Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe hosta s moderátorem dělí tisíce kilometrů vzdušnou čarou. Podívejte se, jak takové studiové setkání na dálku vzniká.

Třicáté druhé letní olympijské hry se musejí musí obejít bez diváků na stadionech, naštěstí však ne bez diváků u televizních obrazovek. Vysílací práva v roce 2015 zakoupila na roky 2018–2024 společnost Discovery, do jejíhož portfolia patří i kanály Eurosport, která v uplynulých letech vyvinula jednu technickou specialitu, jež se nyní, v době covidové, velmi hodí.

K dispozici je virtuální studio, ve kterém se v jednom prostoru setkávají moderátoři v londýnském studiu se sportovci na stadiónu v Tokiu – z pohledu diváka jde v podstatě o teleportaci, protože nepozná, že proti sobě stojící a spolu hovořící lidi nedělí vzdálenost desítek centimetrů, ale tisíců kilometrů.

Setkání na dálku

První součástí jsou reálná studia v centrále společnosti v Londýně, ve kterých pracují moderátoři a kam chodí i někteří specialisté komentovat, hodnotit a rozebírat sportovní výkony.

Druhou ingrediencí jsou mobilní studia postavená nyní přímo na sportovištích v Tokiu, v budoucnu kdekoli, kde bude potřeba. Tato studia jsou tvořena zeleným klíčovacím pozadím pokrývajícím tři stěny i podlahu. Sem přijde host. Aby nebyl ve vzduchoprázdnu, má k dispozici dvě kontrolní obrazovky, na kterých vidí pohled do hlavního studia – vidí moderátora, vidí sebe.

Takto vznikl záběr, který vidíte jako hlavní článkovou fotku. Scott Young ve skutečnosti stojí na zeleném pozadí a do virtuálního studia je pouze doklíčován.

Třetím dílkem skládačky je výkonné počítačové zázemí v londýnské centrále, kde se sejdou signály s obrazem vzdáleného hosta a obrazem z lokálního studia a spojí se dohromady. Zároveň je zde generována veškerá interaktivní grafika a vizualizace, které pak vidí diváci na obrazovce.

Podstatné jsou detaily

To, že host ze vzdáleného studia opravdu vypadá a působí, jako že stojí hned vedle moderátorů, je možné díky řadě detailů, které museli tvůrci vyřešit a během vysílání pohlídat.

Zaprvé jsou to kamery. Ve virtuálním studiu je dvojice standardních studiových kamer umístěných a nastavených stejně jako kamery v hlavním studiu, podstatná je zejména jejich výška – všechny postavy musí být snímány zcela stejným způsobem.

Cube Studio
Cube Studio

Zadruhé je to osvětlení – stejná intenzita, stejná teplota chromatičnosti, stejné umístění světel. Pokud by byl vzdálený host nasvětlen jinak než člověk v hlavním studiu, výsledek by nepůsobil přirozeně.

Zatřetí je to časové sladění. Zatímco při živých vstupech na dálku nikoho nezarazí, že mezi otázkou moderátora a odpovědí hosta jsou prodlevy, v případě, že všichni zúčastnění stojí vedle sebe, by tyto technické odmlky působily přinejmenším podivně. Zatímco obraz z hlavního studia lze v počítači při kompletaci opozdit tak, aby byl v časové shodě s obrazem ze vzdáleného studia, u zpětného kanálu se zvukem a obrazem, který vidí a slyší host ve vzdáleném studiu, je kladen důraz na jeho co nejrychlejší distribuci, aby byly odpovědi okamžité a reakce bezprostřední.

V Discovery označují hlavní studio jako Cube, tedy Kostka. Má tři patra, sedm připravených lokací a všechny umožňují interaktivní provoz a „teleportaci“ hostů z různých míst po celém světě. Vznikající program míří na celkem 50 trhů a je odbavován v devatenácti jazycích. Z Tokia běží 164 streamů, přičemž 44 z nich je v UHD (4K) rozlišení.

Kde se na ně můžete podívat, se dozvíte v článku Kde sledovat olympiádu? Víme, kde bude nejlepší obraz a nejvíc přenosů.

Zajímala nás spousta dalších detailů použité technologie a odbavování streamů, o to se však Discovery nechce podělit. Je to jejich výrobní tajemství.

V komornějším pojetí používá virtuální vstupy do studia během sportovních soutěží i Česká televize, říkají mu „trik Arabela“, poprvé se do vysílání dostal během hokejového mistrovství v roce 2009 ve Švýcarsku - Hokejové mistrovství zpestří v televizi i „trik Arabela“.

  • Nejčtenější

Český umělec Yemi A.D. se podívá k Měsíci, vybral si jej japonský miliardář

Český umělec Yemi A.D. se dostal do posádky historicky prvního civilního letu k Měsíci s názvem dearMoon. Vybral jej...

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chat s umělou inteligencí baví internet. Umí česky, povídat si může každý

Novou senzací ve světě umělé inteligence je webový nástroj ChatGPT, který dovede opravdu působivě nejenom vést dialogy,...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Nové O2TV je hezčí, hlavní rozdíl vynikne při fotbalovém mistrovství

Vyzkoušeli jsme novou verzi služby O2TV. Na straně vysílatele se změnilo úplně vše, na straně diváka jsou proměny spíše...

Soundbar Sonos vs. Samsung: hodně muziky za málo peněz, ale každý jinak

Jsou to žhavé novinky, stojí prakticky stejné peníze, mají sloužit ke stejnému účelu..., ale těžko byste našli...

Hromada možností a skvělý zvuk. Vyzkoušeli jsme systém Bluesound

Premium Vyznat se dnes v poměrně nepřehledné nabídce různých vzájemně nekompatibilních hudebních systémů není snadné. Za jedním...

První ohebný herní televizor funguje překvapivě dobře

Ohebnosti OLED displejů se využívá stále častěji – nejprve u telefonů, později notebooků a nejnověji i u herního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...