Dolby Atmos je nejnovějším přírůstkem standardů prostorového zvuku společnosti Dolby. Podrobněji jsme si jej představili v článku Dolby chce zpět váš obývák. Kvůli Atmos jej naplníte reprosoustavami, takže teorii jen ve zkratce pro připomenutí.
Dolby Atmos v kostce Dolby Atmos bourá tradiční koncepci počtu zvukových kanálů. Ve zvukové stopě může být zakódováno až 128 zvukových objektů, které dekoder rozdělí mezi dostupné reprosoustavy v závislosti na konfiguraci konkrétní sestavy. Instalace počítá nejméně se dvěma stropními reprosoustavami. Zatímco dosavadní prostorové formáty dokázaly řešit prostorovost jen v horizontální rovině (zda výstřel padl ze zadního-pravého-horního, nebo zadního-pravého-dolního rohu, nemáte šanci poznat), Atmos pracuje s třídimenzionálním prostorem a posluchač tak může lokalizovat i výšku, ze které zvuk přichází. |
Ozvučení Dolby Atmos můžete vychutnat ve špičkových kinech (v ČR jsou tímto ozvučením vybaveny jen kina Premiere Cinemas v Hostivaři a v Olomouci) u velkého množství nových filmových titulů.
FotogalerieJak a na čem jsme Dolby Atmos poslouchali. |
Do obýváků se Atmos zatím dostává jen zvolna. Některé firmy již nabízejí patřičně vybavené AV receivery a dostatečně početné sety reprosoustav, avšak zejména vzhledem k nutnosti montáže stropních reprosoustav patří jejich instalace k nejnáročnějším a tak jsme Atmos v prostředí obýváku slyšeli na mnichovském výstavišti poprvé.
Nepříjemným zjištěním však je, že počet filmů na Blu-ray discích (nebo streamovacích službách) opravdu není vysoký. Podle informací Dolby je jich v tuto chvíli vybaveno zvukovou stopou kódovanou v Dolby Atmos pouze dvanáct. Lze však předpokládat, že s letošními novinkami se jejich počet rozšíří.
Na vlastní uši
Jak jsme již naznačili v úvodu, musíme hodnocení rozdělit na dvě skupiny - poslech filmových ruchů a poslech hudby.
U „filmových“ ukázek jsme byli nadšeni. Místnost se doslova naplnila doopravdy třídimenzionálním prostorový zvukem. A slovem „naplnila“ nemyslíme vysokou hlasitost, ale ucelenost zvukového prostoru. Při poslechu jsme přestali vnímat jednotlivé reproduktory, poslepu bychom nejspíše nedokázali určit jejich počet a vzdálenost. Ruchy nás obklopily ze všech směrů, průlety hmyzu a hlasy džungle byly podány velkou přesvědčivostí a dovolíme si tvrdit, že i realitou. Nebo spíše hyperrealitou.
Lokalizace ruchů a přirozené podání prostoru nás nadchlo. Ano, kdyby takto zněl prostorový zvuk v obývácích, zřejmě by celá kategorie „domácího kina“ neskomírala na okraji zájmu zákazníků.
Zcela odlišně na nás však zapůsobil poslech hudby.
Možná za to mohly nevhodné ukázky, například coververze A Sky Full Of Stars od Coldplay, kterou v Atmos mixu vydala společnost Futuretainment, byla takřka nesnesitelná. Rozprostření hudby v prostoru postrádalo logiku, nebo alespoň čitelný záměr. Výsledku chyběla jiskra a jakýkoli důvod k poslechu.
Závěr: budoucnost filmového prostorového zvuku
Schopností vykreslit prostor, včetně jeho přirozeného objemu a neuvěřitelně přesvědčivé lokalizace nás Dolby Atmos nadchl. Škoda, že vystavovatel nepřipravil i ukázky z filmů distribuovaných na Blu-ray discích a tak naše poznatky vychází jen z krátkých demonstračních ukázek.
Na prostorový zvuk u hudby se náš dosavadní názor (založený na mnoha poslechových zkušenostech) nezměnil. Docela rádi bychom si v Dolby Atmos poslechli například Enyu, zajímavý by mohl být Mike Oldfield (který vydával alba i v multikanálové verzi na SACD). U naprosté většiny hudby však podle nás prostorový zvuk nedává smysl.
Za dopravu redaktora děkujeme společnosti Panter.