Elegantní fotoaparát, co se vejde do kapsy

aktualizováno 
Společnost Umax ještě nedávno posílala na trh velmi jednoduché a především levné plastové digitální fotoaparáty – to je již ovšem minulostí. Tento trend však již změnil výrobce i novým modelem Premier DS-8330, který patří díky svému snímači již do osmimegapixelové kategorie.
Testovaný model společnosti Umax již patří do nové řady modelů zmíněné značky. Ty, kromě prudkého zlepšení v designu, disponují i solidním funkčním vybavením a také kvalitnějšími objektivy (lepší světelnost, větší rozsah ohniskových vzdáleností).

Vzhled a výbava

Novinka se skutečně designově povedla, atraktivní "look" dodává modelu především lesklá stříbrná hliníkové slitina, z níž je vyroben. Model je sice velmi úzký a vskutku kapesní (rozměry jsou 91 × 57 × 27 milimetrů při hmotnosti 150 gramů), přesto se snadno ovládá (i pouze jednou rukou) a dobře drží.

Digitální fotoaparát Umax 8330

Také nás potěšilo, že kromě velké 2,5 palcové LCD obrazovky (jež navíc poskytuje výborný obraz i díky vysokému rozlišení - 201 tisíc pixelů) výrobce nezapomněl ani na optický hledáček, který je vybaven dioptrickou korekcí. Malou výtku máme pouze k tomu, že konektory napájení a USB rozhraní nejsou chráněné krytkou.

Digitální fotoaparát Umax 8330

Vlastnosti Zabudovaný snímač (velikost 1/1,8") obsahuje 8,1 milionů efektivně využitelných obrazových buněk. Maximální dostupná hodnota citlivosti je bohužel pouze 200 ISO. V Menu potom najdete tyto čtyři rozlišení snímků: 3264 x 2448, 2560 x 1920, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů. Ve všech velikostech se dají snímky ukládat také ve třech kompresních poměrech (Fine, Standard a Economy). Snímky se zapisují ve formátu JPEG na paměťové karty typu Secure Digital (v balení najdete 64 MB kartu).

Digitální fotoaparát Umax 8330

Pokud se zaměříme na optickou soustavu, tak objektiv je trojnásobný optický zoom při solidní světelnosti (od F2,8 do F4,8). Navíc je autofocus vybaven přisvětlovacím paprskem, takže ostření je rychlé a přesné i při snímání například v interiéru. Uvedený optický zoom lze ještě vynásobit maximálně 5,1-násobným digitálním přiblížením. Model Umax Premier DS-8330 umožňuje nastavit clonu i čas manuálně, k dispozici jsou ovšem i režimy s prioritou clony i času. Využít můžete i několik přednastavených scén (například Sport nebo Portrét).

Digitální fotoaparát Umax 8330 - menu  

Při snímání za zhoršených světelných podmínek se ukázal největší problém tohoto modelu: velmi malý rozsah závěrky - od 1/2 do 1/1500 sekundy. Půlsekundová expozice je velmi krátká a udělat kvalitní ostrou noční fotografie je často pouhou utopií.

Digitální fotoaparát Umax 8330 - menu Digitální fotoaparát Umax 8330 - menu

Teplotu bílé můžete nastavit i manuálně, anebo pomocí pěti přednastavených hodnot. Model je vybaven i expozičním bracketingem. Naopak nás model velmi potěšil parametry ozvučeného videozáznamu: maximální rozlišení je 640 x 480 bodů a nejvyšší rychlost 30 snímků za sekundu. Podrobnou specifikaci naleznete zde.

Digitální fotoaparát Umax 8330 - menu

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
3,2 s

4,7 s

1,5 fps

1,5 s

Tento Umax nepatří k rychlostní špičce v kategorii malých kapesních kompaktů, protože první expozici po zapnutí uděláte až za tři sekundy, ovšem ukládání snímků je již velmi svižné a také zpoždění spouště s namáčknutím je minimální (do 0,2 sekundy). Také optika ostřila překvapivě velice rychle, a to i v interiéru (díky přisvětlovací lampě).

Kvalita snímků

Digitální fotoaparát Umax 8330 - snímek
Odkaz je na originální snímek (0,5 MB)

Digitální fotoaparát Umax 8330 - max zoom
Odkaz je na originální snímek (0,37 MB)

Při 100 ISO můžete pořizovat bez obav i zvětšeniny - pokud budete tisknout fotografie pohlednicové velikosti (10 x 15 centimetrů), tak se nemusíte bát ani maximální dvoustovky, která ovšem již znamená výraznější přítomnost šumu.

Digitální fotoaparát Umax 8330 - noc
Odkaz je na originální snímek (0,27 MB)

 Na druhou stranu jsme si nemohli nevšimnout vinětace a také soudkovitosti při širokoúhlém snímání.

Digitální fotoaparát Umax 8330 - max rozlišení
Odkaz je na originální snímek (0,97 MB)

Digitální fotoaparát Umax 8330 - barevné podání - makro
Odkaz je na originální snímek (0,4 MB)

Kresba je také velice měkká a po doostření v editoru přímo volá.

Digitální fotoaparát Umax 8330 - barevné podání - akce
Odkaz je na originální snímek (0,87 MB)

 

Proč ho koupit?
velký LCD displej, manuální kalibrace teploty bílé, přisvětlovací lampa urychlující ostření, videozáznam
Proč ho nekoupit?
malý rozsah citlivosti snímače, malý rozsah závěrky, soudkovitost, vinětace
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
8 990 Kč s DPH
Závěr

Premier Umax DS-8330 se objevil na trhu (spolu s modelem Acer CR-8530) jako první osmimegapixelový malý kapesní digitální fotoaparát. Pozitivní je, že je velice slušně funkčně vybaven a kromě plné manuální kontroly nad expozicí nabízí také ruční nastavení teploty bílé nebo bracketing. Na druhou stranu limitující je malý rozsah závěrky a také citlivost snímače má nejvyšší hodnotu pouze 200 ISO. Model můžete ovšem využít i jako videokameru.

 

 

Vyzkoušejte si katalog digitálních fotoaparátů na této adrese.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz