Dobrá videokamera nemusí být drahá

aktualizováno 
Čas dovolených už buší na dveře a možná, že se právě rozhodujete, zda si koupit nebo nekoupit na dovolenou novou videokameru. Dnes vám poradíme, jakou vybrat levnou videokameru pro nenáročné začátečníky. Dozvíte se mimo jiné co od ní můžete čekat a co naopak musíte oželet.
Mladá dívka pózuje před kamerou

Mladá dívka pózuje před kamerou | foto: profimedia.cz

Jak si vybrat videokameru na dovolenou

Jako cenový strop si při výběru videokamery stanovíme patnáct tisíc korun. V těchto cenových relacích se nám nabízejí na výběr jak analogové videokamery, tak nejnižší modely digitálních videokamer. V případě digitálu si můžete vybrat buď MiniDV, nebo Digital 8. Ostatní typy jsou až na výjimky výrazně dražší. Některé bezpáskové kamery sice také pořídíte za méně než patnáct tisíc korun. Zde se však jedná o multifunkční zařízení (např. Panasonic D Snap SV-AS3EG- recenze zde), které mají kameru jen jako jednu z funkcí a nenabízejí příliš vysokou kvalitu. Pro natáčení dovolené bychom vám je proto příliš nedoporučovali.

Analogové kamery na digitální nestačí

Stejně tak nemá příliš cenu uvažovat ani o analogových videokamerách, které je možné na internetu pořídit již kolem sedmi tisíc. Proč si kupovat analogovou videokameru a nikoliv digitální? Důvodů není mnoho a tím zásadním je nižší cena.

 V současné době jsou na trhu dva konkurenční systémy, které jsou navzájem nekompatibilní. Jedná se o systém Hi8 od společnosti Sony a o systém VHS-C respektive kvalitnější S-VHS-C od společnost JVC.

Analogové videokamery obecně nedosahují takové kvality záznamu jako digitální kamery. U většiny z nich se budete muset obejít i bez stereofonního zvuku. Stejně tak není samozřejmostí kupříkladu stabilizace obrazu nebo výklopný LCD displej.

Na druhou stranu i u analogových přístrojů můžeme nalézt řadu elektronických funkcí jako je noční režim, nebo různé digitální efekty. Nespornou výhodou analogových kamer je jednoduchost práce se záznamem. Stačí je pouze připojit k videorekordéru a zkopírovat. U formátů (S)-VHS-C vám stačí speciální adaptér v podobě běžné videokazety, abyste mohli přehrávat kazetu z videokamery přímo ve videorekordéru. Pokud však upřednostňuje možnost následné editace záznamu v počítači, sáhněte raději po digitálu.

Jestliže se přesto rozhodnete pro analogovou videokameru můžeme vám doporučit, v případě formátu VHS-C, videokameru JVC GR-FX16 s 700x digitálním zoomem, 2,5“ LCD displejem, stabilizátorem obrazu a 70 digitálními efekty a přechody, která oficiálně stojí 9.990 Kč. Můžete jí však pořídit i výrazně levněji, stačí se jen porozhlédnout po internetových obchodech. Ceny se přitom pohybují již od necelých 5800 korun (A-Z-elektro.cz – 5770 Kč).

V případě Hi8 od Sony vám doporučíme model CCD-TRV238 s 20x optickým zoomem a 990x digitálním zoomem, 2,5“ barevným LCD displejem, nočním režimem NightShot Plus, vestavěným videoreflektorem, kterou nejlevněji pořídíte na internetu za zhruba osm tisíc korun. Jeho specifikaci naleznete zde

S digitální kamerou se vám otevírají netušené možnosti

Digitální videokamery nabízí mnohem širší možnosti. Nejenže poskytují výrazně vyšší kvalitu záznamu, ale také bohatou škálu digitálních funkcí. Ve výbavě digitálních kamer nechybí barevný LCD displej, který výrazně zvyšuje komfort ovládání. Téměř všechny digitální digitální kamery jsou vybaveny barevným nočním režimem. Hlavním parametrem, který určuje u digitálních kamer kvalitu záznamu, je rozlišení čipu. Nejnižší modely jsou většinou vybaveny čipy 800k pixelů, což pro běžné natáčení bohatě stačí. Chcete-li však vyšší kvalitu a tedy i více detailů, nezbývá vám, než si připlatit za vyšší rozlišení.

Některé kamery disponují režimem DSC (Digital Still Camera), který umožňuje pořizování digitálních fotografií. Je ovšem otázkou, zda se nevyplatí raději si koupit samostatný digitální fotoaparát. K tomu, abyste mohli takto pořízené fotografie tisknout v nějaké uspokojivé kvalitě, by rozlišení kamery mělo být alespoň jeden megapixel a měla by mít slot pro paměťové karty.

Nejkvalitnější obraz poskytují videokamery s třemi CCD čipy. Každý z nich má přitom na starosti jednu barevnou složku spektra. Tříčipové systémy byly až do nedávna doménou poloprofesionálních a profesionálních kamer. Nyní zásluhou společnosti Panasonic začínají pronikat i do čistě amatérské oblasti. Přesto, pokud si budete chtít dopřát kvalitu tříčipového systému, budete muset sáhnout trochu hlouběji do peněženky. Nejnižší tříčipový model NV-GS75EP má doporučenou cenu bez pěti korun 23 tisíc korun, ale na internetu jej můžete nalézt i za méně než dvacet tisíc. Recenzi digitální videokamery Panasonic NV-GS75EP si můžete na Technetu přečíst zde.

Dalším parametrem který vás při výběru bude jistě zajímat, jsou vstupy a výstupy, kterými je kamera vybavena. V tomto ohledu panují mezi jednotlivými modely značné rozdíly. Záleží na tom, co všechno chcete s kamerou dělat. U nejnižších modelů obvykle nalezneme výstupy DV-out, S-Video a AV a konektor USB pro připojení k počítači. Pokud však máte již zkušenosti s analogovými kamerami a vlastníte nahrávky na analogových páscích, jistě oceníte analogový vstup, který vám umožní starší nahrávky digitalizovat. Za ten si však již budete muset připlatit.

Máte Sony? Zůstaňte u Sony

V případě, že již vlastníte některou ze starších analogových videokamer Sony, může být pro vás nejlepším řešením zůstat věrný značce a sáhnout po digitální videokameře využívající systém Digital 8. Tento vývojově nejstarší digitální systém pochází z laboratoří společnosti Sony. Nabízí o 25% lepší obraz než u analogového formátu Hi8 a zvuk v CD kvalitě. Videokamery používají stejně cenově dostupné kazety jako Hi8 a některé modely umožňují přehrávat přímo i starší kazety ve formátu 8mm a Hi8. Některé videokamery navíc umožňují digitalizaci záznamů z formátů 8 mm a Hi8.

Nejlevnější videokamera formátu Digital 8 Sony DCR-TRV270E vám nabídne rozlišení čipu 540k pixelů, 20x optický zoom a 990x digitální zoom, 2,5“ barevný LCD displej, noční režim NightShot Plus, vestavěný videoreflektor, technologii USB Streaming (vypalování disků CD video). Pro připojení slouží DV a Video výstupy a USB. Tato kamera však bohužel nepodporuje přehrávání Video8 a Hi8. její cena se v internetových obchodech pohybuje pod desíti tisíci korunami. Specifikaci DCR-TRV270E naleznete zde. Vyšší model Sony DCR-TRV285E je sice o zhruba dva tisíce dražší, ale nabízí již digitální vstup. Jeho spefikace se nachází zde.

MiniDV nabízí větší výběr

Zatímco formát Digital 8 používá pouze Sony, v případě MiniDV je nabídka mnohem pestřejší. Kamery s tímto formátem naleznete v nabídce všech výrobců digitálních videokamer. V současnosti se jedná o nejrozšířenější a nejpopulárnější formát na světě. Přednostmi tohoto vývojově mladšího systému jsou především vynikající obrazová a zvuková kvalita. Samotné kamery se navíc pyšní, díky použití kompaktních a lehkých kazet, malými rozměry a hmotností. Takže jejich používání není tak namáhavé jako u starých analogových kamer. Většina MiniDV kamer se se svou hmotností pohybuje mezi 600 – 700 g a kamery microDV váží dokonce jen kolem 500 g. Tyto kamery jsou ideální pro připojení k PC a editaci záznamu. Prostřednictvím analogového propojení je možné je připojit i k TV nebo k videorekordéru. Skupinový test low-endových MiniDV videokamer si můžete přečíst na Technetu v článku Test videokamer pro začátečníky a laiky.

Ze základních MiniDV videokamer stojí pozornost nový Panasonic NV-GS17EP, který nabízí 24x opt. zoom, nový SIS stabilizátor obrazu, výklopný 2.5" polykrystalický LCD displej, USB 2.0, manuální ostření, otočný volič programů nebo joystick pro snadné ovládání všech funkcí jedním prstem. Jeho doporučená cena cena je 12 995 Kč. Bližší informace jsou zde.

Srovnatelná videokamera od Sony s označením DCR-HC17E disponuje pouze 20x optickým zoomem. V její výbavě nechybí 2,5" dotykový LCD displej,stabilizátor obrazu Super SteadyShot, noční režim NightShot Plus. Oficiální cenu sice Sony neuvádí, ale v internetových obchodech začíná její cena na částce zhruba 11 300, ale ve většině obchodů se pohybuje kolem dvanácti a půl tisíci. Chcete-li se o této kameře dozvědět více, klikněte zde.

JVC má mezi základními modely své želízko v podobě videokamery GR-D240, která nabízí dokonce 25x optický zoom, 6,5cm LCD displej, barevný hledáček, stabilizátor obrazu, barevný noční záznam. Za tuto kameru zaplatíte 12990 Kč. Její specifikaci naleznete zde.

Co se týče nabídky Canonu, tak sem můžeme zařadit novou videokameru MV-800, která má sice oficiální cenu 13 490 Kč, ale v internetových obchodech ji můžete objevit až o dva tisíce levněji. Novinka je vybavena 20x optickým zoomem, 2,4" barevným LCD displejem, stabilizátorem obrazu nebo nočním režimem. Bližší informace naleznete zde.

Co říci závěrem

Při výběru kamery si nejprve pečlivě promyslete k čemu jí budete používat a jaké funkce využijete. Můžeme si to kupříkladu demonstrovat na otázce zoomu. Výrobci se předhánějí, který z nich vybaví videokameru větším rozsahem optického i digitálního zoomu. Do značné míry se však jedná pouze o marketingový trik, který má za úkol přitáhnout jen další zákazníky.

O použitelnosti digitálního zoomu se není nutné příliš rozepisovat. Digitální zoom dosti citelně snižuje kvalitu záznamu a proto vám doporučujeme raději ho vůbec nepoužívat. Stejně tak podle našeho názoru nemá příliš velký smysl ani příliš velký rozsah optického zoomu, protože ty nejdelší ohniska už budete mít problémy udržet a navíc rychlé zoomování při natáčení nevypadá moc dobře. Mnohem lepší je pokud natočíte jeden záběr na jedno ohnisko, poté změníte ohnisko a natočíte další záběr.

Nemá smysl, aby jste si kupovali kameru za hodně peněz s funkcemi, které třeba nikdy nevyužijete. Videokamera není jako rohlík a většina z nás si hodně promyslí než si něco takového koupí.

Formáty:

8 mm

Základní analogový formát, který nabízí stejnou kvalitu záznamu jako u VHS. Mezi jeho přednosti patří příznivá cena, velké množství manuálních ovladačů a kreativních režimů. Na druhou stranu mohou být videokamery poněkud objemnější a vážit kolem jednoho kilogramu.

Hi8

Vychází z formátu 8mm dvakrát vyšší kvalitu záznamu a zvuk v FM stereo. Pro záznam využívá vysoce kvalitní kazety, přesto však zůstávají tyto kamery v cenově dostupné. Po připojení videokamery můžete sledovat záznam na obrazovce a připojením k videorekordéru je možné vytvářet kopie na VHS.

VHS-C

Formát s podobnými parametry jako 8 mm, se kterým je však nekomaptibilní. Proti konkurenčnímu systém těží ze své kompatibility s VHS, díky níž lze malé kazety s pomocí adaptéru přehrát i na klasických VHS videorekordér.

S-VHS-C

Inovovaný formát vycházející z VHS-C. Nabízí podobně jako Hi8 dvakrát vyšší kvalitu než u formátu 8mm a zvukovou kvalitu FM stereo a používá pro záznam velice kvalitní kazety a přesto zůstává na v ceně dostupné hladině. Hlavní inovací S-VHS-C spočívá v oddělení jasové a barvonosné složky. K připojení k televizoru nebo videorekordéru je možné využít kvalitnějšího rozhraní S-Video. Malé kazety pokročilého formátu S-VHS-C je možné přehrát na S-VHS videorekordérech.

Digital 8

Nejstarší digitální formát vyvinutý společností Sony, který nabízí obrazová kvalita o 25% vyšší než u analogového formátu Hi8. Zvuková kvalita dosahuje úrovně záznamu na CD. Videokamery používají stejně cenově dostupné kazety jako Hi8 a některé modely umožňují přehrávat i přímo starší kazety ve formátu 8mm a Hi8. Dále některé videokamery umožňují digitalizovat záznamy z formátů 8mm a Hi8.

MiniDV/MicroDV

Vývojově mladší digitální nabízející vynikající obrazovou a zvukovou kvalitu. Kompaktní a lehkých kazet bylo možné miniaturizovat i samotné kamery, díky čemuž není jejich používání tolik namáhavé. Prostřednictvím analogového propojení je možné je připojit i k TV nebo k videorekordéru. Vyšší modely bývají vybaveny slotem pro paměťové karty pro ukládání statických snímků a některé z nich disponují megapixelovými CCD snímači.

DVD kamery

Tento typ patří mezi bezpáskové kamery, které neukládají záznam na kazetu, ale na jiné paměťové médium. DVD kamery nabízejí stejnou kvalitu záznamu s jakou se setkáváme u DVD, ale nahrávají disky o průměru 8 cm, díky čemuž je můžete rovnou přehrávat na stolních DVD přehrávačích a dalších kompatibilních DVD zařízeních, aniž byste museli připojovat kameru. Při přehrávání máte okamžitý přístup k miniaturním oknům se scénami a k zaznamenaným videoklipům podobně jako u kapitol na DVD discích.

MPEG kamery

Patří rovněž do skupiny bezpáskových, ale narozdíl od DVD kamer ukládají data na paměťové karty nebo eventuelně na vestavěný harddisk. Dražší modely používají kódování MPEG2, které je náročnější prostor, ale na druhou stranu nabízí stejnou kvalitu jako DVD. Nižší modely se naproti tomu musí spokojit komprimovaným kódováním MPEG4. Výhodou těchto kamer jsou jejich skutečně miniaturní rozměry. Jejich většímu rozšíření bohužel brání vysoká cena.

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Najdete na iDNES.cz