lze ji v případě potřeby jednoduše vyměnit.

Přerostlý a bachratý

Flashtrax je na dnešní poměry poněkud velký a nepříliš elegantní. Váží 340 g a jeho rozměry jsou úctyhodných 143 x 92 x 32 mm. Je to dáno tím, že fotobanka je na trhu již delší dobu a vývoj se v oblasti miniaturizace a designu nezastavil ani na minutu.

  

Koupit, či nekoupit

Flashtrax s 40GB harddiskem stojí cca 15 000 Kč. Výrobce nabízí i variantu s 80GB diskem. Pokročilé funkce jako histogram či zobrazování informací z ID3 tagu ocení zejména pokročilí fotografové. Těm ale bude vadit krátká výdrž baterie.  Díky neustále novému firmware má fotograf jistotu podpory i nejnovějších obrazových formátů. 

Aktuální firmware a další informace naleznete na stránkách výrobce www.smartdisk.com.