Exkluzivně: Rozpůlený fotoaparát Nikon umí netradiční fotografie

aktualizováno 
Asi před rokem začala firma Nikon nabízet modely řady S. Ty se vyznačují optikou zabudovanou v těle přístroje. Firma tehdy patrně netušila, že nabídne i model s 10x optickým zoomem. Horká novinka je však tady a my jsme ji jako jedni z prvních na světě mohli chvíli zkoušet. Co umí a co ne?
Stále populárnější tenké digitální fotoaparáty s integrovanou optikou, které se hodí na denní nošení, již nabízí mnoho renomovaných výrobců. Prvenství však nelze upřít tehdy ještě samostatné společnosti Minolta, která na tento systém přišla jako první a přivedla jej k životu ve své řadě Dimage .X.

Firma Nikon se k výrobcům, kteří tuto řadu začali nabízet připojila minulý rok, když nabídla svým zákazníkům zbrusu novou řadu S. Zhruba před týdnem pak firma oficiálně představila model S4, který se od předchozích tří fotoaparátů zmíněné řady podstatně liší. Jak novinka, která se má ke konci tohoto měsíce objevit na evropském trhu, vypadá? Co umí a kde její schopnosti pokulhávají jsme se pokoušeli zjistit během doby, kdy jsme si mohli přístroj vyzkoušet.

Design a ovládání

V podobě modelu Nikon Coolpix S4 firma skloubila dva své osvědčené koncepty. Jednak to byl poměrně nedávno uvedený systém nevysouvací optiky integrované do těla přístroje. Doposud se tyto digitální fotoaparáty mohly chlubit 3 x optickým zoomem, nyní Nikon podle našich informací, jako první na světě, přišel se systémem pro 10x přiblížení.

 Digitální fotoaparát Nikon Coolpix S4

To se samozřejmě muselo odrazit na velikosti přístroje, který sice nedosahuje tak miniaturních rozměrů jako předchozí modely S řady, ale pokouší se to na druhou stranu kompenzovat možností otočné hlavy s objektivem. Z tohoto důvodu je z určitého pohledu tento model více podobný malým digitálním kamerám než klasickému fotoaparátu. Nikon má již několik zkušeností s technologií, která tělo přístroje rozděluje na dvě části.

Ta první obsahuje pouze objektiv, přisvětlovací diodu a blesk, zatímco druhá slouží k ovládání přístroje a nabízí prostor pro 2,5 palce veliký LCD panel. Hledáček nehledejte. Kloub, který obě části spojuje, vám sice nedovolí natáčet optiku o celých 360°, ale určitě bude stačit k pořízení mnoha netradičních záběrů.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix S4

Celé tělo je ukryto v kovovém obalu. Na horní plošce se spouští jsou k dispozici čtyři ovládací prvky. Posuvný jezdec zcela vlevo umožňuje nastavit automatické snímání, scénické režimy a snímání videosekvencí. Druhé tlačítko slouží k zapnutí/vypnutí Nikonu S4, ale jeho chod není dostatečně jemný, takže se nám ne vždy podařilo přístroj zapnout napoprvé a museli jsme vynaložit větší než obvyklou sílu, aby aparát ožil. Spoušť zcela vpravo měla na druhou stranu chod velice vyvážený, stejně tak ovládání zoomu pomocí kroužku kolem spouště.

Zadní část, kterou v podstatě zabírá LCD panel, obsahuje ještě čtyři tlačítka a jeden křížový ovladač. Tlačítka neumožňují ovládat žádnou z vlastností přístroje. První z nich nastavuje zobrazení informací na LCD, druhé slouží k mazání snímků, vedle něj je tlačítko pro vstup do menu a celou čtyřku uzavírá přístup do režimu přehrávání. Křížový ovladač na konci řady pak slouží především k pohybu v menu, ale i například pro nastavení snímání makrosnímků.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix S4

Ne této koncepci se nám nelíbila především jedna věc. Velký LCD panel je značně na překážku běžnému způsobu snímání. Buď si jeho část stíníte částí ruky, když chcete mít prst na spoušti, nebo se těžko dostáváte k ovládacím tlačítkům a křížovému ovladači. Je to prostě daň za tento koncept, i Když Nikon už jednou přišel na to, jak tento problém vyřešit. Co doporučujeme, je hned po vyjmutí přístroje z krabičky vyndat i krytku objektivu a tu okamžitě nasadit. Vyhnete se tak mnohým problémům.

Vlastnosti fotoaparátu a práce s ním

Specifikaci tohoto modelu objevíte v našem katalogu, proto se jen stručně zmíníme o nejzajímavějších vlastnostech. U systémů s takto skrytou optikou jsou většinou parametry objektivu mírně horší, než u běžných fotoaparátů. V tomto případě je to však pravda jen z poloviny. Ohnisko f= 6,3 – 63 mm (38 – 380 mm ekviv. 35mm přístroje) dává 10x zoom, při světelnosti objektivu, která začíná až na F3,5. To je ta horší zpráva, lepší pak je skutečnost, že si aparát tuto světelnost ponechává v celé délce ohniskové vzdálenosti.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix S4 - menu

Pro začátečníky je zajisté užitečné množství přednastavených scén, které dovolí uživateli nastavit přístroj podle okolních podmínek, aniž by musel hlouběji znát problematiku práce s fotoaparátem.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix S4 - menu

Praktická by měla být funkce AF face priority, která má přístroji umožnit rozpoznat obličej na scéně a dobře na něj zaostřit. My jsme však rozdíl mezi klasickým AF ostřením a tímto nepozorovali.

Technologii tzv. digitálního blesku využívá i Nikon. U něj se jmenuje D-Lighting. Je k dispozici v menu pro přehrávání a vytvoří kopii snímku, kde budou zesvětleny pouze výrazně tmavé plochy na fotografii. Přímo ve fotoaparátu také můžete přímo odstraňovat případný efekt červených očí.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix S4 - menu

Potěšila nás také schopnost přístroje rozpoznat, že je snímek rozmazaný, třeba protože se nám třásla ruka, i když to na náhledovém snímku, který se objeví ihned po vyfocení, není patrné. Přístroj se vás před jeho uložením zeptá, zda je chcete uložit i když je rozmazaný. Škoda jen, že přístroj není vybaven technologií pro stabilizaci obrazu.

Kvalita snímků

Díky systému pro automatickou redukci šumu nemá tento digitální fotoaparát žádné výraznější problémy se šumem při snímání na vyšší citlivost a to ani i při maximálním dostupném ISO 400.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix S4 - noční snímek
Odkaz je na originální snímek (2 MB)

Běžné snímky za denního světla vykazují mírnou soudkovitost, která se zvýrazní především při snímání makrofotografií. To je však problémem většiny podobných fotoaparátů.Na druhou stranu při maximálním ohnisku se soudkovitost téměř vytratí.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix S4 - dení snímek
Odkaz je na originální snímek (2,11 MB)

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix S4 - 10x zoom
Odkaz je na originální snímek (1,92 MB)

Potěšila také nepříliš výrazná aberace, která je při běžném pohledu téměř zanedbatelná. Téměř spokojeni jsme také byli s kresbou a barevnou věrností.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix S4 - aberace
Odkaz je na originální snímek (1,97 MB)

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
2,4 s

2,8 s

1,44 fps

1,6 s

I když Nikon Coolpix S4 není žádný rychlík, rozhodně se řadí k lepšímu průměru. Od zapnutí přístroje je schopen při standardních světelných podmínkách (denní světlo)vytvořit snímek za necelé 2,5 sekundy. I když sekvenční snímání umí Nikon rychleji i u aparátů s vyšším rozlišením, hodnota 1,44 snímku za sekundu není k zahození. Příjemná byla rychlost zoomu, která i při 10x přiblížení zvládá plynulý přesun z minimálního do maximálního ohniska a naopak za mírně více než 1,5 sekundy.

Závěr

Proč ho koupit?
Jednoduché ovládání, 10x zoom, zajímavý design
Proč ho nekoupit?
Chybí stabilizace, složitější držení aparátu díky LCD
Kdy?
podzim 2005
Za kolik?
v přepočtu cca 13 000 Kč
Nový digitální fotoaparát Nikon Coopix S4 potěší všechny začátečníky, kteří se chtějí s digitální fotografií seznámit a využít výhod otočného modulu s objektivem. Jak již bylo řečeno, přístroji by slušel stabilizátor obrazu, což by však přineslo větší cenu a možná i větší rozměry.

Snímky z přístroje patří mezi standardní s tím, že aparát zvládá i horší světlené podmínky. Ovládání je poměrně jednoduché, jen nám vadilo umístění LCD, které může být problémem především při manipulaci s aparátem jednou rukou. I když zatím nebyla stanoven cena pro ČR a my tak musíme vycházet z té zahraniční, je v přepočtu 13 000 Kč daní především za vysoce integrovaný systém a není nijak přemrštěná.

 

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz