Korejská společnost Digitalway Co., Ltd., pod značkou MPIO, v účinné spolupráci s čínskými dělníky uvedla na trh první discman s vestavěnou podporou formátu OGG vorbis. Luxusním vzhledem a svými 18 mm tloušťky by se CL 200 rád zařadil mezi hvězdy typu iRiver SlimX nebo Safa. Cenou a výbavou se přibližuje spíše levnějším výrobkům například modelu ChromeX od iRiver. Od CL 200 jsme toho očekávali mnoho, snad až příliš.
Co ukrývá krabice
- Přehrávač MPIO CL 200
- Dálkové ovládání
- Sluchátka - pecky
- Síťový adaptér
- Externí bateriové pouzdro
- Ploché dobíjecí baterie GP 1400 mAh
- Transportní textilní sáček
- Anglický a český návod
Nejdůležitější je samozřejmě samotný přehrávač. Oblíbené řešení s přídavným bateriovým pouzdrem na dvě tužkové baterie odkoukalo MPIO od již zmiňovaných předchůdců Safy a SlimX. V základní výbavě jsou dvě ploché Ni-Mh baterie o kapacitě 1400 mAh, které se vkládají do prostoru pro CD (viz obrázek).
Na první pohled luxusní tělo přehrávače vás nezklame ani po jeho otevření. Pouze vrchní kryt působí z pohledu ze spodní strany jako nedokončený výlisek. Veškeré ovládací prvky jsou umístěny na boku přístroje, tlačítko hold naleznete na spodní straně (viz obrázek).
Displejem je vybaveno pouze dálkové ovládání, lze tedy předpokládat, že veškeré operace budou prováděny pomocí něj.
Dálkové ovládaní
Modré podsvícení displeje se stává standartem a nechybí ani u MPIO. Displej zobrazuje id3tagy v pořadí název písně - autor - album. Rychlost scrollování textu (velmi efektní) lze navolit ve třech stupních slow - normal - fast. Displej je přehledný a ukazuje veškeré důležité údaje: odehraný čas skladby, navolený ekqualizér, aktuální audio formát (viz obázek).
Ovládání je intuitivní. K přehledné navigaci slouží stromová struktura adresářů.
Nepříjemně nás překvapila spona sloužící k uchycení ovladače na oblečení nebo popruh od tašky. Podlouhlé ovládání má tendeci neustále padat vinou nedostatečné vzdálenosti přítlačné části přesky od těla ovladače (viz obrázek).
Ovládání bezpečně drží pouze na kapsičce od košile, na řemínku od tašky vám upadne po pár krocích.
Chudá výbava
Hned na začátku je nutno říci: výbava je ubohá. V porovnání s levnějším a o dva roky starším iRiverem ChromX je přímo ostudná.
- Menu nabízí pouze následující položky:
Backlight: off - 3 - 6 sekund , u ChromeX lze nastavit cokoliv v rozsahu 1 - 25 sekund, včetně možnosti - stále zapnuto.
Resume: on - off , nelze nastavit, zda má začít hrát skladba tam, kde skončila, nebo od začátku.
Tag display: filename, id3tag, nelze navolit, v jakém pořadí a které položky id3tagu se budou zobrazovat
Display speed: slow-normal-fast
Volba pro tlačítko +10, -10: počet přeskakovaných skladeb lze volit: 2-5-10
Sleep: off-30-60 minut, co kdybych chtěl třeba 90 minut?
Language: West Euro, Russian, chybí čeština!
Equalizér má sedm přednastavených voleb: normal, pop, rock, jazz, classic, bass, ultrabass
A to je všechno. Žádné volba „Study“ pro opakování zvoleného úseku skladby. V menu nelze vypnout načítání multisession disků (tudíž MPIO nepřehrává chráněná CD), chybí volba pro uživatelské nastavení equalizéru - a to vybírám z paměti a pouze namátkou, o chybějící hře had a možnosti pojmenovat si svůj přehrávač ani nemluvíme.
Samozřejmě, někdo by mohl říct, že přístroj má upgradovatelný firmware a s jeho novou verzí mohou přijít i chybějící funkce, ale vypustit v roce 2004 do prodeje takový nedodělek je opravdu troufalost. Navíc na oficiálních stránkách MPIO není discman zatím ani uveden a nelze tedy vůbec říci, kdy a zda vůbec nový firmware bude.
A aby toho nebylo málo, některé funkce nefungují zcela tak, jak by měly.
CL 200 toho neumí opravdu hodně
Funkci „Resume“ využijete pouze u CD s MP3, WMA nebo OGG soubory. Po vypnutí přehrávače a opětném spuštění začne přístroj hrát od začátku posledně poslouchané skladby. V případě mluveného slova, kdy jedna skladba má hodinu i více, máte prostě smůlu, musíte si ji poslechnout od začátku. Paměť má CL 200 pouze na jedno CD, to znamená že vložíte-li jiný disk, přístroj zapomene, kde jste u předchozího skončili. (jenom pro představu ChromeX si pamatuje posledních 10 CD.) A teď to nejhorší - u audio CD tato funkce vůbec nefunguje a MPIO začne hrát vždy znovu od první skladby.
CL 200 s vámi přátelskou češtinou nepohovoří. V menu "Language" naleznete pouze volbu pro jakési West Euro (takový jazyk neznám) a ruštinu. Následkem toho si budete muset zvyknout na rozsypaný čaj místo oháčkovaných a očárkovaných písmenek.
Nevíme, zda u společnosti MPIO nemají rádi chráněná CD proti kopírování, ale CL 200 je zřejmě přímo nenávidí, protože je prostě nepřečte. Zkoušeli jsme to s tituly Mňága Žďorp - Web site story - a albem Jiřího Schmitzera Bouda. A výsledek? Ani ťuk. Přehrávač dlouho načítá, načítá, načítá... a nic.
Ale abychom MPIO nekřivdili, s chráněnými CD má problém vícero přehrávačů, ale například výrobky iRiver si s nimi dokážou poradit do té míry, že je přehrají alespoň od druhé skladby.
K menším závadám můžeme přiřadit i podivné chování ukazatele stavu baterie, který pro objektivní posouzení rozhodně použít nelze.
Problémy s načítáním CD
MPIO CL 200 má problémy s načítáním některých CD. Původně jsme se domnívali, že se jedná o vadu jednoho kusu, ale bohužel po vyzkoušení druhého přehrávače se ukázal opak.
Přehrávač v pořádku načte CD s MP3 skladbami (vypáleno 32x rychlostně, médium Verbatim, Memorex) a při přechodu do určitých adresářů se prostě zasekne. Někdy úplně, někdy mu trvá až 50 sekund, než začne znovu hrát požadovanou skladbu. Samozřejmě jsme se domnívali, že na vině je CD, bylo navíc i trochu škráblé. Jaké bylo naše překvapení, když toto cédéčko, zcela bez problémů, přehrál i pradědeček všech MP3 discmanů značky Lennoxx, starý skoro 5 let (po přístroji Genica, druhý MP3 discman dovážený masově do ČR)! Situace se opakovala i u jiných CD.
Přehrávání
Máte-li štěstí a přehrávač CD načte bez problémů, překvapí vás kvalitní a čistý zvuk. Na zkušebních sluchátkách KOSS Porta Pro se jako nejlépe použitelný jevil režim „Rock“. Problémem jsou basy. Při volbě „Normal“ je jich málo a při „Rock“ zase moc. Vlastní křivku, jak už jsme zmínili, si bohužel nastavit nemůžete. Hlasitost je dostačující a tišší pasáže si tak užijete i třeba v metru.
Od zapnutí přístroje do doby, než se začnou ze sluchátek linout první tóny skladby, musíte počítat s dobou od 17 do 28 sekund, podle toho, jak se přehrávač s cédéčkem bude kamarádit. Posuv mezi skladbami trvá průměrně 10 sekund (při posunu ihned po začátku skladby). Uvedené časy platí pro MP3. U CDDA je start přístroje i posun mezi skladbami podstatně rychlejší.
Antishock pracuje spolehlivě a při chůzi ani běhu hudba nepřeskakuje. Přístroj podporuje M3U playlisty od Winampu.
CL 200 se chlubí dlouhou výdrží, výrobce udává až 30 hodin. Nám se podařilo udržet jej na živu, při kontinuálním přehrávání, cca 16 hodin. Použity byly plně nabité ploché baterie GP 1400 mAh (součást balení) v kombinaci s nabíjecími akumulátorky SANYO Ni-MH 1850 mAh.
Line-out výstup je ovlivněn nastavením hlasitosti a zaručí vám zastřený až zahuhlaný zvuk.
V návodu o tom není ani zmínka, ale MP3 soubory s Bit Rate 20 kbps a frekvencí 11 kHz přístroj již nepřehraje. Kde leží minimum, které je ještě schopen akceptovat, jsme nezjistili, jisté je pouze to, že ChromeX s uvedenými soubory neměl nejmenší problém.
Rozsudek
Co říci závěrem? Mpio CL 200 se již nějakou dobu v tuzemských e-shopech prodává a svou cenou by mohlo jít o poměrně lákavou koupi. Ve světle uvedených skutečností se však jedná o propadák.
Za cenu 2690 Kč dnes pořídíte ChromeX od iRiver. SlimX imp 400 od téže společnosti seženete již za cenu 4224 Kč, což je pouze o 600 Kč více než u MPIO CL 200. SlimX má navíc rádio, desítky funkcí, umí česky a je spolehlivý.
- Klady
+ kvalitní zvuk,
+ malé rozměry,
+ upgrade firmware,
+ poměrně dlouhá výdrž baterií.
- Zápory
- Nespolehlivé načítání CD,
- velmi chudá výbava,
- funkce resume,
- nepřehrává chráněná CD,
- neumí česky,
- spona u dálkového ovládání,
- absence uživatelského nastavení equalizéru,
- ukazatel stavu baterie.
-
Technická specifikace:
Formáty: CD/MP3 (včetně VBR) /WMA/OGG Vorbis
Datový tok: 32 - 500 Kb/s
Frekvenční rozsah: 20 - 20 000 Hz
Odstup signálu a šumu: 88 dB
Rozměry (š*v*h):129x140x18
Hmotnost: 178 g
K testu zapůjčila společnost: EuroFormosa International s.r.o.
Aktuální ceny MP3 discmanů nalzenete v našem článku zde.