Přepnutí zvukového výstupu televizoru z Dolby Digital na PCM (ilustrační foto)

Přepnutí zvukového výstupu televizoru z Dolby Digital na PCM (ilustrační foto) | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Někteří diváci přišli s DVB-T2 o zvuk ve sluchátkách. Náprava je snadná

  • 25
Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 s sebou přinesl jednu neočekávanou komplikaci. Někteří diváci s opticky připojenými bezdrátovými sluchátky přišli o zvuk. Naštěstí stačí úprava nastavení televizoru.

Nové vysílání v DVB-T2 se nevyznačuje jen novým kódováním obrazu HEVC, ale také pokročilejším kódováním zvuku HE-AAC. Efektivnější systém ale zamotává hlavu některým zařízením, nejčastěji bezdrátovým sluchátkům připojeným k televizoru pomocí optického kabelu. 

Vyzkoušeli jsme to na kombinaci 8K televizoru Samsung QE75Q950R a sluchátek Sennheiser RS 195. Při příjmu kanálů vysílaných ve standardu DVB-T zvuk fungoval, po přepnutí na kanál vysílaný v novém DVB-T2 se zvuk odmlčel. 

Návštěva menu televizoru, v sekci nastavení zvuku, ukázala, že televizor má optický výstup nastavený na Dolby Digital. Po přepnutí na čistý nekomprimovaný PCM signál se zvuk objevil i u stanic v DVB-T2.

„Tato situace nastává jen u některých opticky připojených vysílačů bezdrátových sluchátek a některých D/A převodníků se sluchátkovými zesilovači. AV receivery a soundbary si s výstupním signálem poradí,“ upřesňuje Martin Huba ze společnosti Samsung.

Ti, kdo mají digitální výstupy televizorů přepnuty na formát PCM, žádnou změnu nepozorovali.

„V návodech k obsluze k bezdrátovým sluchátkům Sennheiser řady RS je doporučeno přepnout u zdroje zvuku na PCM výstup. Při příjmu DVB-T vysílání zpravidla vše fungovalo i s nastavením na Dolby Digital, takže změnu nastavení někteří posluchači neřešili,“ doplňuje Michal Otruba ze společnosti Panter.

Z hlediska uživatele nejde o žádnou komplikaci, stačí v televizoru nebo set-top boxu nastavit digitální výstup na formát PCM.