Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Dobrý voják Švejk v MP3 (recenze)

  0:30
Díky formátu MP3 si můžete na jediném CD poslechnout v mistrné interpretaci Jana Wericha kompletní nahrávku Osudů dobrého vojáka Švejka, která kdysi naplnila 17 dlouhohrajících desek. Co vlatně na CD najdete, kde jej pořídíte a kolik stojí? Čtěte dál ...
Když jsme se před časem zmínili v přehledu MP3 zajímavostí o vydání zvukové nahrávky Osudů dobrého vojáka Švejka v MP3 formátu, vzbudilo to značný ohlas čtenářů. Proto jsme se rozhodli na tento u nás ojedinělý vydavatelský počin podívat blížeji, přestože již od jeho vydání uběhly dva roky. Nahrávka pochází z katalogu Supraphonu, v jehož licenci ji vydala firma D-Data, která se jinak zabývá poskytováním komplexních služeb v oblasti výpočetní techniky.

ikona

Přitažlivost této zvukové nahrávky populárního satirického románu je znásobena mistrnou interpretací Jana Wericha. Již způsob vzniku nahrávky byl ojedinělý. Nahrávka, která v částečně zkrácené formě pokrývá celou knihu, vznikala s dlouhými přestávkami od roku 1953, kdy Werich namluvil první části románu, až do roku 1969, kdy byla dokončena. Obdobně zdlouhavé bylo i její vydávání. Kompletně byla vydána jen jednou, na sedmnácti gramofonových LP deskách, které vycházely od roku 1977 až do roku 1986. Jiná edice zatím nebyla k dispozici. Supraphon (resp. Bonton) zpřístupnil na dvou CD pouze vybrané části mnohahodinového záznamu.

Ojedinělé je i poslední vydání, které vám chceme představit. Využívá populární kompresní metody MP3, díky níž bylo možné celého zvukového Švejka umístit na jediné CD. Porovnáním s potřebným počtem gramofonech desek jasně dokládá výhody komprimace zvuku.

Technologie CD-ROM s pojená s počítači umožnila vytvořit ze zvukové nahrávky multimediální projekt spojující obraz a zvuk. Na CD je umístěn program, který se automaticky spouští po vložení CD do jednotky počítače. Z jeho menu si můžete vybrat přehrávání jednotlivých kapitol. Zabudovaný přehrávač poskytuje základní ovládání a zobrazuje čas nahrávky. CD se tak může vychutnat každý uživatel, i zcela neobeznámený s MP3 problematikou a bez MP3 softwaru. Přehrávači lze vytknout pouze nepřítomnost ovládání hlasitosti a to, že v něm nelze přehrát Švejka v celku, pouze jednotlivé kapitoly.

Obrazovou část multimediální prezentace tvoří ilustrace Josefa Lady, které jsou dnes s Haškovým románem neodmyslitelně spojeny. Barevné kresby jsou převzaty v podobě, jež tvořila doprovod ke knižnímu vydání z roku 1955. Obrázky (mimochodem používají také komprimaci - JPEG), se průběžně mění tak, aby odpovídaly reprodukovanému ději. Zájemci si mohou všechny obrázky prohlédnou v galérii ilustrací, celkově je na CD 178 barevných Ladových ilustrací.

K poslechu CD tedy nepotřebujete (kromě Windows) žádný program, ale MP3 soubory i obrázky v adresářích si samozřejmě můžete poslouchat a prohlížet samostatně v jiných přehrávačích (prohlížečích), bez použití doprovodného multimediálního programu.

Tím se dostáváme k technické stránce edice ve formátu MP3. Jednotlivé kapitoly tvoří osmnáct MP3 souborů s datovým tokem 32 kbit/s, vzorkovací frekvencí 22 kHz, mono. Jedenáct hodin a čtyřicet minut nahrávky se tak vešlo do MP3 souborů o celkové velikosti 161 MB Všechny soubory obsahují podrobný popis v ID3 tagu (zde si ovšem neodpustíme drobnou výtku, neboť v jednom souboru autoři překřtili Wericha na Josefa).

Zvolený komprimační poměr a vzorkování rozhodně nejsou ideální. Mluvené slovo obecně sice neklade na záznam a reprodukci velké nároky, ale rozhodně by neškodilo zvolit kvalitnější komprimaci. Vzhledem k tomu, že obrázky zabírají jen 38 MB, zbývá na CD dostatečný prostor pro MP3 s mnohem lepšími parametry. Místo toho vydavatel nabízí bonus - dvě klasické zvukové stopy se dvěma vybranými kapitolami románu v délce 32 minut. Kompaktní disk lze tak částečně využít i v obyčejných CD přehrávačích. Tento zvukový nosič si však bezesporu kupují lidé s počítačem, kteří by se bonusu klidně vzdali.

Původní závislost komprese MP3 na počítačích začíná být minulostí. A boom MP3-CD přehrávačů dělá dnes z toho CD zajímavou nabídku i pro majitele těchto přístrojů. Díky "bonusu" se jedná o Mixed Mode CD, které kombinuje zvukové stopy s daty (první stopa jsou data), s čímž by si přehrávače měly umět poradit.

Opravdu výjimečný vydavatelský počin firmy D-Data je nutno velmi ocenit. Na našem trhu jinak narazíte jen na CD-ROMy s pochybnými výběry MP3 souborů různého původu. Přestože zvukové nahrávky mluveného slova se u nás zatím neprosadily tak masově jako v USA, kde jsou tzv. zvukové knihy velmi populární, je jasné, že jim komprimační zvukové formáty dávají obrovský impuls do budoucnosti. Padá zásadní omezení zvukových knih - velká délka, jež vyžaduje velké množství zvukových nosičů, zpravidla magnetofonových kazet. Doufejme, že i u nás Švejk nezůstane osamocenou první a zároveň poslední vlaštovkou. CD-ROM seženete v každém kvalitním internetovém obchodě s CD za příznivou cenu 360 Kč.


Vydavatel: D-data, spol. s r.o.
Website: www.d-data.cz
Rok vydání: 1998
Cena: 360 Kč

Autor:
  • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 146 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Astronauti na ISS našli ztracené rajče, v mikrogravitaci ho hledali osm měsíců

v diskusi je 38 příspěvků

10. prosince 2023  9:01

Astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se podařilo přijít na kloub gurmánské záhadě....

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letadla na odstřel. Největší tragédii způsobili proruští separatisté

v diskusi je 72 příspěvků

7. prosince 2023

Minule jsme se zabývali největšími leteckými katastrofami způsobenými technickými závadami nebo...

Přechytračil by Vševěd i Messnera? Ví o krutém přeměřování horských vrcholů

Premium Guinnessova kniha letos odebrala jeden ze známých rekordů Reinholdu Messnerovi. Slavný horolezec už není považován za...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

„Neostříhám vás, jste Židovka.“ Noví antisemité: migranti a jejich malý džihád

Premium Yaël v jedenatřiceti zjistila, že jít teď ke kadeřníkovi, kam chodila roky, není jen tak, protože je Židovka. Když se...

OBRAZEM: Na zimní přelet Tater v balonu čekali tři dny. Povedlo se

v diskusi je 7 příspěvků

11. prosince 2023

Létání balonem v zimním období má řadu výhod i nevýhod. Slabé termického proudění dovoluje létání...

Tuto funkci nechte aktivní od spuštění Windows, může vám zachránit notebook

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. prosince 2023

Ztráta notebooku nebo jeho odcizení je věc velmi nemilá. Pokud na to však budete připraveni a navíc...

Astronauti na ISS našli ztracené rajče, v mikrogravitaci ho hledali osm měsíců

v diskusi je 38 příspěvků

10. prosince 2023  9:01

Astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se podařilo přijít na kloub gurmánské záhadě....

Československo se před 100 lety přetahovalo s Polskem i o Javorinu

v diskusi je 15 příspěvků

10. prosince 2023

Mezinárodní soud v Haagu řešil přesně před sto lety další československo-polský hraniční spor....

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...